Lichess'de hile yapmanın pek çok yolu var. Hazır scriptleri kullanmak, çeşitli tarayıcı uygulamalarından yahut pc bazlı programlardan yararlanmak en sık başvurulan yöntemlerdir. Tespitleri nispeten zordur, fakat imkansız değildir. Bunun için ne tür hileler kullanıldığını ve bu hilelerin nasıl çalıştıklarını bilmeniz gerekir.

Lichess'de hile yapmanın 4 farklı yolundan biri eklenti kullanmaktır.

Önerdiğim bu eklentilerden birini seçin.

En sık başvurulan hilelerden ilki, tarayıcı uzantısı olarak sunulan eklentilerdir. Bu eklentiler tarayıcınıza belli işlevler ve özellikler kazandırır. Bu sayede en dişli rakiplerinizi bile hiç zorlanmadan yenebilirsiniz. Bunun için GBChess Extension, LichessOnSteroids ya da Chess Master GBChess Extension gibi eklentileri kullanabilirsiniz. Bu eklentiler rakibinizin yaptığı hamleleri analiz ederek hangi taşları oynamanız gerektiğini gösterir.

GBChess Extension adlı uzantı Google Chrome ve Opera'da çalışmaktadır.

Kullanmak istediğiniz eklentiyi ekleyin.

Chrome Web Mağazası'na girerek GBChess Extension adını aratın. İsterseniz diğer eklentileri de edinebilirsiniz. Fakat ben konuyu bu eklenti üzerinden anlatacağım. Eklentiyi bulduktan sonra üstüne tıklayın ve Chrome'a Ekle ya da Opera'ya Ekle butonuna tıklayın. Bu butonlar sizin kullandığınız tarayıcıya göre farklılık gösterecektir. Chrome kullanıyorsanız Chrome'a Ekle, Opera kullanıyorsanız da Opera'ya Ekle olarak gözükecektir.

Bu hile eklentisi lichess.org üzerinde de çalışmaktadır.

İkona tıklayarak uzantıyı aktif edin.

Lichess'de yeni bir oyun başlattıktan hemen sonra tarayıcının sağ üst köşesindeki at ikonuna tıklayın. İkona tıkladığınızda BChess Extension uygulaması çalışmaya başlayacaktır. Kimilerinde eklenti işareti sağ üst köşede görünmeyebilir. Bunun nedeni eklentilerin sabitlememesinden kaynaklanmaktadır. Yine aynı köşedeki puzzle parçasına tıklayarak mevcut eklentilerinize ve BChess Extension eklentisine ulaşabilirsiniz.

Bu eklentiyi edindikten sonra Lichess'te yenilmeniz mümkün değil.

Eklentinin önerdiği hamleyi uygulayın.

At ikonuna tıkladığınızda GBChess Extension eklentisi siyah ve beyaz için en iyi hamleyi gösterecektir. Eklentinin önerdiği hamleyi uygulamasanız dahi, oyunun herhangi bir dakikasında at ikonuna tekrar tıkladığınızda uygulama oyunu sizin için analiz ederek hangi hamleyi yapmanız gerektiğini birkaç saniye içinde gösterecektir. Hile yapan pek çok kişi yakalanmamak için eklentiyi bu şekilde kullanmaktadır.

Lichess üzerinde oynadığım bu oyunu GBChess Extension sayesinde kazandım.

Oyunu kazanana kadar devam edin.

Eklentinin nasıl çalıştığını görmek için sonuna kadar devam edebilirsiniz. Fakat hile kullandığınız tespit edilirse kalıcı olarak ban yiyebilirsiniz. Ban yememek için eklentiyi anonim olarak denemelisiniz. Bu sayede hem eklentinin nasıl çalıştığını görebilir hem de hesabınızın ban yememesini sağlayabilirsiniz. Yine de ip ban yemeyeceğinizin garantisini veremem. Kullanırken bunları göz önünde bulundurursanız iyi edersiniz.

Lichess'de Bot Kullanarak Hile Yapmak


Bot kullanmak Lichess'de hile yapmanın bir başka yoludur. Botlar genelde ücretli olduğu için daha az kişi tarafından kullanılmaktadır. Yine de kullananların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Özellikle daha hızlı puan kasmak ve oyunu olabildiğince hızlı şekilde bitirmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

ChessBotX satranç botu hemen hemen her sitede çalışmaktadır.

Genelde bunun için ChessBotX adlı program kullanılmaktadır. Bu programın bu kadar popüler olmasının nedeni ise lichess.org gibi oldukça popüler pek çok web sitesinde sorun çıkarmadan çalışmasıdır.

Programı incelemek için aşağıdaki web adresini ziyaret edebilirsiniz.

https://chess-bot.com

ChessBotX programına sahipseniz, programı açtığınızda Main, Advanced, Coach, Console ve Help sekmelerinin olduğu bir ekranla karşılaşacaksınız. Main sekmesinin altında Choose the website: yazan yerden lichess.org adresini seçmelisiniz. Hemen ardından Advanced sekmesine geçerek Engine Setting butonuna tıklamalısınız. Bu butona tıkladığınızda karşınıza pek çok botun olduğu bir .exe listesi çıkacaktır.

Listenin en altına inerek stockfish_14.1_win_x64_avx2.exe seçmelisiniz. Exe seçimini yaptıktan hemen sonra tekrar Main menüsüne dönerek, Strength by Time'ın karşısında yer alan Time (seconds):'a hamle süresini girmelisiniz. 15 + 0 ideal bir süredir. Ardından karşısında yer alan Ponder kutucuğunu işaretlemelisiniz.

Tüm bu işlemlerin ardından program kullanıma hazır hale gelecektir. Start Bot butonuna tıklamadan önce lichess.org adresine girip 1 dakikalık yeni bir oyun başlatmalısınız. Zira oyun ne kadar uzun olursa bot kullandığınızın anlaşılması da o kadar kolay olacaktır. Oyunu başlatır başlatmaz programa geri dönerek Start Bot butonuna tıklamalısınız. Oyun sonlanana kadar da programı kapatmamalısınız.

Lichess'de Script Hilesi Kullanmak


Scriptler nispeten daha az tercih edilir. Zira banlanma riski daha yüksektir. Bunun nedeni scriptleri yazan kişilerin amatör olması ve kodları sürekli güncellememesinden kaynaklanmaktadır. Yine de scriptlerin ücretsiz olması ve işe yaraması pek çok kişi tarafından tercih edilmesine yol açmaktadır. Zaten bu scriptleri kullanan kişiler VPN ve Proxy kullanmaktadır ve scriptleri fake hesaplardan denemektedir.

Script hilesi daha az tercih edilmesine rağmen işe yarardır.

İlk defa script kullanacaklar için github.com bulunmaz nimettir. Github'a girerek onlarca ücretsiz scripte ulaşabilirsiniz. Arama kutusuna Lichess yazarak lichess.org için yazılan scriptlere ulaşabilirsiniz.

https://github.com/hrt/LichessBot

Yukarıdaki script bulabileceğiniz kodlara iyi bir örnektir. Kullanımı da son derece kolaydır. Scripti denemek için sayfada bulunan lichess.js bağlantısına tıklamalısınız. Açılan sayfada dosyanın boyutu yüzünden gösterilemediğine dair İngilizce bir uyarı göreceksiniz. Onun hemen üzerinde yer alan View raw bağlantısına tıklamalısınız. Bağlantıya tıkladığınızda çeşitli kodların bulunduğu bir sayfa açılacaktır.

O sayfadaki kodları kopyaladıktan sonra lichess.org'a girerek yeni bir oyun başlatmalısınız. Ardından ekranın boş bir yerine sağ tıklayarak İncele ikonuna tıklamalısınız. Peşinden Console sekmesine gelmelisiniz ve kopyaladığınız kodları yapıştırarak enter tuşuna basmalısınız. Saniyeler içinde script çalışarak harekete geçecektir. Kodların güncellenmemesi durumunda çalışmama ihtimali de söz konusu olabilir.

Aynı yöntemi kullanarak direkt Github üzerinden farklı scriptlere ulaşabilir ve onları Console sekmesine yapıştırarak kullanabilirsiniz. Elbette her scriptin çalışma yöntemi farklıdır. Bu yüzden scriptleri kullanmadan önce, kodları yazan kişinin açıklamalarını translate ederek iyice anladığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca bu tarz scriptleri kullanırken ip adresinizi gizlemeyi ve kendi ana hesabınızı kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Aksi takdirde ban yiyebilirsiniz. Kendi ana hesabınızda kullanacaksanız bile en azından kodların düzgün çalıştığından ve tespit edilemediğinden emin olduktan sonra kullanmalısınız. Sonuç olarak bu kodlar para kazanma amaçlı yazılmadıkları için tespit edilip edilmedikleri de çok fazla önemsenmemektedir.

Programsız Botsuz Scriptsiz Hile Yapmak


Lichess'de yakalanma riski olmadan hile yapmanın başka bir yolu daha var. Program, bot ya da script kullanmadan yapılan bu hile yine Lichess'in kendi sitesi kullanılarak yapılmaktadır. Biraz yorucu olmasına rağmen en iyi oyuncuları bile rahatlıkla yenmenizi sağlayacaktır. Bunun için yapmanız gereken oldukça basittir.

Bu basit linchess hilesi herkes tarafından rahatlıkla yapılabilir.

Google Chrome, Opera, Mozilla Firefox ya da hangi tarayıcıyı kullanıyorsanız ondan lichess.org adresini açmalısınız. Ardından yeni bir gizli pencere açarak ikinci bir lichess.org sayfası açmalısınız. İlk açtığınız sayfadan hesabınıza giriş yapmalısınız ve siyah taşı seçip yeni oda açmalısınız. Odanıza birisi girmeden hemen önce de ikinci açtığınız gizli pencereden Bilgisayara Karşı Oyna butonuna tıklamalısınız. Ardından açılan seçim ekranından en zor seviyeyi işaretlemeli ve beyaz taşı seçmelisiniz.

Zira aynı taş rengini seçerseniz, gizli pencereden açtığınız satranç sayfasına rakibinizin yaptığı hamleleri giremezsiniz. Bu da hileyi uygulayamamanıza neden olur. Oyun esnasında kafanızın karşımaması için pencereleri yan yana açarsanız daha iyi olacaktır. Bu sayede her iki pencereyi de rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Oyun başladığında, rakibinizin yaptığı hamleyi olduğu gibi gizli penceredeki satranç tahtasına girmelisiniz. Yapay zekanın size vereceği karşılığı da online oynadığınız rakibinize karşı kullanmalısınız. Bu şekilde hamleleri aktararak rakibinizi kolaylıkla alt edebilirsiniz. Bu yöntemin tek handikabı beyaz taşla uygulanamamasıdır. Onun dışında başka hiçbir eksisi yoktur. Biraz yorucu olabilir ama kazanmayı sevenler ve banlanma riskini göze alamayanlar için en uygulanası hiledir. Ayrıca her online satranç platformunda da kullanılabilir.