Zoom'dan video indirmek sandığınız kadar zor değil. Erişim şifresini bildiğiniz bütün videoları ister telefonunuza isterseniz de bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Üstelik videoları indirmek için ekstra efor da sarf etmezsiniz. Sadece 5 adımda dilediğiniz videoları kaydedebilirsiniz. Bu sayede ekran başında beklemek zorunda da kalmazsınız.

Zoom'dan video indirmek için bu uzantıyı edinin.

Bu uzantıyı tarayıcınıza ekleyin.

Chrome Web Mağazası'na girerek arama kutusuna ZED: Zoom Easy Downloader yazın ve aratın. Listenin en başındaki bağlantıya tıklayın. Yönlendirildiğiniz sayfada Chrome Ekle ya da Opera'a Ekle şeklinde bir buton göreceksiniz. O butona tıklayın. Butona tıkladıktan sonra tarayıcınızda ufak bir uyarı penceresi açılacak. ZED: Zoom Easy Downloader tarayıcınıza eklensin mi diye soracak. Ekle butonuna tıklayarak işlemi onaylayın.

İndirme işlemini başlatmadan önce videoyu açın.

İndirmek istediğiniz videoyu açın.

Uzantıyı tarayıcınıza eklendikten sonra indirmek istediğiniz Zoom videosunu açın. Videoyu açar açmaz ekranın hemen altında mavi bir bar göreceksiniz. Barın üstünde ise 6'dan geriye doğru sayan bir sayaç olacak. Geri sayım tamamlandığında barın üstündeki yazı değişecek ve indirme bağlantısı karşınıza çıkacak. Eğer geri sayım sayacı çalışmaz ve indirme bağlantısı çıkmaz ise sayfayı yenileyerek uzantının çalışmasını sağlayabilirsiniz.

ZED: Zoom Easy Downloader uzantısı size yardımcı olacak.

İndirme bağlantısına sağ tıklayın.

Ekranın altındaki "Hey, RIGHT-CLICK here, then click Save link as..." yazan bağlantıya sağ tıklayın. Açılan pencereden Bağlantıyı Farklı Kaydet'i seçin. Olur da bağlantıya sağ tıklamak yerine yanlışlıkla sol tıklarsanız boş bir sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu durumda o sayfayı kapatarak her şeyi baştan almanız gerekir. Aksi takdirde indirme bağlantısı çalışmaz ve indirmek istediğiniz videoyu bilgisayarınıza indiremezsiniz.

...

Kaydet butonuna tıklayın.

Bağlantıyı farklı kaydet seçeneğine tıkladığınızda karşınıza ufak bir pencere gelecek. O pencereden videonun hangi klasöre indirileceğini seçin. Ardından "Kaydet" butonuna basarak video indirme işlemini başlatın. Videonun inme hızı indirdiğiniz videonun boyutuna ve sizin dosya indirme hızınıza göre farklılıklar gösterecektir. Eğer boyut olarak küçük bir videoysa 1-2 dakika içinde değilse 10 ila 15 dakika içinde inecektir.

Yükleme ekranı geldiğinde bağlantıyı göreceksiniz.

Videonun inip inmediğini kontrol edin.

İndirme işlemi tamamlandığında seçtiğiniz klasöre gidin ve videonun inip inmediğini kontrol edin. Video inmiş görünüyorsa dahi videoyu açarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Zira kimi zaman video inmiş görünmesine rağmen açmaya çalıştığınızda hata verebiliyor. Bunun önüne geçmek için tüm kontrolleri eksiksiz yapın. Video çalışıyorsa bir şey yapmanız gerekmez. Çalışmıyorsa bağlantınızı kontrol edin ve işlemi baştan tekrarlayın.

Zoom Videolarını Telefona İndirme


Chrome Web Mağazası mobil cihazlarda açılmadığı için üçüncü parti bir uygulama kullanmanız gerekir. Bu sayede Chrome Web Mağazası'na girerek ZED: Zoom Easy Downloader eklentisini edinebilirsiniz. Bunun için Google Play Store girin ve arama kutusuna "Kiwi Browser" yazın. Ardından yandaki aram ikonuna tıklayın.

Dilerseniz "pub:Geometry OU" şeklinde de aratabilirsiniz.

Uygulamayı bulduktan sonra sağ üstteki yükle butonuna tıklayın ve uygulamayı telefonunuza indirin. İndirme işlemi tamamlandığında uygulamayı açın. Adres satırına https://chrome.google.com yazın ve siteye girin. Site açılmazsa adres satırının yanındaki üç noktaya tıklayın ve masaüstü sitesi kutucuğuna tik bırakın. Hemen ardından sayfayı yenileyin. Chrome Web Mağazası açıldığında sol üstteki arama kutusuna tıklayın.

Kutuya "ZED: Zoom Easy Downloader" yazın ve aratın. Uzantının adını eksiksiz yazmaya özen gösterin. Aksi takdirde uzantıyı bulamayabilirsiniz. Uzantıyı bulduktan sonra üstüne tıklayın. Açılan sayfa Chrome Ekle adında bir buton göreceksiniz. Ona tıklayın. O butona tıkladığınızda karşınıza ufak bir uyarı penceresi çıkacak. Tamam diyerek uzantının tarayıcınıza eklenmesine onay verin. İşlemin ardından ZED: Zoom Easy Downloader uzantısı Kiwi Browser'ınıza eklenecek. Bu aşamadan sonra Zoom videolarını indirmeye başlayabilirsiniz.

Kiwi Browser'dan indirmek istediğiniz Zoom videosuna açın. Ekranın altında 6'dan geriye doğru sayan mavi bir bar göreceksiniz. Geri sayım durduğunda ""Hey, RIGHT-CLICK here, then click Save link as..." yazan bir bağlantı çıkacak o bağlantıya basılı tutun ve bağlantıyı indire tıklayın. Açılan pencereden indirme işlemini onaylayın.

Olur da indirme bağlantısı çalışmazsa adres satırının yanındaki üç noktaya tıklayın ve masaüstü sitesi kutucuğuna tik bırakın. Ardından sayfayı yenileyerek aynı işlemleri tekrar edin. İndirme başarıyla gerçekleşecektir. Tekrar video indirmeyecekseniz Kiwi Browser'ı telefonunuzdan kaldırabilirsiniz. Eğer farklı uygulamaları ve uzantıları kullanmak istiyorsanız uygulamayı kullanmayı sürdürebilirsiniz.

Kayıtlı Zoom Videoları İndirme


Kayıtlı Zoom videolarını indirmek için illa uygulama ya da uzantı kullanmak zorunda değilsiniz. Firefox kullanıyorsanız ekstra hiçbir şey kurmadan Zoom videolarını telefonuza ya da bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Fakat Firefox kullanmıyorsanız, Firefox'un kendisini indirmek zorundasınız. Aksi takdirde video indiremezsiniz.

https://www.mozilla.org

Firefox'sa sahipseniz değilseniz yukarıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Firefox'u temin ettikten sonra açın ve adres satırına indirmek istediğiniz Zoom videosunun linkini yapıştırın. Videonun erişim şifresini girin ve giriş işlemini gerçekleştirin. Ardından Shift Tuşu'na basılı tutarak videonun üstüne sağ tıklayın. Açılan pencereden Videoyu Farklı Kaydet'i seçin ve videonun inmesini istediğiniz yeri seçin. Sonrasında Kaydet butonuna tıklayarak videoyu indirin. Video indikten sonra seçtiğiniz klasöre göz atın. Videonun açılıp açılmadığını kontrol edin. Kimi zaman videolar açılmayabiliyor.

İndirdiğiniz videonun açılmaması durumunda bilgisayarınızdan silin ve videoyu tekrar indirin. İkinci defa indirdiğiniz videoda aynı sorunla karşılaşma ihtimaliniz çok daha düşüktür. Fakat yine de videonun açılıp açılmadığını kontrol etmeyi ihmal etmeyim. Çok düşükte olsa çalışmama ihtimali olabilir.

Eğer videoları telefonunuzdan indirecekseniz çok daha farklı bir yol izlemeniz gerekir. İndirmek istediğiniz videoyu açtığınızda adres satırının yanında yer alan üç noktaya tıklayın. Açılan pencereden masaüstü sitesi seçeneğini bulun ve yanındaki kutucuğa tik bırakın. Ardından sayfayı yenileyin. Sayfa yeniden yüklendiğinde ekranın sağ üst köşesinde bir indirme bağlantısı olduğunu göreceksiniz. O bağlantıya basılı tutun.

Açılan pencereden Bağlantıyı İndir'i seçin. Videonun ineceği konumu seçin ve Kaydet'e tıklayın. Bu işlemin ardından video telefonunuza inecektir. İndirme süresi internet bağlantı hızınıza ve videonun boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Eğer video indirmeye açık değilse sayfayı yenilediğinizde indirme bağlantısını göremezsiniz. Böyle bir durumda direkt videoyu yayınlayan kişiyle iletişime geçmelisiniz ve videosunu indirmeye açmasını söylemelisiniz. Aksi takdirde telefonunuzdan indirme bağlantısına ulaşamazsınız.

Zoom'dan Programsız Video İndirme


Zoom'dan video indirmek için tarayıcınızın DevTools aracını kullanabilirsiniz. Nispeten daha zor ve uğraştırıcı bir yöntem olmasına karşılık herhangi bir uygulama, uzantı ya da program kurmadan kullanabilirsiniz. Bunun için indirmek istediğiniz Zoom videosunu açmalı ve sayfanın boş bir yerine sağ tıklamalısınız.

Google Chrome kullanıyorsanız İncele, Opera kullanıyorsanız da Öğeyi Denetle seçeneğini seçin. Ya da Ctrl + Shift + I tuşlarına kullanın. Bu kombinasyon pek çok tarayıcı da çalışmaktadır.

DevTools aracı açıldığında Elemenst yani Öğeler sekmesine tıklayın. Ardından Ctrl + F tuşlarına basın. Kodların altında ufak bir arama kutusunun açıldığını göreceksiniz. O kutuya "ssrweb.zoom.us" yazın. Ssrweb şeklinde başlayan bağlantının üstüne sağ tıklayın, kopyalayı seçin ve açılan pencereden öğeyi kopyalaya tıklayın. Ardından kod sayfasının en üstüne çıkın. Body style şeklinde başlayan koda sağ tıklayın ve HTML olarak düzenleyi seçin. On birinci satırda ![endif] olarak başlayan bir kod göreceksiniz. O kodun bitiş kısmına tıklayarak enter tuşuna basın ve kodu bir satır aşağı indirin. Peşinden kopyaladığınız öğeyi yapıştırın.

Kopyaladığınız öğenin başındaki ve sonunda kodları temizleyin. Bağlantının başına a href ekleyin. Sonuna da HTML5 özelliği olan download etiketini girin. Metin kısmına ise İndir yazıp a etiketi kapatın.

Değişiklikleri kaydetmek için kod ekranın boş bir kısmına tıklayın. Ardından Zoom sayfasına dönün. Ekranın sol üst köşesinde İndir yazan bir bağlantı göreceksiniz. O bağlantıya tıklayın. Açılan pencereden videonun kaydedileceği yeri seçin ve kaydete tıklayın. Gerisini bilgisayarınız halledecektir.

HTML bilmeyenler aşağıdaki YouTube bağlantısından yöntemin nasıl uygulandığını izleyebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=2ANwf9FJO3I

ilk etapta biraz kafa karıştırıcı ve teknik bir konu gibi gelebilir. Fakat burada okuduklarınızın üstüne videoda gördüklerinizi birleştirirseniz yöntemi uygulamanız daha kolay olacaktır. Yine de hiç HTML bilmeyen bir kimsenin kolay kolay yapabileceğini düşünmüyorum. En az orta derecede bilgisayar bilgisi ve az da olsa HTML bilmeyi gerektirir. Eğer yeteri kadar bilginiz yoksa yukarıdaki yöntemlerle yetinmek zorundasınız.