Birçok cihaz gibi Raspberry Pi'de standart bir kullanıcı adı ve şifreyle birlikte gelir. Varsayılan bir şifre kullanmak inanılmaz derecede güvensiz olduğu için bunu değiştirmeniz gerekir. Çünkü her tür cihazın kurulum bilgileri çevrimiçi olarak kolaylıkla bulunabildiğinden kötü niyetli kişiler bu bilgilerden faydalanabilir.

Raspberry Pi'de kullanıcı adı ve şifre değiştirmek için bu adımları uygulayın.

Raspberry Pi OS'un Varsayılan Kullanıcı Adı ve Şifresi


Raspberrypi.org'a göre varsayılan kullanıcı adı ve giriş şifresi şu şekildedir: varsayılan kullanıcı adı pi, varsayılan giriş şifresi ise raspberry'dir. Olası çevrimiçi tehditlere karşı bu kullanıcı adını ve şifresini değiştirmeniz gerekir. Aksi takdirde bu varsayılan kullanıcı adı ve şifresini bilen biri cihazına gözü kapalı erişebilir.

Raspberry Pi OS'u ilk başlattığınızda kurulum sihirbazı zaten bunu sizden yapmanızı isteyecektir. Fakat işletim sistemini alelacele yüklediyseniz yahut bu işlemi göz ardı ederek atladıysanız, muhtemelen varsayılan bir şifre ve kullanıcı adı kullanıyorsunuzdur. Hem bunu öğrenmek hem de varsayılan şifrenizi ve kullanıcı adınızı değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Raspberry Pi Şifresi Nasıl Değiştirilir?


Raspberry Pi'de oturum açar açmaz terminal penceresi açmalısınız. Terminal penceresi açıldığında passwd komutunu yazarak enter tuşuna basmalısınız. Enter'a bastığınızda sistem sizden şifrenizi onaylamanızı isteyecektir. Bundan sonraki aşamada yine enter tuşuna basarak yeni bir şifre girmelisiniz ve şifrenizi onaylamak için aynı işlemi tekrarlamalısınız.

Linux'ta olduğu gibi sistem şifrenizi girerken ekranda herhangi bir karakter göstermeyecektir.

Tüm adımları doğru tamamladığınızda parolanızın başarıyla güncellendiğine dair bir ileti görürsünüz. Bu yeni şifrenizi kullanmaya hazır olduğunuz anlamına gelir.

Eğer Raspberry Pi'nizdeki bir hesaptan şifrenizi kaldırmanız gerekirse de sudo passwd [USERNAME] -d komutunu girebilirsiniz. Zira tüm hesaplarda tek bir şifre kullanmak pek de akıllıca olmayacaktır.

Adduser [USERNAME] komutu ile de Raspberry Pi'nize yeni kullanıcılar ekleyebilirsiniz. Fakat her yeni kullanıcı için yeni bir şifre belirlemeniz gerekecektir.

Raspberry Pi Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?


Bunun için yeni bir kullanıcı oluşturmanız gerekecektir. Çünkü Raspberry Pi'de kullanıcı adını doğrudan değiştiremezsiniz. O yüzden terminal penceresini açarak sudo adduser [USERNAME] komutunu girmelisiniz. Bu komutu girdiğinizde yeni kullanıcı hesabı için parola belirlemenizi isteyecektir.

Parolayı belirledikten sonra gerekli izinleri vermek için sudo usermod -a -G adm, dialout, cdrom, sudo, audio, video, plugdev, games, users, input, netdev, gpio, i2c, spi [USERNAME] komutunu girmelisiniz. Eğer komut doğru bir şekilde çalıştırılamazsa virgülden sonraki boşlukları silerek tekrar deneyebilirsiniz. Hemen ardından da sudo su - [USERNAME] komutunu yazmalısınız.

Komut başarılı bir şekilde çalıştırılırsa peşi sıra sudo pkill -u pi ve sudo deluser pi komutlarını kullanarak varsayılan pi kullanıcı hesabını kaldırabilirsiniz. Bu sayede sistemi yeniden başlattığınızda oluşturduğunuz yeni kullanıcı hesabından giriş yapabilirsiniz. Ayrıca kullanabileceğiniz daha fazla yer açılmış olur.