Dünyanın en kısa uçak yolculuğu 47 saniyedir. Bu yolculuk Westray ve Papa Westray Adaları arasında gerçekleşir. Fakat onun kadar kısa başka uçak yolculukları da vardır. Saint Gallen-Almanya uçuşu, Viyana-Bratislava uçuşu, Tanca-Cebelitarık uçuşu, Britanya-Cayman uçuşu ve Toronto-Niagara uçuşu bu uçuşlardan bazılardır.

Uçak resmi St. Gallen ve Almanya arasındaki seferini gerçekleştirmek üzere havalanırken çekildi.

St. Gallen - Almanya


Bir ülkeden diğerine uçmak her zaman saatlerce valiz hazırlamak ve havaalanında beklemek anlamına gelmez. En kısa dış hat uçuşunu Avusturya hava yolları gerçekleştirir. Bu uçuş İsviçre'deki St. Gallen ve Almanya'daki Friedrichshafen şehirlerini birbirine bağlar. Bu yerlerin arasındaki mesafe sadece 20 kilometredir. Bu yolculuk saatte izin verilen maksimum 90 kilometrelik hızla sadece 12 dakika sürer. Fakat bazı uçuşlar 12 dakikadan daha uzun sürebilir. Özellikle kötü hava koşulları uçuşların süresini olumsuz anlamda etkiler.

İskoç hava yolu Loganair dünyanın en kısa uçak yolculuğunu hala elinde tutuyor.

Westray - Papa Westray


Tarifeli uçuşlar arasındaki en kısa yolculuk İskoç hava yolu Loganair'a aittir. Bu yolculuk Westray ve Papa Westray Adaları arasında köprü görevi görür. Rotanın mesafesi yaklaşık 2,5 kilometredir. Hava koşullarınının iyi olduğu uçuşlar sadece 47 saniye sürer. Bu iki ada Orkney Takım Adaları'nın bir parçasıdır. Burada seksenin üstünde ada vardır ve aralarında köprü yoktur. Uçaklar 8 kişiliktir ve yolculuk hemen biter. Uçuşun rakımı 100 metreyi aşmadığı içi pencere kenarında oturanlar İskoçya'nın muhteşem manzarasını izleyebilir.

Avusturya hava yolu Flyniki, 52 kilometrelik bu mesafeyi 10 dakikada tamamlıyor.

Viyana - Bratislava


Avusturya'nın başkenti Viyana ve Slovakya'nın başkenti Bratislava arasındaki uçuş, iki başkent arasındaki en kısa uçuştur. Başkentler arasındaki mesafe yaklaşık 52 kilometredir ve kalkıştan sonraki uçuş süresi en fazla 10 dakikadır. Bu rotayı 2015 yılında Avusturya hava yolu Flyniki başlattı ve haftada altı uçuş gerçekleştirmeyi planladı. Fakat bu fikir yolcular tarafından pek rağbet görmedi. Çünkü bölgede kara ulaşımı oldukça yaygındı. Araba, tren ya da otobüsle 1 saatten daha kısa bir sürede Viyana varılabiliyordu. Bu yüzden tercih edilmedi.

Greater Toronto Airlines, Toronto ve Niagara Şalaleleri'ni birbirine bağlayan uçuşlar gerçekleştiriyor.

Toronto - Niagara


Kuzey Amerika'daki en kısa uçuş, Kanada'daki Greater Toronto Airlines tarafından düzenlenmektedir. Ontario'daki iki şehri, Toronto ve Niagara Şelaleleri'ni birbirine bağlar. Bu iki şehir arasındaki mesafe 56 kilometredir ve seyahat süresi yaklaşık 12 dakikadır. Bu yolculuk istenirse arabayla da yapılabilir. Fakat mesafe iki katına çıkacaktır ve yolculuk süresi trafik nedeniyle en az 1,5 saati sürecektir. Hafta sonları yapılan yolculuklar ise daha uzun sürecektir. Trafikte daha çok araç olacağı için yollar daha kalabalık olacaktır.

Bu uçak taksi Küçük Cayman Adası ve Cayman Brack Adası arasında hizmet veriyor.

Britanya - Cayman


En kısa uçuş Britanya'nın denizaşırı toprakları Cayman Adaları'nda gerçekleşir. Burası Karayip Denizi'ndedir. Dünyanın her yerinden gelen milyonlarca turist beyaz kumsallarda dinlenir ve bu adaların egzotik doğasının tadını çıkarır. Olur da gidecekleri yeri karıştırır ve Küçük Cayman Adası'na giderlerse Cayman Brack Adası'na bir uçak bileti satın alarak 10 dakika içinde geri dönebilirler. İkisi arasındaki mesafe sadece 18 kilometredir. Uçak yolculuğunu tercih etmeyenler ise deniz yoluyla da geri dönebilir. Fakat bu yolculuk daha uzun sürecektir.

Fransız hava yolu Royal Air Maroc dünyanın en zorlu uçuşlarından birini gerçekleştiriyor.

Tanca - Cebelitarık


En kısa kıtalar arası uçuş Royal Air Maroc tarafından gerçekleştirilir. Fas'taki Tanca ve Birleşik Krallık'ın denizaşırı toprağı Cebelitarık'ı birbirine bağlar. İkisi arasındaki mesafe 68 kilometredir. Bunun yanı sıra Afrika'yla Avrupa'daki İber Yarımadası'nı da birbirine bağlar. İspanya ile sınır komşusu olan bu yerde adeta küçük bir Birleşik Krallık vardır. Burası dünyada uçak pistinin kara yolu ile kesiştiği oldukça ender yerlerden biridir. Bu yüzden araç sürücüleri, iniş ve kalkış yapan uçaklara yol vermek zorundadır. Yoksa trafikten men edilirler.

Nepal havaalani çok kısa olduğu için buraya iniş yapmak isteyen pilotları oldukça zorluyor.

Nepal - Lukla


Çok kısa olduğu için risk arz eden uçak pistlerinden biri de Nepal havaalanındadır. Nepal'deki Lukla havaalanına inerken bile gerçek bir macera yaşarsınız. Zira bu uçak pistinde %12'lik bir eğim vardır ve bu nedenle uçaklar sınırlı bir alanda kalkış ya da iniş yapabilir. Uçak pistinin uzunluğu sadece 520 metre ve genişliği yalnızca 20 metredir. Ortalama bir pistin uzunluğuysa 2 kilometredir. Hepsi bununla da sınırlı değil. Havaalanı deniz seviyesinden 3 kilometre yüksektedir ve bir yanında dağ diğer yanındaysa yüksek bir uçurum vardır.

Sint Maarten bölgesindeki Maho plajinda uçaklar insanların başının üstünden geçiyor.

Saint Martin - Karayip


Saint Martin Adası'nda ve Karayip Adaları'ndaki ana havaalanında uçaklar insanların üstünde geçer. Bu iniş yapan uçaklarla insanlar arasındaki en kısa mesafedir. Devasa uçaklar sadece 15 metre yüksekten gider. Ada da uçak pisti de oldukça küçüktür. Pistin iki tarafında su vardır. İniş takımlarının piste daha hızlı temas etmesi için pilotlar mümkün olduğunca alçaktan uçarlar. Bu tip uçuşların yolcuları inişi uzun süre unutamazlar. Sahildeki izleyiciler ise inanılmaz fotoğraflar çekebilirler ve bu iniş pilotların üstün yetenekleri sayesinde gerçekleşir.

Butan Krallığı'ndaki Parol havaalanı inilmesi en zor pistlerden birine ev sahipliği yapıyor.

Butan Krallığı - Parol


Butan Krallığı'ndaki Parol Havaalanı'na inmesine izin verilen pilotların bir listesi vardır. Çünkü bu havaalanı Himalaya'nın zirveleriyle çevrilidir. Bazı dağların yüksekliği 5.500 metreyi bulur. Pilotlar uçağı indirebilmek için dar bir geçitten geçmek zorundadır. Kalkıştan sonraysa uçağı spiral şeklinde uçurmaları gerekir. Bu havaalanı oldukça yüksekte olduğu için burada hava çok dengesizdir. Kuvvetli rüzgarlar eser ve neredeyse sürekli türbülans oluşturur. Burada uçuşlar sadece yerel hava yolu Drukair tarafından gerçekleştirilir.

Air Tahiti Nui genellikle Malezya ve New York arasında uçuşlar gerçekleştiriyor.

Malezya - New York


Kısa bir süre öncesine kadar düzenli uçuşlar arasındaki rekor 15.300 kilometre mesafeyle Malezya, New York uçuşuydu. Tahmini yolculuk süresi 17 saat 50 dakikaydı. Fakat 14 Mart 2020 yılında bu rekoru Fransız havayolu Air Tahiti Nui kırdı. Uçuş mesafesi yaklaşık 15.800 kilometreydi. Uçağın Tahiti'nin Papeete şehrinden çıkıp Paris'e varması gerekiyordu. Bu rotada uçak Los Angeles havaalanında mola verir ve uçak kontrol edilip yakıt alınırdı. Ancak ABD uçuşları kısıtladı ve bu yüzden uçak yolculuğunu 16,5 saatte tamamlamak zorunda kaldı.

Boeing 787-9, Singapur ve San Francisco arasındaki 3,600 kilometreyi sadece 30 dakika geçti.

Singapur - San Francisco


Singapur ve San Francisco arasındaki saat farkı nedeniyle en uzun uçuşlardan biri en kısa uçuş halini aldı. Uçak 13,600 kilometreyi sadece 30 dakika gitti. Böyle bir yolculuk için uçağın toplam ağırlığının en aza indirmesi, yani yolcu ve bavul sayısını azaltılması gerekiyordu. Normalde bir uçuşu iki pilot yönetirken bu durumda dört pilot gerekmişti. Uçak çift motorlu bir Dreamliner olan Boeing 787-9'du. Pilotların dediğine göre arkadan esen rüzgar çok yardımcı olmuştu. Bu uçuş istisnaydı ve hava yolu bu tür bir riski tekrar almayı denemedi.