Kara hayvanlarıyla beslenen pek çok deniz canlısı vardır. Fakat hiçbiri bu konuda kaplan köpek balıkları, katil balinalar, yayın balıkları, mummichoglar, akciğerli balıklar, çamur zıpzıpları ya da gümüş aravanalar kadar becerikli değildir. Öyle ki bu canlılar aç kaldıkları pek çok zaman kara hayvanlarıyla beslenir.

Kaplan köpek balığı, kara hayvanlarıyla beslenen en büyük deniz canlılarından biridir.

Kaplan Köpek Balığı


Kaplan köpek balıkları en vahşi okyanus avcılarıdır. Ara sıra kara hayvanlarıyla da beslenir. Çoğu zaman avlarını yakalamak için sudan sıçramaları bile gerekmez. Çünkü parlak güneş ışıkları ceylan ve tarla kuşu gibi canlıları geçici olarak kör eder. Bu da hayvanların suya düşerek kaplan köpek balıklarına yem olmasına neden olur.

Katil balinalar nam-ı diğer orcalar, etçil bir türdür ve oldukça saldırgandır.

Katil Balina


Katil balinalar, Orca adıyla da bilinir. Okyanusun en güçlü avcılarıdır ve düşmanları yoktur. Köpek balıkları bile onlar için tehlike teşkil etmez. Bu canlılar acıktıklarında kuşları havada yakalamak için kolayca suyun dışına sıçrayabilir. Hatta suyun yakınında duran daha büyük kara hayvanlarına da sürpriz saldırılar yapabilirler.

Afrika kaplan balığı inanılmaz sivri dişlere sahiptir, ancak bu dişler gördüğü kadar keskin değildir.

Afrika Kaplan Balığı


Afrika kaplan balıkları buldukları her şeyi yerler. Bu balıklar genellikle diğer deniz canlıları ve kendilerinden daha küçük balıklarla beslenirler. Ancak aç kaldıklarında suyun dışına da atlayabilirler. Bu atlayışları esnasında böcekleri ya da küçük kuşları yakalayabilirler. Neyse ki bir insanı yiyebilecek kadar büyük değillerdir.

Yayın balığı yetişkin bir insandan ortalama olarak iki, üç kat daha uzundur.

Yayın Balığı


Tarn Nehri'nde yaşayan bu yayın balığı türü, nehrin kıyısındaki güvercinlerle beslenir. Ancak ilginç bir şekilde sadece orta boyutta olanları karada avlanabilir. Çünkü büyük olanları güvercinlere yeterince yaklaşamaz ve güvercinlerle suya geri dönemez. Dünyada bu şekilde avlanan başka bir yayın balığı türü de yoktur.

Mummichog balığı hem tatlı ve hem de tuzlu sularda yaşayabilen değişik bir balıktır.

Mummichog Balığı


Mummichog balıkları her yerde yaşayabilen bir tür yıllık balığıdır. Bazı balıklar tatlı bazıları da tuzlu suda yaşar. Ama iki tür de kendi bölgesinin dışında yaşayamaz. Ancak mummichog balıkları hem tatlı hem de tuzlu suda yaşayabilir. Kıyıya çıkıp kendilerini çamura gömebilir ve kış geçene kadar böcek yiyerek beslenebilirler.

Akciğerli balık, akciğerleri sayesinde günlerce karada yaşayabilir.

Akciğerli Balık


Akciğerli balıklar 400 milyon yıldır vardır ve o zamandan beri hiç değişmediler. Bu balığın birkaç türü vardır ve her biri dünyanın farklı bölgelerinde yaşar. Bu balıklar suyun altında solungaçlarını kullanarak nefes alabilirler ve karaya çıkıp karada da günlerce yaşayabilirler. Av bulamadıklarında ise ot yiyerek beslenirler.

Kedi balığı, kuş ve böcek gibi kara canlılarını avlayabilen bir türdür.

Kedi Balığı


Kedi balıkları karada sırtlarını kamburlaştırarak sürünür ve hiçbir şeyden haberi olmayan canlıları yutar. Bu balıklar Afrika'nın bataklılarında yaşar ve suyun altında yeterince yiyecek bulamadıklarında karaya çıkar. Neyse ki çok büyük olmadıkları için böcek ve küçük kemirgenlerden daha büyük canlıları yiyemez.

Çamur zıpzıpı el benzeri yüzgeçleri sayesinde karada da rahatça hareket edebilir.

Çamur Zıpzıpı


Çamur zıpzıpları özel yüzgeçleri sayesinde sudan çıkarak karada yürüyen canlıları avlayabilir. Sonrasında da çamurda zıplamaya ve daha fazla yiyecek aramaya devam ederler. Bu canlılar teknik olarak balık olmalarına rağmen suyun altında çok uzun süre kalmaları halinde boğularak ölebilirler.

Tırmaşık balığı sığ sularda ya da susuz topraklarda günlerce durabilir.

Tırmaşık Balığı


Tırmaşık balıkları sudan çıkarak hayatına karada devam edebilir. Nefes almak için akciğerlerini kullanırlar ve suya dönmeden 6 güne boyunca yaşayabilirler. Karadayken genelde böcek avlarlar. Kendilerini avlamaya çalışan bir kuş ya da başka bir canlı olduğunda ise solungaçlarını açarak avcının hava yolunu tıkarlar.

Okçu balığı küçük böceklere su tükürerek avlanan bir balık türüdür.

Okçu Balığı


Okçu balıkları suyun üzerindeki böcekleri görünmeden yakalamak için ustaca bir yöntem kullanır. Ağaç dalları ya da bitki yapraklarına konan böcekleri su püskürterek nehre düşürürler. Genellikle sürü halinde avlanırlar ve acı su bitkilerinden elde ettikleri suyu kullanırlar. Bu su böcekleri kör ederek düşmelerini sağlar.

Gümüş aravanaların sıçrama becerileri son derece gelişmiştir, boylarının iki katı yüksekliğe sıçrayabilirler.

Gümüş Aravana


Gümüş Aravana balıkları avlarını yakalamak için vücut uzunluklarının iki katı kadar suyun dışına sıçrayabilir. Bu hareketi o kadar o kadar hızlı yaparlar ki, kuşlar bile onlardan kaçamaz. Genellikle karada yaşayan hayvanları diğer balıklara tercih ederler. Çok aç değillerse eğer deniz canlılarını avlamayı tercih etmezler.

Yılan balığı dış görünüş itibariyle kara yılanlarını andırır, fakat aslında bir balıktır.

Yılan Balığı


Yılan balıkları adlarından da anlaşılacağı üzere yılana çok benzer. Ancak belirgin bir özellikleri vardır. Yüzgeçleri üzerinde yürüyebilirler. Bu özellikleri sayesinde bir su yatağından diğerine kolayca sürünerek geçebilirler. O yüzden genellikle küçük kuşları, böcekleri, kara canlılarının yumurtalarını ve kemirgenleri yerler.

Dörtgöz balıkları suyun hem altını hem de üstünü görecek şekilde evrim geçirmiştir.

Dörtgöz Balığı


Dörtgöz balıkları böcek ve amfibiler gibi küçük kara canlılarıyla beslenir. Ancak en şaşırtıcı özellikleri bu değildir. Aslında adları biraz yanıltıcıdır. Çünkü sadece iki gözleri vardır. Fakat gözleri yatay olarak iki parçaya ayrılmıştır. O yüzden gözlerinin üst kısmı yukarıyı alt kısmı ise suyun altında görecek şekilde gelişmiştir.

Gökkuşağı alabalığı adı gibi rengarenktir ve sığ sularda yaşamayı tercih eder.

Gökkuşağı Alabalığı


Gökkuşağı alabalıklarının bazıları karada avlanır. Bu balıklar çoğunlukla balık yumurtaları ve küçük deniz kabuklularıyla beslenir. Ancak Kanada'da yaşayan bir gökkuşağı alabalığı türü, kır sivri faresi yiyerek beslenir. Bu balıklar kır sivri farelerini resmen nefessiz bir şekilde yutar ve doymak bilmez bir iştahları vardır.

Grunion balığı leşçil bir canlıdır, fakat kimi zaman canlı böcekleri de avladığı olur.

Grunion Balığı


Grunion balıkları Güney Kaliforniya'da yaşar ve dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmaz. Ayrıca yılda birkaç kez kıyıya atlarlar. Ama bunun nedeni çok farklıdır. Bu balıklar çiftleşme sezonunda yüksek gelgitlere kapılır ve kendilerini ıslak kumlara atarlar. Bu süreçte ufak böcekler ve ölmüş hayvanlarla beslenirler.