Gezegenler Dünya'ya Ay kadar yakın olsaydı, Dünya üzerindeki etkileri nasıl olurdu hiç düşündünüz mü? Satürn, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Neptün ya da Uranüs'e komşu olmak düşünüldüğü kadar hoş olmazdı. Çünkü bu gezegenlerin hepsi Dünya'daki yaşamı doğrudan etkilerdi. Hatta bazıları Dünya'yı direkt yok ederdi.

Gezegenler Dünya'ya Ay kadar yakın olsaydı, Satürn'ün çekim gücü Dünya'yı anında parçalardı.

Satürn


Satürn, Ay'dan 35 kat daha büyüktür. Bu yüzden halkaları daha da genişlerdi ve ufuk boyunca uzanırdı. Ayrıca Satürn, Dünya'dan çok daha büyük olduğu için, o Dünya'nın uydusu değil Dünya onun uydusu olurdu. Ne yazık ki Dünya'nın dönme hızı ona yetişemezdi ve muhtemelen bir ya da iki gün içinde Satürn'e çarpardı. Fakat Satürn'ün atmosferinde yanmadan önce mükemmel halkalarının içinden geçmek zorunda kalırdı. Bu da Dünya'yı parçalarına ayırırdı. Ayrıca Dünya, Satürn'ün 53 uydusunun hepsinden de kaçmak zorunda kalırdı.

Jüpiter gezegenimizin iklimini ve yaşam koşullarını anında değiştirirdi.

Jüpiter


Jüpiter, Ay kadar yakın olsaydı Dünya bağımsız bir gezegen olma özelliğini kaybederdi. Anında güneş sistemindeki en büyük gezegenin Ay'larından birine dönüşürdü. Kocaman ve güzel çizgili bir küre neredeyse tüm ufku kaplardı. Jüpiter'in atmosferindeki sarı, kahverengi, kırmızı ve beyaz bulutlar çıplak gözle görülebilirdi. Ancak bu gaz devinin çekim kuvveti anında şiddetli depremlere, volkanik patlamalara ve tsunamilere neden olurdu. Dünya'nın mantosu ve kabuğu, Jüpiter'e doğru çekilerek parçalara ayrılırdı.

Merkür diğer gezegenlere nispeten daha ufaktır ve ciddi sorunlara neden olmazdı.

Merkür


Yakından bakıldığında Güneş'e en yakın gezegen olan Merkür, Ay'a çok benzemektedir. Onunda yüzeyi uzaydan gelen kayaların oluşturduğu kraterlerle doludur. Boyutuysa gezegenimizin beşte ikisi kadardır. Yani Ay'dan biraz daha büyüktür. Bu nedenle Merkür'ün Dünya üzerindeki etkisi çok daha büyük olurdu. Mesela gece gökyüzü daha aydınlık görünürdü. Yüksek gelgitler daha da yükselir, alçak olanlarsa daha da alçalırdı. Merkür'ün bu döngüsü 14 saat daha kısa sürerdi. Fakat böyle bir değişimin Dünya üzerinde ciddi etkileri olmazdı.

Mars ciddi anlamda bir sorun olurdu ve gezegenimizi yaşanmaz bir yer haline getirirdi.

Mars


Mars'ın diski kırmızımsı, boyutuysa neredeyse Ay'ın iki katı olurdu. Teleskop olmadan bile yüzeyindeki sıra dışı renkler ve koyu lekeler görülebilirdi. Kızıl gezegenin görülemediği zamanlarda ise alışılmadık şeyler hissedilirdi. Okyanuslarda büyük dalgalar oluşurdu ve bu dalgalar kıyı şeridine çarpardı. Mars, Ay'dan daha fazla Güneş ışığı yansıtırdır. Yani geceler daha aydınlık olurdu. Gece manzarasındaysa tüyler ürpertecek kırmızı bir ton görülürdü. Ayrıca teleskopla Güneş sistemindeki en yüksek dağ olan Olympus Mons rahatlıkla izlenebilirdi.

Neptün gece ve gündüz döngüsünü bozar ve dünyanın ısısını giderek artırırdı.

Neptün


Neptün, Dünya'dan daha büyük olsa da Satürn ve Jüpiter'den daha küçüktür. Bu gezegenin iç katmanı buzdan oluşur. Derin bir atmosferi vardır ve mavimsi bir yeşil tondadır. Eğer Ay kadar yakın olsaydı gökyüzünde açık mavi bir sıcak hava balonu gibi görünürdü. Sadece gece değil, gündüzleri de böyle görünürdü. Hatta Güneş'ten 15 kat büyük görünürdü. Her şey aynı kalsaydı yıllar boyunca Güneş tutulması oluyormuş gibi bir etkisi olurdu. Güneş Neptün'ün ucunda kaybolduğunda ise Dünya en az 1,5 saat zifiri karanlığa gömülürdü.

Uranüs'ün Ay kadar yakın olması depremleri tetikler ve volkanik patlamalara yol açardı.

Uranüs


Uranüs'ün kütlesi Dünya'nın kütlesinin en az 17 katıdır ve yerçekimi çok daha güçlüdür. Bu yüzden uydu olan Dünya olurdu. Uranüs'ün uydusu olan Triton'dan biraz daha uzakta dönerdi. Dünyanın bu uzay cismiyle çarpışması ise büyük bir risk arz ederdi. Fakat Uranüs'ün uydularıyla çarpışılmasa bile çok fazla sorun yaşanırdı. Dünya'daki gelgitler Ay'ın neden olduğu gelgitlerden 1000 kat daha güçlü hale gelirdi. Uranüs'ün yer çekimi kuvveti dünyayı parçalamazdı. Ancak sismik aktiviteler artardı, depremler ve volkanik patlamalar olurdu.

Venüs, Dünya ile hemen hemen aynı boydadır ve en az onun kadar kütlelidir.

Venüs


Venüs'e genellikle Dünya'nın kardeş gezegeni denir. Çünkü her iki gezegenin de kütleleri ve boyutları neredeyse aynıdır. Bu yüzden Dünya'daki geceler, alacakaranlığın erken saatleri kadar aydınlık olurdu. Venüs'e bakılınca gezegenin dış katmanındaki sarımsı beyaz bulut örtüsünde belli belirsiz dönen desenler görülürdü. Dünyanın uydusu olmazdı. Her iki gezegen de ortak kütle merkezlerinin yörüngesinde dönerdi ve bu yörüngenin ekseni merkezden geçmezdi. Fakat Venüs, Ay'ın şu anki hızıyla hareket etseydi gezegenler birbirlerine çarpardı.

Güneşin yakıcı etkisi kısa sürede dünyayı yaşanmaz bir yer haline getirirdi.

Güneş


En çarpıcı senaryo Güneş'in Ay kadar yakın olması durumda gerçekleşirdi. Dünya ve doğal uydusu arasındaki mesafe yaklaşık 386.000 kilometredir. Güneş ve Merkür arasındaysa 45 ila 69 milyon kilometre mesafe vardır. Bu mesafe oldukça fazla olsa da Merkür kavurucu ve ıssız bir gezegendir. Ayrıca gezegendeki sıcaklık farkları çok fazladır. Eğer Güneş Dünya'ya bu kadar yaklaşsaydı Dünya'nın yüzeyindeki her şey anında yanardı. Bir tek Güneş patlaması gezegenin kabuğunu eritmeye, atmosferini yakmaya ve yaşamı yok etmeye yeterdi.