Var olan en ilginç desenli hayvanlar Bukalemunlar'dır. Fakat en az onlar kadar desenli başka hayvanlar da vardır. Mandriller, Zebralar, Pandalar, Tavus Kuşları, Kaplanlar, Zehirli Ok Kurbağaları, Çıtalar ve Zıplayan Örümcekler bunlardan bazılarıdır. Tüm bu hayvanların tek ortak özellikleri ise sahip oldukları eşsiz desenleridir.

Mandril maymunu ilginç desenli hayvanlar listesinde başı çekmektedir.

Mandril


Bu hayvanların yüzlerinde ve popolarında kırmızı, pembe ve mor çizgiler bulunur. Renkleri genellikle sosyal konumlarını belirler ve renkleri ne kadar parlaksa o kadar önemlilerdir. En parlak olan erkek mandriller her zaman liderdir. Bu hayvanlar sayıları 200'e varan gruplar halinde yaşar. Hormonları popolarındaki tüylerini kaybetmelerine neden olur. Heyecanlandıklarında ise renkleri daha da parlak hale gelir.

Zebralar siyah-beyaz desenleriyle bilinmektedir, fakat aslında tamamen siyahlardır.

Zebra


Üzerinde desenler bulunan tüylerinin altındaki postları tamamıyla siyahtır. Vücut sıcaklıklarını belirli bir düzeyde tutabilmek için tüylerinin üstündeki desenlere ihtiyaçları vardır. Bu gövdelerinin çevresinde bir serin hava akımı oluşturur. Ayrıca ısıyı tutmak için siyah bölgelerin üstündeki tüyleri kabarabilirken, beyaz tüyler ise tamamen yassı kalır. Bu siyah tüylerin aynı zamanda avcıların üzerinde de göz kamaştırıcı bir etkisi vardır.

Pandalar desenleri sayesinde hayatta kalır, bu desenler birbirlerini tanımalarını sağlar.

Panda


Gözlerinin etrafındaki siyah desenler vahşi doğada hayatta kalabilmeleri için hayati derecede önemlidir. Bu lekeler diğer pandaları tanımalarını ve onlarla iletişim kurmalarını sağlar. Yüzlerindeki ve uzuvlarındaki siyah kürk onları daha az fark edilir hale getirir, ki bu özellik onların hava karardığında bulundukları ortama fark edilmeyecekleri şekilde uyum sağlamalarına ve büyük beyaz lekeleriyse kışın saklanmalarına yardımcı olur.

Çitaların üzerinde iki binden fazla siyah leke vardır ve bu desenler her Çita'da değişiktir.

Çita


Gövdelerinin her tarafında 2.000'den fazla siyah benek bulunur ve oluşturdukları desen her Çita'da farklıdır. Avlarını takip ederken kamufle olmak için bu noktalara ihtiyaçları vardır. Bu lekelerle doğarlar ve bu sayede henüz yavruyken bile kendilerini gizleyip koruyabilirler. Tüylerinin altındaysa derileri tek renktir ve hiç nokta bulunmaz. Bu hayvanların lekeleri olmadan hem avlanmaları hem de saklanmaları çok daha zor olurdu.

Kaplanların postlarında ve derilerinde turuncu, siyah ve beyaz desenler vardır.

Kaplan


Hem kürklerinde hem de derilerinde o çok tanıdık desenleri bulunur. Uzun otların ya da ağaç dallarının arasına girerler ve avlarından saklanmak için tüylerinin üstündeki desenleri kullanırlar. Tüylerinin rengi otların rengiyle alakası aynı değildir. Ama vahşi doğada birçok hayvan renk körüdür ve yalnızca siyah, beyaz ve grinin tonlarını ayırt edebilirler. Bu sayede kaplanlar diğer hayvanlara görünmeden onlardan gizlenebilirler.

Babunlar büyüdükçe değişirler ve açık gri bir renge bürünürler.

Babun


Yetişkin babunlar, mandrillere çok benzer. Ancak renkleri farklı bir şekilde etki gösterir. Yeni doğduklarında tamamen pembedirler ama yaşları ilerledikçe derileri koyulaşır. Vücutlarındaki tüylerin renkleri değişir. Yeni doğan babunların tüyleri siyahtır. Fakat büyüdükçe bu tüylerin rengi giderek açılır. Nihayetinde tüyler açık gri bir renge dönüşür. Bu sayede yaşadıkları ortamlarda daha rahat kamufle olabilirler.

Jaguarlar gösterişli ve eşsiz desenlere sahiptir ama bu desenleri kusurludur.

Jaguar


Jaguarların inanılmaz ve benzersiz desenleri vardır. Üstlerindeki beneklerin her biri birer güle benzer. Leoparlara çok benzemelerine rağmen aralarında farkı anlamak oldukça kolaydır. Jaguarlar daha iridir ve benekleri de daha büyüktür. Bazen bu hayvanlar mutasyon geçirir ve tamamen siyaha bürünür. Bu siyah kedilere kara panter denir. Ancak aslında ayrı bir tür değildir, sadece tüylerinin rengi farklıdır.

Tavus kuşları renkli görünmesine rağmen tüylerinin rengi esasında kahverengidir.

Tavus Kuşu


Tavus kuşları renkli görünür. Ancak tüyleri aslında kahverengidir. Müthiş görünen bu kuşların tüyleri, ışığı özel bir şekilde yansıtan tuhaf bir yaradılışa sahiptir. Işık tüylerini mavi, zümrüt ve turkuaz renklerinde yansıtır. Bazen renkleri tüylere hangi yönden baktığınıza bağlı olarak değişir. Bu kuşlarının kuyruklarında yaklaşık iki yüz büyük tüy bulunur ve bunların sadece yüz yetmiş tanesi göz şeklindeki desenlerle kaplıdır.

Kutup ayılarının o bilindik beyaz tüylerinin altında simsiyah bir derileri vardır.

Kutup Ayısı


Kutup ayılarının beyaz kürkünün altındaki deri tamamen siyahtır. Aslında kürkleri bile tam olarak beyaz değildir. Kürklerindeki tüyler oyuk ve neredeyse şeffaftır. Bu da onları karda tamamen görünmez kılar. Ancak siyah derileri güneş ışığından gelen ısıyı emer. Bu yüzden kürklerini daima temiz tutmaları gerekir. Aksi takdirde vücutlarını ısıtamazlar ve donarak ölürler. Bu açıdan yaşadıkları çevreye çok iyi uyum sağlamışlardır.

Zürafalar kendine has lekeleriyle bilinir, bu lekeler her zürafada farklı şekillerde olur.

Zürafa


Her zürafanın kendine has benekleri vardır. Kamufle olmak için üstlerindeki bu beneklere ihtiyaç duyarlar. Ama bu şekiller aslında göründüğünden daha karmaşıktır. Bu beneklerin hemen altında bir kan damarları sistemi mevcuttur. Kanın deriye en yakın noktaları bu bölgeler olduğu için benekler vücutlarındaki ısı dolaşımına yardımcı olur. Ancak derilerinde bu beneklerin özel durumunu belli edecek bir ipucu bulunmaz.

Bukalemunlar derilerinin rengini ve renklerinin tonunu istedikleri gibi değiştirebilirler.

Bukalemun


Bazı bukalemunlar renklerinin tonunu tamamen değiştirebilir. Bazıları ise sadece derilerinin rengini değiştirebilir. Renklerini değiştirirken çok karmaşık bir süreç yaşarlar. Derilerinde pigmentler vardır ve bunların altında da özel kristalleri olan hücreler bulunur. Bu kristaller arasındaki boşlukların mesafesini değiştirerek ışığın vücutlarına farklı şekilde yansımasını sağlarlar ve bu da onların deri renklerini değiştirir.

Kaplumbağaların kabuklarında bulunan desenler vücut ısılarının sıcaklıklarıyla alakalıdır.

Kaplumbağa


Sırtlarındaki sert desenler pul adı verilen karelerden oluşur. Bazen bu kareler diğer kaplumbağaları cezbetmek için parlak renklerde olabilir. Kabuklarındaki desenler aslında daha doğmadan önce kaplumbağaların vücut ısısının ne kadar sıcak veya soğuk olduğundan etkilenir. Sıcaklıkları çok düşükse üstlerindeki desenler daha kalın ve daha büyük olur. Sıcaklıkları yüksekse aynı kareler daha ince ve daha küçük olur.

Zehirli ok kurbağaları değişik tonlarda ve renklerde olabilirken kimileri de tek renkli olur.

Zehirli Ok Kurbağası


Zehirli ok kurbağalarının rengi çok parlaktır. Renkleri neredeyse fosforlu bir turuncu ve kırmızının çılgınca bir karışımıdır. Bazılarının siyah noktalarla birlikte altın renginde benekleri vardır. Bu parlak renkler aynı anda birçok sorunu çözmelerine yardımcı olur. Bu sayede diğer tüm hayvanlar onların ne kadar zehirli olduklarını anlarlar. Ayrıca daha parlak renkli erkekleri tercih eden dişileri de kendilerine çekerler.

Zıplayan örümcekler sarı, mavi, mor ve turuncu gibi renkleri derilerinde barındırabilir.

Zıplayan Örümcek


Erkek zıplayan örümcekler neredeyse mandriller kadar renklidir. Vücutlarında kırmızı, mavi ve sarı renkleri barındırabilir. Ancak dişi zıplayan örümcekleri etkileyen bu renkler değildir. Bunun yerine erkekler renklerini zehirli olduklarının bir işareti olarak kullanırlar. Korkunç görünmelerine rağmen bu örümcekler oldukça dost canlısıdır ve insanlara asla saldırmazlar. Zehirlerini sadece avlanmak için kullanırlar.

Kelebekler desenlerini daha çok kamufle olmak ve saklanmak için kullanırlar.

Kelebek


Renkli kanatları olması kelebeklerin aslında çok işine yarar. Bu renkleri diğer kelebekleri cezbetmek, uyarmak ve kamufle olmak için kullanırlar. Üstlerindeki desenler yüzey kısmında ve kanatların arkasında çok farklıdır. Yetişkin kelebeklere dönüşmeden bir ya da iki gün önce kanatlarının renkleri oluşmaya başlar. Tam olarak hangi renkte olacakları kanatlarındaki pullara bağlıdır. Bu pulların kimyasal pigmentler sayesinde oluşur.

Kırmızı gözlü ağaç kurbağası büyüdükçe renk değiştirir, yavruyken daha açık tonlarda olur.

Ağaç Kurbağası


Henüz yavruyken vücutları açık kahverengi renktedir. Ancak büyüdüklerinde vücutları yeşile döner ve yan taraflarında sarı ve mavi çizgiler oluşur. Ayakları tıpkı gözleri gibi turuncu, hatta kırmızı olabilir ve bacaklarında mavi lekeler vardır. Bu canlılar kendilerini kamufle etmek için küçük bir gökkuşağı gibi görünmeye çalışırlar. Ayrıca kurbağalar kaçtığında bu yanar döner renkleri sebebiyle avcılarının aklını karıştırırlar.

Kirpi balığı kamufle olma konusunda son derece yeteneklidir, derileri mercanlara benzer.

Kirpi Balığı


Kamuflaj konusunda son derece ustalardır. Pulları yoktur, ancak derileri tıpkı mercanlar gibi görünür ve bu da onların avcılardan korunmasını sağlar. Derileri siyah, kahverengi ve yeşil çizgilerle kaplıdır. Hemen hemen tüm kirpi balıklarının tadı kötüdür ve genellikle diğer avcı balıklar için ölümcül olabilecek bir madde içerirler. Bu madde siyanürden 1.200 kat daha zehirlidir ve 30 yetişkin insanı öldürmeye yetecek kadar etkilidir.

Boa yılanlarının çok farklı renklerde pulları vardır, hatta bazılarının desenleri de değişiktir.

Boa Yılanı


Boa yılanları üzerlerinde farklı renklerde pullardan oluşan güzel desenlere sahiptir. Pulları da dudakları da ısıya duyarlıdır. Bu özellikleri avlayabilecekleri canlıları bulmalarını sağlar. Renkleri kamuflaj için daha önemlidir. Ancak bazen albino boalara da rastlanabilir. Genellikle içi boş kütüklerde ve terk edilmiş memeli yuvalarında yaşarlar. Maymunlardan yaban domuzlarına kadar yakalayabildikleri her şeyi yerler.

Yaban arılarının üstünlerinde sarı ve siyah renkli şeritler vardır, bu şeritler tehlikeliyim işaretidir.

Yaban Arısı


Pek çok canlının üstünde çizgileri vardır. Ancak yaban arıları bunların en küçüklerindendir. Siyah ve sarı şeritleri onların avcılardan korunmasını sağlar. Bu çizgiler avcılar için o arıyı yerlerse çok fena şekilde iğneyle sokulabilecekleri konusunda bir uyarı gibidir. Bu arılar ayrıca tamamen siyah ve tamamen beyaz olabilir. Ancak beyazlar albino değildir. Ayrıca yaban arıları kırmızı, turuncu, sarı, mavi, yeşil ya da mor çizgili olabilir.