Thrihnukagigur dünyanın en tehlikeli 15 yerinden biridir. Fakat yaşanabilirlik açısından on dördüncü sırada yer alır. Çünkü dünyada çok daha kötü ve tehlikeli yerler vardır. Tüm bunlara rağmen bu yerlerden bazıları dünyanın en eşsiz manzaralarına da sahiptir. Öyle ki bazılarının ne eşi ne de bir benzeri vardır.

Kuzey Yungas Yolu, Bolivya bulunan oldukça tehlikeli bir dağ yoldur.

Kuzey Yungas Yolu


Bolivya'daki Kuzey Yungas Yolu dünyanın en güzel ve en tehlikeli yollarından biridir. Bir kısmı tamamen toprak kaplı olan 3 metre genişliğindeki bu yolda her yıl 200'den fazla insan aşağı yuvarlanarak ölmektedir. Bölgede herhangi bir korkuluğun olmaması da durumu iyice kötü hale getirmektedir.

Hussaini Köprüsü geçerken iki defa düşünülmesi gereken bir asma köprüdür.

Hussaini Köprüsü


Pakistan'daki Hussaini Köprüsü resmi olarak dünyanın en tehlikeli asma köprüsüdür. Birçok tahtasının eksik olmasının yanı sıra rüzgarda sürekli gıcırdayan bir yapısı vardır. Üstünden geçenleri endişelendirmesine rağmen bölgesinin en önemli turistik cazibe merkezlerinden biridir.

Lake Natron Gölü'nün büyüleyici bir görüntüsü vardır, ancak suyu oldukça tehlikelidir.

Lake Natron


Tanzanya'daki Lake Natron gölü insan derisini eritmektedir. Çünkü suyu alkali bir çorba gibidir. Neredeyse hiçbir canlının yaşamadığı bu yer son derece huzurlu ve sessizdir. Yine de birkaç mevsimde bir flamingo sürüleri bölgeye akın etmektedir. O dönemde gölün etrafı pembemsi bir cennete dönüşmektedir.

Danakil Çöküntüsü, dünyanın en tehlikeli 15 yeri listesindeki en güzel manzaraya sahiptir.

Danakil Çöküntüsü


Etiyopya'daki Danakil Çöküntüsü güzel manzarasına rağmen dünyadaki en ıssız yerdir. Buradaki sarı, turuncu ve yeşil tepecikler tuz, kükürt ve demirden oluşmaktadır. Ancak sıcaklık ve toksik minerallerin birleşimi burayı yaşanmaz kılmaktadır. Vadide inceleme yapan araştırmacılar mikroskobik yaşama bile rastlamamıştır.

Yılan Adası içi farklı yılan türleriyle dolu bir ada parçasıdır ve ziyaret edilmesi yasaktır.

Yılan Adası


Brezilya'daki Yılan Adası yılanlarla dolu bir yerdir. Adada o kadar fazla zehirli yılan türü vardır ki, Brezilya devleti bu yüzden adaya olan ziyaretleri bütünüyle yasaklamıştır. Adanın ziyarete açık olduğu zamanlarda bile kimsenin oraya gitmediği bilinmektedir. Çünkü adaya çıkmayı deneyen bir kişi yılanlar tarafından sokulup ölmüştür.

Fly gayzeri, Nevada Çölü'nün tam ortasında yer alan doğa harikası bir yerdir.

Fly Gayzeri


Nevada Çölü'nün ortasındaki Fly Gayzeri dünyanın en güzel yerlerinden biridir. 1916 yılına kadar burası sıradan bir çöl gibiydi. Ancak insanlar suya ulaşmak için yanlış yöntemler kullandı. Öyle ki açığa çıkan su, aşırı sıcaktı. 50 yıl sonra bir başka girişimde daha bulunuldu ve Fly Gayzeri bugünkü görünümünü aldı.

Thrihnukagigur, Eyjafjallajökull ile karıştırılan hareketsiz bir volkanik yanardağdır.

Thrihnukagigur


Thrihnukagigur, İzlanda yakınlarındaki Brennisteinsfjöll volkanik sistemindeki hareketsiz bir yanardağdır. Ancak bu yanardağ sıklıkla Eyjafjallajökull ile karıştırılmaktadır. Çünkü isimleri kulağa çok benzer gelmektedir. Burada turistlere yanardağın içine kadar eşlik edilmektedir. Eşsiz manzarası gerçekten de görülmeye değerdir.

Sagano Bambu Ormanı, Japonya'da bulunan ilk ses manzarasına sahip yerdir.

Sagano Bambu Ormanı


Japonya'daki Sagano Bambu Ormanı, 16 kilometre karelik büyük bir alanı kaplamaktadır. Burası ağaçların arasında oluşan rüzgar sesini dinleyebileceğiniz ilk resmi ses manzarasıdır. Daha da şaşırtıcısı böylesine bir yerin ülkenin en işlek şehirlerinden biri olan Kyoto'dan sadece yarım saat uzaklıkta bulunmasıdır.

Hua Dağı son derece tehlikeli yürüyüş parkurlarının bulunduğu bir dağdır.

Hua Dağı


Çin'deki Hua Dağı dünyanın en tehlikeli yürüyüş parkurlarından birine sahiptir. Parkur 2.100 metre yükseklikte, dağın dik duvarlarına çivilenmiş birkaç tahta kalasından ibarettir. Bu parkurda yürüyüşe başlanmadan önce güvenlik ekipmanları takılmaktadır. O andan itibaren geri dönüşün olmadığı yolculuğa başlamaktadır.

Büyük mavi çukur olarak da bilinen bu yer Belize kıyılarında yer almaktadır.

Büyük Mavi Çukur


Belize kıyılarında bulunan Büyük Mavi Çukur, 124 metre derinliğinde devasa bir obruktur. Burası aynı zamanda dünyanın en tuhaf yeri olarak da bilinir. Özellikle dalgıçlar arasında popüler olan bu yer turistik bir cazibe merkezidir. Ne kadar derinine dalınırsa o kadar tuhaflaşıp bir o kadar da güzelleştiği söylenmektedir.

Darvaza gaz krateri 50 yıl önce keşfedilmişti, o gün bugündür hala yanıyor.

Darvaza Gaz Krateri


Türkmenistan'daki Darvaza Gaz Krateri ya da bilinen diğer adıyla Cehennem Kapısı, Karakum Çölü'nün ortasındaki devasa bir çukurdur. 50 yılı aşkın bir süre önce keşfedilen bu nokta bir gazı yatağıdır. O dönemde gazın havaya karışmasını önlemek ateşe verilen çukur günümüzde de hala yanmaktadır.

Palau'daki Denizanası Gölü'nde eşi benzeri görülmemiş canlılar yaşamaktadır.

Denizanası Gölü


Palau'daki Rock Adaları'nın arasında bulunan Denizanası Gölü, pek çok denizanası türüne ev sahipliği yapmaktadır. 2005 yılında bu canlılardan burada yaklaşık 30 milyon adet vardı. Bugün ise sadece 700 bin tane kalmasına rağmen sayıları giderek artmaktadır. Ayrıca burası bölge için önemli bir turistik cazibe merkezidir.

Gomantong Mağaraları'nda çok sayıda yarasa yaşamaktadır, bu yer Gomantong Tepesi'nin içindedir.

Gomantong Mağaraları


Borneo Adası'daki Gomantong Mağaraları, Sandakan'da bulunan Gomantong Tepesi'nin içindeki karmaşık bir mağara ağıdır. Hava karardığında binlerce yarasa bu mağaralardan dışarı çıkmaktadır. Ancak mağaranın içine girecek kadar cesur olanlar, doğanın bahşettiği bu güzelliği yakından görecek kadar şanslı olacaktır.

Madidi Ulusal Parkı'na gece çöktüğü zaman fazlasıyla tehlikeli bir yer haline gelmektedir.

Madidi Ulusal Parkı


Bolivya'daki Madidi Ulusal Parkı, Güney Amerika'da bulunan koruma altındaki en büyük bölgelerden biridir. Çok çeşitli hayvanlara, kuşlara ve böceklere ev sahipliği yapmaktadır. Sivrisinekleri olmasaydı belki daha da güzel bir yer olabilirdi. Ama buna rağmen görülmeye değer, vahşi ve aynı zamanda tehlikeli bir yerdir.

Pripyat şehrine girişler hala yasaktır, fakat bazı yerlerine izinle girilebilmektedir.

Pripyat


Pripyat, Ukrayna'nın kuzeyinde terkedilmiş bir şehirdir. Burası Çernobil Nükleer Santrali çalışanları için 1970 senesinde inşa edilmişti. Fakat 1986 yılında yaşanan Çernobil reaktör kazası sonrasında şehir tamamen boşaltılmak zorunda kalındı. Günümüzde de burayı ziyaret etmek hala yasaktır.