The Quantum The Seas dünyanın en büyük 18 gemisinden biridir. Fakat büyüklük olarak üçüncü sırada yer alır. Çünkü ebat olarak ondan çok daha büyük gemiler vardır. Öyle ki bu gemilerden bazıları dünyanın en yüksek gökdelenlerinden bile uzundur. Eşi benzeri görülmemiş büyüklüklere sahiptir.

Stena Hollandica dünyanın en büyük 18 gemisinden biridir, dünyanın ise en uzunudur.

Stena Hollandica


Stena Hollandica dünyanın en büyük gemilerinden biridir. Uzunluğu 13 Megalodon köpek balığına denktir. İngiltere ile Hollanda'yı birbirine bağlayan kuzey denizinin güneyinde seyahat etmektedir. Bu gemi büyük miktarlarda yük taşıyabilir. Öyle ki 10 bin 600 tane erkek Afrika fili bu gemiye rahatlıkla sığabilir.

The Harmony Of The Seas görüp görebileceğiniz en heybetli gemidir.

The Harmony Of The Seas


The Harmony Of The Seas dünyanın en uzun yolcu gemisidir. Büyüklük olarak da ikinci sıradadır. 16 adet tır kadar uzundur. Gemideki Central Park alanı dünyanın ilk yaşayan deniz parkıdır. Bu parkta yaklaşık 1600 bitki, 52 ağaç ve 70 ton da toprak bulunmaktadır. Bu gemi hakkındaki olumsuz tek şey biraz tozlu olmasıdır.

Batillus 90'lı yıllarda inşa edilmişti, fakat artık eskisi kadar sık kullanılmıyor.

Batillus


Batillus sınıfı süper tankerler arasında 90'larda inşa edilen ve 2003'e kadar hizmet veren 4 gemi vardı. Dünyanın en yüksek gökdelenlerinin çoğundan daha uzun olan bu dev gemiler, birbirlerinden biraz farklılardı. Her birinin uzunluğu Dubai'de bir konut gökdeleni olan Princess Tower kadardı.

Madrid Maersk, Titanik'in bir buçuk katı büyüklüğündeki en büyük konteyner gemisidir.

Madrid Maersk


Madrid Maersk, 2017 yılında denize indirildiği zaman en büyük konteyner gemisiydi. Ama bu unvanını uzun süre koruyamadı. Yine de bu gemi dünyanın en etkileyici gemilerinden biri olmayı sürdürmektedir. Titanik'in 1,5 katı olan boyuyla neredeyse 16.000 tane Londra Big Ben Kulesi'ni taşıyabilir.

The Quantum The Seas yüzen bir şehir gibidir, içinde her türlü hizmet mevcuttur.

The Quantum The Seas


The Quantum The Seas, Royal Caribbean International şirketi tarafından üretilen bir yolcu gemisidir. 935 milyon dolarlık gemi, 2014'te tamamlanıp denize indirilince dünyanın en büyük 3. yolcu gemisi oldu. Uzunluğu Airbus Beluga XL'in 5 katından fazladır. Bu yolcu gemisinin en etkileyici yanı robot miçoları ve sanal balkonlarıdır.

OOCL Hong Kong son derece süratlidir ve aynı zamanda oldukça fazla yük taşıyabilir.

OOCL Hong Kong


OOCL Hong Kong çoğu deniz konteyner gemisine kıyasla bir devdir. OOCL kısaltmasının açılımı Orient Overseas Container Line'dır. İşletmesi Hong Kong'lu bir konteyner taşımacılık şirketine aittir. Bu gemi 5,5 Stratolaunch uçağına eşit olan uzunluğuyla 6.400 tane orta boyutta itfaiye kamyonunu taşıyabilir.

Esso Atlantic en büyük tanker gemilerinden biriydi, fakat günümüzde artık kullanılamıyor.

Esso Atlantic


1977 yılında denize indirilen ve artık yüzemeyen Esso Atlantic petrol tankeri, dünyada yarım milyon tondan fazla yük taşıyabilen 7 gemiden biriydi. Bu tanker 4 futbol sahası kadar uzundu ve 10 Titanik gemisini kadar yükü taşıyabiliyordu. Fakat ne yazık ki Esso Atlantic, Ağustos 2002'den sonra hurdaya çıkarıldı.

Mol Triumph yük taşıma kapasitesi son derece fazla olan bir gemidir.

Mol Triumph


Bir Japon taşımacılık şirketinin konteyner gemisi olan Mol Triumph, OOCL Hong Kong'tan sadece 13 santimetre daha uzundur. Taşıyabileceği yük de ondan biraz daha fazladır. 6900 tane yüklü orta boy kamyon, 850'den fazla Özgürlük Heykeli ya da 13 tane Brooklyn Köprüsü'ne denk yükü taşıyabilir.

Seawise Giant eski bir deniz canavarıdır, 1979'dan 2010'a kadar aktif olarak kullanılmıştır.

Seawise Giant


Petrol tankerlerinin mutlak şampiyonu 1979'da denize indirilen ve 2010'da ıskartaya çıkarılan Seawise Giant'tı. Bu canavar gemi Kuala Lumpur'daki Peronas Kuleleri'nden 6 metre daha uzundu. Tanker, 1255 Uluslararası Uzay İstasyonu kadar ağırlığı taşıyabiliyordu. İşin ilginç olan kısmı geminin orijinal planlarının daha küçük olmasıydı.

Prelude FLNG gemiden ziyade yüzen bir doğal gaz platformudur.

Prelude FLNG


Prelude FLNG yani yüzen sıvılaştırılmış doğal gaz platformu, bugüne kadar inşa edilmiş olan en büyük açık deniz tesisidir. Uzunluğu Şanghay Dünya Finans Merkezi ya da 11 Airbus A320 uçağı kadardır. Bu platformun maliyeti 13 milyar dolardır ve inşaatında 260 bin tondan fazla çelik kullanılmıştır.

Disney Fantasy adeta yüzen bir şehirdir, yaklaşık 4 bin yolcu kapasitesi vardır.

Disney Fantasy


Disney Fantasy yolcu gemisi aynı anda 4 bin yolcuyu ağırlayabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi devasa bir gemidir. Dünyanın en büyük helikopteri olan Mi-26'dan 8 tanesini taşıyabilir. Geminin birçok yüzme havuzu, restoranı, sinema salonu ve dondurma dükkanı bulunan 14 yolcu güvertesi vardır.

RMS Queen Mary 2 oldukça büyüktür, uzaktan son derece heybetli görünür.

RMS Queen Mary 2


RMS Queen Mary 2 diğer adıyla QM2, devasa bir okyanus yolcu gemisidir. Bu gemi 32 tane çift katlı Londra şehir otobüsü kadar uzundur. Yılın bir kısmında insanları İngiltere Southampton'dan New York'a taşıyan seferler gerçekleştirmektedir. Geri kalan zamanda ise bir yolcu gemisi olarak dünyayı dolaşmaktadır.

Stone o kadar büyük olmasa da listede yer alacak kadar büyük sayılır.

Stone


2016 yılında Meksika körfezinde denize indirilen Stone, açık denizdeki en derin yapılardan biridir. Su altında 2900 metre gibi inanılmaz bir derinliğe ulaşır. Bu derinlik birbirinin üstüne konulmuş 3,5 Burç Halife kadardır. Platform Singapur'da inşa edilmiştir ve okyanusu aşarak günümüzdeki yerine gelmiştir.

Rev Ocean dünyanın en büyük yatı olma ünvanını 2021 yılında suya indirildiğinde alacak.

Rev Ocean


Rev Ocean gelmiş geçmiş en büyük yattır. Boyu Titanik'in üçte ikisi kadardır. Araştırma gemisi olarak üretilen bu gösterişli geminin sahibi Norveçli bir milyarderdir. Günümüzde son rötuşları yapılan geminin 2021'de hazır olması bekleniyor. Maliyetinin ise 500 milyon doları bulacağı tahmin ediliyor.

El Mahrousa oldukça büyük bir yattır, fakat teknoloji olarak eski sayılır.

El Mahrousa


El Mahrousa dünyanın en büyük yatlarından biridir. Üretildikten iki yıl sonra denize indirildi. Günümüzde de hala hizmet veriyor. Boyu ortalama büyüklükteki 32 araba kadardır. Gemi 1872'de 12 metre daha uzatıldı. 33 yıl sonraysa 9 metre daha eklendi. Bu yat dünyanın en büyük yatı olma unvanını 119 yıl boyunca korudu.

Dubai adının hakkını veren son derece lüks başka bir yattır, içi ayrı bir dünya gibidir.

Dubai


9 büyük balina köpek balığı boyutundaki 400 milyon dolarlık Dubai, dünyadaki en uzun yatlardan biridir. Gemi 10 metrelik mozaik bir yüzme havuzuna, helikopter pistine, dairesel merdivenlere ve 90 kişilik yemek salonuna sahiptir. Yat 8 güverteye ayrılmıştır. 20 su bisikleti, bir denizaltı ve bir ıstakoz havuzuyla donatılmıştır.

Dilbar, 6 adet Boeing 727-200 uçağının toplam uzunluğuna eşit uzunluktadır.

Dilbar


Büyük motorlu bir yat olan Dilbar, 6 tane Boeing 727-200 uçağı uzunluğundadır. Gemide yaklaşık 1100 kilometre uzunluğunda kablo tertibatı vardır. Yani New York'la Detroit arasındaki mesafeden daha fazladır. Havuzu gelmiş geçmiş en büyük yat havuzlarından biridir. Geminin işletilebilmesi için ise en az 100 mürettebat gereklidir.

Eclipse listedeki en beğendiğim yatlardan biridir, tasarımı oldukça hoştur.

Eclipse


Bir Rus iş adamının sahibi olduğu motorlu yat Ecipse, dünyanın en popüler yolcu uçaklarından biri olan Airbus A321'in iki katından daha uzundur. Yatta 24 misafir kamarası, 4 jakuzi, 2 yüzme havuzu, 2 helikopter pisti ve 1 disko bulunmaktadır. Ayrıca 49 metreye dalabilen mini bir de denizaltısı vardır.