Dünyadaki en yıkıcı doğa olayı hiç şüphesiz depremlerdir. Fakat dünyada en az depremler kadar yıkıcı başka doğa olayları da vardır. Devasa su hortumları, kasırgalar, toprak kaymaları, toz fırtınaları ve ateş anaforları bunlardan bazılarıdır. Genellikle bu olaylar baş gösterdiğinde kaçması çok zor olur.

Su hortumu dünyadaki en yıkıcı doğa olayları arasında başı çekmektedir.

Su Hortumu


Şiddetli rüzgarlar, sağanak yağmur ve doluyla beraber ortaya çıkar. Gemileri saniyeler içinde batıracak kadar kuvvetlidir ve bu özelliği onu sudaki en yıkıcı doğal afet yapar. Öyle fenadır ki, sadece fırtınalarda değil gayet sakin olan açık okyanuslarda bile birdenbire ortaya çıkabilir.

Ateş anaforu yaktığı her şeyi etrafa saçar ve yangını daha da büyütür.

Ateş Anaforu


Dönen bir alev sütunu olarak yerden yükselir ve yaktığı enkazları etrafa savurur. Bu olay saniyeler içinde büyüyüp bir ateş hortumuna dönüşebilir. Sıcaklığı 1,100 derecedir. Sıradan bir kasırga kadar güçlüdür ve hiçbir şey onu durduramaz. Saniyeler içinde bir kasabanın tamamını yakabilir ve çabuk söndürülemez.

Kasırgalar şiddetli rüzgarlarla beraber ortaya çıkar ve etkileri çok yıkıcı olur.

Kasırga


Saatte 400 kilometre hıza sahip normal kasırgaların da daha az tehlikeli olduğu söylenemez. Ortaya çıktığında gökyüzünü yeşilimsi bir karanlıkla kaplar. Çılgınca dönen bir huni, gökyüzünden yere kadar uzanır. Sıklıkla beraberinde golf topu büyüklüğünde dolular getirir. Onu hiçbir şey durduramaz.

Obruk çökmesi çok sık görülmez ama yine de dikkate alınması gereken bir olaydır.

Obruk Çökmesi


Yer yarılır ve saniyeler içinde evleri yutar. Öncesinde kaçmak için zamanınız olmaz. Bu obruklar yer altındaki kayaç katmanları erozyona uğradığında meydana gelir. Bir anda ya da zaman içinde belirtiler vererek de oluşabilir. Ayrıca yer altındaki zehirli gazları açığa çıkararak daha büyük bir felakete neden olabilir.

Toz fırtınası daha çok kurak yerlerde görülür ve önüne çıkan her şeyi toza bular.

Toz Fırtınası


Hızla hareket eden kum, toz ve topraktan bir duvar gökyüzünü kaplar. Nefes almak zordur ve bir şey görmek imkansızdır. Toz fırtınaları ya da kum fırtınaları çoğunlukla kurak bölgelerde meydana gelir. Akciğer sorunlarını da beraberinde getirir. Enfeksiyon sporlarını taşıyabilir ve solunum alt yapısını mahveder.

Deprem en sık yaşanan doğa olaylarından biridir, neredeyse her ay yaşanır.

Deprem


Yeryüzünün yüzeyini oluşturan tektonik plakalar çarpışınca kuvvetli enerji dalgaları açığa çıkar. İşte bir deprem böyle meydana gelir. Deprem bu gezegendeki en sık rastlanan ve en tahrip edici doğa olayıdır. Her yıl binlerce deprem olur ve bu depremler tsunamilere, toprak kaymalarına, yangınlara ve kıtlığa neden olur.

Çığ düşmesi genellikle dikkatsiz kişilerin aşırı ses çıkarması sonucunda meydana gelir.

Çığ Düşmesi


Büyük kar kütleleri ve buz olarak dağın yamacından hızla iner. Durdurmanın ya da kontrol etmenin herhangi bir yolu yoktur. Talihsiz birinin altında sıkışıp kalması durumunda hayatta kalacağı süre en fazla 1 saattir. Bu vakaların %90'ının sorumlusu insanlardır. %10'u ise aşırı kar birikmesinden kaynaklanır.

Yıldırım çarpması çok sık olmasa da dünyanın belli bölgelerinde yaşanmaktadır.

Yıldırım Çarpması


Bir insanı yıldırım çarpma olasılığı milyonda birdir. Bu ihtimal Venezüella'daki Maracaibo Gölü'nde nam-ı diğer dünyanın yıldırım başkentinde çok daha yüksektir. Burada yılın 300 günü gökyüzünü sağanak yağışlı fırtınalar kaplar. Yıldırım saatte 298 bin kilometre hızla düşer ve 300 kilovolt elektrik yüklüdür.

Toprak kayması yağmurdan yumuşayan toprağın eski sertliğini kaybetmesi sonucu görülür.

Toprak Kayması


Bir moloz ve çamur nehri, dağın tepesinden hızla şehrin üstüne iner. Uzun süre devam eden şiddetli yağmurlar, toprak kayması yaşanacağına dair bir uyarı işareti olabilir. Korumanın tek yolu belirtilerle birlikte o yeri tahliye etmektir. En yıkıcı toprak kaymaları, volkan patlamalarıyla birlikte ortaya çıkar.

Kızıl gelgite neden olan küçük bir su yosunudur, bu su yosunu oldukça toksiktir.

Kızıl Gelgit


Deniz kötü, lanetli bir kırmızı renk alır ve içinde hiçbir canlı hayatta kalamaz. Suya bu rengi veren küçük bir su yosunudur. Bu canlıların deniz memelerini, kuşları ve kaplumbağaları yok eden toksinleri vardır. İnsanların bu yosunlarla temas etmesi solunum sıkıntılarına veya deniz mahsulleri zehirlenmesine yol açar.

Kaya düşmesi daha çok şiddetli rüzgarların yol açtığı bir olaydır.

Kaya Düşmesi


Bir depremden ya da volkan patlamasından sonra kayalar koca bir şehri yok eder. Kimi zaman dağlardan hızla iner, kimi zaman da yavaştır. Ama bu onun binaları ve yaşamları yok etmesine engel olmaz. Kaya düşmesi her yıl milyarlarca dolar zarara yol açar. Yollar genellikle mahvolur ve temiz içme suyu bir lüks haline gelir.

Gaz kabarcığı su altı volkanlarının tekrar uyanması sonucu meydana gelir.

Gaz Kabarcığı


Bazen büyük gemiler bile açık denizlerde görünen hiçbir neden olmadan batabilir. İşte o görünmeyen neden genellikle su altı volkanlarının uyurken ürettiği gaz kabarcığı cepleridir. Bu magma fabrikaları, suyun 2,600 metre altında gizlidir. Uyandıkları zaman tıpkı karadaki yanardağlar gibi harekete geçer.

Buz tsunamisi rüzgarlar tarafından sürüklenen buzlar yüzünden oluşur.

Buz Tsunamisi


Rüzgarlar buz duvarlarını 9 metre yüksekliğe çıkaracak kadar güçlenir. Bu çoğunlukla ilk baharın başlarında, buzun henüz çözülmeye başladığı fakat erimediği zamanlarda meydana gelir. Bu tsunamilerin önlerine çıkanı harap etmesine hiçbir şey engel olamaz. Öyle ki koca bir şehri bile düzleyip geçebilir.

Köpüklü fırtına normal fırtınanın köpüklü olanıdır, bu yüzden daha tehlikelidir.

Köpüklü Fırtına


Şiddetli fırtınalar ve tufanlar, denizi köpükle dolu dev bir küvete dönüştürür. O köpük karaya doğru harekete geçince bütün bir şehri kaplar. Neyse ki köpüklü fırtınalara oldukça ender rastlanır. Bu fırtına zararsız gibi görünmesine rağmen binaları tahrip eder, sel baskınlarına neden olur ve can kayıplarına yol açar.

Orman yangını kurumuş yaprak, dal ya da otların aşırı ısınmasından kaynaklanır.

Orman Yangını


Dakikalar içinde büyük alanları kaplar. Önü alınamayan bu yangınlar saatte 22 kilometre hıza çıkabilir ve şüphesiz en çok korkulan doğal afetlerden biridir. Havayı kirletip solunum sorunlarına yol açar. İleri teknolojiler bile orman yangınlarını önceden tespit edemez. Kontrol etmekse neredeyse imkansızdır.

Volkanik yıldırımlar nadir görülür, ağırlıkla kül bulutlarından kaynaklandığı düşünülür.

Volkanik Yıldırım


Gece gökyüzünde parlayan alevler aynı anda ortaya çıkan birçok yıldırımla birleşir. Volkanik Yıldırım şimşek ve küllerin muhteşem bir bileşimidir. Bilim insanları nasıl oluştuğu konusunda hem fikir değildir. Büyük ihtimalle volkanik patlama sırasında yaşanan sürtünmeden dolayı meydana geliyor olabilir.

Bu zehirli gayzer, Danakil Çölü olarak adlandırılan bir bölgede yer almaktadır.

Zehirli Gayzer


Dünyanın en sıcak yerlerinden biri olan Danakil Çölü'nde sıcaklık 50 derecenin üstündedir. Burada birçok aktif yanardağ, klor, sülfür gibi zehirli gazları püskürten gayzerler vardır. Fosforlu yeşil, elektrik mavisi ve sarı renkli bu sular magmanın ısıttığı yağmur sularından ibarettir. Burada atılacak adımlara dikkat edilmelidir.

Uçan kuş sürüleri uçak ve helikopter gibi araçlar için son derece tehlikelidir.

Uçan Sürü


Sığırcık, karatavuk ve benzeri yüzlerce kuş gökyüzünde birlikte sürüler halinde uçmaya başlar. Bütün gökyüzünü kaplıyor gibi görünür ve onlar yükselince güneş kaybolur. Buna genellikle uçan sürü denir. Rotasını değiştirmek ya da acil durum inişi yapmak zorunda kalan bir uçaktaysanız zarar görmeniz kaçınılmazdır.

Donmuş metan erdiği zaman çok şiddetli patlamalara neden olabilir.

Donmuş Metan


Sibirya'nın donmuş topraklarındaki metan eriyince gaza dönüşür ve patlar. Nihayetinde açığa öyle çok gaz çıkar ki yer bile bu patlamaya dayanamaz. Geride dev kraterler ve tundra ekosisteminde değişimler bırakır. Dönüşü olmayan noktayı ne zaman geçeceğini kimse bilemez. O yüzden son derece tehlikeli bir doğa olayıdır.

Alkalik göl tutuşmaya oldukça meyillidir, en ufak ısı artışında aniden yanabilir.

Alkalik Göl


Tanzanya'da Natron adında kırmızı bir göl vardır. Bu yerdeki sığ sular öylesine alkaliktir ki, sülfürik asit gibi tutuşur. Bu koşullara uyum sağlayamayan bir canlı anında ölür. Burayı görmek isteyenlerin orada uzun süre kalamayacağını bilmesi gerekir. Çünkü buharlaştırdığı hidrojen sülfitin kokusu dayanılmazdır.

Bu kimyasal ışık, kuzey ışıklarını andıran kimyasal bir reaksiyonun sonucu oluşmaktadır.

Kimyasal IşıkKutupların yakınında hava soğuk ve kuruyken kuzey ışıklarını andıran rengarenk bulutlar olur. Güneş ışıkları doğarken ya da batarken üzerinden geçen bulutların parlamasına neden olur. Muhteşem ve zararsız görünür. Ancak esasında o dünyanın ozon tabakasını yavaş yavaş yok eden bir kimyasal reaksiyondur.
Kızıl yağmur nadir görülen başka bir doğa olayıdır ve tehlikeli sayılır.

Kızıl Yağmur


Tehlikesiz görünen ama aslında çok tehlikeli olan şeyler de vardır. Arada bir dünyanın farklı bölgelerinde yağar. Arabaların ve binaların üstünde ince kırmızımsı bir toz tabakası bırakır. Kötü bir şey değilmiş gibi görünür ama cildinizi tahriş edebilir. Ona bu rengi sahra çölünden taşıdığı asidik kumlar verir.

Şeytan denizi ya da bilinen diğer adıyla sütlü deniz, sudaki bakterilerden kaynaklanmaktadır.

Şeytan Denizi


1854 yılında bir Amerikan gemisi Endonezya'ya doğru yol alıyordu. Birden bire önündeki okyanus beyaza kesildi. Denizciler bu olaya şeytan işi dedi. Çünkü bölgedeki tüm balıklar ölmüştü. Aslında tüm o beyazlık, sudaki parlak renkli bakterilerden kaynaklanıyordu ve bu canlılar çevrelerine son derece zehirli bir toksin yaymıştı.