Dünyadaki en gizemli yapı şüphesiz Giza Piramidi'dir. Fakat dünyada en az onun kadar gizemli başka yapılar da vardır. Moai heykelleri, Nazca çizgileri, Angkor Wat, Hagar Kim ve Carhenge bu yapılardan bazılarıdır. Genellikle bu yapılar insanların kolaylıkla ulaşamayacakları yüksek ya da uzak yerlerdedir.

Moai heykelleri, Şili'nin 3703 kilometre batısındaki Paskalya Adası'nda bulunmaktadır.

Moai Heykelleri


Paskalya Adası'ndaki ünlü Moai heykelleri yüzyıllardır ordadır. Ne amaçla yapıldıklarını kimse bilmemektedir. Bazı bilim insanları yerli halkın bu anıtları toprağı daha verimli kılmak için yaptığını düşünmektedir. Toprak analistleri tarafından yapılan ölçümler de buranın adadaki en verimli topraklar olduğunu doğrulamaktadır.

Nazca çizgileri yüzlerce yıldır gizemi çözülemeyen yapılardan biridir.

Nazca Çizgileri


Peru'da yere çizilmiş yüzlerce çizgi vardır. Bunlar basit geometrik çizimlerden, lama, kertenkele, maymun ve hatta gezegenlerin şekillerinden oluşmaktadır. Bilim insanları 80 yıldır bunları incelemektedir. Ancak bunların astronomik desenler mi yoksa su kaynaklarını gösteren yön levhaları mı olup olmadıklarını bilmemektedir.

Yonaguni Anıtı, 1980'li yıllarda Japonya'da keşfedilen binlerce yıllık bir yapıdır.

Yonaguni Anıtı


Yonaguni anıtı, 1980'lerin ortalarında Japonya kıyılarında keşfedildi. Bilim insanları bu yapı koleksiyonunun binlerce yıllık olduğunu doğruladı. Fakat hala doğal mı yoksa insan yapımı mı olduğundan emin değiller. Buranın hangi medeniyet tarafından kurulduğu ya da nasıl denizin altına indiği hala bilinmemektedir

Georgia rehber kayaları sekiz farklı dilde kıyamet sonrası için talimatlar içermektedir.

Georgia Rehberi


Georgia rehber kayaları yıldız şeklinde taşlardan oluşan bir yapıdır. Hintçe, Çince ve Svahili dili dahil olmak üzere 8 dilde kıyamet sonrası için talimatlar vermektedir. Ayrıca 1980'de biten bir astronomik takvimi vardır ve yüzyıllarca dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Fakat kimse bunu kimin yaptırdığını bilmemektedir.

Uzaylı alyosha anıtı, 1983 yılında Rusya'nın Molebka bölgesinde inşa edilmiştir.

Uzaylı Alyosha


Uzaylı alyosha anıtı, Rusya'nın Molebka bölgesinde yer alan bir numaralı turist noktasıdır. Bu anıt bir jeologun 1983 yılında ormanın üzerinden geçen parlak bir cisim görmesi üzerine yapıldı. Cismin geçtiği yerlerde dairesel izler vardı. Bu olay üzerine buraya yerleştirilen uzaylı heykeli bölgenin cazibe merkezi haline geldi.

Alton Barnes atı, İngiliz bir çiftçi tarafından nedeni bilinmeyen bir sebeple yaptırılmıştır.

Alton Barnes Atı


İngiliz bir çiftçi, 1812 yılında bilinmeyen bir sebepten dolayı bir boyacıya yamaçtaki toprağı kaldırıp tebeşirle doldurması için oldukça yüklü bir para ödedi. Boyacı ise parayı aldı ve işi yarım bırakarak kaçtı. Bunun üzerine çiftçi başka bir boyacıya ikinci sefer para ödedi ve nihayet alton barnes beyaz atını tamamlattı.

Grenada su altı heykelleri gerçek boyutlarda insan heykellerinden oluşmaktadır.

Grenada Heykelleri


Koleksiyonda birden fazla tuhaf heykel vardır. Burası gerçek boyutlarda insan heykelleriyle doludur. Bu heykellerin en ünlü onlarıysa çember halinde el ele tutuşan 26 çocuk ve kayıp yazışma eserleridir. Tüm bunların amacı da resifleri korumaktır. Ama tüm heykellerin mantıklı olup olmaması tartışmaya açık bir konudur.

Göbeklitepe, 11.000 yıl önce Şanlıurfa'da inşa edilmiş olan en eski yapıdır.

Göbekli Tepe


Günümüzden 11.000 yıl önce, Türkiye'de yaşayan bazı yetenekli insanlar göbekli tepeyi inşa etti. Bir t-rex'ten üç kat daha ağır olan kireç taşı bloklarını ise nasıl kaldırıp yonttukları hala gizemini korumaktadır. Bu yer Şanlıurfa il merkezinin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Dünyanın bilinen en eski kült yapılarından biridir.

Carhenge, Stonehenge'den esinlenilerek ortaya çıkarılmış bir eserdir.

Carhenge


Nebraska'nın en ilginç kent simgelerinden biridir. Burayı yapan kişi gerçek Stonehenge'i inceleyerek babasının anısına kendi versiyonunu yaptı. Aradaki tek fark eski arabaları kullanmasıydı. Arabaların bazıları monolitler gibi bazıları da kemer şeklinde durmaktadır. Tüm bunları neden yaptığına cevabıysa neden olmasındı.

Angkor Wat, Kolombiya'da bulunan dünyadaki en gizemli yapılardan biridir.

Angkor Wat


Kolombiya'da bulunan Angkor Wat dünyanın en büyük dini anıtıdır. Tamamını görmek günleri, hatta kimi zaman da haftaları alabilmektedir. Diğer tüm tapınaklar güneşin doğduğu yön olan doğuya bakarken Angkor Wat batıya bakmaktadır. Bu yer aynı zamanda Khmer mimarisinin en önemli örneklerinden biridir.

Dev El, Atacama Çölü'nün ortasına inşa edilmiş devasa bir el heykelidir.

Dev El


Dünyanın en kurak yerlerinden biri olan Şili'nin Atacama Çölü'nde kumlardan yükselen bir el heykeli vardır. Bu heykel insanın çaresizliğini, kırılganlığını ve her şeyin üstesinden gelmesini sağlayan ruhunu simgelemektedir. Fakat kimse neden burada olduğunu ve kim tarafından, hangi amaçla yapıldığını bilmemektedir.

Batan kütüphane, Melbourne şehrinde yer alan batıyor izlenimi veren bir eserdir.

Batan Kütüphane


Avustralya'nın Melbourne şehrinde bulunan Viktorya Özgürlük Anıtı'nın hemen karşısında bir kütüphane daha vardır. Burası hem medeniyetin kaybolan bilgilerinin hem de yeni bir uygarlığın yeni bilgilerle gün yüzüne çıkışının sembolü haline gelmiştir. Aynı zamanda okumanın önemini anlatan sanatsal bir eserdir.

Hagar Kim günümüzden 3.000 yıl önce inşa edilmiş oldukça eski bir yapıdır.

Hagar Kim


Malta'daki Hagar Kim yani ayaktaki taşlar, milattan önce 3.000 yılında tamamlanmıştır. Devrinin dehalarından biri aletleri kullanarak taşları yılın başlangıcını ve sonunu görebilecekleri şekilde yerleştirmiştir. O yüzden 21 Mart ve 21 Eylül tarihlerinde güneş bu yapının tam ortasına gelmektedir.

Carnac taşları, neolitik dönemden kalma peşi sıra dizilmiş 3.000 taştan oluşmaktadır.

Carnac Taşları


Günümüz Fransa'sının Bretonya bölgesinde neolitik dönemden kalma olan ve birbiri üzerine duran 3.000 taş vardır. Ancak bilim insanları dünyanın en büyük taş koleksiyonun ne amaca hizmet ettiğini yüzyıllardır çözememiştir. Bu taşlar Stonehenge benzeri bir kültür tarafından yapılmışa benzemektedir.

Coral kalesi tek bir kişi tarafından yapılan oldukça ufak bir yerdir.

Coral Kalesi


Floridalı bir genç, 1923 yılında düğün gününe 1 gün kala terk edildi ve bunun üzerine Coral Kalesi'ni inşa etmeye başladı. Bu yapıyı kayıp aşkına adadı. Dördüncü sınıftan sonra okula gitmeyen bir adamın, sekiz hipopotam ağırlığındaki bu taş blokları nasıl taşıyıp yontuğuysa gizemini hala korumaktadır.

Baküs tapınağı ya da bilinen diğer adıyla Baalbek tapınağı, Roma İmparatorluğu'ndan kalmıştır.

Baküs Tapınağı


Lübnan'ın Baalbek kentinde Roma İmparatorluğu'ndan kalma devasa taş bir yapı vardır. Ancak eserin en derin ve en eski kısımlarının ne zaman yapıldığı bilmemektedir. O yüzden burasının Roma İmparatorluğu için neden bu kadar önemli olduğu hala araştırılmaktadır. 1984 yılında ise burası dünya mirası olarak kaydedilmiştir.

Büyük Zimbabve duvarı adı kadar büyük olmasa da kendi döneminin büyük yapılarındandır.

Zimbabve Duvarı


Büyük Zimbabve duvarı bir zamanlar 18.000 kişiye ev sahipliği yapıyordu. Ülkenin ismi de buradan gelmektedir. İlk Avrupalı araştırmacılar buraya 16. yüzyılda geldi. Bir medeniyetin altın madenleri arasında böylesine bir kale yaptıklarına inanamamışlardı. Öyle ki drenaj sistemleri bile yüzyıllar sonra hala çalışır vaziyetteydi.

Giza Piramidi tüm dünyadaki en gizemli yapılar arasında başı çekmektedir.

Giza Piramidi


Dünyadaki gizemli yapıların en büyüğü Mısır'daki Giza Piramidi'dir. Antik Mısırlıların böylesine bir yapıyı nasıl inşa ettikleri hala bilinmemektedir. Burası inanılmaz sırlarla doludur. Belki de bu sırların açığa çıkmaması için hiç kayıt tutmamışlardı. Ne de olsa sfenksleri araştıran kişiler birçok gizemli kaza geçirmişti.

Bu dev başparmak, Cesar Baldaccini adlı sanatçının baş parmağının bir kopyasıdır.

Dev Başparmak


Paris sokaklarında devasa bir baş parmak vardır. Bu yaratıcısı Cesar Baldaccini'nin baş parmağının birebir aynısıdır. 1965 yılından beri buradadır ve yaklaşık üç fil ağırlığındadır. Dünyanın farklı bölgelerinde bu eserden üç tane daha vardır. Sanatçı eserinin diğer kopyaları için herhangi bir ücret talep etmemiştir.

Michigan anıtı ya da ikinci Stonehenge olarak da bilinen bu yer henüz yeni keşfedildi.

Michigan Anıtı


Stonehenge benzeri bu yapı 2007 yılında Michigan Gölü'nde bulundu. Gölde daire şeklinde duran ve üstlerinde Mastodon oymaları olan bir dizi taş vardı. Bu yaratığın nesli 10.000 yıl önce tükendi. Yani bu oyma ondan daha eskiydi. Konumu kamudan gizli tutulmaktadır. O yüzden buranın tam olarak nerede olduğu bilinmemektedir.

Çöl'deki bu yüz 1976 yılında tesadüf eseri çekildi ve gerçek bir yapı olmadığı açıklandı.

Çöl'deki Yüz


1976 yılında Viking 1 isimli uzay aracı dünyanın etrafında seyahat ediyordu ve kardeş gemisini arıyordu. Bu esnada birkaç fotoğraf çekti. Daha sonra Nasa bu fotoğrafları inceledi ve insan yüzü şeklinde devasa bir kaya gördü. Ama bunun sadece bir ışık olduğunu söyledi. Yine de birçok insan bu açıklamaya inanmadı.