Dünyadaki en dayanıklı zırhlı hayvan 180 kilo ağırlığındaki bir balıktır. Fakat dünyanın farklı bölgelerinde en az onun kadar dayanıklı başka canlılar da vardır. Öyle ki bazılarının zırhı kurşunu dahi geçirmeyecek kalınlıktadır. Dünyadaki en dayanıklı 12 zırhlı hayvanı listelediğim bu yazından o canlıları görebilirsiniz.

Arapayma dünyanın en büyük tatlı su balıklarından biridir, bu balığın oldukça sert pulları vardır.

Arapayma


Dünyadaki en sağlam ve dayanıklı balıktır. Oksijen soluyabilir ve gün boyu suyun dışında yaşayabilir. Boyu iki ortalama insanın boyuna erişir. Ancak onun en şaşırtıcı özelliği doğal zırhıdır. Arapaymanın üstündeki pullar onu aynı sularda pusuya yatıp bekleyen piranalardan korur. Bu piranalar küçük olmasına rağmen ısırıkları oldukça güçlüdür. Arapaymanın pulları deforme olmasına rağmen asla kırılmayan yumuşak bir iç katmana sahiptir.

Ankilozor, 65 ila 68 milyon yıl önce Kuzey Amerika'da yaşadığı düşünülen bir dinozordur.

Ankilozor


Geniş, kalın bir kafatası ve tüm vücudunu kaplayan sağlam bir zırhı vardır. Onun kötü şöhrete sahip özelliği, yırtıcılarla savaşmak için kullandığı sopa şeklindeki kuyruğundan gelir. Farklı tezlere göre bir ankilozorun zırhı, günümüz hayvanlarında bulunan her zırhtan çok daha kalındır ve hasar görmeden fazlasıyla uzun süre dayanabilir. Çenelerinin ön kısmı bir gagayla kaplıdır ve arkasında küçük, yaprak şeklinde dişler vardır.

Nil timsahı, 70 ila 100 yıl arasında yaşayabilen oldukça agresif bir timsahtır.

Nil Timsahı


Milyonlarca yıl önce ortaya çıktığından beri çok az değişime uğrayan bu muazzam sürüngenin çok güçlü bir zırhı vardır. Onu dış etkilerden korumaya yarayan pulları aslında bir dış iskelettir. Bu canavar oldukça agresif ve aynı zamanda saldırgandır. Hemen hemen her hayvanı avlayabilir. Afrika'daki timsahların en büyüğüdür. Uzunluğu ortalama 3,5 ila 5 metre arasında değişir. Yetişkin bir erkeğin ağırlı ise 750 kilograma kadar çıkabilir.

Timsah zarganası, Orta ve Güney Amerika'da yaşayan kemikli bir balıktır.

Timsah Zarganası


Arapaymalar gibi bu canlılar da oldukça büyük boyutlara ulaşabilir. Timsah zarganaları pusu kuran avcılardır. Genellikle durumun hiç farkında olmayan balıkları avlarlar. Ancak bu zargana türü pullarıyla ünlüdür. Diğer balıkların aksine bu balığın gövdesi kalındır ve vücudu oldukça güçlü bir zırhla kaplıdır. Bu pullar yırtıcılara karşı çok iyi koruma sağlarlar ve timsah zarganalarına kaçması için gereken zamanı kazandırırlar.

Pangolin dişleri olmayan, dili uzun ve kozalağa benzeyen bir canlı türüdür.

Pangolin


Mükemmel bir set oluşturan pulları armadillonunkilere çok benzer. Pulları tıpkı tırnak ve saç gibi keratinden oluşur. Buna rağmen kusursuz bir koruma sağlar. Genellikle geceleri avlanır. Ağırlıklı olarak karınca ve termitlerle beslenir. Onları yakalamak için uzun dillerini kullanır. Bu konuda en az karıncayiyenler kadar başarılıdır. Karınca ve termit bulamadığı zamanlarda ise daha büyük canlıların artıklarıyla beslenir.

Beluga balığı ya da bilinen diğer adlarıyla Mersin ve Avrupa morinası oldukça büyüktür.

Beluga Balığı


Ait olduğu türün en büyüğüdür. Beluga balığının her tarafı zırh benzeri pullarla kaplı olmamasına rağmen vücudunu örten plakaları vardır. Bu plakalar gelebilecek her türlü saldırıya karşı güçlü bir savunma sağlar. Nihayetinde her avcının bu plaka sırasının arasına girebilecek kadar geniş bir ağzı yoktur. Öyle ki en güçlü su altı avcıları bile bu balıktan bir ısırık almaya çalışırken dişlerinden olabilir.

Mürekkep balığı, dünyadaki en dayanıklı bu 12 zırhlı hayvan arasındaki en hızlı canlıdır.

Mürekkep Balığı


Aslında bu canlının zırhı vücudunun içindedir. Bu kabuk kemikten oluşmaz. Mürekkep balığının iç kısmını koruyan ve yüzdüğü derinliğe göre kendini ayarlayan gözenekli tebeşirden oluşur. Kabuktaki gözenekler su ve gazın içeri girmesine izin verir. Mürekkep balığı derinlere inmek istediğinde kabuğun içine daha fazla su girmesini sağlar. Yukarı çıkmak istediğindeyse içine tekrar gaz pompalar.

Deniz kabuğu canlısı olarak bilinen türlerden biri olan bu canlı oldukça ürkektir.

Deniz Kabuğu Canlısı


Bu canlılarının kabukları sadece güzel değil aynı zamanda son derece sağlamdır. Diğer deniz canlıları gibi bunlar da kabuklarını tebeşirle oluşturur ve tehlikede olduklarında bu kabuğun içine saklanırlar. Pek çok yırtıcı hayvanın, kalın ve hareket halindeki bu zırh setini ısırıp kıracak kadar güçlü dişleri olmadığından bu koruma çok işlerine yarar. Kabuk işlevini yitirdiğinde ise içinde yaşayan canlı başka kabuğa geçer.

Zopherus, Amerika'da yaşayan siyah ve beyaz renklerdeki bir böcektir.

Zopherus


Bu böceğin kabuğu o kadar serttir ki yetişkin bir insanın ağırlığına bile dayanabilir. Bu özel tür üstünden araba geçmesine rağmen hayatta kalmasıyla ilgili hikayelerle tanınır. Ancak kabuğu böceğe acımasız bir şaka da yapabilir. Yeterli basınç uygulandığında bu kabuğu deforme etmezken böceğin iç kısmını ezip yassılaştırabilir. Böcek bilimciler bu böceğin kabuğuna iğne sokmaya çalıştıklarını ama iğnenin büküldüğünü söylemişlerdir.

Deniz salyangozu tuzlu sularda yaşayan yumuşakçalara verilen genel bir addır.

Deniz Salyangozu


Pullu ayaklara sahip salyangozlar okyanus tabanındaki sıcak menfezlerin yakınında yaşar. Üstünde bir kabuğu vardır ama bu canlı aynı zamanda alt tarafındaki demir sülfitten oluşmuş sert pullarla da korunur ve bu miğferle demirden yapılmış pullarının arasında tamamen zırhla donanmış bir şövalye gibi görünür. Bu canlı hayatını tamamen zırhına borçludur. Bütün besinlerini vücutlarının içinde yaşayan bakterileri sağlar.

Kiton, kaplumbağa kabuğunu andıran oldukça sert bir dış kabuğa sahiptir.

Kiton


Bu maharetli yumuşakça türü, diğer türlerin aksine çok farklı bir kabuğa sahiptir. Kabuğun üst tarafı gevşek bir şekilde birbirine bağlanmış plakalardan oluşur ve altında gövdesini saran, üst üste binmiş pullarla kaplı bir kuşak bulunur. Bu tip bir yapı bu yumuşakçanın kaya gibi engebeli yüzeylerde rahat hareket etmesini sağlar. Saldırıya uğradığında ise bu pullar sertleşerek kitonun yumuşak gövdesinin zarar görmesini engeller.

Deniz kulağı ya da bilinen diğer ismiyle lagün, kıyı akıntılarında yaşar.

Deniz Kulağı


Yumuşakçalar sınıfındaki bu mütevazi canlı, dışında büyük hasarlara dayanabilecek bir kabuğa sahiptir. Deniz salyangozunun zırhı kıl kadar ince kalsiyum karbonat tuğlalarından ya da bir başka deyişle tebeşirden oluşur. Normalde tebeşir kırılgan bir şeydir, ancak deniz kulaklarının ki farklıdır. Bu canlı dış etkilere karşı kendisine hem hafif hem de gerçekten sağlam kalın bir duvar oluşturur.