Dünyanın tartışmasız en büyük sürüngeni 12.8 metre uzunluğundaki Titanoboa'lardı. Fakat 60 milyon yıl önce yok oldular ve onlar kadar büyük başka bir sürüngen daha gelmedi. Yine de günümüzde yaşayan bazı büyük sürüngenler de yok değil. Yaşayan en büyük 22 sürüngeni listelediğim bu yazıdan onları görebilirsiniz.

Yeşil anakonda günümüzün Titanoboa yılanıdır, yaşayan en büyük sürüngendir.

Yeşil Anakonda


Yeşil anakondalar gezegendeki en büyük yılanlardır. Bu türün ortalama bir üyesi dünyanın en uzun sürüngeni değildir. Ama o kadar geniştir ki, en iri pitondan bile iki kat daha ağırdır. Karada oldukça beceriksiz olmalarına rağmen sudayken ölümcül ve hızlılardır. Yetişkin olanlarının ağırlıkları 227 kilograma kadar ulaşabilir.

Yetişkin bir tuzlu su timsahı, 400 ila 1,500 kilogram arasında gelmektedir.

Tuzlu Su Timsahı


Tuzlu su timsahları günümüzde yaşayan en büyük sürüngenlerdir. En iri erkeklerinin ağırlığı 1.500 kilogramı bulabilir. Neredeyse bir su aygırı kadardır. Dişileri genellikle erkeklerinin yarısı kadar olur. Buna rağmen son derece yırtıcılardır ve tüm sürüngenler arasındaki en güçlü ısırığa sahiptirler.

Ağlı pitonu da diğer piton yılanları gibi zehirsizdir, avlarını boğarak öldürür.

Ağlı Piton


Ağlı pitonlar dünyadaki en uzun sürügenlerdir. Güneydoğu Asya'nın tropik ormanlarında yaşarlar. Çoğunlukla ufak kemirgenlerden tutun da daha büyük olan domuzlar ve geyikler gibi memelilerle beslenirler. Bu yılanlar genellikle gece avlanırlar. Engebeli topraklarda ve ağaçlarda kolaylıkla hareket edebilirler.

Komodo ejderi yaşayan en büyük kertenkeledir, ortalama ağırlıkları 70 kilo gelmektedir.

Komodo Ejderi


Komodo ejderleri dünyanın en büyük kertenkele türüdür. Bu sürüngenler genellikle Endonezya'daki adaların arasında gezerler ve kıyıdan kilometrelerce uzaktan bile görülebilirler. Vücut ağırlıklarının %80'i kadar yemek yerler. Son derece tehlikeli canlılardır. İnsanlara saldırdıkları pek çok vaka yaşanmıştır.

Kral kobra avlarını zehirledikten sonra yer, cins ismi yılan yiyici anlamına gelir.

Kral Kobra


Kral kobralar dünyanın en uzun zehirli yılanlarıdır. Zehirleri son derece etkilidir. Bilinen en güçlü zehirlerden biridir. Bu sürüngenlerin boyunlarında bir kukuletaları vardır. Tehdit altında hissettiklerinde onu genişleterek yerden yükselirler. Yetişkin olanlarının boyları neredeyse bir midibüs kadardır.

Siyah kaymanların hepsi tamamen siyah olmaz, bazıları daha açık renktedir.

Siyah Kayman


Siyah kaymanlar 10 ila 60 arasında yumurta bırakırlar. Bıraktıkları bu yumurtalar oldukça büyüktür ve normal sürüngen yumurtalarından daha ağırdır. Genellikle geceleri avlanırlar. Karanlık suları ve daha da karanlık bölgelerini tercih ederler. Çeneleri çok güçlüdür. Tek ısırışta bir kaplumbağanın kabuğunu bile kırabilirler.

İç bölge taypanı son derece hızlı, zehirli ve oldukça saldırgan bir yılan türüdür.

İç Bölge Taypanı


Avustralya'da yaşayan iç bölge taypanları, dünyanın en zehirli sürüngenleridir. Tek ısırıklarında 250.000 fare ve 100 yetişkin insanı öldürebilecek kadar zehir taşırlar. Buna rağmen hiçbir canlıya sebepsiz yere saldırmazlar. Bu sürüngenler aynı zamanda mevsimlere göre renk değiştirirler. Yazın açık, kışınsa daha koyu renkli olurlar.

Timsah varanı adını dış görünüşünden alır, fakat timsahlar kadar tehlikeli değildir.

Timsah Varanı


Timsah varanları dünyanın en iri kertenkelelerinden biridir. Dilleri yılanların ki gibi çatallıdır. Dillerinin bu şekli sayesinde diğer hayvanların kokularını metrelerce uzaktan alabilirler ve konumlarını belirleyebilirler. Bu varanların düz, testere gibi dişileri vardır. Ağaçlara tırmanabilirler ve tırmandıkları gibi geri inebilirler.

Kara mamba diğer yılan türlerine oranla daha saldırgandır, kendi gibi gözü de karadır.

Kara Mamba


Kara mambalar son derece güçlü bir zehre sahiptir. Ayrıca inanılmaz derecede hızlılardır. Saatte 18 kilometreden daha yüksek bir hızda hareket edebilirler. Bu sürüngenler adını gri ya da yeşil olan derilerinden değil, ağızlarının içindeki mavi-siyah renklerden alırlar. Isırıkları ise neredeyse her zaman ölümcüldür.

Deri sırtlı deniz kaplumbağası, 3 metreye kadar uzayabilir ve 600 kilogram ağırlığa erişebilir.

Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası


Deri sırtlı deniz kaplumbağaları yaşayan tüm kaplumbağaların en irileridir. Günümüz sürüngenlerinin içindeki dördüncü en ağır canlıdır. Ayrıca tüm deniz kaplumbağaları arasındaki en büyük yüzgeçlere sahiptir. Ön yüzgeçlerinin boyu 3 metreye kadar uzayabilir. Vahşi ortamlarındaki yaşam süreleri yaklaşık 50 yıldır.

İri Güney Amerika yılanı aşırı öfkelidir, en ufak ters bir harekette saldırıya geçer.

İri Güney Amerika Yılanı


İri Güney Amerika yılanları en zehirli engerek türlerinden biridir. Bu yılanlar İspanyolca'da sarı çeneli olarak da bilinir. Hareketli köpek dişlerine sahip olmalarının yanı sıra, bu çıngıraklı yılanların hedef almasını sağlayan ısıya hassas bir organları da vardır. Aynı zamanda bu organlarını yönlerini bulmak için de kullanırlar.

Malay su varanı genelde insanlardan uzak durmayı tercih eder, ürkek bir canlıdır.

Malay Su Varanı


Malay su varanları dünyanın en ağır ikinci kertenkeleleridir. Güneydoğu Asya'daki derin bataklıklarda ve nehirlerde yaşarlar. Bu sürüngenlerin geriye doğru kavisli, keskin ve oldukça sivri dişleri vardır. Yetişkin olanlarının boyları 3 metreden fazladır. Ağırlıklarıysa 150 kilograma kadar çıkabilir.

Doğu kahverengi yılanı son derece korkusuzdur, Avustralya'daki sokma vakalarının baş sorumlusudur.

Doğu Kahverengi Yılanı


İnce ama son derece zehirli olan doğu kahverengi yılanları, Avustralya'daki tüm yılan sokması vakalarının dörtte üçünden sorumludur. Bu sürüngenler gün boyunca hareketlidir. Hızlı hareket ederler ve gün boyunca tetikte gezerler. Küçük bir kafaları ve minik dişleri vardır. Kendilerinden daha büyük canlılardan bile korkmazlar.

Nil varanı genelde yılanlar ve yavru timsahlarla beslenir, daha büyük canlılardan korkar.

Nil Varanı


Nil varanlarının oldukça güçlü ısırıkları vardır ve sıklıkla yavru timsahları avlarlar. Buna da çok şaşmamak gerekir. Çünkü bazı nil varanlarının boyu 3 metreye kadar uzayabilir. Bu sürüngenler kendilerini tehdit altında hissettiklerinde mengene gibi pençelerini kullanırlar ve kolay kolay da korkup kaçmazlar.

Russel engereği ürkütücü ve tehditkar desenlere sahiptir, tıslaması oldukça güçlüdür.

Russel Engereği


Russel engerekleri Güneydoğu Asya, Güney Çin, Hindistan ve Tayvan'da yaşar. Bu bölgelerde zincir engereği adıyla da bilinirler. Köşeye sıkıştıklarını hissederlerse tehlikeli hale gelirler. Çok büyük olmamalarına rağmen bu engerekler son derece hızlı, güçlü ve hareketlidir. Tıslamaları da bütün yılanların içinde en gürültülü olanıdır.

Yumuşak kabuklu kaplumbağa son derece narin bir canlıdır, Çin kaplumbağası olarak da bilinir.

Yumuşak Kabuklu Kaplumbağa


Yumuşak kabuklu kaplumbağaların sıra dışı düz şekilleri, hareketli bir yaratık için tuhaf görünse de onları harika birer yüzücü yapan şeydir. Bu sürüngenler kabuklarının eksiklerini kuvvetli ısırıklarıyla kapatırlar. Avlanacakları zaman kumda saklanıp beklerler. Zamanı gelince de kesin dişleriyle saldırıya geçerler.

Meksika boncuklu kertenkelesi jilet gibi keskin dişlere sahiptir, ısırdığı bir şeyi anında parçalayabilir.

Meksika Boncuklu Kertenkelesi


Meksika boncuklu kertenkeleleri, Kuzey Amerika'nın orta ve güney batı kesimlerinde yaşar. Bu türün dişleri jilet kadar keskindir ve kuvvetli bir çeneleri vardır. Dolayısıyla bu sürüngenlere yaklaşmak oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Zehirlerini dişlerinin oyunda saklarlar. Kuyrukları ise neredeyse kendi boyları kadardır.

Timsah kapan kaplumbağası zehirli bir türdür, timsahlar ve yılanlarla beslenir.

Timsah Kapan Kaplumbağası


Timsah kapan kaplumbağaları en büyük tatlı su kaplumbağalarıdır ve en zehirlilerinden biridir. Tuhaf görünüşlü bu sürüngenlerin konik şekilli bir kabukları ve büyük bir ağızları vardır. Neredeyse bütün deniz canlılarını avlayabilirler. Yetişkin bir timsah kapan kaplumbağasının ağırlığı yaklaşık 113 kilograma kadar ulaşabilir.

Gila canavarı, Kuzey Amerika'da yaşayan zehirli bir kertenkele türüdür.

Gila Canavarı


Gila canavarları oldukça zehirlidir ve rahatsız edilmekten hiç hoşlanmazlar. Bu hayvanlar davetsiz misafirlerin bacaklarını ya da kollarını şimşek hızıyla kavrar ve muazzam bir kuvvetle ısırırlar. Dişleri yeterince sivri olmamasına rağmen zehirlerini nasıl enjekte edeceklerini gayet iyi bilirler.

Mata mata kaplumbağası, Amazon ve Orinoco havzalarında yaşayan değişik bir sürüngendir.

Mata Mata Kaplumbağası


En tuhaf sürüngenlerden biri olan mata mata kaplumbağaları, sığ akarsuların dibinde yaşarlar. Yaprak şeklindeki kafaları, pürüzlü deri parçaları ve ağaç kabuğuna benzeyen kabukları tehlikeli bir durumda gizlenmelerini sağlar. Bu sürüngenlerin iğne burunlu veya yaprak kafalı gibi bir sürü ismi vardır.

Büyük başlı kaplumbağa ya da bilinen diğer adıyla galapagos kaplumbağası son derece dost canlısıdır.

Büyük Başlı Kaplumbağa


Büyük başlı kaplumbağalar başlarını kabuklarına çekemezler. Bu sıra dışı sürüngenler, çalılara ve hatta ağaçlara uzanabilirler. Bunu yapmak için uzayan kafalarını ve en az vücutları kadar uzun ayaklarını kullanırlar. Kendilerini tehdit altında hissettiklerinde ise güçlü çenelerini kullanmaktan çekinmezler.

Yeşil iguana, Güney Amerika ve Karayipler'de yaşayan bir kertenkele çeşididir.

Yeşil İguana


Sıklıkla evcil hayvan olarak beslenen yeşil iguanalar, insanlara zarar vermeleri neredeyse hiç beklenmeyen canlılardır. Pek sık ısırmamalarına rağmen ısırdıkları takdirde oldukça zarar verici olabilirler. Dişleri bitkileri parçalamak üzere evrimleşmiş olsa da tehdit altında hissettiklerinde kendilerini korumaktan çekinmezler.