Evrendeki en parlak yıldızın korkunç bir görünüme sahip olduğunu, en hızlı dönen gezegende günlerin yaklaşık 4 saat sürdüğünü, dünyadan 4.000 ışık yılı uzakta elmas bir gezegen bulunduğunu biliyor muydunuz? Uzaydaki ilginç gök cisimlerini listelediğim bu yazıdan çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Fomalhaut nam-ı diğer Sauron'un Gözü en parlak sekizinci yıldızdır.

Sauron'un Gözü


Gökyüzündeki en parlak sekizinci yıldız olan Fomalhaut korkunç bir görünüme sahiptir. Bu yıldıza aynı zamanda Sauron'un Gözü de denir. Çünkü çevresindeki halka dev bir göz gibi görünmesine sebep olur. Bu ürkütücü yıldız dünyadan yaklaşık 25 ışık yılı uzaktadır ve güneşimizin kütlesinin iki katıdır.

Nükleer makarna tüm evrendeki en güçlü maddelerden biridir.

Nükleer Makarna


Nükleer makarna evrenin bütünündeki en güçlü maddedir. Sönmüş yıldızların artıklarından oluşan bu madde sıkışıp makarna benzeri bir kördüğüme dönüşür. Bu kördüğüm çeliğin parçalanması için gereken basıncın ancak 10 milyar katı fazla güç uygulanması durumunda kırılabilir.

Cam yağan gezegen olarak bilinen HD 189733b parlak mavi bir renge sahiptir.

Cam Yağan Gezegen


Parlak mavi renkteki HD 189733b gezegeni dışarıdan gayet huzur ve alışıldık görünür. Ancak bu görüntüsünün ardında aslında gezegenin korkunç doğası gizlidir. Gezegende rüzgarlar saate 8.700 kilometre hızla eser, ki bu ses hızının yedi katıdır. Ayrıca bu kavurucu sıcaklıktaki yabancı dünyada camlar havadan yağar.

Karadul pulsarı çevresinde ne kadar madde varsa hepsini tüketir.

Karadul Pulsarı


Tıpkı örümcek adaşı gibi kendi çevresinde dönen bu nötron yıldızı, kahve rengi bir cüce yıldız olan ortağını yeyip tüketir. Bu pulsar çevresinden ne kadar çok madde tüketirse o kadar yavaş döner. Nötron yıldızının bu süreçte kaybettiği enerji ona eşlik eden yıldızın giderek küçülmesine neden olur.

Yanan buz gezegeni olarak da bilinen Gliese 436b, Neptün büyüklüğünde bir öte gezegendir.

Yanan Buz Gezegeni


Neptün büyüklüğünde bir öte gezegen olan Gliese 436b garipliklerle doludur. Bu gezegen kavurucu sıcaklıktaki buzlardan oluşur. Kırmızı bir cüce olan Gliese 436'nın yörüngesindeki bir tam dönüşünü 2 günde tamamlar. İnanılmaz sıcağına rağmen katı halde kalan çok büyük miktarlarda su buzullarına ev sahipliği yapar.

Halkalı cüce gezegen, 64 kilometre genişliğinde ince bir halkaya sahiptir.

Halkalı Cüce Gezegen


Kuiper kuşağının yörüngesinde dönen Haumea gezegeni uzunlamasına bir şekle ve iki uyduya sahiptir. Bu gezegende günler yaklaşık 4 saat sürer. Güneş sistemindeki en hızlı dönen büyük gök cisimlerinden biridir. Çevresinde 64 kilometre genişliğinde ince bir halkası vardır.

Yıldızlar kreşi, hidrojen ve yeni doğmuş yıldızlardan oluşan bir kümedir.

Yıldızlar Kreşi


Hidrojen ve yeni doğmuş yıldızlardan oluşan bu kreş, dünyadan yaklaşık 6.500 ışık yılı uzaklıkta bulutsu yıldızlar kümesinin içinde yer alır. Henüz bebek yaştaki yıldızların yaydığı bu yoğun enerji, hidrojen bulutlarının kırmızı renkte parlamasına yol açar. Bu enerji o kadar güçlüdür ki, kapkara toz bulutlarını yeyip tüketir.

Elmas gezegen karbondan oluşan bir atmosfere sahiptir, gezegenin yarısı elmastır.

Elmas Gezegen


Dünyadan yaklaşık 4.000 ışık yılı uzaklıkta elmas gibi görünen bir gezegen bulunuyor. Bu gezegenin atmosferi şimdiye kadar keşfedilen tüm gezegenlerinkinden daha yoğun ve çoğunlukla karbondan oluşuyor. Gök bilimciler bu gezegenin en azından bir kısmının elmastan oluştuğunu düşünüyor.

Bu kızılötesi akım, 800 ışık yılı uzaktaki bir nötron yıldızından gelmektedir.

Kızılötesi Akım


Nötron yıldızları, dev yıldızların içe çökmüş aşırı yoğunluktaki çekirdekleridir. Bunlar genellikle x ışınları ve radyo dalgaları yayar. Ancak gök bilimciler, 2018 yılında tuhaf bir kızıl ötesi ışık akımının varlığını keşfettiler. Bu akımın dünyadan 800 ışık yılı uzaklıktaki bir nötron yıldızından kaynaklandığını söylediler.

Kelebek bulutsusu uzaydaki en ilginç gök cisimlerinden biridir.

Kelebek Bulutsusu


Bu kelebek bulutsusunun kanat açıklığı 3 ışık yılı uzunluğundadır. Bulutsunun içindeki düzen şimdiye kadar gözlemlenen en karmaşık yapılardan biridir. Merkezindeki beyaz cüce, çevresine 250 bin derecelik bir ısı yayar. Bu beyaz cücenin ekvatorunda kalın bir toz ve gaz halkası bulunur.

Eskimo bulutsusu adını eskimolara benzeyen görüntüsünden almaktadır.

Eskimo Bulutsusu


200 yıldan uzun süre önce keşfedilen eskimo bulutsusunun bu ismi almasının bir sebebi var. Bulutsunun çift kabuklu oluşumu, kapüşona gizlenmiş birini yüzünü andırır. Merkezindeki yıldız güneşimizden pek de farklı değildir. Bulutun dış kısmındaki tuhaf turuncu çizgiler uzayın her yönüne uzanır.

Yaratılış sütunları bir yıldız oluşum bölgesidir, dünyadan 7 bin ışık yılı uzaktadır.

Yaratılış Sütunları


Dünyadan 7.000 ışık yılı uzakta, sadece 5.5 milyon yaşında genç bir gezegen kümesi olan kartal bulutsusu bulunur. Yakın zaman içinde bu bulutsunun merkezinin çevresinde birkaç karanlık silüet tespit edildi. Bu silüetler aktif bir yıldız oluşum bölgesi olan yaratılış sütunlarının ta kendiydi.

Fosil Galaksi ya da bilinen diğer adıyla Dgsat 1 Galaksisi sanılanın aksine oldukça büyüktür.

Fosil Galaksi


Dgsat 1 galaksisi en az samanyolu kadar büyüktür. Ama neredeyse gözle görünmez haldedir. Çünkü galaksinin yıldızları inanılmaz derecede seyrek bir şekilde etrafa dağılmıştır. Ancak bu galaksiyi bu kadar benzersiz kılan şey büyük patlamadan yalnızca 1 milyar yıl sonra meydana gelmiş olmasıdır.

Çember bulutsusu adını etrafında bulunan dev toz ve gaz bulutlarından alır.

Çember Bulutsusu


İlk bakışta sönmüş bir yıldızın etrafındaki bu dev toz ve gaz bulutu bir çemberi andırır. Dünyadan yaklaşık 2.300 ışık yılı uzaktaki bu renkli nesne, aslında top şeklinde bir oluşumu sarmalayan bir çemberdir. Bu oluşumun her iki ucu çemberin zıt taraflarından dışarıya doğru uzanacak şekilde dışarı bakar.

Uzaydaki bu su kümesi evren oluştuktan 1.6 milyar yıl sonra oluşmuştur.

Su Kümesi


Süper kütleye sahip bir kara deliği çevreleyen bu su buharı kümesi, dünyadan 12 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir bölgede süzülüyor. Bu bulut gezegenimizde bulunan tüm suyun %140 trilyon katına denktir. Gök bilimciler bu su bulutunun evrenin kendisinden sadece 1.6 milyar yıl sonra ortaya çıktığını düşünüyor.