Dünyada yaşanan en büyük felaketlerden biri yaklaşık 74.000 yıl önce yaşandı. Fakat bilim insanları bu ve benzer felaketlerin tekrar yaşanabileceği konusunda endişeliler. Özellikle de gerçekleşmesi beklenen bu 7 doğal felaket konusunda bazı varsayımları var. Öyle ki her an tekrarlanabileceklerini düşünüyorlar.

Toba yanardağı tekrar patlarsa dünyada bir dizi felaket peş peşe gerçekleşir.

Toba Yanardağı


Dünyada gerçekleşen en büyük patlamalardan biri, 74 bin yıl evvel bu yanardağda meydana geldi ve tüm dünyada senelerce süren bir kışa neden oldu. Volkanik gazlar her iki yarım küreye de yayıldı ve gezegenin her tarafı bu gazlarla kaplandı. Patlamadan sonra 1.130 kilometrekarelik ünlü Toba Gölü oluştu.

Toba Yanardağı günümüzde hala aktif. Benzer bir patlamanın tekrar yaşanmasıysa hem Endonezya'yı hem de Malezya'yı doğrudan etkiler. Bunun yanı sıra dünyanın iklimini değiştirecek kadar gaz yayılmasına da neden olur. Bu olursa son kez patladığında olduğu gibi hava soğur ve yeryüzüne daha fazla kar yağar.

Ayrıca Kuzeybatı Avustralya'dan Doğu Afrika'ya kadar olan ülkelerde ve bölgelerde tsunamiler çıkar. Dünya ekonomisi bundan ciddi anlamda zarar görür, ekosistem bozulur ve seyahat endüstrisi dünya çapında felce uğrar. Eğer bu yanardağ yeniden patlarsa dünyayı kitlesel bir felakete sürükler.

Kuzey denizinde yeniden tekrarlanacak bir tsunami dünyanın yarısını felakete sürükler.

Kuzey Denizi


6.200 yıl önce iklim ısınmaya başlamış, buzullar erimiş ve deniz seviyesi hızla yükselmişti. Bu olaylar silsilesi Norveç sahillerindeki su altı tortul tabakalarını olması gerekenden çok daha ağırlaştırdı. Bu da kıyıda bulunan 290 kilometre uzunluğundaki bir kara parçasının aniden çökmesine neden oldu.

Bu olay bilim insanlarının şimdiye kadar ki en büyük deniz altı heyelanları arasında olduğunu düşündüğü Storegga Heyelanı olarak biliniyor. Bu heyelan sonrasında çöken kıyılar Kuzey Atlantik Okyanusu'nda bir mega tsunamiye neden oldu. Bu çöküntüye sebep olduğu düşünülen iki şey vardı.

Biri ateş buzullarının genişlemesini tetikleyen olası bir depremdi. İkincisiyse buzullar eridiğinde kıyılara trilyonlarca ton katı madde taşınmıştı. Bu da deniz tabanının derinlere doğru çökmesine neden oldu. Uzmanlar bu felaketin tekrarlanma olasılığının çok yüksek olduğunu düşünüyor.

Kilauea yanardağı eğer çökerse bu çökmenin etkisi devasa bir tsunami oluşturabilir.

Kilauea Yanardağı


Hawaii'nin ana kara parçasında bulunan Kilauea Yanardağı'nın olası çöküşü gerçek bir tehlike unsurudur. Güney kısmındaki bu bölgeye Hilina Çöküntüsü denir. Böyle bir durumda bu çöküntü Pasifik Okyanusu'una yaklaşık 12.000 kilometre küp hacminde kayanın dökülmesine neden olur.

Bu da Pasifik Okyanusu'na yayılan ve sadece birkaç saat içinde Kuzey Amerika'nın batı kıyısına ulaşacak mega bir tsunami yaratır. 120.000 yıl önce Hawaii'deki Mauna Loa yakınlarında buna benzer bir çöküntü meydana gelmişti. Bu da Taipei gökdeleninin yüksekliği kadar dalgalar oluşturan büyük bir tsunamiye neden oldu.

Bu çöküntü günümüzde dünya okyanuslarında bulunan diğer adalardaki çöküntülerden çok daha hızlı bir şekilde deforma oluyor. Magma tarafından ileriye itilen çöküntü, yılda 10 santimetre kadar denize doğru hareket ediyor. Jeologlar yakın bir zamanda benzer bir felaketin tekrar yaşanacağını düşünüyor.

Cascadian depremi tam anlamıyla bir yok oluş demektir, etkisi tahmin edilenin de ötesinde olur.

Cascadian Depremi


Kuzey Amerika'nın batı kıyısında bir dalma bölgesi bulunuyor. Bu bölge iki tektonik plakadan birinin bükülüp diğerinin altına kaymasıyla oluştu. Bunun sonucu olarak da Büyük Cascadian Çukuru'nun bulunduğu tabaka Kuzey Kaliforniya'dan Vancouver Adası'na doğru ilerlemeye başladı.

Zemin bu yüzden yılda yaklaşık 4 santimetre hareket ediyor. Ancak sistemin üst katmanı olduğu yerde duruyor. O yüzden Kuzey Amerika plakasına basınç uyguluyor. Bu enerjiyse her geçen gün birikmeye devam ediyor ve bir şekilde boşalması gerekiyor. Bunu yapabilecek şeylerden biri de 9 büyüklüğünde bir deprem.

Böyle bir deprem sahilin 2 metreye kadar suya batmasına ve yatay olarak hareket etmesine yol açar. Deprem sonunda da 2011 yılında Japonya'yı vuran dalgaya benzer bir tsunami oluşur. Bilim insanları da bölgede 9 şiddetinde bir deprem olması halinde büyük bir felakete yaşanacağını söylüyor.

Yaşanacak bir güneş patlaması, dünyadaki yaşamı tamamen sonlandırabilir.

Güneş Patlaması


Şimdiye kadar ki en şiddetli güneş patlamalarından biri, medeniyetimizin güneşin öfkesine karşı savunmasız olmadığı bir zamanda meydana geldi. Bu hadise Carrington Olayı olarak bilinir ve 1859 yılının Eylül ayında henüz modern teknolojiler geliştirilmeden çok öncesine dayanır.

O günlerde dünyayı koruyan manyetik katmanı, devasa bir plazma ve manyetik alan dalgasıyla kaplamıştı. Bu da muazzam bir güneş fırtınasına sebep oldu. Fırtına da gökyüzünü aydınlatan yoğun kuzey ışıklarını getirdi. Fırtınayla birlikte gelen bu güçlü elektrik akımları ciddi sonuçlara yol açtı.

Bu tip güneş patlamaları sıklıkla yaşanır. O yüzden bilim insanları başka güçlü fırtınaların daha meydana gelebileceğini tahmin ediyorlar. Böyle bir olayın tekrarlanması halinde ise dünyanın dört bir yanındaki elektrik ve iletişim sistemlerinin aylarca hatta belki de yıllarca hizmet dışı kalabileceğini belirtiyorlar.

Dünyaya çarpacak bir asteroid, dinozorları yok ettiği gibi bizi de yok edebilir.

Asteroid Çarpması


Dinozorları yeryüzünden silen asteroidin çapı yaklaşık 11 ila 80 kilometre arasındaydı. Benzer bir kaya parçasının tekrar dünyaya çarpması durumunda büyük bir tsunami meydana gelebilir. Ancak bu asteroidin okyanusa mı yoksa karaya mı düşeceğine de bağlıdır.

Asteroidin çarpmasıyla oluşacak kraterden havaya sıcak bir toz, kül ve buhar bulutu yayılır. Çarpışmanın şiddetiyle asteroidin kopan parçaları ise atmosfere savrulur. Bu parçalar radyasyon yüzünden çok sıcak olacağından düştükleri yerde orman yangınları çıkarabilir.

Darbenin yarattığı şok dalgası ise küresel depremleri ve volkanik patlamaları tetikleyecektir. Toz ve diğer parçacıklar yıllarca yeryüzünü kaplayacağından hayatta kalmak da bir o kadar zorlaşacaktır. Bu senaryoya hazırlanan bazı bilim insanları olası asteroitler için bir yön saptırıcı tasarlıyorlar.

Yellowstone yanardağı eğer infilak ederse iklim değişikliklerine neden olabilir.

Yellowstone Yanardağı


ABD'deki Yellowstone Milli Parkı'nın altında bulunan Yellowstone Süper Yanardağı en aktif yerlerden biridir. 2 milyon yılda yaklaşık 3 kere süper patlama yaşadı. Sonuncusu ise tam 640.000 yıl önce meydana geldi ve 3.900 kilometrekarelik bir alanın çökmesine sebep olarak dev bir krater yarattı.

Bu yanardağı tekrar patlarsa ortaya çıkacak küllerin çoğu deniz yerine karaya inecektir. Bunun sonuçlarıysa Toba faciasından bile kötü olabilir. Yanardağ son patlamasında Amerika kıtasının hem kuzeyine hem de güneyine volkanik küller yaymıştı. Böyle bir durumda tüm bitki örtüsü ve hayvanlar ölebilir.

Dolayısıyla yeryüzü küller yüzünden daha açık bir renge bürüneceğinden güneşten gelen radyasyon atmosfere geri yansır. Bu da uzun bir kuraklığa neden olur. Böyle bir durumda su kaynaklarının önü kesilir, elektrik hatları kopar ve her türlü ulaşımda büyük aksaklıklar yaşanır.