Kuzey Kore'deki Ryugyong Oteli dünyanın en uzun binası olacaktı. Otel tamamlandığında üç bin kişiyi aynı anda ağırlayabilecekti. Hizmete açılması için öngörülen tarihe oldukça az zaman kalmıştı. Fakat bazı mühendislik hataları otelin açılmasının önüne geçti ve otel hiçbir zaman açılamadı.

Ryugyong Oteli sadece Kuzey Kore'nin değil dünyanın en uzun binası olacaktı.

105 katlı Ryugyong Oteli'nin dünyanın en yüksek binası ve Kuzey Kore'nin en büyük başarısı olması planlanıyordu. Otelin yüksekliği büyük Giza Piramidi'nden iki buçuk kat fazlaydı.


Yaklaşık 360.000 metrekare olan taban alanınaysa Vatikan bile neredeyse sığabiliyordu. Guinness rekorlarına göre günümüzde dünyanın en yüksek oteli ise Dubai'daki 75 katlı Gevora'dır. Ryugyong ne yazık ki bu unvanı kazanamadı. Ancak kendine ait farklı bir rekora imza attı.

33 yılın ardından kullanılmayan en yüksek bina olma rekorunu kırdı. Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'in üzerine kabus gibi çöken ve lakabı Kıyamet Oteli olan bu binanın uzun ve gizemli bir geçmişi var. Ryugyong söğütlerin başkenti anlamına gelmektedir ve Pyongyang'in tarihi adıdır.

Ryugyong Hotel tamamlanabilseydi aynı anda 3.000 kişiyi birden ağırlayabilecekti.

Otel tamamlandığından 3.000 konuk ağırlayabilecekti. Tüm katlar çevresine dönebilecek şekilde tasarlanmıştı ve bu katlarda muhteşem şehir manzarasına sahip restoranlar bulanacaktı.


Bunların yanı sıra binanın en üst katında Büyük Sfenks'in iki katı büyüklüğünde olan devasa bir koni de vardı. Başkentin kalbinde bulunan ve rekor sahibi olan bu muhteşem otel yalnızca turistleri değil, aynı zamanda yabancı yatırımcıları da şehre çekecekti. İnşaata 1987 yılında başladı. Bu çok uzun zaman önceymiş gibi görünmeyebilir ama o zamanlar akıllı telefonlar icat edilmemişti.

Otelin tamamlanması için öngörülen tarih çok yakındı. Ryugyong'da düzenlenmesi planlanan Dünya Gençlik ve Öğrenciler festivaline yetiştirilmesi planlanıyordu. Ne yazık ki bazı mühendislik sorunları nedeniyle son derece önemli olan son teslim tarihine yetiştirilemedi. Bu işler bir dizi talihsiz olayın yalnızca başlangıcıydı.

Ryugyong'un tamamlanabilmesi için çok daha fazla paraya ihtiyaç duyulmaya başlanmıştı.

Bir sonraki açılış tarihi 1992 olarak belirlendi. Ancak bir kez daha inşaatla ve malzeme teminiyle ilgili sorunlar yaşandı. Finansal destek ihtiyacı çok fazla ve acildi.


Ne de olsa böylesine büyük yapıları inşa etmek aynı oranda büyük meblağlarda nakit gerektiriyordu. O ana kadar inşaatın çoğu tamamlanmış olsa da öylesine aceleyle durdurulması gerekmişti ki, en üst kattaki vinçlerden biri yanlışlıkla unutulmuştu. Bu vinç yaklaşık 20 yıl orada kaldı. Büyük hayallerle inşa edilen otel tam olarak tamamlanmadan 16 yıl boyunca şehrin merkezinde ilgisiz bir şekilde durdu.

2008 yılında yabancı bir telefon şirketi projeyi finanse etmeyi kabul etti ve inşaata yeniden başlandı. Ancak üstünde artık bir baz istasyonu da olacaktı. Otelin tamamlanması için yeni tarih 2012 olarak belirlendi. Her şey yolunda gidiyordu. Artık eskimiş ve paslanmış olan vinçte yerinden kaldırılmıştı.

Kuzey Kore'deki en yüksek otel olarak da bilinen bu yer yakın zamanda açılabilir.

Ryugyong Oteli pırıl pırıl cam panellerle kaplanmıştı. Binanın dışı her geçen gün daha göz alıcı duruyordu. Ancak otelin içinde çekilen fotoğraflar, içindeki hiçbir şeyin yapılmadığını gösteriyordu.


İçinde beton merdivenlerden, balkonlardan ve sütunlardan başka bir şey bulunmayan bina lüks ve bir otelden çok tarihi bir mezarı andırıyordu. Gelin görün ki inşaat yine planlanan tarihte bitmedi. Hatta gizemli bir şekilde tekrar durduruldu. Bu kez binanın dışı tamamlanmış görünüyordu ve en üst kata yeni telefon antenleri yerleştirilmişti. Bir süre sonra tekrar işe başlandı ve yeni açılış tarihi 2013 olarak belirlendi. Sonra açılışın kısmi olarak yapılması karar verildi. En nihayetinde de tamamen iptal edildi. Kıyamet oteli bir kez daha kaderine terk edilmişti. Günümüze kadar bir konuk bile ağırlamadı.

Bitmiş olan birkaç katı ve odayı görmek için otele yalnızca birkaç insan girebildi. Gerisi yasak bölgeydi. Ancak otel 2017 yılında birden hayata döndü. Hala açılmamıştı ama en azından inşaatına yeniden başlanmıştı. 2018 yılındaysa dev otele yeni bir amaç yüklendi. Dış cephesine binlerce led ampul monte edildi ve otel dev bir ekrana dönüştürüldü. Bu ekran günümüzde ara sıra da olsa ülkenin mevcut durumu hakkında 4 dakikalık programlar sunuyor ve genellikle şehirdeki büyük etkinlikler sırasında kullanılıyor.

Bina iskeleti adım adım bu şekilde örülmüştü, yapımında pek çok kişi çalışmıştı.

Ryugyong Oteli bilinçli bir şekilde ya da ülkede çelik bulmak zor diye betonarme olarak inşa edilmişti. Binanın tasarımını ve dizaynını belirleyen şey de malzeme seçimiydi.


Planlanan rekoru kıracak yüksekliği elde etmenin tek yolu, üç kanatlı bir piramit inşa etmekti. Üç kanadın her birinin uzunluğu futbol sahasından biraz daha kısa olacak şekilde 100 metreydi. Ancak kalınlığı 18 metre yani en fazla bir bowling salonuna sığabilecek kadardı. Bina tasarımı sayesinde muazzam görünüyordu, fakat taban genişliği o boyutta bir bina için yeterli değildi.

Binanın tasarımını kullanılan malzemeler ve planlanan yükseklikte etkilemiş olabilirdi ya da yapının zaten bir piramidi değil de bir dağı andırması bilinçli bir seçimdi. Ne de olsa dağlar Kuzey Kore'de mitolojik ve kültürel olarak önemli şeylerdi. Hem ulusal sembollerinde hem de milli marşlarında yer alıyordu.

Henüz inşaat aşamasındayken bile pek çok sorun çıkarmıştı, buna rağmen yapımına devam edildi.

Otelin güvenliği konusunda birçok söylentinin çıkmasının nedeni binanın betonarme olmasıydı. Çünkü Ryugyong'da bulunan betonarme apartmanlardan biri yıkılmıştı.


Bu yüzden birçok insan otelin aynı kaderi paylaşıp paylaşmayacağını merak ediyordu. Zaten bir gökdelen inşa edilirken kullanılabilecek en iyi malzeme beton değildi. Buna ek olarak inşaatın aniden durması insanların kuşkusunun artmasına neden oldu. Fakat otelin içini denetleyen uzmanlar, yapının gayet güvenli ve sağlam göründüğü konusunda halka güvence vermişti.

Betonarme inşaatlarla ilgili bir diğer hususta binanın iç tesisatıdır. Çelikten farklı olarak bu tarz inşaatlarda havalandırma, elektrik hatlı su boruları gibi her türlü altyapı tesisatının önceden planlanması gerekmektedir. Ancak 1980'lerden bu yana teknoloji çok ilerledi ve otelin ilk planlarını geçersiz kıldı. Bu da inşaatın bütçesinin büyük oranda arttırabilecek bir şeydi.

Kuzey Kore'nin sembollerinden biri haline gelen bu hotel şu an hala tamamlanabilmiş değil.

Otel yaşanan tüm sorunlara rağmen ulusal kimliğin önemli bir parçası haline geldi. Buna rağmen şu an içi hala boş ve dış cephesinde sadece ışık gösterileri yapılıyor.


Ryugyong aynı zamanda tüm ulusal sembollerin maketlerini bulundurmasıyla ünlüdür. Burada antik saraylar ve ünlü dağların minyatür bir kopyasını da bulabilirsiniz. Birçok yerel performans grubu gösterilerini bu otelin önünde sergiler ve burayı güzel bir yer olarak düşündükleri için arka plan görseli olarak kullanırlar. Ancak Ryugyong Oteli yakın bir zaman içinde tekrar bir proje sürecine girebilir. Hatta kısa bir süre önce girişin üzerine bir tabela asıldı. Üzerinde İngilizce ve Korece, Ryugyong Oteli yazıyordu.

Belki de önümüzdeki birkaç yıl içinde devam eden bu süreçler tamamlanır ve büyük bir açılış yapılır. O bomboş betonarme bina son derece hoş mobilyalarla dekore edilerek hizmet vermeye başlar. Aksi halde burası da ülkedeki kara yolları ve parklar gibi tamamlanmamış projelerden biri olacak. Kıyamet Oteli şehrin üzerine bir kabus gibi çökmeye devam edecek ve asla gerçekleştirilemeyen hayallerin bir sembolü olarak kalacak.