Konaklamak istediğiniz otelin fotoğrafları gerçekçi görünmüyorsa, sitesine yapılan yorumlar güncel değilse ve müşterileri tarafından daha önce rapor edilmişse o otelden uzak dursanız iyi edersiniz. Eğer kötü bir oteli nasıl ayırt edeceğinizi bilmiyorsanız, kötü otel nasıl anlaşılır başlıklı bu yazımdan öğrenebilirsiniz.

Kötü bir otel hakkında yapılan yorumlar da aynı derecede kötü olacaktır.

Fotoğrafları gerçek gibi görünmüyordur.


Otellerin internet sitelerinde odaların ve diğer olanakların fotoğrafları vardır. Bu fotoğrafları iyice inceleyin. Eğer fotoğraflar gözünüze sahte ya da fazla oynanmış geliyorsa muhtemelen görmenizi istemedikleri bir şeyleri gizliyorlardır. Özellikle balık lensi kullanıp kullanılmadığına dikkat edin.

Çünkü bu sayede odaları olduklarından daha büyükmüş gibi gösterebilirler. Bunun yanı sıra renkler üzerinde oynanıp oynanmadığına iyi bakın. İyi otellerin sitelerinde profesyonel görünen fotoğraflar vardır ve bunlar her zaman gerçeği gösterirler.

Otel yorumları ne kadar olumsuzsa o otel o kadar kötü hizmet sunuyordur.

Google'daki fotoğraflarıyla uyuşmuyordur.


Google'ın arkadaşınız olduğunu unutmayın. Otelin sitesinin yanına yeni bir sekme açın ve araştırdığınız otelin adını yazdın. Buradan çapraz kontrol yapın. Google'ın görseller sekmesinde yapacağınız bir arama bile fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Diyelim ki, internet sitesi sadece otelin dış mekan fotoğraflarını içeriyor.

Ancak Google'ın görseller sekmesine girdiğinizde çok da büyük olmayan odaları görüyorsunuz. İşte böyle bir durumda dikkatli olun. Ayrıca Google'da otel hakkında yorum yapılmış, fakat otelin internet sitesinde hiç yapılmamış da olabilir. Bu da bir tehlike işaretidir. Son olarak basit bir Google Earth aramasıyla otelin gerçek konumunu öğrenebileceğinizi de unutmayın.

Otel sitesi güncel değilse ve eski bir görünümü varsa güvenilir değildir.

Web sitesi düzenli olarak güncellenmiyordur.


Bir otelin internet sitesi davetkar fakat temiz ve her şeyden öte, modern ve profesyonel görünmelidir. Sadece siteye bakarak bile orada kalmayı istemelisiniz. Üstelik internet günümüzde temel bir seyahat aracıdır. Çünkü genellikle seyahat yollarına ve yapılacak şeylere internetten bakarız. Hatta biletlerimizi bile internetten alırız.

Hal böyleyken otellerinde internet kimliklerine kesinlikle dikkat etmesi gerekir. Eğer internet siteleri sizi 90'larda bir yolculuğa çıkartıyorsa muhtemelen odaları da aynı hissi verecektir. Bu durumda odaları yeteri kadar temiz ve konforlu olmayabilir.

Resepsiyon görevlisi eski bir bilgisayar kullanıyorsa oteldeki pek çok şey de eski olmalıdır.

Resepsiyonistin kullandığı bilgisayar eskidir.


Resepsiyon görevlisinin kullandığı bilgisayarın bir antika olması da kötü bir işarettir. Çünkü böyle bilgisayarlara kredi kartınızın numarasını girmeleri gerecektir. Bu da güvenlik ihlaline davetiye çıkarır. Böyle bir şeyi en son isteyeceğiniz zamansa tatil vaktidir.

Ayrıca oteldeki eski moda teknoloji fazla kar etmediklerini gösteriyor olabilir. Bu da aklınıza acaba neden sorusunu getirir. Yorumları mı kötü, odaları mı kirli, yoksa tahtakurusu mu var? Kısacası iyi iş yapan bir otelin teknolojik ürünlerinin de yeni olması gerektiğini aklınızda bulundurun.

Otel fiyatı aynı hizmeti veren diğer otellere göre daha pahalıysa verdiği hizmet daha kötü olabilir.

Oda fiyatları adil görünmüyordur.


Kalmayı düşündüğünüz otelin odaları aynı olmasına rağmen fiyatlarında farklılıklar varsa yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Otelin kaç yıldızı var? Gerçek olmayacak kadar iyi olan lüks bir otele çok cüzi bir miktar mı ödeyeceksiniz? Durum böyleyse muhtemelen gerçek değildir.

Aynı bölgede bulunan benzer kalitedeki otel fiyatlarını karşılaştırın. Fiyatlar birbirine yakınsa ne ala. Ancak değilse kesinlikle uzak durulması gereken bir oteldir.

Yapılan kötü yorumlara aynı derecede kötü yanıt veriyorlarsa verdikleri hizmette bir o kadar kötüdür.

Kötü yorumlara kötü cevaplar veriyorlardır.


Otelin sitesinde okuyabileceğiniz yorumlar varsa biraz zaman ayırın ve buraya bir göz atın. Özellikle de kötü yorumlara otelin nasıl cevap verdiğine bakın. Cevapları kaba, saldırgan ya da bahanelerle mi dolu? Yoksa kötü yorumu yapıcı bir eleştiri olarak alıp kendilerini geliştireceklerini mi söylemişler?

Otellerin yorumlara verdiği cevaplar insan etkileşimlerinin nasıl olduğunu gösterir. Otelin eleştiriye açık olması iyi bir şeydir. Fakat kimsenin çok fazla kötü yorum yapılan bir yerde kalmak isteyeceğini de düşünmüyorum açıkçası.

Sitesinde hiç kötü yorum ya da tavsiye yoksa bu şüpheli bir durumdur.

Yapılan iyi yorumların tarihi yeni değildir.


Hazır yorumlardan bahsediyorken bu yorumların ne kadar güncel olduğunu da unutmayın. Yapılan yorum oteli bir cennete benzetse bile altı aydan daha eski yorumlara itibar etmeyin. Elbette olumlu yorumlar iyidir. Fakat bunları hemen kabul etmek yerine biraz daha araştırma yapın. Yeni yorumlar olumlu mu yoksa olumsuz mu?

Otelin eski yorumları ve değerlendirmeleri iyiyse, fakat yakın zamanda yapılanlar tam tersiyse bir şeyler yolunda gitmemiş demektir. Aynı şekilde otelin eski yorumlarının kötü fakat yeni yorumlarının iyi olması da iyi bir işarettir. Otelin hatalarını düzelttiğini gösteriyor olabilir.

Daha önceki müşterileri tarafından rapor edildiyse sıkıntılı bir işletme olabilir.

Müşterileri tarafından rapor edilmiştir.


İnternette kontrol edebileceğiniz bir sürü otel raporu var. Otelin adını ve konumunu yazdıktan sonra orada kalan misafirlerin daha önce o oteli rapor edip etmediklerini görebilirsiniz. Özellikle tahtakurusunun rapor edildiği bir otelde kalmayı aklınızdan bile geçirmeyin.

Çünkü bu küçük canlıları kolaylıkla evinize götürebilirsiniz. Üstelik onlardan kurtulmak hem zordur hem de oldukça zahmetlidir. Bu yüzden evinizi ilaçlatmanız bile gerekebilir, ki benim bir tanıdığımın başına gelmişti.

Otel halısı temiz değilse odaları da aynı derecede bakımsız ve pistir.

Halıları yeterince temiz görünmüyordur.


Eğer halının rengi kırmızıysa görüntüsünün de kırmızı olması gerekir. Halının rengi olması gerekenden farklı duruyorsa, o oda da kaç kişinin kaldığını ve ne kadar zamandır süpürülmediğini tahmin edebilirsiniz. Temizlik ve hijyen kurallarına önem gösteren bir otelin halıları kirli değil, temiz ve hoş kokulu olur. Otelin temizlik standartlarını ölçmek için kullanabileceğiniz en kolay yöntemlerden biri, halıların rengine dikkat etmektir.

Otel güvenliği görevini yerine getirmiyorsa o iş yerinde iş disiplini yoktur.

Müşterilerin güvenliğine önem verilmiyordur.


Ne yazık ki bu kapıdan içeri girene kadar emin olmayacağınız konulardan biridir. Geç saatlerde, hatta gecenin bir yarısında gelmenize rağmen resepsiyonda bir görevli var mı? Odaların kilit sistemleri sağlam ve çalışır durumda mı? Bu soruların cevapları hayırsa başka bir yerde kalmayı düşünmelisiniz.

Çünkü bir otelin ilk önceliği sizin güvenliğiniz olmalıdır. Konumu çok iyi olsa bile güvenlik konusunda dikkatsiz olan bir yerde kalmazsanız iyi edersiniz.

Levha ya da tabelalar pisse otelin içi de aynı derecede pis olabilir.

İşaret levhaları ve tabelaları iyi görünmüyordur.


Bu ister bir çıkış işareti ister bir yön tabelası olsun, ne durumda oldukları size otelin standartlarıyla ilgili çok fazla şey söyleyecektir. Aynı şekilde otelin dışarıdaki tabelası da önemli bir ayrıntıdır. Gördüğünüz ilk reklam öğesi ve nasıl bir otele adım attığınızın ilk göstergesi budur.

Tabelaları parlak ve profesyonel görünmeyen otellerin, banyolar gibi daha önemli bölgelerin bakım ve tadilatının da ihmal etmiş olmaları muhtemeldir. Bu nedenle ister internet sitesinde gezinirken ister lobide dolaşırken olsun otelin işaret levhalarına ve tabelasına dikkatlice bakmayı unutmayın.

Resepsiyon görevlisi aradığınızda telefonlarınıza yanıt vermiyorsa oradan ayrılsanız iyi edersiniz.

Resepsiyon görevlisine ulaşmak kolay değildir.


Oda servisi olarak bir şeyler ya da yeni bir havlu istediğiniz zaman resepsiyondaki çalışana ulaşamamak gerçekten sinir bozucu olabilir. Oteller hizmet sektöründen yer aldıklarından günün her dakikası hizmetinize amade olmaları gerekir. Siz otel misafirisinizdir ve çalışanlar ihtiyaçlarınızı zamanında karşılamalıdır.

Ancak resepsiyon görevlisine ulaşmakta zorlanıyorsanız otelde yönetim kaynaklı bir disiplin eksikliği olabilir. Çalışanlar işverenlerinin isteklerini umursamıyorlarsa, lakayt ve rahat tavırlarla işlerini savsaklıyorlarsa tehlike çanlarına kulak vermenizin zamanı gelmiş demektir.

Kötü otel hizmet kalitesi genel olarak yerlerde gezen otellere denir.

Hizmet kalitesi genel anlamda kötüdür.


Böyle otellerdeki resepsiyon görevlileri genellikle yorgun ve bezgin bakışlarla yüzünüze bakar, söylediğinizi tekrarlamanızı ister ya da görünürde hiçbir şeyle meşgul olmadığı halde onu bir ton zahmete sokmuşsunuz gibi davranır. İçeri girdiğiniz andan itibaren size nasıl davrandıkları, konaklamanızın geri kalanındaki kalitenin de nasıl olacağını gösterir.

Aynı şey başkasıyla telefonda konuşan resepsiyon görevlisi içinde geçerlidir. Telefonun diğer ucundaki kişiyle nasıl konuştuğuna dikkat edin. Çünkü bu orada size nasıl davranılacağının da bir göstergesidir. Unutmayın profesyonel, neşeli ve yardımsever çalışanlar konaklamanızın huzur içinde geçmesini sağlayacaktır.