Yaklaşık 100 yıl önce Rus İmparatorluğu'nda çekilmiş bazı fotoğrafları inceleyen Krasnoyarsk'lı araştırmacılar yerel binaların etrafında küçük bir figür fark etti. Fakat bu figür çıplak gözle göremeyecekleri kadar belirsizdi. Görüntü kalitesini artırdıklarında fotoğraftaki hayalet kız hikayesi de gün yüzüne çıkmış oldu.

Fotoğraftaki hayalet kız gerçek mi sorusu 100 yıl önce çekilmiş fotoğraflarla başladı.

Herşey 100 yıl önce Rus İmparatorluğu'nda başladı. Fotoğrafçılık o zamanlar var olan bir şeydi. Tarihi binaların fotoğraflarını çekmenin özel bir yanı yoktu.


Zaten bu fotoğrafların çoğu daha sonraları kartpostal ya da poster olarak kullanıldı. Kimse o fotoğraflarda tuhaf bir şey olduğuna dair tek kelime etmedi. Çok yakın bir zamana kadar her şey normaldi. Sibirya'nın Krasnoyarsk şehrinden bir grup araştırmacı, yerel binaların fotoğraflarında küçük bir figür fark etti. Bu figür bazı fotoğraflarda neredeyse arka planda kaybolacak kadar görünmezken, diğerlerinde daha belirgin bir haldeydi.

Araştırmacılar bunu incelemeye karar verdiler ve kısa sürede fotoğrafların kalitesini baya bir iyileştirdiler. Bu sayede görseli gayet detaylı bir şekilde görebiliyorlardı. Gördükleri yaklaşık 10 yaşlarında bir kızdı. Fotoğrafların hepsinde hep aynı giysilerle ve hep aynı pozda duruyordu.

Korkunç bu kız beyaz bir pardösü ile geniş siperlikli bir şapka takıyordu.

Beyaz bir pardösü ile geniş siperlikli bir şapka giyiyordu ve uzun örgülü saçı hep sol omzunda duruyordu. Ancak en şaşırtıcı ve korkutucu olan şey ise hiç gülümsemeyen simasıydı.


Bu önemli bir şey olmayabilirdi. Belki de bir aile arşivine ait olan bir dizi fotoğraftı. Fakat 20. yüzyılın başında fotoğrafçılık pahalı bir hobiydi. Yalnızca varlıklı insanlar fotoğraf çektirmeyi karşılayabiliyordu. Gerçi kızın giysileri de aynı şeyi düşündürüyordu. Küçük bir hanımefendi gibi giyinmişti. Hem şapkası hem de elinde sıkıca tuttuğu şemsiyesi o dönemin varlıklı ailelerinin kullandığı aksesuarlardandı.

Bu dönemde Rus aristokratlar iyi tanınırdı. Sosyal etkinliklerde boy gösterirlerdi ve seçkin kişiler arasında kendilerine isim yaparlardı. Yani yeterince derinlere inerseniz onlardan herhangi biriyle ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Ama nedense o kız ya da o fotoğrafları çeken kişi hakkında bulunacak hiçbir şey yoktu.

Bu hayalet çocuğun kim olduğunu öğrenmek için dünyanın çeşitli yerlerinden yardım istediler.

Kızı fark eden araştırmacılar, kızın kimliğini belirleyebilmek için 2016 yılında tüm dünyadan yardım istedi. Çünkü kızın varlıklı bir aileden geldiğini düşünüyorlardı.


O ve ailesi Rus monarşisinin işleri karışmaya başlayınca imparatorluktan kaçmış olabilirlerdi. Birçok aristokrat Avrupa'ya ve ABD'ye kaçmak için parasını ve nüfuzunu kullanmıştı. O yüzden dünyanın o bölgelerinden birilerinin kızı tanıması muhtemeldi. Ancak tanıyan kimse çıkmadı. Gizemli hikayesi ve hayalete benzeyen görünüşü sebebiyle bu kız, dünyanın dört bir yanındaki tarihçilerin zihinlerini meşgul etmeye devam etti.

Bu da yetmezmiş gibi fotoğrafların çoğunu kimin çektiği bilinmiyordu. Sadece birkaçında gizemli baş harfler vardı. Araştırmacılar tüm arşivleri taramasına rağmen fotoğrafların sahibi olabilecek birini bulamadılar. En yaygın teoriye göre kız birçok fotoğrafta göründüğü için fotoğrafçının kızıydı.

Hayalet olduğu düşünülen bu kızın fotoğrafları ayrı ayrı günlerde çekilmişti.

Başlangıçta tüm fotoğrafların aynı gün çekildiğine inanılıyordu. Çünkü hayalet kızın giysileri ve aksesuarları hep aynıydı. Fakat daha sonra bu fikir çürütüldü.


Siz de kızın fotoğraflarına dikkatli bakarsınız birçok çekimde farklı çorap ve ayakkabılar giydiğini görebilirsiniz. Yani buna göre bu fotoğraflar aynı gün çekilmiş olamazdı. Zaten kimse yüksek kaliteli fotoğraflar hazırlanana kadar kızı fark etmemişti. Zira gösterişli arka plana kıyasla, kız son derece küçük kalıyordu. Belli ki fotoğrafçı kızının değil, binaların fotoğrafını çekmeye çalışıyordu.

Hatta kız pozların bazılarında neredeyse hiç görünmüyordu. Sadece birkaç fotoğrafta merkezde yer alıyordu. Ama o zaman bile odağın kendisi olmadığı belliydi. Bazılarının buna basit bir açıklaması vardı. Fotoğraf o zamanlar pahalı bir şeydi ve tek bir fotoğraf çekmek için uzun bir süre hareketsiz durmanız gerekiyordu.

Hayalet çocuk bazı fotoğraflarında daha net bazıların da ise daha bulanık görünüyordu.

Fotoğrafçı kızının yakın plan fotoğraflarını çekmek yerine çevreyi mümkün olan en kapsamlı haliyle çekmeye çalışmıştı. Kızın yüz ifadesi ve duruşu da akıllarda birçok soru yarattı.


Hep kasvetli bir yüzle kameraya bakıyordu. Sırtı dikti, başı hafifçe öne eğikti ve elleri yere dayadığı şemsiyeyi tutuyordu. İngiliz kültüründe fotoğrafçılar, insanların yüzlerinin ciddi ve görkemli görünmesi için günümüzdeki peynir anlamına gelen cheese kelimesi yerine, kuru erik olan prune kelimesini kullanmalarını istiyordu. Fotoğraflarda gülümsemek çok daha sonra moda oldu.

Fakat Rus İmparatorluğu'nda yaşayan insanlar, özellikle de çocuklar çoğu zaman gülümserdi. Yani böylesine gergin bakan 17 yaşındaki bir kız aslında baya rahatsız edici bir şeydi. Tuhaf olan bir başka şey de kızın hiç yaş almıyor gibi görünmesiydi. Araştırmacılar fotoğrafların 1906 ila 1908 yılları arasında çekildiğinden eminlerdi.

Hayalet kızın bu fotoğrafında yanında başka çocuklarında olduğu görülüyor.

Bazı çekimler arasında iki veya üç yıl olmalıydı. Zira bu yaşlardaki çocuklar oldukça hızlı büyüyorlardı. Ancak tarzında ufak değişiklikler yapmak dışında hayalet kızın görünüşü neredeyse aynıydı.


Burada tutarlı olan bir cevap kalıyordu. Fotoğraflar çok kısa bir zaman zarfında çekilmişti. Bazıları kızın gerçek olmadığını söyleyecek kadar bile ileri gitti. Beyazlar içinde isimsiz bir kız, hem de hiçbir fotoğrafın merkezinde değildi. Yani gerçek bir hayalet olsa gerekti. Kim bilir belki de gerçekten gizemli fotoğrafçıya dadanmış bir hayaletti. Ama bu da çok doğru gelmiyordu.

Çünkü kıyafetinin değişen kısımları bunun aksini söylüyordu. Bunun yanı sıra kızın başka çocukların yanında görüldüğü fotoğrafları da vardı. Bir fotoğrafında başka bir erkek çocuğuyla omuz omuzaydı ve yanlarında yoksul görünümlü üç çocuk daha vardı. Hepsi de kameraya aynı tatsız ifadeyle bakıyorlardı.

Korkunç kız en az kendisi kadar korkunç görünen arkadaşıyla birlikte objektife sert bir şekilde bakıyor.

Bir diğer fotoğraftaysa yüzünü hayalet kıza dönen beyaz başlıklı bir kız vardı. Ama kız tam çekim yapılırken dönmüş olmalıydı. Çünkü yüzü bulanık çıkmıştı.


Gerçi kasvetli kız yanındakine hiç ilgi gösteriyor gibi durmuyordu. Geriye kalan soruysa kıza ve fotoğrafçıya ne olduğuydu. Belli ki bu fotoğraflar bir zamanlar özel bir koleksiyonun parçasıydı. Ancak tamamıyla farklı kaynaklardan bulunarak bir araya getirilmişlerdi. Bazıları özel bir koleksiyoncu tarafından bağışlanmıştı. Bazılarıysa çeşitli arşivlerde ve koleksiyonlarda bulunuyordu.

İlk kaynağını kesin olarak belirlemek de mümkün değildi. Zira bu fotoğraflar 20. yüzyılda popüler hale gelmişti. Krasnoyarsk şehrini tanıtan kartpostallara basılmışlardı ve yerel simgeleri gösteren birer poster olmuşlardı. Yıllarca süren araştırmalardan sonra bile gizemli hayalet kızın kökenine dair tek bir ipucu bulunamadı.