Dünyanın en zehirli yılanının tek ısırığıyla koca bir fili öldürebileceğini, 100 yetişkin insanı öldürecek kadar zehir taşıdığını ve toplam uzunluğunun yarısı kadar bir mesafeden saldırabileceğini biliyor musunuz? Dünyanın en zehirli 18 yılanını listelediğim bu yazıdan çok daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Kral Kobra dünyanın en uzun ve aynı zamanda en zehirli yılan türüdür.

Kral Kobra


Kral kobralar dünyanın en büyük zehirli yılanlarıdır. Bu yılanlar genellikle diğer yılanlarla ve kertenkelelerle beslenirler. Büyükçe bir kertenkeleyi saniyeler içinde yutabilirler. Derilerini yılda 4 ila 6 kez değiştirirler ve bu dönemde inanılmaz derecede savunmasız olurlar. Fakat zehirleri oldukça kuvvetlidir. Tek ısırıkları bile koca bir fili öldürebilir. Buna rağmen tehlikede olduklarında kaçıp saklanmayı tercih ederler.

Doğu Mercan Yılanı zararsız türlerinin aksine oldukça zehirli ve tehlikelidir.

Doğu Mercan Yılanı


Doğu mercan yılanlarının derilerinde ince sarı ve geniş kırmızı halkalar vardır. Yetişkin olanlarının boyları 60 santimetre uzunluğundadır ve zehirleri bir insanı anında felç edebilir. Aynı zamanda solunum yetmezliğine neden olurlar. Bu yılanlar sıklıkla daha zararsız olan kırmızı kral yılanlarla karıştırılır. Fakat benzerliklerinin aksine doğu mercan yılanları ölümcül derecede zehirlidir.

Kara Mamba dünyanın ikinci en uzun ve zehirli yılanıdır. Aynı zamanda oldukça saldırgandır.

Kara Mamba


Bu yılanların çoğu koyu zeytin yeşili, haki ya da tunç rengindedir. Ortak özellikleri derilerinin metalik bir parlaklık barındırmalarıdır. İsimlerini ağızlarının içinin kapkara olmasından alırlar. Gözdağı vermeleri gerektiğinde ağızlarını açarlar. Bu yılanlar dünyanın en zehirli ikinci yılanlarıdır ve boyları 2 ila 3 metre arasında değişiklik gösterir. Alışılmadık bir çene yapıları vardır. Dışarıdan bakıldığında gülümsüyor gibi görünürler.

Asya sarmaşık yılanı ya da diğer adıyla Asya asma yılanı ağaçsıl bir türdür.

Asya Sarmaşık Yılanı


Asya sarmaşık yılanları parlak yeşil pullarla kaplıdır ve bu onların ormanlarındaki sarmaşıklar arasında harika bir şekilde kamufle olmalarını sağlar. Bu yılanlar tehlike sezdiğinde gövdelerini esnetirler. Yeşil kısımları gizlenir ve ortaya siyah geometrik bir desen çıkar. Yetişkinlerin olanların boyu 180 santimetreye kadar ulaşabilir. Buna 60 santimetrelik kuyrukları da dahildir. Küçük sürüngenler ve ağaçlarda yaşayan kurbağalarla beslenirler.

Kızıl başlı krait yılanı 2,1 metreye kadar uzayabilir, başı ve kuyruğu kızıl renktedir.

Kızıl Başlı Krait


Kızıl başlı krait yılanlarının ayırt edici bir rengi vardır. Başları ve kuyrukları parlak ateş kırmızısıdır. Vücutlarının kalanı ise siyahtır ve mavi-beyaz çizgilidir. Kayıtlara geçen en büyük kızıl başlı krait yılanının uzunluğu 2,1 metredir. Kafasını ve kuyruğunu saldırmak için kullanır. Zehri göz kapaklarındaki kaslar başta olmak üzere tüm vücudu felç eder. Bu yılan tarafından ısırılan bir kişi, 20 içinde gözlerini açamayacak hale gelir.

San Francisco garter ya da jartiyer yılanı 90 santimetreye kadar uzayabilir.

San Francisco Yılanı


San Francisco jartiyer yılanları siyah, kırmızı ve turuncu çizgilerle çevrili mükemmel mavi-yeşil pullara sahiptir. Bu utangaç küçük yılanlar, tetikte olduklarında saklanmak için bir yer ararlar. Uzunlukları 90 santimetreye kadar ulaşır. Yasa dışı bir şekilde toplandıkları için soyları tehlike altındadır. Ana besin kaynakları olan Kaliforniya kırmızı bacaklı kurbağasının da artık var olmaması bu yılanların giderek azalmasına yol açmıştır.

Tüküren Kobra kendini korumak zorunda kaldığında zehrini tükürerek fırlatır.

Tüküren Kobra


Tüküren kobralar tehlike sezdiklerinde ya da sadece avlanırken bile inanılmaz beceriler gösterirler. Zehirlerini düşmanlarının gözlerine 180 santimetre uzaktan bile %90'ın üzerinde bir isabet oranıyla püskürtebilirler. Bu onların en büyük silahıdır. Zehirleri tene değdiğinde pek bir şey olmaz. Ancak gözlere girdiğinde kalıcı körlüğe neden olabilir. Karaboğazlı olanları üst üste 28 kez zehir püskürtebilir.

Yeşil ağaç pitonu, pythonidae familyasındandır ve son derece zehirlidir.

Yeşil Ağaç Pitonu


Yeşil ağaç pitonları Endonezya, Avustralya ve Papua Yeni Gine'de yaşar. Küçük sürüngenler ve memelilerle beslenirler. Toplam uzunlukları 210 santimetreye kadar ulaşabilir. İsimlerine rağmen bu yılanlar açık sarı, kırmızı ve hatta kahverengi olabilirler. Genellikle büyüme evresindeyken renkleri değişir. Görünüş olarak zehirli olmayan yılanları andırırlar. Ancak dünyadaki en zehirli ön dişlere sahiplerdir.

Testere pullu engerek yılanı, Kuzey Afrika ve Hindistan çöllerinde yaşayan bir türdür.

Testere Pullu Engerek


Boyu yaklaşık 60 santimetreyi bulan testere pullu engerekler, küçük bir tür olmalarına rağmen insanlara en çok saldıran yılanlardır. İnsanlara saldırdıkları vaka sayısı diğer tüm yılanların saldırı oranından fazladır. Genellikle Afrika'nın ekvator bölgesi ve Sri Lanka'nın doğusundaki yoğun nüfuslu yerlerde yaşarlar. Çok iyi kamufle olmalarına rağmen tehlikeli bir durum sezdiklerinde yüksek sesle tıslamaya başlarlar.

Mavi mercan yılanı son derece sinsi bir canlıdır, görmek ya da yakalamak çok zordur.

Mavi Mercan Yılanı


Mavi mercan yılanlarının gizli ajanlar oldukları söylenir. Bunun nedeni aynı coğrafi bölgede yaşayan zehirsiz kızıl başlı kamış yılanlara benzemeleridir. Bu büyük bir sorundur. Çünkü mavi mercan yılanları oldukça zehirlidir. Zehir yılanın büyük bezlerinden gelir ve bu bezler yılanın vücut uzunluğunun dörtte birini kaplayabilir. Bu zehir neredeyse hemen etkisini gösterir ve yılan zehrinden çok akrep zehrine benzer.

Zümrüt yeşili ağaç boası gücünün yetmediği canlıları avlamak için zehrini kullanır.

Zümrüt Yeşili Ağaç Boası


Zümrüt yeşili ağaç boaları adları gibi yeşil renklidir ve vücutlarında şimşeğe benzeyen sarı zikzaklar vardır. Aynı yeşil pitonlar gibi bu yılanlar da küçükken renk değiştirir. Renkleri bazen koyu turuncu ve hatta bazen de kiremit renginde olabilir. Metabolizmaları çok yavaş olduğu için bu yılanlar ayda sadece bir kez beslenebilir. Diğer boa yılanlarından farklı olarak zümrüt yeşili ağaç boası avlarını etkisiz hale getirmek zehir kullanır.

Batı karasal garter ya da Türkçe adıyla jartiyer yılanı sarı ya da beyaz şeritlerle kaplıdır.

Karasal Jartiyer Yılanı


Batı karasal jartiyer yılanlarının genellikle sırtlarında ve yan taraflarında sarı ya da beyaz bir şerit vardır. Bazen siyah ya da kırmızı benekli de olabilirler. Bu yılan sınıfının çok fazla türü vardır ve renkleri çeşitlilik gösterir. Çoğu zaman en deneyimli yılan uzmanları bile onları tanımakta zorlanabilir. Uzunlukları genellikle 91 santimetreden fazla olmaz ve yalnızca küçük avlara yetecek kadar zehir üretirler.

Pama yılanı, Güneydoğu Asya ve Hint Yarımadası'nda yaşayan bir türdür.

Pama Yılanı


Pama yılanları siyah ve sarı halkalarıyla kolayca ayırt edilebilirler. Kobranın yakın akrabalarıdır ve uzunlukları neredeyse 210 santimetreye ulaşabilir. Bu yılanlar oldukça zehirlidir. Ancak saldırmayı pek sevmezler. Utangaçtırlar ve genellikle geceleri avlanırlar. Kendilerini tehdit altında hissettiklerinde saklanmayı tercih ederler. Saklanamayacaklarını düşündüklerinde ise saldırıya geçerler.

Mısır yılanı adını derisinde bulunan desenlerinden alır, genellikle küçük canlılarla beslenir.

Mısır Yılanı


Mısır yılanları adlarını tahıl depolarında fare avlamalarından almıştır. Derilerindeki mısır tanelerine benzeyen desenler de buna katkı sağlamıştır. Bu yılanlar genellikle sakindir ve avlarını ısırarak öldürürler. Boyları 60 ila 180 santimetreye kadar ulaşabilir. En popüler evcil yılan türlerinden biridir. Evde beslenen zehirsiz bir mısır yılanı yaklaşık 32 yıldan fazla yaşayabilir. Zehirli olanları ise beslemeye uygun değildir.

Elmas sırtlı çıngıraklı yılanı, Kuzey Amerika'daki en zehirli yılan türüdür.

Elmas Sırtlı Çıngıraklı Yılanı


Elmas sırtlı çıngıraklı yılanlar dünyanın en ağır zehirli yılanlarındandır. Bazıları yaklaşık 2,5 metre uzunluğundadır ve 4,5 kilodan daha ağırdır. Vücut boyutlarına oranla çıngıraklı yılan türleri arasındaki en uzun dişlere sahiptir. Güçlü zehirleri göz önünde bulundurulduğunda kimsenin yanından dahi geçmek istemeyeceği canlılardır. Kuzey Amerika'daki pek çok ölümün birinci dereceden sorumlusudur.

Süt yılanı sık sık zehirsiz yılanlarlarla karıştırılır, fakat tam aksine zehirli bir türdür.

Süt Yılanı


Süt yılanları kırmızı, siyah ve sarı şeritleri olan bir başka zehirli yılan türüdür. Zehirsiz olanları da vardır ve oldukça zararsızdır. Hatta pek çok insan onları evlerinde besler. Ancak bu yılanların en az mokasen ve mercan yılanları kadar zehirli türleri de bulunur. Çoğu zaman hangisinin zehirsiz olduğu anlaşılamayabilir. Bu evrimin bir hilesidir ve zaman zaman en deneyimli yılan uzmanları bile onları ayırt etmekte zorlanabilir.

Kirpikli engerek yılanı iğneye benzer zehirli dişlere sahiptir, tek bir ısırığıyla bile yetişkin bir insanı felç edebilir.

Kirpikli Engerek Yılanı


Kirpikli engerek yılanlarının tehlike altında olduklarını hissettiklerinde gösterdikleri iğne benzeri zehirli dişleri vardır. Bu türün en ayırt edici özelliği gözlerinin üzerindeki pullardır. Bu pullar küçük kirpiklere benzer. Güney Amerika'da bu yılanların yaşadıkları yerde bir efsane vardır. Kirpikli engerek yılanlarının ısırmadan önce göz kırptığını söylenir. Fakat bilim insanları yılanların göz kırpamadığı konusunda hemfikirdir.

Taipan yılanı dünyanın en zehirli yılanıdır, taşıdığı zehir 100 yetişkin insanı öldürebilir.

Taipan Yılanı


Taipan yılanları dünyanın en zehirli yılanlarıdır. Bir ısırığındaki zehir 100 yetişkin erkeği öldürebilir. Taipanlar genellikle saldırmazlar. Ancak tehlikede olduklarını hissettiklerinde ön gövdelerini kaldırıp vücutlarını s şekline getirirler. Toplam vücut uzunluklarının 1/3'ü ila 1/2'si kadar bir mesafeden saldırabilirler. Yaz aylarında daha canlı renklere sahip olurlar. Kış aylarında ise daha koyu renklere bürünürler.