Havaalanında satılan şişe sular, pahalı restoranlarda içilen içkiler, hatta koca bir varil ham petrol bile bu pahalı sıvıların yanında ucuz kalır. Eğer bu pahalı sıvıların neler olduklarını merak ediyorsanız, sizler için hazırladığım dünyadaki en pahalı bu 10 sıvı listesine muhakkak göz atmalısınız.

Sintilasyon Kokteyli bir içecek değildir, aksine radyoaktif maddeleri ölçmek için kullanılıyor.

Sintilasyon Kokteyli


Tom Cruise'un Kokteyl filminde yaptığı pahalı sıvıları unutun. Bu çok daha ciddi ve litre başına 210 dolar değerinde bir sıvıdır. Sintilasyon Kokteyli radyoaktif materyalin aktivitesini ölçmek için kullanılır. Bu malzeme, Sintilasyon Kokteyli içinde çözülür veya süspanse edilir.

Sıvı daha sonra sintilasyon sayma makinesine yerleştirilir. Bu yayılan alfa ve beta maddelerini görmenizi sağlar. Çernobil ve Fukuşima gibi nükleer felaketlerden sonra, toprak örneklerini analiz etmek ve bu bölgelere geri gelmenin güvenli olup olmadığını görmek için kullanıldı.

Kokteyl çok sayıda farklı kimyasaldan yapılır ve her parti kemilüminesans, ultulmoniesans ve sayma verimliliği dahil olmak üzere çok sayıda büyük ifadeli kritere göre ayrı ayrı kontrol edilir. Bu yüzden çok pahalıdır.

Covergirl Oje gelmiş geçmiş en pahalı ama en kaliteleri ojelerden biridir.

Covergirl Oje


Muhtemelen ojenin bu kadar pahalı olabileceğini düşünmüyorsunuzdur. Bunun nedeni az miktarlarda oje satın almanızdır. Eğer 1 litre kadar Covergirl oje satın alsaydınız 900 doları gözden çıkarmanız gerekirdi. Çoğu tırnak cilası, butil asetat veya etil asetat gibi maddeleri içermez. Bu yüzden daha ucuza mal edilir.

Ucuza mal edilen bu ojelerin tırnakta kalış süresi de haliyle daha kısa olur. Üst düzey oje markalarının ojeleri ise cilaya doku ve renk katan kimyasallar içerir. Plastifiyanlar, pigmentleri bir arada tutarlar ve cilanın tırnak üzerinde daha uzun süre dayanmasını sağlarlar. Bazılarının içinde parıltılar bile mevcuttur.

Buna rağmen 2012 yılında yapılan bir araştırma, insanların daha ucuza satılan ojeleri tercih ettiğini göstermiştir. Ne yalan söyleyeyim, ben de olsam ben de ucuzunu tercih ederdim.

Kan bankaları işledikleri bu kanları 1500 ila 2000 dolar arasında satmaktadır.

İnsan Kanı


Ortalama bir insanın damarlarından ve arterlerinden geçen dört litre kan vardır. Bu kanı pahalı kılan şey kana uygulanan işlemdir. Kan bankasına bağışlanan kanlar, tam kan olarak adlandırılır. Fakat çoğu kan bankası, bağışlanan bu kanları iki parça halinde böler ve bir dizi işlemden geçirir.

Genellikle kırmızı kan hücrelerini ve plazmaları birbirinden ayırırlar. Kanı işlemek ve ayırmak fazlasıyla maliyetli olduğu için, tüm o işlemlerin ardından elde edilen o kanda bir o kadar pahalı olur. Litre başına yaklaşık 1500 ila 2000 dolar arasından satılır. Acil bir durumda kan takası yapılarak da alınabilir.

Çünkü hayati tehlikesi bulunan kişilere bu kanın sağlanması zorunludur. Tek bir trafik kazası için bile 12 litreden fazla kan gerekebilir. Bu nedenle kan bankalarına yapılacak bağışlara her zaman ihtiyaç vardır.

Yazıcı mürekkebi litre başına 2700 dolar ödemenizi gerektirecek bir sıvıdır.

Yazıcı Mürekkebi


Bir yazıcınız varsa muhtemelen mürekkep kartuşunun ne kadar pahalı olduğunu fark etmişsinizdir. Aslında bu kadar pahalı olmasının tek suçlusu benim. Şaka yapıyordum elbette, umarım ciddiye almamışsınızdır. Litre başına 2700 dolarlık bir sıvıdan bahsediyorum! Bunun tek sorumlusu ben olamam ya.

Esasında yazıcı mürekkepleri, bu yazıcıları satan şirketlerin para kazanma şeklidir. Ürettiklerinden daha ucuza sattıkları bu yazıcıların parasını ve daha fazlasını, yazıcı mürekkebi satarak sizden geri alırlar. Siz yazıcıyı nasıl ucuza getirdim diye sevinirken, mürekkebi için ödeyeceğiniz paradan bihabersinizdir.

Farkında olmadan o yazıcı şirketinin sadık bir abonesine dönüşürsünüz. Mürekkebiniz her bittiğinde o yazıcı şirketinin ürettiği pahalı ama sadece o yazıcıda çalışan mürekkebi kullanmak zorunda kalırsınız.

Düzeltme sıvısı genellikle daktilograf ve elle yazı yazanlar tarafından kullanılmaktadır.

Düzeltme Sıvısı


Düzeltme sıvısı, yazıcı mürekkebinin tam tersidir. Amerika'da sıvı kağıt olarak da bilinir. 1956 yılında Bette Nesmith Graham adlı bir daktilograf tarafından icat edildi. 1979 yılında ise Liquid Paper markasını yaklaşık 50 milyon dolara satmayı başardı. Bugünün parasıyla 343.160.000,00 TL yapıyor.

Sıvıyı satın alan şirket daha sonrasında düzeltme sıvının içine titanyum dioksit gibi çeşitli kimyasallar ilave etti. Bu da fiyatını ister istemez arttırdı. Litresi galon başına 870 dolardan satılmaya başlandı. Bu yüzden düzeltecek bir şeyiniz olmadığı için halinize şükretmelisiniz. Yoksa 870 dolar ödemek zorunda kalırdınız.

Gerçi artık daha ucuz ve basit çözümler var. Buna rağmen bu sıvının neden hala satıldığını anlayabilmiş değilim. Belki benim bilmediğim ama alanların işine yarayan başka bir kullanım alanı vardır kim bilir.

Civa oldukça tehlikeli bir sıvıdır, dokunulması halinde dokunan kişiyi zehirleyebilir.

Civa


Civa oda sıcaklığında sıvı olan tek metaldir. Bunu muhtemelen okuldaki kimya derslerinden hatırlıyorsunuzdur. İnsanlar için oldukça zehirlidir. Yanlışlıkla temas edilmesi halinde böbreklere, karaciğere ve sinir sistemine çok ciddi zararlar verebilir. Buna rağmen birçok yerde kullanılmaktadır.

Termometre ve barometrenin içinde bu maddeden vardır. Aynı zamanda pil, elektrik anahtarı, ampul ve klor gibi kimyasalları üretmek için de kullanılır. Bir takım faydalı kimyasallarla birleştirildiğinde tıbbi tedavilerde de kullanılabilir. Ayrıca kayalardan altın çıkarmak için gereklidir.

Bu yüzden kuyumculuk sektöründe değerlidir. Genellikle yer kabuğunda bulunur ve 580 santigrat dereceye kadar ısıtarak çıkartılır. Tahmin edebileceğiniz gibi bu oldukça pahalı bir süreçtir. Bu neden civa litre başına yaklaşık 3400 dolar değerindedir.

İnsülin litre başına 9400 dolara satılan bir hormondur, diyabetik kişiler kullanmaktadır.

İnsülin


İnsülinin 1 litresi 9400 dolar değerindedir. Pankreas tarafından üretilir, kanın glikozu yiyeceklerden emmesine ve enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Ayrıca vücudun kan şekeri seviyesini düzenler ve vücudun yağları parçalamasına yardımcı olur. Diyabetik kişilerin bu hormonu dışarıdan alması gerekir.

Sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde bu hormonu dışarıdan alması gereken 29 milyon kişi bulunuyor. Bu sebeple çok fazla insülin gerekiyor. Bu kadar pahalı olmasının nedeni ise üretim aşamasının oldukça zahmetli olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca dünyada çok az sayıda insülin üreticisi buluyor.

Bunun yanında markasız insülinin piyasaya akışını sınırlayan bir takım yasal düzenlemeler bulunuyor. Bu nedenle son 10 yılda fiyatı üç katına çıktı. 10 yıl sonra ne kadara mal olur Allah bilir.

GHP ve LSD üretimi, satışı ve kullanımı yasaklı iki kimyasal sıvıdır, dünya genelinde yasaklıdır.

GHP ve LSD


Bunlar muhtemelen temas etmek istemeyeceğiniz türden sıvılardır. Hidroksibütirik asit ve narkolepsi daha çok anestezi için üretilir. Bununla birlikte alkol ile karıştırıldığında karar verme yeteneğini ve hafızayı ciddi şekilde etkiler. Sonuç olarak GHP cinsel istismarcıların kullandığı bir ilaç olarak bilinir.

İstismarcılar tarafından insanları bayıltmak için kullanılır. İçkinin içine bir şey karıştırıldığının farkına varılması imkansızdır. Çünkü GHP tatsız bir kimyasaldır. Litre başına yaklaşık maliyeti 2600 dolardır. LSD ise 1960'ların popüler müzik grubu The Beatles tarafından meşhur edilmiştir.

Halüsinasyonlara neden olduğu ve farkındalığı etkilediği bilinen bir ilaçtır. Kristallerden yasadışı olarak üretildiği için son derece pahalıdır. Litresinin maliyeti 123.000 doları bulmaktadır. Fakat kullanımı da üretimi de suçtur. Dünya genelinde yasaklı bir maddedir.

Parfüm dünyadaki en pahalı sıvılardan biridir, özellikle Chanel 5 fiyatıyla dudak uçuklatmaktadır.

Parfüm


Daha önce bir parfümeriyi ziyaret etmediyseniz, parfümlerin ne kadar pahalı olabileceğini muhtemelen bilmiyorsunuzdur. En pahalı parfümlerden biri olan Chanel 5, Fransız Gabrielle Chanel ve kimyager Ernest Burgess'in uzun uğraşlar sonucu ortaya çıkardığı bir üründür.

1922 yılında piyasaya sürülmesine rağmen bugün hala çok satanlar arasındaki yerini koruyor. Çok nadir çiçek yaprakları ve kök özünden yapılıyor. Bir şişe Chanel'in içinde bergamot, gül ve yasemin kalbi gibi doğada ender bulunan bitkiler bulunuyor. Ancak yine de parfüm üretilmeye devam ediliyor.

Bu da Chanel 5'i litre başına 26 bin dolardan pahalı kılıyor. Buna rağmen Chanel 5 dünyanın en pahalı parfümü değildir. Dünyanın en pahalı parfümü Clive Christian imzalı Imperial Majesty'dır. Sadece 10 adet üretilen bu parfümün 51 gramlık şişesi 215.000 dolara satılmaktadır.

Pek çok zehir ilaç sanayinde kullanılmaktadır, bu yüzden değerli bir sıvıdır.

Zehir


Zehirli bir canlı tarafından ısırılmanın ne kadar acı verici olabileceğini tahmin edebiliyorsunuzdur. Bu konuda son derece haklısınız. Bununla birlikte bazı zehir türleri inanılmaz derecede faydalıdır ve çok değerlidir. Örneğin Kral Kobra'nın zehiri dünyadaki en ölümcül sıvılardan biridir. Fakat ilaç sanayinde de kullanılır.

Bu zehrin tek bir damlası bile yetişkin bir insanı komaya sokabilir. Genellikle Kral Kobra bu zehrini diğer yılanları öldürmek ve avlanmak için kullanır. Ancak ilaç üreticileri tarafından bu zehir kan pıhtılarını parçalamak, parkinson hastalığını tedavi etmek ve göğüs kanserini geriletmek için kullanılıyor.

Ayrıca kırışıklık karşıtı kremlerde ve yılan sokmalarında panzehir olarak kullanılıyor. Bunun nedeni morfinden daha güçlü bir etkiye sahip olmasından kaynaklanıyor. Son derece etkili bir ağrı kesici protein içeriyor. Bu yüzden bir litre Kral Kobra zehrinin maliyeti 153.000 dolar ediyor.