Telefonunuz kendi kendine açılıp kapanıyorsa, kullanmadığınız zamanlarda ısınıyorsa, dokunmatik ekranınız eskisi gibi çalışmıyorsa, bataryanız yarım gün bile gitmiyorsa, güç tuşunuz artık yanıt vermiyorsa, telefonum bozuldu nasıl düzelir başlıklı bu yazımda anlattıklarımı uygulayarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Telefonum bozuldu kendi kendine açılıp kapanıyor diyorsanız, sebebi donanımsal bir arıza olabilir.

Kendi kendine açılıp kapanıyor mu?


Telefonunuz kendi kendine açılıp kapanıyor ve düzgün bir şekilde çalışmıyorsa, muhtemelen bataryanızda bir sorun var demektir. Bataryanızı değiştirerek bu sorunu kolaylıkla çözebilirsiniz. Eğer sorun bataryayı değiştirmenize rağmen hala devam ediyorsa telefonunuzun donanımsal başka bir arızası olabilir.

Aşırı ısınan bir telefonunuz varsa içine yeterince hava girmiyor olabilir.

Kullanmadığınız zamanlarda ısınıyor mu?


Öncelikle telefonunuzun koruyucu kabını çıkartmalısınız ve daha fazla hava akışı sağlayan başka bir kapla değiştirmelisiniz. Eğer bu telefonunuzun ısınmasını engellemediyse dahili donanımında bir problem olabilir. O yüzden telefonunuz aşırı ısınmadan dolayı tamamen bozulmadan önce bir servise göstermeniz iyi olabilir.

Ekranda çizgi çizgi şerifler varsa ekran kartınızda arıza olabilir.

Ekran boyunca çizgiler mi var?


Çizgiler, şeritler, yanıp sönme ve diğer ekran anomalilerinin hepsi donanımsal hataların göstergesidir. Eğer çizgiler görüntüyü tamamen engelliyorsa telefonunuzu art arda kapatmayı denemelisiniz. Yalnız bunun geçici bir çözüm olduğunu belirtmeliyim. Sorun bir süre sonra kendini yine gösterebilir.

Ekran çalışmıyorsa yazılımsal olarak cihazınız güncel değildir ya da donanım arızası vardır.

Dokunmatik ekranınız eskisi gibi çalışmıyor mu?


Dokunmatik ekranınız aşırı yavaşladıysa ve telefonunuz artık kaydırmalarınızı algılamıyorsa, işlemcinizin gücü işletim sisteminizle baş edememeye başlamıştır. Bazı üreticiler daha uzun pil ömrü sağlamak için telefonları yavaşlatmaktadır. Dolayısıyla yeni bir batarya takarak telefonunuzu hızlandırmanız mümkün olabilir.

Güç düğmesi yanıt vermeyi bıraktıysa muhtemelen düğmenin bulunduğu yuva oksitlenmiştir.

Güç tuşu yanıt vermeyi bıraktı mı?


Güç tuşu çalışmayan bir telefonu uyandırmak istiyorsanız, bilgisayara bağlamayı deneyebilirsiniz. Şarj portu da işinizi görecektir. Bu sayede birkaç dakika içinde cihazınızı açabilirsiniz. Eğer bilgisayarınız yoksa işlemi bir internet kafeden ya da bilgisayarı olan bir tanıdığınızın cihazından yapabilirsiniz.

Telefonunuz şarj olmuyorsa, şarj girişinde oksitlenme olabilir ya da şarj kablosu arızalıdır.

Bataryanız yarım gün bile şarj tutmuyor mu?


Telefonunuzun bataryası kimyasal tepkimelerden güç alır. Tüm iyon ve elektronlar bu döngüyle çalışır. Bataryanız ne kadar fazla döngüde şarj olursa o kadar az şarj olma potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla bataryanız yarım gün bile şarj tutmuyorsa ömrü dolmuş demektir.

Yüklediğiniz her uygulama hata veriyorsa telefonunuzun işletim sisteminde bozulma vardır.

Uygulamalar daima hata mı veriyor?


Bazen bu durum uygulamalardan kaynaklanabilir. Ama yüklemek istediğiniz uygulama sizden başka herkesin telefonunda çalışıyorsa, sorun büyük olasılıkla sizin telefonunuzdadır. Uygulamalar genellikle yeni telefonlara ve işletim sistemlerine göre uyarlanır. Dolayısıyla eski telefonlarda çalışmaması normaldir.

Şişen batarya çok büyük bir tehlikedir, sorunu servisine götürerek çözebilirsiniz.

Bataryanız şişiyor mu?


Şişme ve tıslama sesleri bataryanızın içinde yaşanan kimyasal çöküşün uyarı işaretidir. Böylesine ciddi fiziksel değişiklikler, bataryanızın yanmasına hatta ve hatta telefonunuzun kısa devre yapmasına neden olabilir. Böyle bir durumda derhal telefonunuzu bir uzmana göstermelisiniz.

Telefonla fotoğraf çekmek çoğu zaman istenen sonucu vermeyebilir, bu durumda lensten şüphelenilmelidir.

Fotoğraf çekmek çok uzun mu sürüyor?


Gece modunu kullanarak fotoğraf çekmeye çalışmıyorsanız, fotoğraf çekme süresi beklenenden uzun sürmemelidir. Eğer uzun sürüyorsa bu telefonunuzun yavaşladığını gösterir. Bu durumda telefonunuzu yazılımsal olarak yenilemeniz gerekebilir.

Telefon bulanık fotoğraflar çekiyorsa cihazın lensi çizilmiş ya da arızalanmış olabilir.

Telefonunuz fotoğrafları bulanık mı çekiyor?


En iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları bile pürüzlü, bulanık, düşük çözünürlüklü ve sanki tost makinesiyle çekilmiş gibi görünen fotoğrafları düzeltemez. Şayet eski bir telefonunuz varsa bu durum normal sayılabilir. Fakat bu sonucu yeni bir telefonda aldıysanız, telefonunuzun kamerasında bir sorun var demektir. Lensine baktırsanız iyi edersiniz.

Kulaklık girişi çalışmıyorsa, giriş yuvası nemden dolayı oksitlenmiştir.

Kulaklık girişi çalışmıyor mu?


Kulaklığı takmanıza rağmen ses gelmiyorsa kulaklık girişiniz oksitlenmiş olabilir. Bunu çözmek için girişi temizlemeyi deneyebilirsiniz. Ama hasarlı bir kulaklık girişiniz varsa telefonunuz ömrünün sonuna geliyor demektir. Neyse ki kulaklık girişini değiştirtmek sanıldığı kadar da pahalı bir işlem değil.

Düşen telefonunuz açılmıyorsa içindeki parçaları büyük ihtimalle hasar görmüştür.

Telefonunuzu düşürdünüz ve açılmıyor mu?


Dışarıdan bakıldığında her şey yolunda gibi görünse de telefonun içindeki bazı hassas parçalar hasar görmüş olabilir. Eğer telefonunuz düşürdüğünüzden bu yana açılmıyorsa ya da düzgün çalışmıyorsa donanımsal bir arıza oluşmuştur. Bu durumda sorunu çözmek için telefonu servisine götürmeniz en doğrusu olacaktır.

Cihazda yeterli alan yok uyarısı alıyorsanız hafıza kartınız dolmuş demektir.

Her şeyi silmenize rağmen hafızada yer yok mu?


Uygulama ve işletim sistemleri giderek gelişiyor ve yeni özellikler sunuyor. Dolayısıyla kapladıkları alanlarda artıyor. Bu durumda yapmanız gereken şey telefonunuzda bulunan her şeyi silmek yerine verilerinizi online olarak depolamaktır. Telefonunuzda bulunan fotoğraf ve videoları Google Drive gibi veri depolama sitelerine aktarırsanız hafızanızdaki yer de artacaktır.

Telefonun mikrofonu çalışmıyorsa eğer, harici bir mikrofon kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

Telefonun mikrofonu çalışmıyor mu?


Telefonunuzun mikrofonu çalışmıyorsa ya da konuştuğunuz kişi sizi duymakta zorluk çekiyorsa telefonunuzu servisine götürerek tamir ettirmelisiniz. Eğer telefonunuzu tamir ettirmek istemiyorsanız, mikrofonlu bir kulaklık kullanarak telefonunuzla konuşmayı sürdürebilirsiniz.

Sık sık güncelleme hatası alıyorsanız işletim sisteminiz güncel olmayabilir.

Otomatik güncelleme yapamıyor musunuz?


Her yıl harika yeni özellik ve tasarımlarda telefonlar piyasaya çıkıyor. Bu nedenle de üreticiler artık eski moda olan telefonların güncellemeleriyle uğraşmıyor. 5 yılı geçen tüm telefonlar eski sayılıyor. Bu yüzden 5 yılı geçen bir telefon kullanıyorsanız, güncellemelerinizi elle yapmak zorundasınız.

Olur olmadık zamanlarda batarya uyarısı alıyorsanız batarya yuvasında temassızlık vardır.

İşletim sistemi yüklerken hata mı alıyorsunuz?


Bunun sebebi yükleme sırasında tükenen bataryanız, elektrik kesintisi ya da hatalı yazılım olabilir. Ama muhtemelen donanımınız yeni sistemi kaldıramayacak kadar eskidir. Dolayısıyla yeni işletim sistemini kaldıramadığından böyle bir hata veriyor olabilir.

Grafik ayarlarınız zaman zaman düşüyorsa sorun internet bağlantınızdan kaynaklanıyordur.

Grafik ayarlarınız tatmin edici değil mi?


Telefonunuza havalı bir sanal gerçeklik uygulaması veya oyunu yükleyerek, grafiklerini test edebilirsiniz. Eğer uygulama sorunsuz çalışıyorsa sorun yok demektir. Yükleniyor fakat pek iyi çalışmıyorsa cihazınız yeterince güncel olmayabilir. Telefonunuzu güncelleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Telefonunuza uygun telefon kılıfı bulamıyorsanız, kılıf tasarımı yapan siteleri tercih edebilirsiniz.

Telefonunuza uygun kılıf bulamıyor musunuz?


Telefon modelinize uygun bir ekran koruyucu bulamıyorsanız ya da mecburen istemediğiniz iki kılıftan birini seçmek zorunda kalıyorsanız, telefonunuza uygun kılıf tasarlayan siteleri kullanabilirsiniz. Bu siteler aynı zamanda kendi kılıfınızı tasarlamanıza da yardımcı olabilir.

Yavaş internet sorunu yaşıyorsanız, bu sorun cihazınızdan da kaynaklanıyor olabilir.

Mobil internetiniz yavaş mı?


4G teknolojisi, 3G teknolojisine göre daha hızlıdır. Fakat eski bir telefon kullanıyorsanız 4G ağına bağlanamayabilirsiniz. Dolayısıyla bu da internetinizin normalden daha yavaş çalışmasına neden olur. Eğer bir indirme işlemi yapmak için kablosuz ağ arıyorsanız ya da videoların yüklenmesi için gereğinden fazla bekliyorsanız, cihazınızı yenilemenizin vakti gelmiş demektir.

Cihazınız çoğu zaman internete bağlanmıyorsa muhtemelen anteninde arıza vardır.

İnternete bağlanmıyor musunuz?


Yeni donanım ve yeni yazılım harika bir ikilidir. İnternet sayfalarındaki tüm verileri saniyeler içerisinde indirir. Fakat eski telefonlar da durum bu kadar güllük gülistanlık değildir. Bunun nedeni bağlanılmak istenen modemin yeni bir teknoloji kullanıyor olmasıdır. Cihazlar arasındaki bu uyumsuzluk zaman zaman internete bağlanmanızı önüne geçebilir.