Gelişen silah teknolojisi güvenlik sorunlarını da maksimum düzeye çıkardı. Bu duruma dikkat çeken güvenlik uzmanları insanların kendilerini daha güvende hissedebilecekleri araçlar tasarlamaya başladı. Eğer siz de bu araçları merak ediyorsanız, kurşun geçirmez 10 zırhlı aracı listelediğim bu yazıma göz atabilirsiniz.

Falcatus tasarım olarak kendine özgüdür ve oldukça sert bir görünüme sahiptir.

Falcatus


Bazı insanlar bu araca The Punisher diyor. The Punisher, İngilizce'de ceza veren kimse anlamına geliyor. Bu korkutucu şeye bakınca kulağa oldukça mantıklı geliyor değil mi? Belki de bu yüzden aracın üreticileri renk olarak siyah ve de kırmızı da karar kılmışlar. Çünkü renkleri onu olduğundan biraz daha iyi göstermiş görünüyor.

Kimileri ise bu araca Batmobile demeyi tercih ediyor. Batman'in altında eminim efsane görünürdü. Aracın yaratıcıları bile sık sık onu süper kahramanların araçlarıyla kıyaslıyor. Öyle ki 730 beygir gücünde bir kocaman bir motoru bulunuyor. Bu güçlü motor, 12 ton ağırlığındaki Falcatus'u saatte 200 kilometre hıza ulaştırabiliyor.

Böyle bir araç için oldukça etkileyici bir hız ha ne dersiniz? Bu arada önünde üç kurşun geçirmez cam bulunuyor. Manzarayı bozabilecek bir şekilde monte edilmiş olsalar da yolculara, mermilere, enkazlara ve diğer sıkıntılara karşı iyi bir koruma sağlıyor.

Knight XV dışarıdan görenlerin gözlerini üzerinden alamadıkları bir araçtır ve zırhı son derece gösterişlidir.

Knight XV


Peki ya bu lüks canavar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bence oldukça hoş görünüyor. Bu zırhlı araç, dünyanın en pahalı Suv'larından biri olarak öne çıkıyor. Bu yüzden sadece zenginleri taşımakla görevli olması pek de şaşırtıcı değil. Aracın iç mekanı milyarderlerin tüm gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanmış.

Tüm koltukları dana derisiyle kaplanmış. Böyle bir aracın içinde güvenliğinizden yana endişe etmeden rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Aracın gövdesi 6 santim kalınlığında balistik çelikten yapılmış. Aynı şey tamponlar içinde geçerli. Geleneksel cam yerine aracın tüm camları kurşun geçirmez camla kaplı.

Müşterinin isteğine bağlı olarak araç iki farklı motor çeşidiyle donatılıyor. Benzinli motor 326 ve dizel olansa 300 beygir gücüne sahip. Bu lüks zırhlı araç 6 ton ağırlığında. Güvenliğiyle beraber rahatlığına önem verenler için iyi bir tercih olabilir.

Marauder renk ve tasarım olarak listedeki en beğendiğim araçlardan biridir.

Marauder


Bu araç muhtemelen görüp görebileceğiniz en muhteşem zırhlı araçlardan birisi olabilir. Boyutuyla adeta bir tankı anımsatıyor. Pahalı bir araç konumunda ve güvenlik açısından da paha biçilemez özelliklere sahip. Çoğunuz şu ana kadar bu aracın devasa bir canavar olduğunu anlamıştır.

Ama ben yine de söyleyeyim; Marauder 12 ton ağırlığında. Buna rağmen 18 ton yük taşıyabiliyor. Evet, doğru duydunuz. 18 ton dedim! Ayrıca saatte 120 kilometre hızla gidebiliyor. Bu yaratığın bir şeyi nasıl paramparça edebileceğini düşünün. Ha bu arada araç mükemmel bir şekilde koruma kaplı.

Tekerlekleri güçlü patlamalara dayanıklı bir şekilde üretilmiş. 1 metre derinliğindeki suları rahatlıkla aşabiliyor. Ayrıyeten koltukları da patlama önleyici bir kaplamaya sahip. Görünüşe göre bu aracın yaratıcıları yolda karşınıza çıkabilecek her duruma karşı önlem almış görünüyor.

Kombat T-98, SUV görünümüne sahip tank olarak nitelendirdiğim bir araçtır.

Kombat T-98


Bir gün kendinizi bu aracın içinde bulursanız zırhlı bir araç olduğunu fark edemeyebilirsiniz. Çünkü bu lüks araçta her şey olağan görünüyor. Yüksek kaliteli deri koltuklardan tutunda, buzdolabına ve son teknoloji multimedya sistemine kadar pek çok lüks arabada görebileceğiniz benzer özellikleri sunuyor.

Fakat bunlardan farklı olarak her türlü silah ve mayın saldırısına karşı harika bir koruma sağlıyor. Ayrıca bu şık canavar saatte 180 kilometre hıza ulaşabiliyor. Ki bu tehlikeli bir durumda olay yerinden hızla uzaklaşabilmenizi sağlıyor. Kombat T-98 gibi bir aracı daha çok Rus siyasiler ve Avrupa'daki bazı önemli iş adamları tercih ediyor.

Combat Guard her türlü zeminden geçebilir, öyle ki bataklıkta bile gidebilir.

Combat Guard


Bu aracı istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Bataklıklardan, nehirlerden, kayalardan ve dik yamaçlardan rahatlıkla geçebilirsiniz. Aracın yerden 140 santimetre yükselten dev tekerlekleri sayesinde nereden geçtiğinizi bir an olsun düşünmeniz gerekmez. Arkanıza bakmadan saatte 150 kilometre hızla ilerleyebilirsiniz.

Siz içinde otururken dışarıda çatışma çıksa bile keyfinize bakabilirsiniz. Aracın tamamı yolculara her türlü atıştan koruyabilen bir zırhla kaplıdır. Ayrıca bu canavar karşı tarafa da ciddi zararlar verebilir. Bu aracın kendine has birçok özelliği de var. Mermiler size ulaşmadan onları fark edip anında yok edebiliyor.

Mercedes Benz C 63 AMG daha çok iş adamlarının tercih ettiği bir arabadır.

Mercedes Benz C 63 AMG


Eğer sadece garip askeri araçlardan bahsedeceğimi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü sıradan görünen sivil araçlarda gayet korunaklı olabiliyor. Mercedes Benz C 63 AMG'de bu araçlardan biri. Tüm yüzeyi kurşun geçirmez cam ve güçlü bir zırhla kaplı. Altındaysa patlamalara karşın sağlam çelik bir levha mevcut.

Ayrıca güçlendirilmiş süspansiyon ve freni de var. Üreticileri her ufak detayı düşünmüş gibi görünüyor. Aracın dışını içeriden görebileceğiniz bir gece görüş kamerası bile var. Aracın içinde bir kimyasal saldırıya karşıya oksijen tüpleri de konmuş. Tüm bunları düşününce bu araç kimler için yapılmış olabilir insan merak ediyor.

Devolro Interceptor güçlü bir motora, kocaman bir depoya ve kalın bir zırha sahiptir.

Devolro Interceptor


Daha önce bir Toyota Tundra gördüyseniz fazlasıyla etkileyici bir araç olduğunu fark etmişsinizdir. Bir tank olmasa bile yine de insanoğlunun ayak basmadığı alanlarda kullanabileceği çok özel bir araçtır. Bu aracın asıl özelliği sürücüyü, yolcuları ve değerli kargoları koruyan zırhlı bir vücuda sahip olmasıdır.

Ek olarak elektrikli vinç ve güçlü tamponlara sahiptir. Üreticileri yakın zaman önce bu aracı alıp 525'e çevirdiler ama bununla da sınırlı kalmadılar. Hep daha fazlasını isteyen müşterileri için bu parametrelere fazladan 125 beygir güç eklediler. Yakıt deposunu da genişleterek 187 litre yakıt depolayabilmesini sağladır.

Aynı şekilde aracın içini de elden geçirdiler. Koltukları, ses sistemini ve multimedya sistemini yeniden dizayn ettiler ve ortaya yepyeni bir araç olan Devolro Interceptor çıktı.

INKAS Huron APC hem görüntüsüyle hem de özellikleriyle listede öne çıkmaktadır.

INKAS Huron APC


Günden güne sanki bir zombi saldırısı olabilirmiş gibi üretilen araçların sayısı hızla artıyor. Belki de üreticilerin bildiği bir şey vardır kim bilir? Yine de eğer bir gün The Walking Dead misali bir istilaya uğrarsak, INKAS Huron APC gibi bir canavara sahip olanların kurtulma ihtimali olmayanlara nispeten daha yüksek olacaktır.

Aslında bu araç özel kuvvetler için üretilmiş. İçerisinde rahatlıkla 16 kişi barındırabiliyor ve az önce bahsettiğim Mercedes Benz C 63 AMG kadar rahat olmasa da hayatta kalabilmek için ihtiyacınız olan her şeyi size sunabiliyor. Ön taraftan baktığınızda zırhlı bir otobüs gibi görünüyor ama saatte 130 kilometre hızla gidebiliyor.

Karşısında zor bir arazi bulunsa bile güçlü motoru sayesinde kolaylıkla üstesinden gelebiliyor. Kurşun geçirmez camlara sahip olmasının yanında tabanında bomba ve benzeri patlamalara karşı koruması da bulunuyor. Ayrıca tepesinde içeriden tırmanılabilen bir atış makinası da bulunuyor.

Cadillac 1 daha çok devlet adamları tarafından tercih edilmektedir ve tank kadar sağlam bir zırha sahiptir.

Cadillac 1


Devlet büyüklerinin bu tür arabalara sahip olmalarından normal ne olabilir ki? Sonuçta başka kim bu kadar ciddi korumalara ihtiyaç duyar? Mesela eski Amerika Birleşik Devletleri başkanı Obama, Cadillac 1 kullanıyordu. Bu aracı tekerlekler üzerinde giden bir kale gibi düşünebilirsiniz. Her ne kadar dışarıdan bakınca pek öyle görünmese de bu araca canavar denmesinin gizli sebebi var.

Bu araç her 100 kilometrede bir 66 litre yakıt tüketen V şekilli motora sahip. Zırhlarının kalınlığı ve gücü gibi kendine has özellikleri gizleniyor. Ama bu canavarın bazı özelliklerini öğrenebilme şansım oldu. Uzunluğu yaklaşık 5.5 metre ve yüksekliği ise 2.15 metre. Ek olarak ön tamponlarında gece görüşlü kamera ve göz yaşartıcı sprey mevcut. Evet tamponda! Sonuçta bir başkanın aracı.

Bunların yanında aracın altında özel yapım çelik bir levha var ve yolcular için oksijen tüpü koymayı da ihmal etmemişler. Bagaj bölümü bile önemli eşyalarla donatılmış. Mesela solunum maskeleri, ilk yardım kitleri ve acil durum olursa diye başkana uyumlu kan torbaları bile var.

Mercedes Benz GL550 yakın ya da uzak mesafeden sıkılan hiçbir kurşunu geçirmemektedir.

Mercedes Benz GL550


Aracınızın dayanıklılığını nasıl ölçersiniz? Bir silah alıp ateş ederim diyenleri duyar gibiyim. Ha pardon televizyon açıkmış. Ama Teksas'ın bir zırh şirketi tam olarak bunu yapıyor. Üstelik içinde insan varken! Hiç kimse bu şirketin sahibi kadar kalitesini kanıtlayabilecek düzeyde çalışmıyor.

Üstelik ürettikleri Mercedes Benz GL550'nin içine oturup çalışanlarına ellerindeki Kalaşnikoflarla ateş etmelerini söylüyor. Çalışanları ürettikleri araca güvendiklerinden dolayı patronlarının dediklerini yapıyor. Mermileri bitene kadar araca ateş ediyorlar ama araca bir şey olmuyor.

Bu aracı daha çok Rus iş adamları ve Avrupa'daki bazı önemli insanlar tercih ediyor. Ama param olsa emin olun ben de tercih ederdim. Şu an için sadece dikiz aynasına yetecek kadar param olduğundan bu konu üzerinden çok fazla düşünmek istemiyorum. Yeterince düşünürsem çünkü gidip o dikiz aynasını alabilirim.