Deniz, kum ve güneş harika vakit geçirmek için her zaman iyi bir tercih olmayabilir. Özellikle de dünyadaki en tehlikeli bu 11 halk plajından birindeyseniz! Eğer nerede güneşlendiğinizi ve denize girdiğinizi bilmiyorsanız, bulunduğunuz o yerin bu plajlardan biri olmadığından emin olmalısınız.

Hanakapiai plajı uçsuz bucaksız uçurumların ve masmavi suların bulunduğu bir yerdir.

Hanakapiai Plajı


Burası inanılmaz uçurumları, masmavi okyanus suları ve altın kumlarıyla herkesin hayallerini süsleyecek bir plajdır. Kesinlikle dünyadaki en güzel yerlerden biridir. Olur da bir gün kendinizi Kalalau adasındaki bu uzak konuma giden yolda bulursanız, sularında yıkanmadan önce iki defa düşünseniz iyi edersiniz.

Çünkü bu sular çok sayıda deneyimsiz ve bilgisiz yüzücünün ölümüne neden olmasıyla meşhurdur. Güzel manzarasına bakıp buraya çekilen pek çok kişi, düşünmeden kendilerini bıraktıkları bu sular tarafından boğuldu. Güçlü dip dalgaları yüzmesini bilmeyen bu kişileri dakikalar içinde yuttu.

Bu nedenle bu bölgede bir maceraya atılmak istiyorsanız Hanakapiai deresinde yüzmek daha iyi fikir olabilir. Burası okyanusa nispeten çok daha güvenlidir. İlla yüzecekseniz de fazla derin olmayan yerleri tercih etmenizi öneririm. Zira dip dalganın ne zaman vuracağı hiç belli olmaz.

Utakleiv plajı fazlasıyla soğuktur, havaların sıcak olduğu zamanlarda bile suyu oldukça soğuktur.

Utakleiv Plajı


İster gölü, ister nehri, isterse de okyanusu olsun Utakleiv'ı gören herkes sularına girme isteğine engel olamıyor. Dışarıdaki havanın soğuk ya da sıcak olduğu akıllarına dahi gelmiyor. Çoğu kişi hızlı bir dalış yaparak doğayla bağlantı kurmak ve orada zaman geçirmenin keyfini çıkarmak istiyor.

Ama bu sularda donabileceklerinin farkında dahi değiller. Norveç'teki Utakleiv son derece soğuk sulara sahiptir. Manzarası yüzmek için ideal bir yer olduğunu düşündürebilir. Ancak suyu genellikle 46 ile 57 fahrenhayt arasındadır. Zaman zaman daha soğuk olduğu dönemlerde olabilmektedir.

Ulusal Soğuk Su Güvenliği merkezine göre 60 fahrenhayt derecenin altındaki sulara asla girilmemelidir. Çünkü bu kadar soğuk bir su hayati bir tehlike teşkil edebilir. Hipotermi geçirebilir yahut şoka girebilirsiniz. Bu nedenle sadece manzaranın tadını çıkarmak daha iyi bir fikir olabilir.

Boa Viagem plajı köpek balığı saldırılarının sıklıkla görüldüğü bir yerdir.

Boa Viagem Plajı


Brezilya plaj konusunda oldukça zengin bir ülkedir. Tam olarak 2095 plajı var. Bu açıdan dünya çapında bir üne sahip ve yıl boyunca çok sayıda turist çekiyor. Ancak Recife şehrinde kaçınmak isteyebileceğiniz küçük bir plajı var. Yerli halk arasında Boa Viagem plajı olarak biliniyor.

Bu plaj son 20 yılda elliden fazla köpek balığı saldırısına tanık oldu ve bu saldırıların yaklaşık yirmisi ölümle sonuçlandı. İşler yakın zamanda da düzelecek gibi görünmüyor. Çünkü bölgedeki değişiklikler deniz yaşamına zarar vermeye devam ediyor. Haliyle yiyecek bir şey bulamayan köpek balıkları da insanlara saldırıyor.

Köpek balığı araştırmacıları da Boa Viagem plajındaki köpek balıklarının aç kaldıkları için bu kadar saldırgan olduklarını söylüyorlar. Plajın yeterince güvenli olmadığını ve insanların bu bölgede yıkanmamaları gerektiğini belirtiyorlar. Ancak pek dinleyen olduğu söylenemez.

İskelet Sahili her türlü hayvan iskeletini bulabileceğiniz, vahşi hayvanların yaşadığı bir bölgededir.

İskelet Sahili


Kim İskelet Sahili denilen bir yere gitmek ister ki? Namibya'daki bu plajın adı kumlarından fırlayan hayvan kemiklerinden geliyor. Fakat Portekizli denizciler buraya cehennemin kapıları diyor. Afrika kıtasına geldikleri gün karşılaştıkları bu yer onlara çok büyük zorluklar çıkarmış, bu yüzden buraya böyle bir isim koymuşlar.

Aslında plaja verilen bu ürkütücü isimlerin temelinde Benguela akıntısı yatıyor. Akıntı nedeniyle meydana gelen birçok gemi kazası bulunuyor. Bu da yetmezmiş gibi sularında çok sayıda farklı köpek balığı türü yaşıyor. Kıyılarında da birçok aslan, sırtlan ve benzeri yırtıcı hayvan dolaşıyor.

Eğer ölmek gibi bir niyetiniz varsa bu plajı ziyaret edebilirsiniz. Çünkü bir aslan tarafından yenmeniz, zehirli bir yılan tarafından sokulmanız ya da köpek balığı tarafından ısırılmanız çok da uzun sürmeyecektir.

Chowpatty plajı dünyanın en kirli sularına sahiptir, plajı çöplerle doludur.

Chowpatty Plajı


Hindistan öylesine ilham verici ve büyüleyici bir yer ki, böylesine bir yerin tehlikeli olabileceği insanın aklına dahi gelmiyor. Bu muhteşem ülkede ziyaret edebileceğiniz birçok plaj var. Ama Chowpatty bunlardan biri olmayacaktır. Çünkü plajı ve denizi oldukça pistir.

Kirli havası, arıtılmamış kanalizasyon suları, her türlü çöp ve hatta kömürle kirlenen suları burayı tüm dünyanın en toksik plajlarından biri haline getiriyor. Ancak Chowpatty hala turistler arasında popüler bir yer. Hindistan'ın bu bölümünde çok sayıda lezzetli sokak yemeği ve kültürel mekanın tadını çıkarabilirsiniz.

Ancak plajından uzak dursanız iyi edersiniz. Zira bu gibi yerler sağlığınızı ciddi anlamda bozabilir.

Kiauea plajı hiç şüphesiz dünyadaki en tehlikeli halk plajlarından biridir.

Kiauea Plajı


Volkanların yakınındaki plajları ziyaret etmek heyecan verici olabilir. Böyle bir kombinasyon, siyah kum ve masmavi suların ortaya çıkardığı eşsiz bir görüntüyle sonuçlanır. Hawaii'nin Kiauea plajında ve yakınlarındaki bazı plajlarında böyle bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz.

Ancak bu bölgedeki yanardağ son 35 yılda neredeyse sürekli bir şekilde patlıyor. Bu da okyanusa çok fazla lav dökülmesine neden oluyor ve su sıcaklığını 100 derecenin üzerine çıkarıyor. Su bu kadar sıcakken dışarıda kalmak ve sadece izlemek, haşlanmış tavuğa dönmek istemeyenler için daha akıllıca olacaktır.

Eğer burayı ziyaret etme gibi bir düşünceniz varsa beklentinizi çok fazla yükseltmemenizi öneririm. Çünkü 2018'de yaşanan bir patlama, bu patlamaların izlenebildiği milli parkın kapanmasıyla sonuçlandı. O yüzden buraya gitseniz bile bu patlamaları izleyemeyebilirsiniz.

Darwin plajı zehirli denizanalarının ve timsah gibi tehlikeli canlıların yaşam alanıdır.

Darwin Plajı


Darwin sadece bir plaj değil. Aslında burası aynı zamanda Avustralya'daki bir şehirdir. Darwin'in bu listede yer almasının nedeni, kıyı şeridinin fazlasıyla tehlikeli olmasıdır. Bunun da çok iyi bir sebebi var. Avustralya her ne kadar sörfçüler ve güneş tutkunları için popüler bir yer olsa da, Darwin yüzmek için tehlikeli bir yerdir.

Çünkü suları Ekim ve Mayıs ayları arasında birçok zehirli denizanasıyla doluyor. Yıl boyunca sularında timsahlar ve çok sayıda köpek balığı dolaşıyor. Bu nedenle Darwin plajı yüzmek ya da güneşlenmek için iyi bir tercih olmayacaktır. Eğer hayatınızın son günlerini yaşamıyorsanız buraya ayak basmasanız iyi olur.

Yüzebilme ihtimalinizi geçtim, kumsalında yürürken dahi zehirli bir canlı tarafından sokulabilirsiniz. Dünyadaki en zehirli canlıların bu bölgede yaşadığını göz önüne alırsanız, muhtemelen ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Anlamayanlar giderken kefenlerini de yanlarında götürebilir.

Kırmızı Üçgen köpek balığı saldırılarının en çok yaşandığı bölgelerden biridir.

Kırmızı Üçgen


Kuzey Kaliforniya kıyılarında Kırmızı Üçgen olarak bilinen bir yer var. Burası San Francisco'nun kuzeyinden Farallon Adaları'na ve oradan da Big Sur'a kadar uzanıyor. Bu üç nokta denizaslanları, samurlar, fok balıkları gibi sevimli birçok deniz canlısına ev sahipliği yapıyor.

Fakat bu deniz canlılarının kötü bir ortak noktaları bulunuyor. En tehlikeli deniz yaratıklarından biri olan beyaz köpek balıklarını bu bölgeye çekiyorlar. Bu da Kırmızı Üçgen'i ziyaret eden pek çok insanın beyaz köpek balıkları tarafından saldırıya uğramasıyla sonuçlanıyor.

Öyle ki Amerika'daki köpek balığı saldırılarının %38'si bu noktada yaşanıyor. Tüm dünyadaki saldırıların ise %11'i bu bölgede gerçekleşiyor. Kırmızı Üçgen'in manzarası çok hoş olabilir ama kim gidipte kendini büyük bir beyaz köpek balığına ısırtmak ister ki? Şahsen ben istemem, belki siz istiyor olabilirsiniz.

Camps Bay plajı kumsalında kobra yılanlarının gezdiği tehlikeli bir yerdir.

Camps Bay Plajı


Burası köpek balıklarıyla dolu suların kenarında yürüyebileceğiniz ve yürürken kendinizi kobra yılanlarına sokturabileceğiniz harika bir yerdir. Çok sık olmasa da farklı canlı türlerinin de plaja indiği görülmektedir. Fakat daha çok kobra yılanlarının indiği biliniyor. Sanırım sokabilecekleri yeni birileri var mı diye bakıyorlar.

Her ne kadar agresif canlılar olsalar da şansınızı fazla zorlamadığınız ya da bir üstlerine basmadığınız sürece sokulmanız çok da olası değildir. Belki de olasıdır, ben nereden bilebilirim ki? Nihayetinde alnımda kobra yılanı uzmanı yazmıyor değil mi? Ama köpek balıkları tarafından ısırılacağınızın garantisini verebilirim.

Üstelik sanki yeterince tehlikeli değilmiş gibi üstüne basmanız halinde sizi sokabilecek pek çok deniz canlısına da ev sahipliği yapıyor. Şahsen o canlılardan birinin üstüne basmaktansa bir köpek balığı tarafından ısırılmayı tercih ederdim. Emin olun vereceği acı, köpek balığı ısırığının on katı daha fazla olacaktır.

Bikini Atolü muhteşem görüntüsüne rağmen oldukça tehlikeli bir bölgedir.

Bikini Atolü


Dünyanın en keyifli plajlarından bazıları en uzak yerlerdedir. Ancak bu Bikini Atolü için geçerli değil. Burası yakın olmasına rağmen bir o kadar da tehlikelidir. Buranın tehlikelerini bilen çoğu kişi bu sulardan uzak durur. Zira dip akıntıları o kadar güçlü ki, en iyi yüzücüleri bile anında dibe çekebilir.

Bunun yanı sıra bu bölge zamanında Amerika Birleşik Devletleri tarafından hidrojen ve atom bombalarını test etmek için kullanıldı. Bu alanda yaklaşık 65 deney yapıldı. Bundan dolayı suları çok kirlendi ve toksik hale getirdi. Bu da pek çok kişiyi diğer bölgelerde yüzmeye yönlendirdi.

Testler ve deneyler sadece insanların keyfini değil, aynı zamanda su altı dünyasını da etkiledi. Yine de ben olsam Bikini Atolü'nü ziyaret ederdim. Ama yüzmek için değil tabii ki!

Zipolite plajı tüm tehlikelerine rağmen yerel halkın vazgeçemediği bir plajdır.

Zipolite Plajı


Zipolite kelimesini duyduğumda keşfedilmeyi bekleyen egzotik ve yabancı bir yer olarak düşünmüştüm. Aslında bu Meksika'daki Zipolite plajı için doğru bir tanım sayılabilir. Ancak bu yerin Meksikalı yerli bir lehçede ölülerin hayaleti anlamına geldiğine dikkat edilmelidir.

Zipolite en deneyimli yüzücüler için bile bir tehdittir. Buradaki dip akımların üstesinden gelmek herkes için kolay olmayabilir. Öyle ki 1995 yılından bu yana bir grup cankurtaran, güvenliği sağlamak için bu bölgede çalışmaya başladı. Sonuç olarak onların çabaları sayesinde yaşanan olayların sayısı yarı yarıya azaldı.

Ancak kazalar hala endişe verici şekilde devam ediyor. Tüm tehlikelerine rağmen Zipolite hala popüler bir yer. Yıllar geçtikçe hippiler ve çıplaklar için sürekli kullanılan bir yer haline geldi. Burası her şeye izin verilen yer olarak da biliniyor. Meksikalı çoğu evsiz hippi yaz aylarında bu sahilde yaşıyor.