Uyurken kilo vermek için sadece uyumak yetmez. Gün içinde sağlıklı beslenmek, metabolizma hızını arttıracak kadar hareket etmek ve az da olsa spor yapmak gerekir. Aksi takdirde sadece kilo alırsınız. Eğer uyurken de kilo vermek istiyorsanız aşağıda listelediğim yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Tiroid bezinizi çalıştıracak sağlıklı yiyecekler tüketirseniz gün içinde daha fazla kalori yakabilirsiniz.

Tiroid bezinizi çalıştıracak yiyecekler yiyin.


Hani bazı insanlar ne isterse yer ve yine de kilo almaz ya, işte onların gıpta edilen zayıflıkları aslında Tiroid denilen salgı bezinden geliyor. Tiroid temelde metabolizmanın dinamosu olarak görev yapıyor. Vücudun aldığı kalorileri yakan hormonları salgılıyor.

O yüzden uyurken kilo vermek için tiroid bezini çalıştıracak yiyeceklerle beslemelisiniz. İyot, çinko ve selenyum açısından zengin gıdaları tercih etmelisiniz. Bu besinler arasında deniz yosunu, et ya da kabuklu deniz ürünlerini muhakkak bulundurmalısınız.

Soğuk su içmek metabolizma hızını artırarak kalori yakımını tetikleyecektir.

Metabolizmanızı hızlandırmak için soğuk su için.


Bildiğimiz çeşme suyundan bahsediyorum. Özellikle suyu soğuk tercih ederseniz daha iyi olur. Çünkü soğuk su metabolizmayı %10 ila %30 oranında hızlandırmaktadır. Bilimsel araştırmaların gösterdiğine göre soğuk su, vücudu midedeki suyu ısıtmak zorunda bırakarak daha çok kalori yakmaya zorlamaktadır.

Bu yüzden günde 6 ila 8 bardak su içerek 50 kalori daha fazla yakabilirsiniz. Bir başka deyişle uyurken ya da dinlenirken su içerek kilo verebilirsiniz. Tabii soğuk suyu fazla abartıp hasta olmamaya dikkat etmelisiniz.

Soğuk suyla alacağınız bir duş metabolizmanızın %93 oranında hızlanmasını sağlayacaktır.

21 dereceden daha soğuk suyla duş alın.


Soğuk suyla duş almakta metabolizmanızı hızlandıracaktır. Duş aldığınız suyun 21 dereceden daha soğuk olması vücudunuzun kendini ısıtarak sıcak kalmaya çalışmasını sağlayacaktır. Bu da metabolizmanızı hızlandırarak daha çok kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü'nin bir araştırmasında 21 derecenin altında duş alanların metabolizmasının %93 hızlandığı tespit edildi. Su 14 derecenin altına düşürüldüğünde bu oran %350'lere fırladı. Buna 5 dakikalık soğuk bir duşla başlayabilirsiniz. Tabii uygulaması sandığınız kadar kolay olmayacaktır.

Uyurken kilo vermek için gün içinde en az 8 saat uyumanız gereklidir, aksi takdirde kilo veremezsiniz.

Günde 8 saat uyumaya özen gösterin.


Gün içinde 8 saat uyumanız, dinlenme metabolizmanızı hızlandıracaktır. Sadece 8 saatlik uyku bile tek başına 300 kalori yakmanızı sağlayacaktır. Eğer yeterince uyumazsanız vücudunuz daha çok enerjiye ihtiyaç duyacağından bu enerjiyi yiyeceklerde arayacaktır. Bu da hormon seviyeleriniz bir anda allak bullak edecektir.

Vücudunuz daha çok açlık hormonu ve daha az tokluk hormonu salgılamaya başlayacaktır. Öyle ki Amerika'da yapılan bilimsel bir araştırmaya göre günde 6 saat uyuyan kişilerin dinlenme metabolizmalarının %8 yavaşladığı tespit edildi. O yüzden uyurken kilo vermek için günde 8 saat uyumaya özen göstermelisiniz.

Oda sıcaklığı düşük derecede olursa vücudunuz normalden daha fazla enerji harcayacaktır.

Uyuduğunuz odanın sıcaklığını azaltın.


Üşüdüğünüz zaman vücudunuz kendisini sıcak tutmak için daha fazla çaba gösterecektir. Dolayısıyla bu da daha çok kalori harcamanıza neden olacaktır. Yani uyuduğunuz oda ne kadar soğuk olursa vücudunuz da o kadar fazla kalori yakacaktır. Siz rüyalar aleminde dolaşırken bütün işi vücudunuz halledecektir.

Yeter ki üstünüzü sıcak tutacak kalın battaniyelerle örtmeyin. Aksi takdirde soğuk bir odada uyumanızın hiçbir anlamı olmayacaktır. 18 derecelik bir oda ısısı uyurken kalori yakmanız için yeterli olacaktır. Daha soğuk bir odada uyumanız durumunda hasta olabilirsiniz.

Türk kahvesi kahvesi içmek yağ yakımını arttıracaktır, fakat bunu abartmamak lazım.

Kalori yakımını arttırmak için sabahları kahve için.


Köpüklü, kremalı ya da tam yağlı bir Latte'den bahsetmiyorum. Gerçi insanın canı çekmiyor değil. Ama onların yerine bir fincan sade kahve içerseniz metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz. Bu sayede yatarken bile daha fazla kalori harcayabilirsiniz.

Öyle ki Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün bu konuda yaptığı bir araştırma, sade kahve içenlerin yağ yakma oranının zayıf kişilerde %29, kilolu kişilerde ise %10 arttırdığını göstermektedir. Bu araştırma sade kahvenin içinde bulunan kafeinin doğrudan sinir sistemine giderek yağ hücrelerini parçaladığını göstermiştir.

Yemeklerinizde palm yağı kullanırsanız daha çabuk doyar ve daha uzun süre tok hissedersiniz.

Yemeklerde kullandığınız yağı değiştirin.


Kızartmalardan vazgeçmenize gerek yok. Kızartma yağınızı Hindistan Cevizi Yağı ya da Palm Çekirdeği Yağı gibi daha sağlıklı bir yağla değiştirin. Araştırmalar kahvaltısına 2 yemek kaşığı Hindistan Cevizi Yağı ekleyenlerin öğle yemeğinde eskisi kadar aç olmadıklarını gösterdi.

Öğleden sonra ise iştahlarının eskiye nazaran azaldığını ortaya çıkardı. Bunun nedeni bu iki yağın vücuttan daha hızlı atılmasıdır. metabolizma işini daha hızlı gördüğü için tokluk hissi normalden daha uzun sürmektedir.

Yemeklerinize mutlaka baharat atın, baharatlar kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yemeklerinize muhakkak baharat katın.


Beslenmenize Kırmızı Biber, Meksika Biberi ve metabolizmanızı hızlandıracak çeşitli baharatlar katın. Çoğu baharat Kapsaisin denen bir madde içerir. Çok baharatlı şeyler yediğinizde su içmeye koşmanıza neden olan işte o maddedir. Kapsaisin metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Her yemekte fazladan 10 kaloriden bahsediyorum! Baharatlar aynı zamanda iştahınızı da azaltır. Akşam yemeğinde yediğiniz baharatlı bir pizza dilimi bile sizi daha uzun süre tok tutar ve yatmadan önce tekrar bir şeyler yeme ihtiyacı hissetmezsiniz.

Günde bir kaşık elma sirkesi tüketmeniz, daha çabuk doymanızı sağlayacaktır.

Beslenme düzeninize elma sirkesi ekleyin.


Beslenme düzenine elma sirkesi ekleyenlerin her gün 200 kalori daha az aldığı kanıtlandı. Bunun nedeni elma sirkesinin beynin iştahı kontrol eden bölümünü baskılamasıdır. Böylece kendinizi o kadar aç hissetmezsiniz. Ayrıca vücudunuzda biriken yağ miktarını da azaltırsınız.

Salatanıza ekleyeceğiniz bir yemek kaşığı elma sirkesiyle metabolizmanızı harekete geçirmiş olursunuz. Bu da metabolizmanızın yavaşlamasını engeller. Yavaş bir metabolizmaya sahip olanların ise metabolizmasını düzenler ve eskiye nazaran daha hızlı çalışmasını sağlar.

Sağlıkla karbonhidratlar tüketirseniz daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

Sağlıklı karbonhidratlar tüketmeye özen gösterin.


Kaslarınız karbonhidratı metabolizmanızı hızlandırmak için kullanır. Yediğiniz karbonhidratlar vücudunuz tarafından size enerji vermek için şekere dönüştürülür. Eğer o şeker kullanılmazsa vücut tarafından yağ olarak depolanır. Bu yüzden ihtiyacınız kadar ve sağlıklı olan karbonhidratları tüketmelisiniz.

Bu sayede metabolizmanızı %14 daha hızlandırabilirsiniz. Normalden daha az acıkacağınız için de gün içinde daha az kalori alırsınız ve bu da sizin daha hızlı kilo vermenizi sağlar.

Proteinli besinler tüketmeniz gün içinde daha fazla kalori harcamanıza yardımcı olacaktır.

Daha fazla kalori harcamak için proteinli beslenin.


Vücudunuz proteini işlerken, karbonhidratları ve yağları parçalarken olduğundan daha fazla kalori harcar. 200 gram tavuk göğsü yediğinizde 330 kalori alırsınız. Vücudunuz o kaloriden %99'unu sindirim sırasında yakar. Oysa bir kalıp çikolata yeseydiniz aldığınız kaloriler vücudunuz tarafından olduğu gibi depolanırdı.

Protein ayrıca kas gelişimine de yardım eder. Bu da sizin ekstradan daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Günlük yapacağınız yürüyüşler fazladan 50 kalori yakmak için birebirdir.

Fazladan 50 kalori yakmak için günlük yürüyüşler yapın.


Biliyorum, biliyorum uyurken kilo vermekten bahsediyordum. Ama günlük yeterince hareket etmiyorsanız, uyurken kilo veremez çok da mümkün değil. O nedenle yediğiniz yemekleri yakmak için yeterince hareket ettiğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde sadece kilo alırsınız.

Günlük yapacağınız yürüyüşlerle tüm bu listede anlattıklarımı desteklerseniz uyurken kilo vermeniz normalden daha hızlı olacaktır. Çalıştırdığınız kaslarınız dinlenirken bile günde fazladan ekstra 50 kalori yakacaktır.

Squat ve benzeri egzersizler hem uyurken hem de dinlenirken kilo vermenizi sağlar.

Yüksek yoğunluklu antrenmanlar yapın.


Bu antrenmanlar hem çabuk yapabileceğiniz hem de hızlı kilo vermenizi sağlayacak yorucu egzersizlerdir. Squat, şınav ya da sıçrama egzersizleri gibi antrenmanlar uzun süre yağ yakmanızı sağlayacaktır. Öyle ki bir çalışmada bu egzersizleri yapan kişiler 12 hafta boyunca gözlemlendi.

12 haftanın sonunda bu kişilerin 2 kilogram yağ verdiği ortaya çıktı. Göbekleri ise %17 oranında eridi. Eğer siz de vücudunuzun yatarken kalori harcamasını istiyorsanız haftanın 1 günü dahi bile olsa bu tip antrenmanlar yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Lifli gıdalar tüketerek hem sağlığınızı hem de kilonuzu koruyabilirsiniz.

Uzun süre tok hissetmek için lifli gıdalar tüketin.


Yulaf, brokoli, fasulye ve sert kabuklu kuru yemişlerde bulunan lif metabolizmanızı hızlandıracaktır. Ben bunları yiyemem, tadlarını hiç sevmiyorum ki diyenler en azından fasulye ve elmayı öğünlerine dahil edebilirler. O lifler sindirim sistemine girdiğinde vücudunuzun fazladan yağ tutmasını engelleyecektir.

Lif açısından zengin besinleri çiğnemek daha çok zaman alacağı için kendinizi daha uzun süre tok hissedebilirsiniz. Aynı zamanda lifli gıdaların sindirilmesi daha uzun sürdüğünden sindirim sırasında daha fazla kalori harcarsınız.

Açlık diyeti yaparak kilo veremezsiniz, vücudunuzu aç bırakırsanız daha fazla kilo alırsınız.

Kendinizi aç bırakmadan beslenin.


Daha az kalori tüketirseniz vücudunuzun metabolizmanızı hızlandıracağı gibi bir efsane var. Fakat işin aslı bunun tam tersi. Eğer yeterince yemezseniz vücudunuz enerjiden tasarruf etmek için fonksiyonlarını yavaşlatır. Sonra da ihtiyacı olan enerjiyi kaslarınızdan çekmeye başlar.

Vücudunuz yağı organları koruyan bir yalıtkan olarak değerlendirdiği için daha fazla yağ depolamaya çalışır. Yapmanız gereken her gün yeterli miktarda kalori almak olmalıdır. Beslenirken bol bol lif, karmaşık karbonhidrat ve protein yemeniz kilo verebilmeniz açısından önemlidir.