Mavi derin sular pek çok deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır. Sivri dişli balıklardan, gagalı yılanlara, zehirli su salyangozlarından, garip görünümlü denizanalarına kadar milyonlarca canlı türünü barındırmaktadır. Fakat hiçbiri bu tuhaf deniz altı canlıları kadar tehlikeli değildir.

Portekiz Savaşçısı nam-ı diğer Sahte Denizanası, tuhaf deniz altı canlıları arasında başı çekmektedir.

Portekiz Savaşçısı


Portekiz Savaşçısı oldukça etkileyici görünür. Birçok insan onu denizanasıyla karıştırmaktadır. Bu yüzden bu canlıya Sahte Denizanası diye farklı bir isimde takılmıştır. Bu canlı çoğunlukla Pasifik ve Hint Okyanusu'nun tropik bölgelerinde yaşamaktadır.

Ancak akıntılar bazen Portekiz Savaşçısı'nı yaşadığı bölgeden farklı yerlere taşımaktadır. Teknik olarak bu canlıya savaşçılar adı verilmelidir ve ondan değil onlar diye bahsedilmelidir. Bunun sebebi canlının etkileşim içindeki bir organizmalar kolonisinden oluşmasıdır. Balıkları ve diğer küçük canlıları felce uğratarak öldürür. Avlanmak için kullandığı 9 metre uzunluğundaki zehirli dokunaçlarını kullanır.

Bu canlıyla ilgili en korkutucu şeyse terk ettiği kumsallarda zehrinin günlerce kalabilmesidir. Eğer bu canlının terk ettiği bir plajı kullanıyorsanız zehrinin üstüne basmasanız iyi edersiniz. Zira bir savaşçının zehrinin üstüne basacak olursanız ayağınız sokulmuşçasına ağrıyacak ve şişecektir.

Koni Salyangozu bilinen diğer adıyla Sigara Salyangozu oldukça tehlikeli bir canlıdır.

Koni Salyangozu


Koni Salyangozu bir zamanlar koleksiyoncular arasında oldukça popülerdi. Ancak bu güzel salyangozun zararsız görünümüne aldanmamalısınız. Çünkü bilim insanları Koni Salyangozu'nun zehrinin oldukça tehlikeli olduğunu söylemektedir. Bir damlasının bile 20 kadar insanı öldürebileceği belirtilmektedir.

Hem ilginç hem de korkunç olansa bu salyangozun bazen Sigara Salyangozu olarak adlandırılmasıdır. Bunun nedeni sokulan kişinin sadece bir sigaralık zamanının kalmasıdır.

Cerrah Balığı saldırgan bir değildir ama kendini tehdit altında hissederse saldırabilir.

Cerrah Balığı


Cerrah Balığı'nın kuyruğunda keskin, neşter benzeri kesiciler vardır. Öyle ki bir insanın elini kolayca kesip koparabilir. Genellikle tropikal denizlerdeki mercan resiflerinin çevresinde yaşamaktadır. Oldukça ürkek bir balıktır, bu yüzden çok çabuk tepki verebilir.

Bu balıklardan birini fark ettiğiniz anda hareketsiz kalarak ondan kurtulabilirsiniz. Zira Cerrah Balığı saldırgan bir canlı değildir. Kışkırtılmadığı ve korkutulmadığı sürece insanlara saldırmamaktadır. Beklenmedik ani hareketler yapmadığınız takdirde yanınızdan geçip gidecektir.

Gagalı Yılan Balığı karşılaşmak istemeyeceğiniz kadar ürkütücü bir deniz yılanıdır.

Gagalı Yılan Balığı


Deniz yılanları karada yaşayan yılanlara kıyasla çok daha zehirlidir. Bu şekilde evrilmelerinin nedeni, avlarını çok daha çabuk hareketsiz hale getirmek zorunda kalmalarıdır. İyi haber şu ki; deniz yılanları tarafından sokulan pek çok durum için mevcut bir panzehir bulunmaktadır.

Ancak kesinlikle karşılaşmak istemeyeceğiniz bir yılan türü vardır. Bu yılan Gagalı Yılan Balığı'dır. Zehri saniyeler içinde solunum sistemini felç ederek soktuğu kişiyi öldürür. Zehrinin bir damlası bile yaklaşık 3 yetişkin insanı öldürebilir. Buradaki tek olumlu durum, Gagalı Yılan Balığı'nın derin sularda yaşamasıdır.

Aslan Balığı ürkütücü bir görünüme sahiptir, dikenlerini açtığında saldıracağı anlamına gelir.

Aslan Balığı


Birçok insan dünyadaki en güzel deniz yaratığının aslan balığı olduğunu söylemektedir. Bu zehirli balık Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus'un batı kısımlarında yaşamaktadır. Fakat zehri ölümcül değildir. Ancak soktuğu zaman acısı o kadar şiddetlidir ki ölmüş kadar olursunuz.

Ayağı sokulan bir balıkçı acıdan ayağının kesilmesini istediğini söylemişti. Acının ne kadar kötü olduğunu sanırım siz tahmin edebilirsiniz. Olayın olumlu tarafı bu balıkların saldırgan olmamalarıdır. Tehlikeli olarak algılayabileceği bir şey yapmadığınız sürece muhtemelen size saldırmayacaktır.

Bu deniz kestanesi, çiçek kestanesi olarak da bilinir. Diğer kestanelerden farklı oldukça zehirli olmasıdır.

Çiçek Kestanesi


Çiçek Kestanesi hem çok güzel hem de çok ölümcüldür. Anaflaktik şoka, havaleye ve ölüme neden olabilecek toksinler içerir. Deniz ya da okyanustayken üzerine basarsanız zehirlenebilirsiniz. Çok dikkatli olmalı ve nereye bastığınıza dikkat etmelisiniz. Bu kestaneye basan pek çok kişi acıdan kendilerini kaybederek ölmüştür.

Ateş Mercanı büyüleyici görüntüsünün aksine tehlikeli bir bitkidir, kendisine dokunanı anında sokmaktadır.

Ateş Mercanı


Ateş mercanları tüplü dalgıçların korkulu rüyasıdır. Bu zararsız görünümlü bitkiler hiç beklenmedik bir anda sokabilir ve soktuğu kişinin cildinde ağır tahrişlere neden olabilir. Çoğu zaman etkileri ciddi olmasa da kimi zaman da tam tersi olduğu görülmektedir.

Genellikle sokulan birinin çok şiddetli ağrıları olur, midesi bulanır ve kusar. Ki bu su altındayken yapılması gereken en iyi şey değildir. Eğer tüplü dalış yapmaya karar verirseniz kendi güvenliğiniz için ateş mercanlarından uzak dursanız iyi edersiniz.

Kutu Denizanası mavi derin suların en zehirli canlılarından biridir, soktuğu zaman öldürür.

Kutu Denizanası


Kutu Denizanası'nın dişleri yoktur ama son derece tehlikelidir. Soktuğu zaman işkence yapılıyormuşçasına bir ağrıya, iltihaplanmaya ve kalp fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Sokulan kişi sudan çıkarılır çıkarılmaz en yakın hastaneye götürülmelidir, aksi durumda ölüm kaçınılmazdır.

Güvende kalmak için hiçbir denizanasına dokunmamak gerekir. Çünkü birgün Kutu Denizanası'na rastlamanız çok mümkündür. Sokulan kişi olmamak için gittiğiniz plajlardaki uyarı levhalarını okusanız iyi edersiniz.

Çotira Balığı keskin, sivri dişlere sahiptir. Isırdığı zaman çok ciddi yaralar açabilir.

Çotira Balığı


Çotira balığı tehdit altında olduğunu hissetmediği takdirde oldukça dost canlısıdır. En tehlikeli yanı dişleridir. Eğer yuvasına yanlışlıkla yaklaşırsanız sizi ısırmaktan çekinmeyecektir. Neyse ki ısırıkları zehirli değildir. Ama Çotira balıklarının son derece keskin dişleri vardır.

Bu nedenle sebep oldukları yaralanmalar ciddi tıbbi müdahale gerektirebilir. Meraklı şnorkelciler ve dalgıçlar, Çotira'nın en sık saldırısına uğrayan kurbanlarıdır.

Endonezya Zarganası pek çok balıkçının korkulu rüyasıdır, sivri gagasıyla her sene birilerini yaralamaktadır.

Endonezya Zarganası


Endonezya Zarganası okyanusların tropikal bölgelerinde yaşamaktadır. İsminden de anlaşılacağı üzere çok keskin, iğne benzeri gagaları vardır. Sudan fırladığında fazlasıyla tehlikeli olmaktadır. Bu yüzden bu balıklardan en çok mağdur olanlar, onlar tarafından yaralanan ve acil tıbbi müdahale için kıyıya hızlı bir şekilde ulaşacak zamanı olmayan balıkçılardır. Bu çok sık olmasa da başlarına her yıl gelmektedir.