Tüm dünyanın balonla uçan adam olarak tanıdığı Larry Walters çocukluğundan bu yana gökyüzünde uçmanın hayallerini kuruyordu. Görme bozukluğu yüzünden pilot olamayacağını öğrendiğinde dünyası başına yıkılmıştı. Ancak hayallerinden hiçbir zaman vazgeçmedi, çünkü uçabilmenin başka bir yolu daha olduğunu biliyordu. 2 Temmuz 1982 sabahı 45 balonla yerden havalanarak tam 90 dakika boyunca havada uçmayı başardı.

45 balonla 90 dakika boyunca gökyüzünde uçan adam Larry Walters tarihe geçti.

1949 yılında Kaliforniya'nın Los Angeles şehrinde dünyaya gelen Larry Walters pilot olmanın hayalleriyle büyümüştü, ancak görme bozukluğu yüzünden bu hayali gerçekleşmedi.


1949 senesinde Kaliforniya'nın Los Angeles kentinde Larry Walters isminde bir çocuk doğdu. Bu çocuk daima gökyüzünde uçmanın hayalini kuruyordu. Fakat ABD Hava Kuvvetleri pilotu olma hayali, gözlerinin bozuk olmasından dolayı hayal olarak kalacaktı.

Bu nedenle Larry Walters kamyon sürücüsü oldu ve San Pedro'daki diğer insanlar gibi hayatını sürdürdü. Ancak gökyüzüne olan ilgisi uçmanın hayalini hala sürdürmesini sağlıyordu. Larry, 13 yaşlarındayken aklına gelen bir düşünceyi hatırlamıştı. O zamanlar bir askeri malzeme mağazasının tavanında duran uçan balonları ilk defa görüyordu.

Balonlar havada asılı duruyordu ve genç Larry neden bunları kullanmıyorum ki diye düşündü. Öyle ki içi helyumla doldurulmuş balonlarla uçmak için pilot lisansına ihtiyacı olmayacaktı. 33 yaşındaki Larry, 20 sene sonra hayallerini hayata geçirmeye karar verdi ve uçuş için hazırlıklara başladı.

Larry Walters, 20 yıldır kurduğu uçma hayallerini gerçekleştirmek için deneme uçuşları yapmaya başlamıştı.

20 yıl sonra uçma hayalini hayata geçirmeye hazırlanan Larry Walters denemeler yapmaya başladı, öncelikle uçmak için kaç tane balona ihtiyacı olduğunu bulması gerekiyordu.


Balonlarla uçmak için hazırlıklara başlayan Larry Walters, ne kadar balona ihtiyacı olacağını tespit etmek için bir takım hesaplamalar yapmalıydı. Öncelikle helyumun kaldırma kuvvetinin litre başına 1 gram olduğunu buldu. Bu bir balondaki 10 litre helyumun, ancak 10 gram kaldırabileceği anlamına gelmekteydi.

Sıradan bir lunapark balonunun çapı yaklaşık 30 santimetreydi ve içine yalnızca 14 litre helyum dolmaktaydı. Buna göre balonun ve ipin ağırlığı sayılmadığında 14 gram kadar kaldırabiliyordu. Yani 80 kilogram ağırlığındaki bir insanı havalandırmak için 5700 balona ihtiyaç vardı.

Fakat askeri malzeme mağazasında satılan 3 metrelik balonlardan yalnızca 8 kadarı, 5700 balonun yaptığı işi yapabiliyordu. Larry daima hayallerini kurduğu şeyi yapmakta kararlıydı ve uçan balonları almaya karar verdi.

Larry Walters, 2 Temmuz 1982 sabahı yerden havalanarak balonlarla uçmaya başladı.

2 Temmuz 1982 tarihinde balonları helyumla doldurmaya başladılar, Larry Walters'ın kafasındaki plan Los Angeles'tan Kaliforniya'daki Mojave Çölü'ne kadar uçmaktı.


Kız arkadaşıyla birlikte 45 adet uçan balon ve helyum tankı aldı. Bunun bazı soruları gündeme getireceğini biliyordu. Bu yüzden buna hazırlıklı olmak maksadıyla Film Fair stüdyolarının bir çalışanı olduğunu ve bir televizyon reklamı için balonlara ihtiyacı olduğunu belirttiği sahte bir evrak düzenledi.

Olayı gerçekleştirecekleri 2 Temmuz 1982 yılında balonları helyumla doldurdular. Onları İlham 1 adını verdikleri bahçe sandalyesine bağladılar. Larry'nin uçarken ihtiyaç duyacağı malzemeler olan sandviç, kola, kamera, telsiz ve saçma mermilerini de paketlediler.

Larry, Molave Çölü'ne kadar ulaşmayı planlıyordu. Hedefine vardığında yere güvenli bir şekilde inebilmek içinde balonları vurup patlatmayı düşünüyordu. Böylece daha sonra bahçe sandalyesine oturdu ve arkadaşlarından yere bağlı ipleri kesmesini istedi.

Balonla uçan adam olarak tarihe adını yazdırdı ve bu anlamda bir öncü olmayı başardı.

Gökyüzüne doğru yükselen Larry Walters planladığı 5 kilometreden daha yükseğe çıkmıştı, alçalmak istiyordu ama dengesini kaybedip yere çakılmaktan korkuyordu.


Gökyüzüne doğru havalanan Larry Walters düşündüğünden 5 kilometre daha yukarı yükselmişti. Larry, Long Beach'in üstünde ilerliyordu. Long Beach hava koridorunu geçti ve son olarak Los Angeles Uluslararası Havalimanı tarafından kontrol edilen hava sahasına girdi.

Kuvvetli rüzgarlar suratına çarpıyordu ve hızı yavaşlamak için uygun değildi. Larry endişelenmeye başlamıştı ki orada olduğunu bildirmek için telsiz vasıtasıyla hava trafik kontrolündekilerle temasa geçti. En az 2 yolcu uçağı havada seyahat eden bu kişiyi tespit etti ve hava trafik kontrol merkezine ve federal havacılık idaresine gökyüzünde tuhaf tanımlanamayan bir uçan cisim olduğunu bildirdi.

Uçuşun kontrolünü yavaş yavaş kaybediyordu. Larry umduğundan daha fazla yükselmişti. Normalden daha hızlı gidiyordu ve düşündüğünden çok daha fazla ilerlemişti. Alçalmak istedi ama balonları patlatırsa dengesini yitirip yere düşeceğini düşünüyordu.

Uçan balonla uçmak uzun zamandır düşlediği bir hayaldi, bu hayali nihayet gerçek olmuştu.

Tüm cesaretini toplayan Larry Walters havalandıktan 45 dakika kadar sonra balonları patlatmaya başladı, havada geçen onca zamana rağmen yere inmeyi başarmıştı.


Kalkıştan 45 dakika sonra balonların bazılarını patlattı ve yavaşça alçalmaya başladı. Bundan 1 saat sonra yere güvenli bir şekilde inmeyi başardı. Maceraperest gezgine hiçbir zarar gelmemişti ama çevredeki insanlar orada olduğunu bilmese de varlığını hissetmişti.

Zira Long Beach elektrik hatlarına takılan balonlar 20 dakika boyunca devam eden çok büyük bir elektrik arızasına neden olmuştu. Larry yaralanmamış ve rüyasını gerçekleştirmiş olsa da yere indiği beklediği hoş geldin partisiyle karşılanmadı. Long Beac'teki polisler onu tutukladı.

Fakat kısa bir süre sonra federal havacılık düzenlemelerini ihlal etmekten ve o sırada uçuşa elverişlilik sertifikası bulunmayan bir sivil hava taşıtını kullanmaktan 4 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Olayın ikinci kısmından daha sonra vazgeçildi. Çünkü hava taşıtı bir bahçe sandalyesiydi ve mevzuatta böyle bir taşıtın bilgisi geçmiyordu. Bu yüzden kendisine sadece 1.500 dolar para cezası verildi.

Larry Walters balonlarla uçmasının ardından dünyaca tanınan meşhur biri haline geldi.

Olağanüstü uçuşunun ardından Larry birçok televizyon programına davet edildi, 1993 yılında Darwin Ödülleri gecesinde risk alarak hayatta kalan kişi ödülüne layık görüldü.


Bir süre sonra yaptığı röportajlardan birinde Larry, "Bu uçuş yapmam gereken bir şeydi. 20 yıl boyunca bunun hayalini kurmuştum ve eğer bunu yapmasaydım sonum bir akıl hastanesi olurdu." demişti. İnanılmaz uçuşunun ardından Larry Walters, popüler televizyon programları The Tonight Show'a ve David Letterman'ın sunduğu Late Show'a konuk oldu.

1993 yılı Darwin ödüllerinde kendisine risk alıp hayatta kalan kişi ünvanı verildi ve Dallas'taki Kalın Kafalılar kulübünden birincilik ödülü aldı. Hatta San Diego'lu bir müzik grubu Walters adında bir şarkı çıkardı. "Bilmem Gereken Her Şeyi Aslında Anaokulunda Öğrendim" adlı kitabın bütün bir bölümü Larry'nin uçuşuna adandı.

Uçuşu hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenin ve hayal gücünüzün gerçek anlamda göklere ulaşmasının harika bir örneği olarak kullanılmıştı. Öyle ki SüngerBob KareŞort çizgi dizisinin yapımcıları onun başarısından ilham alarak uçabilen sünger adlı bir bölüm dahi hazırlamıştı. Tüm bunlar Larry'nin kendine olan özgüvenini arttırmıştı.

Eski mesleğinden ayrılan Larry Walters konuşmacılık yapmaya başladı.

Kamyon şoförlüğü işini bırakan Larry başka insanlara motivasyon vermek için konuşmacı olmaya karar verdi, fakat verdiği konferanslar ona para ya da şöhret getirmedi.


Kamyon şoförlüğü işinden ayrılan Larry diğer insanlarında hayallerinden vazgeçmemeleri konuşmacı olma kararı aldı. Ne yazık ki yaptığı konuşmalar ona gelir ya da itibar kazandırmadı. Belki yaşadığı hayal kırıklığından belki de duyduğu sevgiden, ünlü sandalyesini yaşadığı yerdeki en büyük hayranlarından biri olan Jerry adlı küçük bir çocuğa verdi.

Bir süre sonra Smithsonian kurumu, sergide sergilemek için Larry'den uçtuğu sandalyesini istedi. Larry o an sandalyesini birine verdiği için pişman olmuştu. Çünkü yaptığından artık geri dönemezdi. Jerry büyümesine rağmen üstünde dengeleme için bağlanmış ipleri ve su bidonları bulunan sandalyeyi hala odasında muhafaza ediyordu.

Jerry 2014 yılında sandalyeyi geçici olarak San Diego Havacılık ve Uzay müzesine verdi ve sandalye herkesin görmesi için orada sergilendi. Larry Walters belki insanlara motivasyon verme konusunda başarılı olamamıştı ama izlediği yolu hayal eden pek çok insanı yüreklendirmişti.

Uçan balonla uçan adam olarak hafızalara kazındı ve balonlarla uçmanın tehlikeli olmadığını gösterdi.

Yaptığı işi takdir eden epeyce insanı cesaretlendiren Larry yeni bir extreme spora da ilham kaynağı oldu, bu sporun meraklıları kendilerini kauçuk balonlara bağlayarak uçuyordu.


Larry uçan balonla uçma adındaki yeni bir extreme sporun esin kaynağı olmuştu. Bu spora heves edenler kendilerini iplerle bağladıktan sonra aynı ipleri uçmak için doldurdukları kauçuk balonlara bağlıyorlardı. 7 Temmuz 2007 tarihinde Oregon'daki bir benzin istasyonunun sahibi 105 adet helyum balonunu ve içi 75 litre suyla dolu plastik torbaları bir bahçe sandalyesine bağlayarak 386 kilometre uçmuştu.

Yere inmek amacıyla o da balonların bazılarını patlatmak amacıyla saçma kullandı. Ancak daha sonra inişi daha yumuşak yapmanın yeni bir yolunu buldu. 1 yıl sonra bu mekanizmayı 2'ince uçuşunda kullandı ve bahçe sandalyesi üzerinde 9 saat 12 dakika seyahat etti.

13 Ocak 2008 tarihinde Brezilyalı bir insan hakları savunucusu balonlarla uçma fikrini daha da ileri götürerek Arjantin Brezilya sınırını bir iskemleye bağlanmış, içi helyum doldurulmuş 600 adet parti balonuyla geçti.

Balonla uçan adam yaklaşık 1.5 saat uçtu, bu rekor daha sonra başkaları tarafından kırıldı.

Larry Walters'ı örnek alan bir maceraperest İngiltere'nin Challock kentinden Fransa'nın Dunkirk şehrine kadar balonlarla uçmuştu, 3 yıl sonra aynı adam Atlantik Okyanusu'nu aşmayı denedi.


2 yıl sonra ABD'den bir gezgin bir ofis sandalyesiyle İngiltere'nin Challock kentinden çıkıp, Manş denizini aşarak Fransa'nın Dunkirk şehrine uçtu. Bu bir ofis sandalyesi üzerinde yapılan ve 4 saatlik harika doğal manzaraları olan bir yolculuktu. Tam 3 sene sonra aynı kişi Atlantik Okyanusu'nu geçmeye çalıştı.

Ancak bu girişim başarılı olamadı ve adam Newfoundland'a inmek zorunda kaldı. Bu arada bu adam National Geographic kanalı için Yukarı Bak filmindeki tekrar yaratmıştı. Kendi ülkesi dışında bir yerde uçan balonları deneyecek kadar cesur olan bir başka gezginde İngiltere'den çıkmıştı.

Adam 20 Ekim 2017 tarihinde Güney Afrika'da 25 kilometre uçtu. Guinness Dünya Rekorları kitabı bu uçuşu 13 saat, 36 dakika ve 57 saniye olarak kayıt altına almıştı. Bu rekorun sahibi Amerikalı maceraperest, tüm Kuzey Carolina'yı baştan sona geçtiği bir uçuş daha yapmıştı. Bu kişi ayrıca yolculuğuna gündüz başlayarak, geceyi 57 balonla uçan ilk kişi oldu.