Uçak yolculuğunda uyulması gereken seyahat kurallarını biliyor musunuz? Eğer uçağa yolcu alınırken tuvaleti kullanıyorsanız, yanınıza çok fazla eşya alıyorsanız, kabine ağır kokan şeyler sokuyorsanız ve uçuş görevlilerine kötü davranıyorsanız bu kuralları mutlaka öğrenmelisiniz.

Uçak yolculuğunda uyulması gereken seyahat kuralları arasındaki en önemli kural saatinde uçakta olmaktır.

Uçağa yolcu alınırken tuvaleti kullanmamalısınız, tuvalet önünün tıkanması uçağı gecikmeye sokabilir.


Bunu yapmamayı herkes akıl edebilir diye düşünebilirsiniz ama yine de bunu yapan insanların sayısı hiç de az değil. Sebepleri genellikle farklı olsa da en sık rastlananlardan biri uçağa yetişmeye çalışırken tuvalete girecek zaman bulamamış olmalarıdır. Tabii ki bu anlaşılabilir bir durum, fakat uçağa binmek için aceleniz yoksa en doğrusu işinizi önceden görmeniz olacaktır.

Zira uçağa yolcu almak çok uzun sürdüğü zaman uçuş görevlileri ceza alabilirler. Bu onların hatası olmasa bile zamanı doğru kullanamadıkları gerekçesiyle cezalandırılabilirler. Herkes koltuğunu bulmaya uğraşırken, sizin gibi bir iki kişinin tuvalet önünü tıkaması uçağı gecikmeye sokabilir.

Uçak baş üstü dolabı sadece size ait değildir, diğer yolcularla paylaşmanız gerekmektedir.

Yanınıza çok fazla eşya almamalısınız, uçağın içindeki dolapları diğer yolcularla paylaşmak zorundasınız.


Uçağa kaç bavul aldığınızı pek kontrol etmeyen hava yolları olduğunu kabul ediyorum. Fakat bu iki sırt çantasını ve birkaç küçük el çantasını uçağa gizlice sokmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Zira uçağın içindeki baş üstü dolaplarının boyutları sınırlıdır ve onları diğer yolcularla paylaşmak zorundasınız. Bu nedenle yanınıza gereğinden fazla el bagajı alırsanız aynı anda bir takım nahoş durumların yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Siz tüm o eşyalarınızı yerleştirmeye çalışırken muhtemelen uçağa binmek için sabırsızlanan diğer yolcuları normalden daha fazla bekleteceksiniz. Bir diğer nahoş durum ise o insanlar siz dolapları işgal ettiğiniz için kendi çantalarını koyacak yer bulamayacaklardır. Ben şahsen buna sinirlenirdim.

Üstüne üstlük o talihsiz yolcuların eşyalarını dolaba sıkıştırmalarına yardımcı olmak da uçuş görevlilerinin sorumluluğudur. Kulağa pek hoş gelmiyor değil mi? Uçuş görevlilerinin bunlarla uğraşmak zorunda kalmaları uçağı uçuşa hazırlamalarını da geciktirecektir. Uçuşunuzun sırf biri yanında fazladan bagaj getirdiği için gecikmesi eminim sizinde hoşunuza gitmezdi.

Ne kadar uçak kokusu sıkılırsa sıkılsın kötü kokan bir şey varsa diğer yolcuları rahatsız edecektir.

Uçağa ağır kokan şeyler sokmamalısınız, uçağın kabini hava geçirmediği için kokusu rahatsızlık verebilir.


Buna uçağa yanınızda getirdiğiniz yiyecekler, ağır kokulu parfümler ve bütün gün giydiğiniz o çoraplar da dahildir. Uçağın kabini hava geçirmez olduğu için içerdeki hava sürekli dolaşımdadır. Eminim yüksekteyken nefes almanın ne kadar değişik bir his olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun üstüne birinin içinde hala sıcak olan haşlanmış bir yemek kutusunu açması katlanılması zor bir durum yaratacaktır. Tüm kabin o an ne yediğinizi anlayacaktır. Uçuş görevlileri de buna dahil!

Güzel gelen kokular dahi abartıya kaçtığında birilerinin sinirlerine dokunabilir. Kıyafetlerinize sıktığınız o muhteşem kokulu parfüme sadece ilk birkaç dakika tahammül edilebilir. Koku gitgide yoğunlaştığında büyük olasılıkla diğer yolcuların kızgın bakışlarına maruz kalabilirsiniz ve bu durumda uçuş görevlileri yolcu kabininden dışarıya çıkmanızı isteyebilir.

Kokularla ilgili yapılabilecek en kaba şey herhalde ayakkabılarınızı çıkarmak olacaktır. Terminalde uzun saatler geçirmenin ve en nihayetinde ayaklarınızı birazcık rahatlatmak istemenin nasıl bir şey olduğunu anlayabiliyorum. Ama ayakkabılarınızı çıkardığınızda en ufak bir koku herkesin burnuna gidecektir. Elbette bunu yapmanızı kimse engelleyemez ama bu iyi bir yolcu olmakla ilgili bir şeydir.

Uçak kabin görevlisi size yardımcı olmak için vardır, o yüzden konuşurken saygılı davranmalısınız.

Kabin görevlileriyle konuşurken saygılı davranmalısınız, kulaklık takıyorsanız konuşurken çıkarmalısınız.


Bu sadece saygı icabıdır. Bir kabin hizmetlisi soru sormak için yanınıza yaklaştığında kulaklıklarınızı çıkartarak dikkatinizi ona yöneltmeniz nezaketen olması gereken şeydir. Bu basit jestle onu sevindirebilirsiniz. Yolcular tarafından görmezden gelinmemek her zaman güzeldir.

Ne de olsa bir restoranda garsonla muhatap olurken müzik dinlemez ya da film seyretmezsiniz öyle değil mi? Peki neden uçuş görevlileriyle konuşurken kulaklıkları takasınız ki? Kibar olmanın yanı sıra kulaklığınızı çıkartarak işlerini akıcı bir şekilde yapmalarını sağlarsınız. Bu da onların daima müteşekkir olduğu bir şeydir.

İkaz ışığı yandığında uçakta ayakta yolcu olmaması gerekir, yoksa bir kaza yaşanabilir.

İkaz ışığı yanarken ayağa kalkmamalısınız, bu hem kendiniz hem de diğer yolcular için tehlikeli olabilir.


O yanıp sönen ikaz ışığını oraya süs olsun diye koymadılar. Esasında o güvenliğinizden emin olmak için daha çok bir zorunluluktur. Türbülansa girildiğinde olduğu gibi kalkış esnasında ve uçak inerken de bir şey olması ihtimaline karşı yerinizden kalkmamalı ve emniyet kemerlerinizi takmayı ihmal etmemelisiniz.

Uçuş görevlilerinin kendileri bile bu kurala uyarlar. O yüzden bacaklarınızı gevşetmeye veya tuvaleti kullanmaya kalktığınızda hem kendiniz hem de diğer yolcular için potansiyel olarak tehlikeli bir durum yaratırsınız. Özellikle de türbülans sırasında uçak kötü bir darbe alırsa kendinizi yeri öperken bulabilirsiniz.

Uçak kabin memuru yerinizi değiştirme gibi bir yetiye sahip değildir, zaten yerinizi sonradan değiştiremezsiniz.

Kabin görevlilerinden koltuğunuzu değiştirmesini istememelisiniz, çünkü sonradan yer değiştiremezsiniz.


Kabin görevlileri sinirlerini bozan bir diğer şeyin yolcuların koltuk değiştirme istekleri olduğunu söylüyorlar. Mesele şu ki buna yetkileri yoktur. Çünkü yer seçiminiz biletinizde ve biniş kartınızda yazılıdır. Bunu uçakta değiştirmek karmaşa yol açacaktır. Zira işlerini yapmaları gerekirken ve açıkçası yapacak çok işleri varken uçuş görevlilerini lafa tutmanız onları yavaşlatacaktır. Bu arada bu işlerin en önemlisi uçuş süresince sizin güvenliğinizi garantiye almaktır.

Uçak hostesi sizlere hizmet için vardır ama gereksiz yere meşgul ederseniz uyarılırsınız.

Sürekli çağırma butonuna basmamalısınız, çağırma butonunu sadece önemli durumlarda kullanmalısınız.


Uçuş görevlileri sizin menfaatiniz ve rahatlığınız için oradalar. Ancak sizinle birlikte uçakta başkalarının da olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Öyle ki uçuşlarda herkese hizmet edecek topu topu birkaç görevli vardır. Önemli bir amacı yokken kararlılıkla çağırma düğmesine basarsanız, büyük olasılıkla sizden bunu yapmamanız istenir ya da uçuş görevlileri tarafından tamamen görmezden gelinmeye başlanırsınız.

Onların işleri sizlere hizmet etmekten ibaret değildir. Düğmeyi istismar ettiğinizin farkına varırlarsa ellerinde daha önemli işleri varmışçasına hareket edebilirler. Genellikle de bu işler daha önemlidir. Böyle durumlarda ciddi bir vaka söz konusu olsa bile risk alarak çağrınıza cevap vermeyebilirler.

Uçak menüsü çoğunlukla koltuk ceplerindedir, görevlilere sorarsanız ummadığınız bir cevap alabilirsiniz.

Görevlilere menüde neler olduğunu sormamalısınız, zira koltuk cebindeki menüden buna bakabilirsiniz.


Neler var sorusu hiçbir uçuş görevlisinin duymak istemeyeceği sorulardan biridir. Bunun neden normalde menünün önünüzdeki sağ cepte bulunmasıdır ve yemek servis edilmeden önce ne yiyip içmek istediğinizi seçecek bol bol zamanınız olmasıdır.

Bir kabin görevlisine menüde nelerin bulunduğunu sorduğunuzda diğer yolcuların daha fazla bekleyerek gerilmelerine neden olabilirsiniz. Bunun yiyecek ve içecek siparişi vermek için olağan bir durum olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat uçuş görevlilerinin o mis gibi kokan arabalarla gelmelerini sabırsızlıkla bekleyen birçok yolcu bu duruma aşırı öfkelenebilir.

Çöpünüzü atmak için uçak çöp konteyneri ile yanınıza gelecek görevliyi beklemelisiniz.

Çöplerinizi koltuk ceplerine ya da yere atmamalısınız, görevlilerin çöpünüzü alması için beklemelisiniz.


Uçuş hizmetlisi olarak görev yapmanın dezavantajlarından biri de yalnızca uçuş zamanları için ücret almanızdır. Uçak kalkmadan yaptıkları bütün o hizmetler ücretsizdir. Biliyorum, kesinlikle adaletsiz ama bu iş böyledir. Uçuştan sonra uçağı kimin temizliğe hazırladığını sanıyordunuz?

Evet, yine onlar! Birinin iş yükünü maaşınıza yansıtmadan arttırması hiç de eğlenceli değildir. O yüzden uçuş görevlilerine hürmeten lütfen çöp kutusuyla dolaştıkları sırada çöplerinizi vermeye çalışın. Çöplerinizi dergi ceplerine ya da başka bir yere atmayın. Çünkü sonrasında onları toplamak çok zamanlarını alacaktır. Ayrıca çöpünüzü sadece uçuş görevlileri özellikle çöpleri toplarken vermeniz gerektiğini de unutmasanız iyi olur.

Yemekleri ya da içecekleri dağıtırlırken bunu yapmanız biraz kaba kaçacaktır. Ne de olsa o sırada yanlarında çöpe atacakları bir kutu bulundurmazlar. Kullandığınız peçeteyi ceplerine falan koymalarını beklemiyorsunuzdur umarım.

Bir uçuş görevlisi, uçak kalkmadan hemen önce size güvenlik sunumu yapmak zorundadır.

Uçuş görevlilerini güvenlik sunumunu anlatırken dinlemelisiniz, hafızanızı tazelemek adına bu önemlidir.


Uçakla çok sık seyahat ediyorsanız bunu zaten bildiğinizi düşünüp uçuş görevlileri güvenlik talimatlarını sunarken dinlenmek istemeyebilirsiniz. Fakat bazı insanlar kulaklığındaki müziği sonuna kadar açarak ya da arkadaşlarıyla konuşarak, uçuş görevlilerini görmezden gelebiliyorlar. Bu hem hoş bir davranış değil hem de hafızanızı tazelemek adına kötü bir seçimdir.

Zira anlatılan güvenlik talimatlarının olası bir facia durumunda anında hatırlanması hayatınızı kurtaracaktır. Uçuş görevlileri bunları herkesten iyi bildikleri için,  yolcular anlattıkları talimatları görmezden geldiklerinde sahiden sinirlenirler.

Bir uçuş memuru yanınızdan geçerken dikkatini çekmek için ona dokunmamalısınız.

Dikkatlerini çekmek için uçuş görevlilerine dokunmamalısınız, bu kaba ve saygısızca bir davranıştır.


Her uçuş görevlisinin nefret ettiği bir şeyden bahsetmiştim, hatırladınız mı? İşte bu o. Caddede veya toplu taşımada bize tamamen yabancı olan birine dokunmanın söz konusu bile olmayacağını hepimiz kabul ederiz. Aynı şey diğer tüm topluma açık yerler içinde geçerlidir. Mesela cafeler gibi. Sizi dinlemesini istediğinizde garsonunuzun kolunu yakalamazsınız değil mi?

Fakat uçakta birçok kişi bu kuralı unutmuş gibi görünür. Tıpkı diğer yolcular gibi bir kabin görevlisine dokunmak veya tutarak çekmek kesinlikle doğru değildir. Yine de kimi uçuş hizmetlileri yanlarından geçtiklerinde bacaklarına ya da vücutlarına dokunulmasında bir sorun görmediklerini söylüyorlar. Ama yine de buna rağmen bu hoş bir davranış değil ve eminim ki birçok uçuş görevlisi de bana hak verecektir.