Buckingham Sarayı'nda 775 oda, 200 yatak odası, 350'den fazla saat, 78 ayrı banyo, 30 futbol sahası genişliğinde 16 hektarlık bir bahçe, tam teşekküllü bir hastane ve postane bulunduğunu biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız sarayın nerede olduğunu, içinin nasıl olduğunu ve kaç odalı olduğunu Buckingham Sarayı hakkında 20 bilgi verdiğim bu yazımdan öğrenebilirsiniz.

Buckingham Sarayı hakkında 20 bilgi verdiğim bu yazımda binanın bilinmeyenlerini anlattım.

Buckingham Sarayı'nda 775 adet oda vardır, bu odalardan 200 kadarı yatak odası olarak kullanılmaktadır.


Çok kelimesi sarayda bir sürü, aşırı miktarda ve elbette fazlasıyla oda bulunduğu anlamına gelmektedir. Sarayın ne kadar büyük olduğunu söylememe gerek yok sanırım, bunu hepiniz biliyorsunuzdur. Öyle ki içinde tamı tamına 775 oda barındırmaktadır. Bu sayıya 200'den fazla yatak odası da dahildir. Açıkçası o kadar odayı tek bir binada hayal etmek benim açımdan çok zor oldu.

Ama en azından artık neden öyle çok temizlik elemanına ihtiyaçları olduğunu anlıyorsunuzdur. Fakat yine de orada yaşayan herkesin nasıl kaybolmadığını da merak ediyorum. Muhtemelen yön bulmalarına yardımcı olması için yön gösterici levhalar kullanıyorlardır.

Buckingham Sarayı'nın içi oldukça lüks ve gösterişli eşyalalarla doludur, yerleri kırmızı halılarla kaplıdır.

Sarayda 78 ayrı banyo bulunmaktadır, kişilerin statülerine göre banyoların özellikleri de değişmektedir.


Buckingham Sarayı'nın bir sürü odası olduğuna göre bir sürüde banyosu olması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ki bu çok doğru bir yaklaşım olacaktır. Araştırmalarıma göre sarayda 78 banyo bulunmaktadır. Temizlenecek ne çok tuvalet vardır, kim bilir? Olumlu tarafından bakarsak ki, ben hep öyle yaparım; bir kraliyet töreni olduğunda etkinlik ne kadar büyük olursa olsun misafirlerin hiçbiri banyo sırası beklemek zorunda kalmıyordur.

Buckingham Palace'da her bankanın bankamatikleri mevcuttur, bodrum katında yer almaktadır.

Sarayın bodrum katında bankamatikler vardır, sarayda yaşayanlar tüm işlerini buradan halletmektedir.


Kimi zaman derhal nakit bulmanız gerekebilir. Böyle bir durumda ya acilen bir bankaya gidersiniz ya da bir bankamatik bulmaya çalışırsınız. Fakat kraliyet ailesinin bir ferdiyseniz bütün o sıkıntıları hiç yaşamanız gerekmez. Çünkü sarayın bodrum katında kullanabilecekleri bankamatikler mevcuttur.

Buckingham Sarayı'nin içini görmek için sanal tur hizmeti veren internet sitelerini kullanabilirsiniz.

Tüm avizeleri kumandalıdır, sadece tek bir tuşla avizelerin yere olan yakınlıkları ayarlanabilmektedir.


Elektrikten önceki zamanlarda Buckingham Sarayı çalışanları için tüm o muazzam avizeleri temizlemek gerçek bir mücadeleydi. Onlara yetişmeye çalışırken merdivenlerde düşme tehlikesi yaşıyorlardı. Fakat artık her şey çok daha kolay oldu. Teknoloji sayesinde avizeler sadece tek bir kumandadan ulaşılabilir bir seviyeye alçaltılabilmektedir.

Buckingham Sarayı nerede sorusu binanın yerini bilmeyen pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Tam teşekkülü bir muayenehanesi vardır, Buckingham Sarayı'nda yaşayanlar burada tedavi olmaktadır.


Acil bir tıbbi durum olması halinde kraliyet ailesi üyeleri genellikle ülkenin en iyi doktorları tarafından tedavi edilecekleri bir hastaneyi tercih ederler. Ancak bunu yapmalarını engelleyen bir durum söz konusuysa endişe etmeleri gerekmez. Çünkü saraydan ayrılmadan da tedavi görebilirler. Orada bulunan doktorun muayenehanesi cerrahi işlemler için bile donanımlıdır.

Buckingham Sarayı'nın bahçesi 31 futbol sahası genişliğinde, 16 hektara yayılan kocaman bir alandır.

Londra'daki en büyük özel bahçeye sahiptir, 30 futbol sahası genişliğinde 16 hektarlık bir bahçesi vardır.


16 hektarlık bir alana yayılan, 30 futbol sahası genişliğindeki kocaman bir bahçesi vardır. Bu bahçe Londra'daki en büyük özel bahçedir. Bahçe 3 ana bölümden oluşmaktadır. Büyük çayırında yer aldığı Harrisons, 4.5 metre yüksekliğindeki Waterloo vazosuna ev sahipliği yapmaktadır. Bahçenin bir diğer bölümünde İngiltere'nin ulusal çiçeğinin 25 çeşidi bulunmaktadır. Daha az bakımlı olan avlusunda ise sadece ağaçlar vardır.

Buckingham Sarayı'nın bilgi işlem dairesi vardır, bu bölümde saray hakkında sorulan sorular cevaplanmaktadır.

Sarayın altından akan gizli bir nehir bulunmaktadır, binanın diğer yarısı bataklığın üzerinde durmaktadır.


Tyburn nehri, Buckingham Sarayı'nın bataklık üzerine kurulduğu gerçeğini göstermektedir ve sarayın güney kanadının hemen altından akmaktadır. Tabii bu sarayın o kısmının su üstünde yüzdüğü anlamına gelmemektedir. Ama o kraliyet konutunun altından geçerek, eşsizliğini bir kat daha arttırmaktadır.

Buckingham Sarayı'nı görmek isteyenler 360 tur hizmeti veren siteleri kullanarak binanın içinde gezebilirler.

Sarayın kendi postanesi dahi bulunmaktadır, kraliçe postane ile ilgili tüm işlerini buradan halletmektedir.


Muhtemelen artık Buckingham Sarayı'nın yalnızca bir bina olmadığını, kraliyet ailesinin neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen küçük bir kasaba olduğunu fark etmişsinizdir. Evet, bu hizmetlere postanede dahildir. Kraliçe, kraliçe olduğundan beri alelade bir postaneyi kullanmak onun için bir seçenek değildi. İşte o yüzden sarayın içine bir postanede kuruldu.

Buckingham Sarayı'na gezi düzenleyen bazı özel şirketler var, bu şirketlere başvurarak sarayı gezmek mümkün.

Binanın kendine ait posta kodu vardır, kodlar muhite göre verilmesine rağmen saraya istisna yapılmıştır.


Genellikle posta kodları belirli muhitlere verilmektedir. Ama söz konusu Buckingham Sarayı olduğu için bu konuda bir istisna yapılmıştır. Adeta küçük bir kasaba olan bu yerin kendi posta kodu bulunmaktadır. Canınız kraliçeye bir mektup yazmak istiyorsa ya da ona şirin bir hediye göndermek isterseniz, SW1A 1AA kodunu kullanabilirsiniz.

Buckingham Sarayı fotoğrafları genellikle sarayın kendi fotoğrafçısı tarafından çekilmektedir.

Binanın bulunduğu bölgenin perili olduğuna inanılmaktadır, akşamları bölgeden garip sesler gelmektedir.


Birçok kişi çok eski binaların bir ya da iki hayaleti olduğuna inanmaktadır. Aynısı saray içinde geçerlidir. Kraliyet konutunun yer aldığı bölgede bir zamanlar bir manastır vardı. Bazıları bu sebeple eskiden burada yaşayan bir keşişin hayaleti yüzünden sarayın perili olduğuna inanmaktadır.

Sarayın altında farklı tünel ağları var, bu tüneller parlamento binasına kadar uzanıyor.

Sarayın altında Clarence House ve parlamento binasına geçilmesini sağlayan bazı yer altı tünelleri vardır.


Kimileri Buckingham Sarayı'nı Londra tüneline bağlayan bazı gizlenmiş geçitler olduğuna inanmaktadır. Bu yalnızca bir dedikodu olsa da kraliyet konutunun gerçekten tünelleri vardır. Buckingham Sarayı'ndan Clarence House ve Parlamento binasına geçilmesini sağlayan bir yer altı sistemi bulunmaktadır. Bu sistemin güvenlik amacıyla inşa edildiği aşikardır. Fakat yine de sarayda yaşayanların bu tünelleri zaman zaman kullandıkları bilinmektedir.

Buckingham Sarayı'nın tüm odaları birbirinin tıpatıp aynısıdır, yerleri kırmızı halılarla döşelidir.

Binada 350'den fazla saat bulunmaktadır, bu saatlerin kurulumları her hafta düzenli olarak yapılmaktadır.


Tahmin edebileceğiniz gibi kraliçenin ve diğer kraliyet ailesi fertlerinin epey yoğun bir programı vardır. Bu nedenle doğru zamanı bilmeleri, programlarının aksamaması için çok önemlidir. Büyük ihtimalle bu Buckingham Sarayı'ndaki saatlerin miktarını açıklayacaktır. Sarayda 350'den fazla saat vardır. Hatta onlarla ilgilenen özel bir görevlisi bile bulunmaktadır. Bu görevlinin tek işi her hafta bütün saatleri kurmaktır.

Buckingham Sarayı, Londra'nın en nezih bölgelerinden birindedir ve manzarası gerçekten harikadır.

Buckingham Sarayı başlangıçta krallar ve kraliçeler için yapılmamıştı, eskiden sadece üç katlı bir binaydı.


Bu sizi şaşırtabilir ama Buckingham Sarayı bugün bildiğimiz binaya çevrilmeden önce Buckingham dükü Jonh Sheffield'ın sahibi olduğu sadece üç katlı bir evdi. 1761'de Kral III. George onu 20 bin paunda satın almaya karar verdi. Bugünün 5 milyon doları civarındaki bu fiyat hala çok fahiştir ve mülkü karısı Kraliçe Charlotte için muhteşem bir malikaneye dönüştürme sürecine başladı. Ne var ki burayı resmi adresi olarak adlandıran ilk hükümdar Kraliçe Victoria oldu. Bunu 1837'deki taç giyme töreninde sonra ilan etti.

Buckingham Sarayı'nın taht odası, ziyaretçileri tarafından en çok merak edilen ve görülmek isteyen odalardan biridir.

Çok az kişi saraya izinsiz girmeyi başarmıştır, bu kişiler kraliçenin korumaları tarafından yakalanmıştır.


Buckingham Sarayı var olduğundan bu yana yetkisiz olarak içeri girmeyi başaran çok az kişi olmuştu. 1838 yılında 14 yaşındaki Edward Jones içeri girmek için ilk başarılı girişiminde bulunmuştu. Yakalandığında çocuğun Kraliçe Victoria'nın bazı eşyalar çaldığı anlaşıldı. Birkaç yıl sonra iki kez daha aynı şeyi yaptı. Son seferinde bir divanın altında saklanırken bulundu ve tutuklandı.

Buckingham Sarayı'nın bayrak töreni oldukça şaşalıdır, sarayın her yerine kocaman bayraklar asılmaktadır.

Sarayın bayrağı kraliçe geldiğinde ve gittiğinde özel bir bayrak görevlisi tarafından değiştirilmektedir.


Londra'ya gittiğinizde kendinizi sarayın çevresinde bulursanız, kraliçenin konutunda olup olmadığını o an anlayabilirsiniz. Eğer konutundaysa sarayın gönderinde standart kraliyet bayrağı dalgalanacaktır. Majesteleri dışarıdayken de Birleşik Krallık bayrağı göndere çekilmektedir. Kraliçe her geldiğinde ya da gittiğinde bayrak çavuşu denilen özel bir görevli bayrakları değiştirmektedir.

Buckingham Sarayı sadece kraliyet ailesi için değil tüm İngiltere halkı içinde hizmet vermektedir.

Sarayda her yıl 50.000'den fazla misafir ağırlanmaktadır, ziyaretçilerinin sayısı gün be gün artmaktadır.


Her yıl Buckingham Sarayı'nı 50 binden fazla misafir ziyaret etmektedir. Sırf bir bahçe partisinde bile yaklaşık 8 bin misafir ağırlanmaktadır. Onların hepsini doyurmak için çalışanların 27 bin fincan çay, 20 bin sandviç ve 20 bin dilim kek servis etmesi gerekmektedir.

Buckingham Sarayı özellikle Temmuz ve Eylül aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Birkaç aylığına özel turlar düzenlenmektedir, Temmuz'dan Eylül'e kadar sarayı ziyaret etmek serbesttir.


Kraliçenin önümüzdeki günlerde sizi partilerinden birine çağıracağını düşünmüyorsanız, istediğiniz zaman bir Buckingham Sarayı gezisine katılabilirsiniz. Genellikle yılda sadece birkaç ay saraya ziyaretçi kabul edilmektedir. Temmuz'un başından Eylül'ün sonuna kadar sarayı ziyaret etmek mümkündür. Çünkü bu dönemde kraliçe sarayda olmamaktadır.

Bununla birlikte bu mükemmel binanın neler gizlediğini görmenin bir başka yolu daha bulunmaktadır. İnternetten 360 derecelik bir tura katılabilir ve taht odasına, resim galerisine, balo salonuna evinizden ayrılmadan bakabilirsiniz.

Buckingham Sarayı'nın helikopter pisti, Londra'daki en eski pislerden biridir ve yapay çimlerle kaplıdır.

Buckingham Sarayı Londra'daki en eski helikopter pistine sahiptir, pisti çim kaplı bir katmanla örtülüdür.


1953 yılında sarayın bahçesine ilk defa bir helikopter inmişti. O günden bu yana o nokta senelerce hiçbir bir düzenleme yapılmadan, helikopter iniş pisti olarak kullanılmaya devam edildi. Ancak 2000'de kraliyet ailesi nihayet resmi bir helikopter pisti inşa ettirmeye karar verdi. Çünkü helikopterin çayırı mahvetmesinden bıkmışlardı. Helikopter pisti çim kaplı özel bir katmandan yapıldı. Beton olanların göze hoş görünmeyeceği düşünülüyordu.

Buckingham Sarayı'nın mutfağında hergün farklı yemekler yapılmaktadır, artan yemekler asla israf edilmemektedir.

Sarayın mutfağında İngiltere'nin ödüllü şefleri çalışmaktadır, her öğün yeni yemekler servis edilmektedir.


Sarayda kraliyet ailesine ve misafirlerine lezzetli yemekler pişiren en iyi şefler çalıştırılmaktadır. Ancak bir yemekten kalanlar olduğu zaman buzdolabına konularak, ertesi gün bir başka yemekte yeniden kullanılmaktadır. Şefler tarafından tek bir kırıntının bile israf edilmemesine özen gösterilmektedir.

Buckingham Sarayı'nın askerleri geleneksel kıyafetler giymektedir, kafalarında kocaman bir şapkaları vardır.

Kraliyet ailesinde bir doğum olduğunda sarayın ana kapısının dışına resmi bir açıklama asılmaktadır.


İngiltere geleneklerine olan bağlılığıyla tanınmaktadır. Dijital çağda yaşıyor ve dünyanın dört yanında haberler akıllı telefonumuza geliyor olsa bile kraliyet ailesi hala çok eski bir adeti sürdürmektedir. Kraliyet ailesinde yeni bir doğum gerçekleştiğinde doğan çocuğun kilosunu, kız mı erkek mi olduğunu herkesin öğrenmesi için sarayın ana kapısının dışına resmi bir açıklama konmaktadır.