Bir baba kızına nasıl davranmalı, hiç düşündünüz mü? Eğer kızınıza yeterince vakit ayıramıyorsanız, sorularına cevap vermekten kaçınıyorsanız, ona sevgi gösterirken utanıyorsanız, hobilerini seçmesine izin vermiyorsanız, sert ve ilgisiz bir baba gibi davranıyorsanız bu maddeleri muhakkak okumalısınız.

Baba ve kizi beraber vakit geçirdikçe daha çok birbirlerine bağlanacaktır.

Onunla olabildiğince zaman geçirmelisiniz, kızınızla aranızdaki bağın oluşması için bu oldukça önemlidir.


Buna kızınız doğar doğmaz başlamalısınız. Bu onun, sizin babası olduğunu anlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca babasının da en az annesi kadar değerli olduğunu fark etmesini sağlayacaktır. Başlangıçta hiçbir fikriniz olmadığı için ve o bağı henüz hissetmediğinizden biraz tuhaf gelecektir. Ancak o bağı kurmanız önemlidir. Zaten birlikte zaman geçirmeye başladıkça sizde o bağı hissetmeye başlayacaksınız.

Öyle ki ben de eşim o çok ihtiyaç duyduğu dinlenmeye kavuşabilsin ve birazda kendine zaman ayırabilsin diye kızları arabalarında yürüyüşe çıkartırdım. Artık birlikte yürüyüşe çıkmak, kızlarımla beraber yaptığımız bir geleneğe dönüştü ve hepimiz bundan çok memnunuz.

Birlikte zaman geçiren baba ve kız geçirmeyenlere göre birbirine daha yakındır.

Kızınızın bakımını üstlenmekten korkmamalısınız, sadece eğlenirken değil her an yanında olmamalısınız.


Elbette beraber zaman geçirerek, oyunlar oynamak harikadır. Ancak babalar, kızlarının yanında yalnızca eğlenmek için olmamalıdır. Bebek bakımına da yardım etmelidir. Buna bezlerini yıkamak ve tuvalet terbiyesi vermekte dahildir. Zira bebekle ilgilenme konusunda her şeyden annenin sorumlu olduğu günler geride kaldı.

Artık babalarda kızlarının mamalarını hazırlayabilir, bezini değiştirebilir ve banyosunu yaptırabilirler. Olurda "Benim eşim tüm bunların üstesinden gelmekte zaten gayet başarılı, ben neden yardım edeyim ki?" diye düşünenlerdenseniz, şu araştırma sonucunu okumalısınız.

Araştırmalar bebek bakımına yardımcı olan babaların, insanların bağ oluşturup bu bağları güçlendirmesine yardım eden bir hormon olan oksitosin seviyelerinin arttığını göstermektedir.

Baba ve kız aşkı ebedidir, babalar kızlarını her zaman çok sevmişlerdir.

Sert ve ilgisiz bir baba gibi davranmamalısınız, ona yumuşak yanınızı göstermekten çekinmemelisiniz.


Kızıyla yalnızca ihtiyacı olduğunda ya da fiziksel kuvvet gerektiren şeyler olduğunda ilgilenen ilgisiz tipte bir baba olmamalısınız. Elbette bu şeylerin hepsini yapabilirsiniz. Ama baba olarak rolünüzün bunlar olmasına izin vermemelisiniz. Yumuşak tarafınızı göstermekten çekinmemelisiniz.

Üzgün ya da hasta olduğu zamanlarda ona şefkat göstermelisiniz. Gerekirse onu kucağınıza alıp rahatlatmalısınız, masallar okumalısınız, kendini daha iyi hissetmesini sağlayacak ne varsa yapmalısınız. Unutmayın hiçbir şey o karşı konulmaz babalık sevgisini yenemez!

Bir baba kızına nasıl daha iyi davranmalı sorusunu her babanın kendisine sorması gerekir.

Sorularına cevap vermeye çalışmalısınız, sorularının cevabını bilmiyorsanız dahi araştırıp öğrenmelisiniz.


Sorduğu her sorusuna yanıt vermeye çalışmalısınız. Çünkü siz kızınızın süper kahramanısınız, dayanağısınız ve koruyucususunuz. Ayrıca onun kişisel ansiklopedisisiniz. Bir sürü soruya hazlıklıklı olmalısınız. İlk disney prensesi kimdir gibi bir sorunun cevabını bilmeniz gerektiğini kastetmiyorum. Ancak ne zaman bir sorusu olursa yanıtlamaya çalışmalısınız.

Cevabı bilmiyorsanız dahi arayıp bulmalısınız. Hatta cevabı kendisinin bulması için ona rehberlik etmelisiniz. Elinize fırsat geçtikçe onun için bir şey yapmak ya da nasıl yapacağını açıklamak yerine, biraz yönlendirerek kendisinin yapıp yapamayacağını görmelisiniz. Bu onun problem çözme becerilerini arttıracaktır. Böylece hayatının daha ileriki zamanlarında ona yardımcı olacaktır.

Tüm bunları yapamasanız bile onu anlamaya çalışmalısınız. Kızınız sizinle konuşmaya çalıştığında içini dökmesine izin vermelisiniz. Onu cesaretlendirerek, elinizden geldiği kadar sohbete dahil olmaya çalışmalısınız. Muhtemelen hiçbir şey anlamayacaksınız ama anlıyormuş gibi yapabilirsiniz. Bu ona kendisini ifade ederken rahat olmayı ve hiçbir şeyi içini atmamayı öğretecektir.

Baba ve kız beraber vakit geçirdiklerinde çok eğlenirler, zira babalar genellikle eğlenceli olur.

Kızınıza olan sevginizi göstermekten utanmamalısınız, mesafenizi koruyarak ona iyilik yapmış olmazsınız.


Bu ilk defa baba olanların hissedebileceği korkulardan biridir. Çoğu kişi kızınıza fiziksel sevgi göstermenin yanlış olduğunu düşünür. Sert ve sessiz olanın baba, sarılarak sevgi göstereninde anne olması gerektiğine inanır. Fakat kızınıza olan sevginizi kucaklama ve öpme şeklinde yansıtmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Mesafeli davranarak ona iyilik etmiş olmazsınız. Aksine annesi tarafından daha fazla sevildiğini düşündürürsünüz. Kızınızın her iki ebeveyninden de eşit bir şekilde sevgi gördüğünü hissetmesi önemlidir.

Baba kızın oyun oynaması gayet olağandır ve çoğu babanın yaptığı bir şeydir.

Hobilerini seçmesine izin vermelisiniz, nelerle ve nasıl oynayacağı hakkında ona baskı yapmamalısınız.


Herkesin kız çocuklarının neye benzemesi ve ne yapması gerektiği hakkında bir fikri vardır. Kimisi kız çocuklarının bebeklerle oynaması gerektiğini söylerken, kimisi de geleneksel şeylerden vazgeçilerek onlarla bahçenizde futbol oynamanız gerektiğini söyler. Aslında bunun çözümü oldukça basittir. Yapmanız gereken tek şey kızınızın kendi ilgi alanını seçmesine izin vermek olacaktır.

Eğer barbie bebeğiyle çay içmek istiyorsa bırakıp içsin, toprağın içinde koca tekerle oynamak istiyorsa bırakın oynasın. Belki de kendi ruh haline bağlı olarak bazen birini bazen de diğerini yapmak isteyecektir. Ona bu seçenekleri tanımak, kendine olan güvenini arttıracaktır ve buda onu daha bağımsız yapacaktır. Daha sonra büyüdüğünde bu şeyler yine kritik önem taşıyacaktır.

Temizlik yapan erkek eşi için iyi bir yardımcı ve çocuklarınada iyi bir örnektir.

Evde yardım eden bir baba olmalısınız, her türlü ev işini sizinde yapabildiğinizi kızınıza göstermelisiniz.


Aynı çizgide devam ederek kızınıza babalarında bulaşık yıkadığını, mobilyaların tozunu aldığını ya da her türlü ev işini yapabileceğini göstermelisiniz. Onun dünyaya bakışını muhtemelen en çok biçimlendiren dönem ilk yıllarıdır. Bebek bakımında olduğu gibi ev işleri de daima annenin yapmak zorunda olduğu şeyler değildir ve bunu kızınıza göstermek sizin görevinizdir.

Tabii ki bu ailevi durumunuzla da alakalıdır. Uzun saatler boyunca çalışıyorsanız, muhtemelen ev işlerine yardım edecek vaktiniz olmuyordur. Fakat yapabilirseniz küçük bir kızın ilk elden bunu görmesi önemlidir. Hatta işleri birlikte yapmanız daha da iyi olacaktır.

Birçok çalışan baba çocuklarına vakit ayırabilmek için işlerini evden halletmektedir.

Hafta sonları da dahil tam zamanlı bir baba olmalısınız, işten fırsat buldukça kızınızla sohbet etmelisiniz.


Tüm hafta boyunca çalışanların yapmak istedikleri tek şey genellikle kanepelerinde uzanıp televizyon seyretmektir. Ama anne-baba olmak tam zamanlı bir uğraştır ve mola vermeniz mümkün değildir. Zira çocuklar çalışma kavramını ya da iş yorgunluğunu anlayamazlar. Bu durumu sadece onu yeteri kadar sevmediğiniz olarak değerlendirirler.

Bu her çocuk için berbat bir histir. O yüzden fırsat buldukça çocuklarınızla oynayın, birlikte projeler yapın, onlarla sohbet edin ve bunları sadece müsait olduğunuz zamanlarla kısıtlamayın.

Baba ve çocuk yalnız kaldıklarında çok eğlenceli vakitler geçirebilirler, çünkü babalar oyun oynamasını sever.

Kızınızın sizin için değerli olduğunu hissettirmelisiniz, onunla birlikteyken onu omuzunuzda taşımalısınız.


Bana güvenin, çocuklar buna bayılır. O yüzden kızınız iyice büyümeden bunu yapsanız iyi olur. Kendi küçüklüğünüzü bir düşünün, babanız hiç sizi kendi omuzlarınıza kaldırmış mıydı? O an her şeyi farklı bir açıdan görürsünüz ve bu dünyadaki en harika histir.

Onun yaşında olduğunu zamanları hatırlamaya çalışın. Bu sayede nelerin kendisini heyecanlandıracağını ve nelerin ilgisini çekeceğini anlamaya başlarsınız. Özellikle yürüyüş yaptığınızda ya da bir gösteri izlediğinizde onu omuzlarınıza almanız çok hoşuna gidecektir.

Despot bir baba olmamak için çocukların düşüncelerini hiçe saymamak gerekir.

Disiplinli olmayı öğretirken despotça davranmamalısınız, doğru davrandığında onu ödüllendirmelisiniz.


Disiplinli olmak her anne ve babanın çocuklarına öğretmek için uğraştığı hassas bir konudur. Mevzu bahis disiplin olduğunda zorbaca davranmak istemezsiniz ama aynı zamanda onun şımarmasından da korkarsınız. Naçizane fikrime göre, işe yaradığını söyleyebileceğim tek şey çocuklara kontrollü olmasını ve her davranışının sonuçları olacağını öğretmektir. Böylece harekete geçmeden önce düşünürler. Yanlış davrandıkları zaman oyuncaklarını veya televizyon izlediği zamanı elinden almak gibi cezalandırıcı şeylere odaklanmamalısınız.

Ebeveynlik yaparken bir çeşit ödül mekanizması kullanmak çok daha iyidir. Bunu yatmadan önce dişlerini fırçalamak, ödevlerini yapmak ya da oynadıktan sonra oyuncaklarını toplamak gibi küçük şeylerle yapabilirsiniz. Çocuklarınıza sorumluluğu öğretmekten ve onları disipline etmekten endişe duymamalısınız.

Gelinlikli bebek fotoğrafı olmayan hemen hemen hiçbir kız çocuğu yoktur.

Sizinle evlenmek istediğinde kabul etmemelisiniz, neden evlenemeyeceğinizi öğreterek açıklamalısınız.


Kızınız onunla evlenip evlenemeyeceğinizi sorduğunda onu kibarca reddetmelisiniz. Onun babası olduğunuzu ve babalarla kızlarının evlenemeyeceğini ona anlatmalısınız. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar, evlenmenin ne olduğunu gerçekten anlayamazlar.

Onların açısından bakarsanız, anneyle babanın evli ve beraber yaşadıklarını bilirler. Yani küçük kızınızın aslında söylemek istediği sizi sonsuza kadar hayatında tutmak istediğidir. Bunu çok tuhaf karşılamamalısınız ve ona evliliğin ne olduğunu onun anlayabileceği şekilde açıklamalısınız.