Avustralya hakkında ne biliyorsunuz? Dünyanın en geniş yüz ölümüne sahip 6. ülkesi olduğunu, nüfusunun iki katı kadar kanguruya ev sahipliği yaptığını, gezegenin en zehirli 25 yılanında 21'ini barındırdığını ve aşırı tuzlu pembe gölleri bulunduğunu biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız Avustralya kıtası hakkında 40 bilgi paylaştığım bu yazımdan öğrenebilirsiniz.

Avustralya'nın başkenti oldukça büyüleyicidir, herkesin giderek görmesi gereken bir yerdir.

Avustralya dünyanın en geniş yüz ölçümüne sahip 6. ülkesinden biridir, aynı zamanda kendi başına kıta unvanı taşıyan tek ülkedir.


1 - Avustralya, güney manasına gelen Latince "Avusturalis" sözcüğünden türetilmiştir. 2. yüzyılda gizemli bir ülke olarak biliniyordu. Hakkında pek çok efsane vardı.

2 - Yıl boyunca havanın hep güneşli ve sıcak olduğuna dair klişelere rağmen, ülkenin en yüksek sıradağları olan Avustralya Alplerine, İsviçre Alplerinden daha fazla kar yağmaktadır.

3 - Dünyanın en uzun ulusal kara yoluna sahiptir. Bu yol 14.500 kilometre uzunluğundadır. Dünyanın çapının yaklaşık 12,742 kilometre olduğu göz önüne alındığında ne kadar uzun bir yol olduğu hayal edilebilir. Aslında bu yol ana karadaki eyaletlerin tümünü birbirine bağlayan bir ağdır.

4 - Çin Seddi'ni eminim hepiniz duymuşsunuzdur. Peki ya Avustralya'daki Büyük Çiti duydunuz mu? Güneydoğu Avustralya'da bulunan ve Dingo ismi verilmiş bu çit yaklaşık 5600 kilometre uzunluğundadır. Uzunluğu Los Angeles'tan Houltan şehrine kadar uzanan yola denk düşmektedir.

5 - Avustralya'nın çok büyük olduğunu bilmek şaşırtıcı değildir. Burası ABD'nin Kuzey Amerika'da kapsadığı yüz ölçümü kadar yer kaplamaktadır. Batısından doğu kıyısına kadar olan mesafe 4.000 kilometredir ve bu yaklaşık Barselona'dan Moskova'ya kadar olan bir mesafeye karşılık gelmektedir. Sonuç olarak Avustralya yeryüzünün 6. en geniş ve bununla beraber kendi başına kıta sayılan tek ülkesidir.

Termit yuvası karıncalar tarafından inşa edilen en muazzam yapılardan biridir.

Dünyadaki en geniş canlı yapı Avustralya kıtasındadır, hayvanlar tarafından yapılan en yüksek evler Avustralya Büyük Bariyer Resifi adı verilen bölgede bulunmaktadır.


6 - Geniş yüz ölçümüne karşın Avustralyalıların %80'ninden çoğu kıyı şeridinin 100 kilometre içlerindeki alanlarda yaşamaktadır. Yani Avustralya dünyaya kıyasla nüfusunun çoğunu kıyı bölgelerinde ikamet ettirmektedir. Keza bu ülkenin fazlasıyla plajı bulunmaktadır. Aslında o kadar fazla plajı bulunmaktadır ki her gün yeni bir plaja gitmeye kalksanız dahi hepsini görmeniz 30 yılınızı alacaktır.

7 - Avustralya'da var olan ve tek bir şahısın sahibi olduğu en geniş mülk, 103.500 kilometrelik bir alanı kaplamaktadır. Güney Kore'nin hemen hemen tamamı bu bölgeye sığabilir.

8 - Ülkedeki termitler kendilerine devasa yuvalar inşa etmekle meşguldür. Oluşturdukları tümsekler, hayvanlar tarafından yapılmış en yüksek yapılardır.

9 - İnsanlar Avustralya'ya henüz ayak basmadan önce, kıta bir Mega Fauna'ya ev sahipliği yapıyordu. Takriben 46.000 sene evvel o bölgede yaşıyor olsaydınız, 3 metre uzunluğunda kangurular, 7 metre boyunda guana kertenkeleleri ve erişkin bir atın büyüklüğünde ördeklere rastlayabilirdiniz.

10 - Dünyadaki en zengin canlı yapı Avustralya Büyük Bariyer Resifi'dir. Bu arada burasının kendine ait bir posta kutusu dahi vardır.

Yunanistan insanı çoğunlukla cana yakındır, dünyada kibar ve anlayışlı olmalarıyla bilinirler.

Yunanistan dışındaki en büyük Yunan nüfusu Avustralya'da yaşamaktadır, ülkede yaşayan 160.000'den fazla kişi Yunan kökenli olduğunu söylemektedir.


11 - Ne kangurular ne de Avustralya'ya özgü deve kuşları geriye doğru yürüyememektedir, bu nedenle Avustralya arması üzerine bu hayvanların resimleri nakledilmiştir. Verilmek istenen mesaj daima ileri gidilmesi gerektiğidir.

12 - Yalnızca Avustralya'da bulunan ve yumurtlayan bir canlı olan Ornitorenk, aynı zamanda zehirli de olan ender memeli türlerinden biridir. Zehri insanlar için şaşırtıcı derecede acı veren bir etkiye sahip olsa da ölümcül değildir.

13 - 1902 senesine kadar Avustralya'da dalgalı denizde yüzmek resmi olarak yasaklanmıştı. Ancak bir kişi 1902 yılının bir öğleden sonrasında Melani plajının dalgalarına sakince daldı ve bu girişim halk arasında giderek daha popüler hale geldi.

14 - Yunanistan dışında yaşayan en fazla Yunanlı, Avustralya'dadır. Aslında daha kesin konuşmak gerekirse Melbourne'dedir. Orada yaşayan 160.000'den fazla insan Yunan kökenli olduklarını söylemektedir.

15 - Melbourne, 1880 yıllarında dünyanın en varlıklı şehriydi. Günümüzde bu sıfatı Tokyo kapmış durumdadır ve 2018 yılına kadar Melbourne 7 yıl üst üste dünyanın en yaşanılabilir şehri seçilmiştir. Ama daha sonra Viyana'nın ardında ikinciliğe düşmüştür.

Pembe göl, Avustralya'nın gidilip görülmesi gereken doğa harikaları arasındadır.

Batı Avustralya aşırı derecede tuzlu ve pembe göllere ev sahipliği yapmaktadır, göller rengini içinde barındırdıkları su yosunlarından ve bakterilerden almaktadır.


16 - Melbourne'un kurucularından biri Jonh Batman adında bir adamdı. Komik ama şehrin geçici adı Batmania'ydı.

17 - 2018 senesinde Avustralya insani gelişmişlik endeksinde Norveç ve İsviçre'den sonra 3. olmuştu. Bu endeks eğitim, ortalama ömür ve kişi başına düşen geliri esas almaktadır. Görünüşe bakıldığında ülkede her şey yolunda gidiyor gibi görünmektedir.

18 - 2005 yılında Combera'da bulunan parlamentodaki güvenlik görevlilerinin insanlara dostum demeleri yasaklandı. Ama bu yasak sadece 1 gün sürdü.

19 - Batı Avustralya son derece tuzlu ve pembe gölleriyle meşhurdur. Göller sakız rengi pembe tonunu özel bir tip su yosunu ve bakterilerden almaktadır. Ayrıca burada yüzmek tamamen güvenlidir.

20 - Avustralya'da 74 milyon koyuna karşılık aşağı yukarı 25 milyon insan bulunmaktadır. Bu da 3'te 1 gibi oldukça yüksek bir rakama işaret etmektedir. Sadece Çin ve Hindistan'daki oran buradakinden daha fazladır.

Avustralya kangurusu başka cograflayarda yaşayan kangurulara istinaden daha iri ve güçlüdür.

Avustralya'da insan nüfusunun iki katı kadar kanguru yaşamaktadır, ülkede en az 25 ila 50 milyon arasında kanguru yaşadığı tahmin edilmektedir.


21 - Ülkede insan sayısının 2 katı kadar kanguru vardır. 25 ila 50 milyon ortalamasında kanguru yaşadığı düşünülmektedir. Avustralya kanguruları doğduğunda sadece 1, 1.5 santimetre uzunluğunda olmaktadır. Genelde yavruları tüysüz ve tamamen pembe doğmaktadır.

22 - Avustralya'da en az kanguru kadar koala vardır. Fakat deve sayısı koalalardan 10 kat daha fazladır. Avustralya birçok ortadoğu devesinin ana kaynağıdır.

23 - Batı Avustralya'da 110 kilonun üstünde patatese sahip olmak kanunlara aykırıdır. Her ülkenin bazı tuhaf yasaları bu da Avustralya'nın nedeni anlaşılamayan tuhaf bir yasasıdır.

24 - Dünyaca ünlü Sydney opera binasının eşsiz tasarımının fikri, mimarının aklına portakal yerken gelmiştir. Binanın çatısında bulunan tüm yelkenler birleştirildiğinde kusursuz bir küre elde edilmektedir.

25 - Yeryüzündeki en eski kalıntılar Avustralya'da bulunmuştur. Bulunan kalıntıların yaşının 3.4 milyar olduğu tahmin edilmektedir.

Avustralya'daki hayvanlar dünyanın hiçbir bölgesinde görülemeyecek ilgiç canlılardan oluşmaktadır.

Avustralya'da yaşayan canlı türlerinin sadece %25'i keşfedilebilmiştir, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan fauna çeşitliliğine sahiptir.


26 - Ülkede o kadar farklı canlı türleri bulunmaktadır ki bu canlıların henüz %25'i keşfedilebilmiştir. Bilim insanları hala diğer canlıları keşfetmeye çalışmaktadır.

27 - Avustralya'ya özgü olduğu tespit edilen hayvanların hiçbirinde toynak yoktur. Bunun nedeninin yumuşak toprak zemininden kaynaklandığı düşünülmektedir.

28 - Burger King, Avustralya'da Hungry Jack's adıyla hizmet vermektedir. Bu ünlü fast food zincirinin sadece Avustralya'da kullandığı ismidir.

29 - Herhangi bir aktif volkan barındırmayan tek kıtadır. Aynı zamanda gezegenimizdeki en yassı kıtadır. Ancak Avustralya bolca dağa ev sahipliği yapmaktadır. Bu dağlardan birinin ismi Hayal Kırıklığı olan Mount Disappointment'tır. Dağ sadece 800 metre yüksekliğindedir. Adını dağı ilk keşfeden William Hovell ile Hamilton Hume koymuştur.

30 - Yeryüzünde başka hiçbir bölgede bulunmayan bir sürü benzersiz flora ve faunaya sahiptir. Bunlar arasında tam tamına 1500 örümcek türü de vardır. Bazıları ölümcül derecede zehirliyken çoğu tür zararsızdır.

Avustralya yilani dünyanın en zehirli türü olarak öne çıkmaktadır, tek bir ısırığı bile öldürücü olabilmektedir.

Avustralya dünyanın en zehirli 25 yılanından 21'ine ev sahipliği yapmaktadır, ülkenin %90'ından fazlası bitki örtüleriyle kaplıdır.


31 - Dünyanın en zehirli 25 yılanının, 21'i Avustralya'da bulunmaktadır. Ülkenin %90'nına yakını bitki örtüleriyle çevrilidir.

32 - 1988 senesinden bu yana Avustralya'nın bir ulusal çiçek amblemi bulunmaktadır. Bu çiçek altın rengine sahip bir akaysa türüdür. Bitki çiçek açtığında ülkenin her yeri ulusal renkleri olan yeşil ve altın rengiyle bezenmektedir.

33 - Avustralya 190'dan fazla değişik dil ve lehçenin konuşulduğu çok uluslu, kozmopolit bir ülkedir. İngilizce olmayan en popüler diller Çince, Yunanca, Arapça, Vietnamca ve Kantonca'dır.

34 - Avustralya on ikisi doğal, üçü kültürel ve dördü bileşik olmak üzere Unesco Dünya Mirası listesine alınan çeşitli sit alanlarına sahiptir.

35 - Ülkenin toplam uzunluğuyla genişliği arasında bulunan fark yalnızca 320 kilometredir.

Bir taş işçisi diğer mesleklerde çalışan insanlara göre gün içinde daha fazla yorulmaktadır.

Tüm dünyaya günde 8 saat çalışma prensibi Avustralya'dan yayılmıştır, çalışma saatlerinin standart olarak 8 saat olmasının nedeni Avustralyalı taş ustalarıdır.


36 - Günde 8 saat çalışma prensibi Avustralyalı taş ustalarının bulduğu bir şeydi. Ustalar 1865 yılında günlük vardiyanın standart olarak 8 saat olmasını talep etmişlerdi ve bu standart oradan tüm dünyaya yayıldı.

37 - Kilometrekare başına düşen kişi sayısı 8 olan Avustralya'da nüfus yoğunluğu son derece düşüktür. Bu rakam Amerika Birleşik Devletleri'nde kilometrekare başına 93 kişidir.

38 - Ulusal Hava Yolları şirketi Qantas, eyaletler arasında gerçekleştirdiği uçuşlarında geri dönüşüme sokulan pişirme yağlarını kullanmaktadır.

39 - İnsanları oldukça dost canlısıdır. Tüm ülkede dolaşılsa dahi saygısızca davranan bir Avustralyalı ile karşılaşmak oldukça düşüktür.

40 - Yerel halkın %15'i vejetaryen ya da vegan'dır.