Tren ile bedava yolculuk yapma fikrini geçen haftalarda izlediğim bir belgeselden edindim. Şu an için benim böyle bir yolculuğa zamanım olmasa da belki sizlerin işine yarar diye paylaşmak istedim. Eğer Moritanya, Rusya, Avustralya, Amerika, Çin ya da Tayvan'a giderseniz, listelediğim bu trenlerle ücretsiz gezebilirsiniz.

Dünyanın en uzun treni Moritanya Demiryolları tarafından yük taşımak için kullanılıyor.

Bedava yolculuk yapılabilecek trenlerden ilki, Kuzeybatı Afrika ülkesi olan Moritanya'da hizmet veriyor.


Moritanya, Kuzeybatı Afrika'da bulunuyor. Atlantik Okyanusu'na kıyısı var, ancak topraklarının yaklaşık %75'i Sahra Çölü'yle kaplı. Ülkenin tamamında 1963 yılında açılan bir tek ulusal demiryolu mevcut. Demiryolu 700 kilometre uzunluğunda ve kuzeyde bir demir madenine sahip olan Zouera şehrini batı kıyısındaki Nouadhibou liman kentine bağlıyor.

Demir madeni endüstrisi, ülkenin ihracatının üçte ikisini oluşturduğu için bu demiryolu Moritanya için bir hayli önemli. Hat üzerinde çalışan trenler genellikle birkaç tane hizmet ve lokomotif vagonuyla 200 ila 210 tane açık vagondan oluşuyor.

Vagonların her birinde 85 ton civarında demir cevheri taşınıyor. Tam kapasite yüklü bir trenin kuzey madenlerinden sahile toplamda yaklaşık 20 bin ton demir cevheri taşıyabildiği anlamına geliyor. Yolculuğun süresiyse değişiyor. Tren dolu değilse ve kuzeydoğudaki maden ocaklarına gidiyorsa 16 saat sürüyor. Fakat tümüyle dolu halde sahile doğru yol gidiyorsa süre yaklaşık olarak 1 gün 20 saate kadar uzayabiliyor.

Vagonları yük dolu bu tren resmi, Kuzeybatı Afrika'daki Sahra Çölü'nde çekildi.

Cevher dolu vagonlarıyla her gün Sahra Çölü'nden geçen trene kaçak binilmesine müsamaha gösteriliyor.


Her gün Sahra Çölü'nden geçen 2.5 kilometre uzunluğunda demir cevheri taşıyan bu trene aslında siz de binebilirsiniz. Tabii aklınızda güzel bir yemek yemek ya da onun gibi bir şey yoksa. Birkaç sene evveline kadar gezginlerin bu trende yolculuk etmeleri için tek bir seçenekleri bulunuyordu. Genellikle vagonların üstünde tüneyerek seyahat ediyorlardı.

Yapmanız gereken yukarı atlayarak olduğunuz yere çökmek ve kayalardan oluşan demir cevherinin tam üzerine oturmaktır. Bu düşlediğim fantastik tatil düşüncesine tam uymuyor ama bölge halkının ve bazı maceracı gezginlerin saatlerce bu vagonların üzerinde yolculuk etmeleri hiç umurlarında olmuyor.

Eğer gözünüz yiyorsa trene tüneme seçeneği her zaman ücretsiz. Ancak trenin en sonunda bulunan yolculara ayrılan vagonda da yolculuk edebilirsiniz. Bu vagon her birinde 6 yatak bulunan bölümlerden oluşuyor ve bunun ücreti ise yalnızca 3 Amerikan doları civarında. O da sadece vagonda gitmek ve yatakta yatmanın karşılığı olarak alınıyor.

Tren içi vagonların üstünde gitmekten daha güvenli olduğu için herkes vagonlara biniyor.

Vagonların üstünde seyahat etmeyi göze alamayanlar 3 dolar karşılığında yataklı vagonlarda gidebiliyor.


Vagonda özel bir hizmet almanız mümkün değildir, kompartımanları hep çok kalabalıktır ve pek temizlenmezler. Çoğu kişi ilk gelen kapar mantalitesindedir ve ranzalar buna göre sahiplenilir. Bu nedenle yatmak için size bir ranza tahsis edilmesi için beklemeyin. Trene binmek için size bir bilet verilmez, ayrıca trende satışa sunulan herhangi bir yiyecek yoktur.

Size yerinizi göstermesi için bir kondüktör de bulamazsınız ve işler daha da eğlenceli hale gelsin diye trenin herhangi bir tarifesi yoktur. Bu nedenle tren genellikle planlanandan daha erken kalkar. Yolda mola verdiğinde trende kalmak en iyisidir. Çünkü kimse o ya da diğer molaların ne kadar süreceğini size söyleyemez.

Vagonda biraz olsun uyumayı umuyorsanız yolculuk fazlasıyla sarsıntılı ve gürültülü olduğundan hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu yüzden muhtemelen yapabileceğiniz en iyi şey asıl maceraya dahil olup bu açık vagonlardan birine tüneyip 3 doların cebinizde kalmasını sağlamaktır.

Yolcu treni olmamasına rağmen birçok kişi imkansızlıklardan dolayu bu treni kullanıyor.

Trene limandan çıkıp madene doğru giderken binmek gerekiyor, aksi takdirde vagonların içi dolu oluyor.


Trene limandan çıktığı zaman, madene doğru ilerlerken binmek gerekiyor. Aksi takdirde vagonların içi tamamen demir cevheriyle doldurulmuş oluyor ki bu malzemenin ortaya çıkardığı tozu yüzünüzden ve elbiselerinizden temizlemek yıkamadan mümkün değildir.

Çoğu insan genelde hareket saati öğleden sonra 16:00'da Nouadhibou'dan trene atlar ve 16 saatlik yolculuk yerine sadece maceranın tadına varmak için Choum'da inerler. Bir vagon boşken içine 10 kişi sığabilir ve bagaj ve diğer şeyler içinde yer kalır. Örneğin yere halk satmak için yanlarına aldıkları canlı hayvanları ve meyveleri bile bu vagonlarda taşır.

Yerel halktan bahsetmişken, bu insanların çoğu ailelerini ziyaret etmek için bir şehirden diğerine seyahat ederken muhtemelen bu trende olurlar ve bu arada inanılmaz gürültüler uyumayı imkansız hale getirdiğinden bu insanlarla sohbet etmek için dünyanın vaktine sahip olursunuz. Gürültüler vagonların birbirlerine çarptıklarında çıkardıkları seslerdir. Bu çarpışmalar adeta tüm vücudunuzu sarar ve dediklerine göre bu olayın insanda yarattığı adrenalin başka hiçbir şeye benzemez.

Kömür taşıdığı için kara tren olarak da bilinen bu tren, her gün kilometrelerce cevher taşıyor.

Hayatının macerasını yaşayacağını düşünenler çoğu zaman çölün sıcak ve soğuğundan pişman olabiliyor.


Hayatınızın macerasını yaşamak için Moritanya'ya gitmeden önce bilmeniz gereken daha önemli birkaç şey daha var. Her şeyden önce hava sıcaklığındaki büyük değişimlere hazırlıklı olmalısınız. Sahra Çölü pek çok insanın düşündüğü gibi devamlı sıcak olan bir yer değildir. Sabahları öyle olsa bile geceleri dondurucu bir soğuk olur. Rüzgarı da bir hayli güçlüdür.

Bu nedenle yanınıza sıcak tutacak elbiseler ve bir de termos almanız iyi olabilir. Peki buraya gelmenin asıl zevki nedir? Öncelikle başınızın üstünde sıkıcı bir tavan yerine pırıl pırıl yıldızlarıyla sahra çölünün gökyüzü olacaktır. Bonus olarak hayal edebileceğiniz en harika gün batımı ve doğumuna şahit olacaksınız.

Üstüne üstlük dünyanın en uzun trenine bindiğiniz için arkadaşlarınıza hava atacaksınız. Eğer demir cevheri treniyle seyahat etmek size aşırı geliyor ama yine de macera dolu bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız sizin için birkaç seçeneğim daha var!

En beğenilen tren fotoğrafları Avustralya demir yollarında kullanılan Ghan'a aittir.

Çölün zorluklarına dayanamayan maceraperestler Avustralya'yı ücretsiz gezmek için Ghan'ı tercih ediyor.


Dünyanın en uzun yolcu trenlerinden biri olan Ggan'a bir kaçak binmeye ne dersiniz? Bu trenin toplamda 1.100 metre uzunluğunda 44 vagonu var ve 2016 yılında Avustralya'nın muhteşem manzaralarının tadını çıkarmak isteyen tüm turistleri ağırlamak üzere yoğun sezonda aynı trene daha da fazla vagon eklendi.

Ghan, Güneydeki Adelaide şehrinden Kuzeydeki Darwin'e kadar tüm anakara boyunca 3.000 kilometre yol gidiyor. Seyahatin bitmesi yaklaşık olarak 3 gün 2 gece sürüyor. Ghan'daki koşullar açıkçası Moritanya'daki trenden elbette çok daha iyi, ancak fiyatı da 3 dolardan çok daha yüksek. Bilet fiyatları en az 2.000 dolar civarında.

Ancak trende bilet sorulmadığı için binerken araya karışmak çoğu zaman işe yarayabiliyor. Özellikle kaçak yolculuk etmek isteyenler, biletleri kontrol eden görevli trenin giriş kapısından ayrıldıktan hemen sonra binmeyi tercih ediyorlar. Bu sayede Ghan'a ücretsiz binebiliyorlar.

Eski bir tren olmasa da Ringling günümüze göre geri kalmış bir trendir.

Kısa yolculukları sevenler ise Amerika'daki Ringling Sirki'ne ait eski trenlerle nostaljik turlara katılıyor.


Amerika'nın en uzun trenleri ne gezmek isteyenlere hizmet veriyor ne de herhangi bir yük taşıyor. Vaktiyle Ringling Kardeşler Sirki'nde çalışan insanları taşıyordu. Bu trenler ya da adlandırıldıkları şekliyle üniteler, 2 adetti ve her birinde yaklaşık 60 vagon aynı anda seyahat ediyordu.

Vagonlardan 33'ü sirk personeli ve aileleri için kullanılan normal tren vagonlarıydı. 4'ü hayvanlar içinde yaklaşık 20'si ise çeşitli ekipmanlar ve malzemeler içindi. Her iki ünite yaklaşık 1.5 kilometre uzunluğundaydı ve tam yüklü durumda 4.000 ton ağırlığındaydı. Dünyanın en büyük şovu 2017 yılında sona erene kadar bu trenler tüm ülkeyi 2 yıl boyunca gezdi.

Sirk çalışanlarının bu uzun treni terk etmesi aşağı yukarı 6 saat sürüyordu. Şov için her şeyi boşaltmaları ise 12 saatlerini alıyordu. Sadece özel sektöre ait olanlardan bahsediyorsak Ringling Kardeşler Sirki'ne ait bu trenler dünyanın en uzun trenleriydi ve şuan bile turistleri ücretsiz gezdirmeye devam ediyor.

Tren resimleri arasında öne çıkan bir diğer fotoğraf Rusya'daki RU 60A'ya aittir.

Rusya, Çin ve Tayvan'da da benzer trenler bulunuyor, fakat para ödememek için kaçak binmek gerekiyor.


Rusya'nın başkenti Moskova'dan başlayarak 7 gün boyunca 9.000 kilometreden fazla bir mesafeyi ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Nihai varış noktanızsa pasifikteki bir sahil şehri olan Vladiovstok olacaktır. Bu tren rotası dünyadaki en uzun rota ve 8 saat dilimini kapsıyor. Yol boyunca sonsuz muşçusuna uzanan kayın ağaçlarını, Ural dağlarının inanılmaz manzaralarını ve herkesin gözdesi dünyanın en derin gölü Baykal'ı görebilirsiniz.

Sizin için mühim olan trenin uzunluğu ya da izlediği rota değilse Çin'deki Şangay Maglev trenine de binebilirsiniz. Bu tren halen dünyanın ticari olarak işletilen en hızlı trenidir. Saatte 430 kilometre hıza ulaşan bu tren, Pudong Uluslararası Havaalanı ile Longyang caddesi istasyonunu birbirine bağlıyor. Bu 30 kilometrelik mesafe ve trenin bu mesafeyi alması 8 dakika sürüyor.

Ancak daha uzun bir mesafede seyahat edip bunu yine de çok çabuk kat etmek istiyorsanız size THSR 700T trenini denemenizi öneririm. Saatte 300 kilometreden fazla hız yapan bu tren Tayvan'ın başkenti Taipei'den, Kaoshsiung şehrine 360 kilometre mesafeyi sadece 90 dakikada alıyor. Bu 1.5 saat içinde New York'tan Boston'a gitmek gibi bir şey. Keşke bizde de bu harika trenlerden olsaydı.