Bhutan Krallığı'nda tütün kullanımının yasak olduğunu, sadece kendi aralarında evlenebildiklerini ya da ülkenin hiçbir şehrinde trafik ışığının bulunmadığı biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorduysanız Bhutan Krallığı hakkında 16 bilgi verdiğim bu yazımdan daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Bhutan Krallığı doğasına kıymet veren bir ülkedir, krallığın aşağı yukarı %71'i ormanlarla çevrilidir.

Bhutan Krallığı doğa ve ekolojisine önem veren bir ülkedir, krallığın en az %60'ı ağaçlık alanlarla kaplıdır.


Bhutan doğa ve ekolojiye epey saygı gösteren bir ülkedir. Yasalarına göre tüm ülkenin en az %60'ı ormanlık alanlarla örtülü olmak durumundadır. Şu anda bu oran %71 civarındadır. Halkında isteği bu yönde olduğu için bu sonuçlar pek de şaşırtıcı değil. 2015 yılında Bhutan'da halk 1 saat içinde 50 bin ağaç dikerek dünya rekoru bile kırmıştı. Bu tutumu sayesinde dünyadaki negatif karbon düzeyine sahip tek ülke haline geldi ve atmosfere saldığı karbondioksitten fazlasını da temizlemeyi başardı.

Bhutan'ın 1980 metre uzunluğundaki havaalanı, dünyadaki en tehlikeli pistlerden biridir.

1980 metre uzunluğunda tek bir uçak pisti vardır, bu pist dünyadaki en tehlikeli havaalanlarından biridir.


Ülkedeki tek uçak pisti olan Paro havaalanı, Himalayalar'da dillere destan güzellikteki bir konumda bulunur ve nefes kesici bir manzarası vardır. Ancak aynı zamanda dünyadaki en tehlikeli havaalanlarından biridir. Dağların zirveleri arasında uçmak ve insanların evlerinin yanı başında bulunan 1980 metre uzunluğundaki piste iniş yapmak her pilotun başarabileceği bir olay değildir.

Bunlara kuvvetli esintileri de ekleyince iniş ve kalkışlara niye şafak söktüğünde müsaade edildiğini anlayabilirsiniz. Dünyada bunları yapabilecek yalnızca 8 pilot bulunmaktadır. Bu pilotlar Bhutan'a gelip giden insanların ulaşımını sağlamaktadır.

Tütün kullanımının kısıtlı olduğu tek ülkedir, Bhutan'dan tütün tedarik etmek mümkün değildir.

Dünyada tütün kullanımını yasaklayan ilk ülkedir, Bhutan Krallığı'nda tütün ürünü bulmak imkansızdır.


Kral 2010 senesinde tütün yetiştiriciliğini, toplamasını ve satışını yasaklayan yasayı yürürlüğe aldı. Öyle ki Bhutan dünyada tütünü topyekün kısıtlayan ilk ülke oldu. Ülkede tütün ürünü bulmak mümkün değildir ve açık alanlarda sigara kullanılması yasaktır. Ülkeye vize alabilecek kadar şanslı turistlerin yanlarında sigaralarını getirebilmeleri için oldukça fahiş ücretler ödemeleri gerekmektedir. Sigaralarını Bhutan'a gizlice sokmaya çalışan kişiler ciddi para cezalarıyla ve ağır suçlamalarla karşı karşıya kalacaktır.

Kışları bir hayli zorludur, o yüzden Bhutan'da yaşayanlar erzaklarını yazdan hazırlamaya başlarlar.

Kışları oldukça çetindir, bu nedenle Bhutanlılar kışın tüketecekleri yiyecekleri yaz ayından hazırlarlar.


Bhutan'da kışlar oldukça çetin geçmektedir. Bu sebeple sıcak zamanların kıymetini iyi bilerek, soğuk aylarda tüketecekleri yiyecekleri yazdan hazırlarlar. Sonbaharda her çatıda kış için kurutulan kırmızı biberleri vardır. Tarlalarda pirinç saplarını üst üste yığılmış halde görmek mümkündür. Pirinci doğrudan ayıklamak için yeteri kadar zamanları yoktur. Bu yüzden vakit bulana kadar bu şekilde bırakırlar. Biber ve pirinç Bhutanlıların kış boyunca severek tükettikleri hayat kurtarıcı besinlerdir.

Bhutan turu yapanların yorumları genellikle olumludur ama yerli halkın soğuk olduğunu söylemekteler.

Bhutan vatandaşlarının yabancılarla evlenmeleri yasaktır, sadece kendi halkından biriyle evlenebilirler.


Bhutan'ı ziyaret ederseniz tabiatına hayran olabilirsiniz. Ancak kalbinizin kırılmasını istemiyorsanız yerlilerine aşık olmamalısınız. Zira Bhutanlıların yabancılarla evlenmelerine izin verilmemektedir. Sadece kendi halklarından birisi ile evlenebilirler. İki Bhutanlı evlendiği zaman rahipler düğün törenlerinde kutsal kabul ettikleri bazı sözleri okurlar.

Bunun çiftin daha güçlü bir zihinsel bağ kurmasına yardımcı olacağına inanmaktadırlar. Ayrıca Changphoed denen ve tanrılara yerel olarak yetiştirilen şeylerden yapılan içeceğin sunulduğu bir ritüelleri de vardır. Tanrılara sunulduktan sonra kalan içecek, gelin ve damat tarafından davetlilere ikram edilerek paylaştırılmaktadır.

Ritüel gerçekleştikten sonra ise çift artık aile olur. Ardından kural gereği erkek, kadının evine taşınmak zorundadır. Erkek ancak yeteri kadar para kazandığı zaman yeni eve taşınabilirler.

Genellikle Bhutan Krallığı nerede diye soranlar Güney Asya'da bir ülke olduğunu bilmezler.

Yabancıların ülkelerini ziyaret etmesinden hoşlanmazlar, bu yüzden ziyaret prosedürleri oldukça zordur.


Bhutanlılar geleneklerini ve kültürlerini korumaya aşırı önem vermektedir. Bu yüzden yabancıların ülkelerini ziyaret etmelerini zor bir hale getirmişlerdir. Bhutan'a yalnızca 3 veya daha fazla kişilik kafileler halinde gidilebilir. Aslında çift halinde ya da tek başına da gidilebilir.

Ancak daha fazla para ödenmesi gerekmektedir. Tüm evraklar ve vizeler, devlet tarafından yetkilendirilen şirketlerden alınmak zorundadır. Bu belgeleri almak isteyenlerin ulaşım, otel, harç, tur rehberi, seyahat hizmetleri, vize ve son olarak sigorta ücretlerini de kapsayan tüm masrafları ödemesi gerekir.

Bütün seyahat boyunca bir tur rehberi eşlik etmektedir ve sadece turistler için tasarlanmış yerlerin ziyaret edilmesine izin vermektedir. Bhutan'a gitmeyi düşünenler, şimdiden orada geçireceği her gece için kişi başına 1.500 TL biriktirmelidir.

Bhutan'ın başkenti Thiumphu'da trafik ışığı yoktur, trafiği genellikle görevli polisler yönetirler.

Bhutan Krallığı'nın başkenti Thiumphu, dünyada hiçbir trafik ışığının bulunmadığı ilk ve tek başkenttir.


Bhutan'daki bütün trafik tabelaları elle çizilmektedir. Ülkenin başkenti Thiumphu, dünyada trafik ışığının olmadığı tek büyük şehirdir. Dahası tüm ülkede hiç trafik ışığı bulunmamaktadır. Trafiği trafik polisleri kontrol etmektedir ve ana caddelerde duran trafik polisleri, hiçbir turistin kaçırmak istemeyeceği bir manzaradır.

Bhutan ülkesi yaşam kalitesi ve refah seviyesi olarak dünyanın pek çok ülkesinden açık ara öndedir.

Ülkedeki yaşam kalitesi, ekonomik ve ruhsal değerler dünyanın birçok yerine kıyasla daha yüksektir.


2008 senesinde insanların iç sükunetini arttırmak için Bhutan'da gayri safi milli mutluluk komitesi oluşturuldu. Bhutan dünyada resmi olarak mutluluk bakanlığı olan tek ülkedir. GSMM yani Gayri Safi Milli Mutluluk'u ölçmenin en az GSMH'yi (Gayri Safi Milli Hasıla) ölçmek kadar önemli olduğunu düşünüyorlar. 2015 yılında insanların ne kadar mutlu olduklarını ölçmek için kapsamlı bir anket düzenlediler.

Nüfus sayımı formlarında bile hayatlarından memnun olup olmadıklarını belirtebilecekleri bir sütun bulunuyordu. Anketin sonuçları ülkenin %91'inin kendini mutlu olarak tanımladığını, %24'ünün ise çok ama çok mutlu olduğunu ortaya çıkmıştır. Ülkedeki hayat kalitesi, ekonomik ve ruhsal değerler arasındaki dengeye göre ölçülmektedir.

Bhutan'da genellikle her yemekte acı bulunur, yerel peynirlerinde dahi acı vardır.

Bhutan mutfağındaki hemen her yemekte acı vardır, Datshi dedikleri yerel peynirleri bile oldukça acıdır.


Bhutan mutfağındaki hemen hemen tüm yemeklerde kırmızı biber vardır. Öyle ki Uluslararası Turizm Konseyi'de Bhutan halkının acısız yemekleri beğenmediğini söylemektedir. Ülkenin ulusal yemeğinin adı Ema Datshi'dir. Yerel bir peynir alan Datshi ve acı biberlerin karışımıyla yapılan bir yemektir. Çoğu yemeğin hazırlanmasında kullanılır ve içine patates, yeşil fasulye, mantar ya da eğrelti otu katılarak değişik lezzetler elde edilebilir. Hatta daha da farklı bir şey denemek isteyenler içine yak peyniri katmaktadır.

Bhutan halkının gündelik elbiseleri geleneksel kıyafetlerden oluşur, ülkede bu gelenek 400 senedir sürdürülüyor.

Yerel halkın geleneksel kıyafetler giymesi zorunludur, bu kural tüm ülkede 400 yıldır uygulanmaktadır.


Bhutan halkının toplum arasında geleneklerine uygun elbiseler giymesi gerekmektedir. Bu giyim kuralı bütün ülkede aşağı yukarı 400 senedir uygulanmaktadır. Erkekler diz kapağı hizasında biten ve GHO denen ağır bir elbise, kadınlarsa Kira denen uzun bir elbise giymektedir. Sol omuzdan aşağı uzanan eşarbının rengine bakarak, kişinin toplumdaki sosyal statüsünü anlayabilirsiniz. Sıradan insanlar beyaz eşarplar takarken, soylular ve rahipler sarı eşarplar takmaktadır.

Televizyon ve internetin kullanımı 1999'a kadar yasaktı, bu yasak kral tarafından kaldırıldı.

Yakın zamana kadar televizyon ve internet kullanımı resmi olarak yasaktı, bu yasak 1999'da kaldırıldı.


Bhutan'da televizyon ve internet kullanımı 1999 yılına kadar resmi olarak yasaktı. Bhutan'da yaşayan insanlar gelenekleri ve kültürlerini fazlasıyla ciddiye almaktadır. Bu nedenden de kral vatandaşlarını dışarıdan gelecek kültürel tesirlerden muhafaza etmek için ciddi tedbirler aldı.

Ancak koca bir ülkeyi modern teknolojiden uzak tutmaya çalışmak imkansız hale gelince, kral sonunda bu yasağı kaldırmaya karar verdi. Sonuç olarak Bhutan, dünyada televizyon kullanmaya başlanılan en son ülkelerden biri oldu. İnternet kullanımı da televizyon kullanımından kısa bir süre sonra serbest bırakıldı.

Yetiştirilen ürünlerin organik olmaları zorunludur, standartlara uyulmaması yasal olarak suçtur.

Bhutan'da yetiştirilen tüm ürünlerin organik standartlara uygun olarak yetiştirilmesi gerekmektedir.


Bhutan'da herhangi bir kimyevi maddeyi ithal etmek veya kullanmak tamamen yasaktır. Kullandıkları her şey ülkede yetiştirilmek zorundadır ve tamamen doğaldır. Yetiştirdikleri ürünlerde kimyasal madde kullandıkları anlaşılanlar, Bhutan yasalarına göre oldukça ağır şekillerde cezalandırılır.

Bhutan geleneklerine göre erkeklerin mirastan pay almaları yasaktır, tüm miras kız çocuğuna bırakılmaktadır.

Miras geleneklerinde erkeklere hak tanınmamaktadır, tüm miras evin en büyük kızana verilmektedir.


Bhutan'da kadınlara saygı duyulur ve onurlandırılırlar. Miras gelenekleri de bunun kanıtıdır. Evler, hayvanlar, toprak gibi bütün varlıklar ve mallar erkeğe değil en büyük kız çocuğuna verilmektedir. Erkeklerin kendi geleceklerini çalışarak kazanmaları beklenmektedir.

Bhutan neresi bilmeyenler muhtemelen daha önce hiç Asya kıtasını gezmemiştir.

Sağlık hizmeti ücretsizdir, ülkenin her vatandaşı para ödemeden sağlık hizmeti alma hakkına sahiptir.


Her Bhutan yurttaşı sağlık hizmetlerinden bedava yararlanma hakkına sahiptir. Ülkenin sağlık bakanlığı, dünyanın en sıhhatli milleti olmayı hedeflemektedir. Bu yüzden insanları tamamen ücretsiz olan geleneksel ya da klasik ilaç tedavilerinden istediklerini seçebilirler.

Bhutan'da evi olmayan insan yoktur, zira ülkenin kralı evi olmayanlara ev vermektedir.

Bhutan'da evsiz insan yoktur, evi olmayan insanlara arazi ve ekmeleri içinde bahçe tahsis edilmektedir.


Bhutan'da sokaklarda yaşamak zorunda kalan kimse yoktur. Bhutan'da yaşayan bir kişi evsiz kalırsa yapması gereken tek şey krala gitmektir. Kral bu kişiye hayatını sürdürebileceği yeni bir ev yapması için arazi verecektir. Ayrıca kendi yiyeceklerini üretmesi için bir de bahçe tahsis edecektir.

Bhutan Krallığı'ndaki evler genellikle kaplan, kuş, yılan ve benzeri hayvan figürleriyle süslenmektedir.

Ülkedeki tüm evler zencefilli kurabiye gibidir, yerel halk evlerini süslemekten oldukça hoşlanmaktadır.


Bhutanlılar evlerini süslemekten hoşlanırlar. Duvarlarına kuşlar, hayvanlar ve çeşitli figürler çizerek evlerine zencefilli kurabiye havası verirler. Bhutanlıların evleri küçük ve 3 katlı olmaktadır. Zemin katta hayvanları bulunur. İkinci kat yaşam alanlarıdır. Üçüncü katta ise saman depoları vardır. Üçüncü kat büyük ihtimalle oldukça iyi bir yalıtımda sağlıyordur.