Sri Lanka'nın en çok resmi tatil yapan ülke olduğunu, halkının sadece özel günlerde dışarıda yemek yediğini ya da her otelinin konaklama hizmeti vermediğini biliyor muydunuz? Sri Lanka ülkesi hakkında genel, ama kısa ve bir o kadar ilginç bilgiler verdiğim bu yazımdan bu ada ülkesine dair birçok şeyi öğrenebilirsiniz.

Sri Lanka en çok resmi tatil veren ülkedir, başkenti ve tatil günlerinde çok sesiz olur.

Sri Lanka dünyanın en çok tatil yapılan ülkesidir, her dolunay ya da poya zamanı resmi tatil kabul edilir.


Sri Lanka'da her dolunay ya da poya zamanı resmi tatil olarak kabul edilir. Bu nedenle dünyada en çok tatilin yapıldığı ülke Sri Lanka'dır. Bu aylık poyalardan her birinin kendi adı vardır ve tarihleri haliyle her yıl değişir. Bu gelenek Budizm'deki önemli olayları anmanın bir yoludur.

Örneğin Ocak poyası, Buda'nın Sri Lanka'ya yaptığı ilk üç ziyareti anmak içindir. Mayıs ayındaki poyada ise Buda'nın doğum günü, aydınlanma ve Nirvana'ya ermesi kutlanmaktadır.

Sri Lanka halkı cana yakındır, fakat saat gece yarısı olunca Tamil tehlikeli olur.

Halkı selam vermek ya da evet demek için başlarını kullanır, kafalarını adeta sekiz çizerek sallarlar.


Eğer bir Sri Lanka yerlisine o gün havanın iyi olup olmayacağını sorarsanız ve kafasını sallamaya başlarsa bu o gün bir fırtına çıkacağı anlamına gelmez. Tam tersi, evet hava güzel olacak demektir. Yani sadece bu örnek için bu anlama gelmektedir.

Sri Lanka'lılar sadece kafalarını sallamakla kalmıyorlar, kafalarını resmen havada sekiz çizerek sallıyorlar. Başlarını hafifçe sallamak aynı zamanda yolda geçen birine selam vermenin de bir yoludur. Daha enerjik bir şekilde kafa sallamaksa evet demektir. Bu hareketi biz hep yapıyoruz, o yüzden Sri Lanka'ya gidersek çok yabancılık çekmeyiz.

Sri Lanka'nın neresi olursa olsun her yerde doğa harikası yerler vardır.

Farklı duyguları ifade etmek için tek kelime kullanırlar, Aiyo kelimesi Seylanca'da 10 farklı anlama gelir.


Seylanca'daki Aiyo garip bir kelimedir. Oxford sözlüğü tarafından resmi olarak tanınmış olsa da anlamını açıklamak düşündüğünüz kadar kolay değildir. 10 farklı yerliye ne demek olduğunu sorarsanız bir o kadar farklı cevap alırsınız.

Aiyo çok anlamlı bir kelimedir ve neşeden kedere, acıma duygusundan iğrenmeye veya korkuyla karışık saygıdan öfkeye kadar pek çok şeyi ifade edebilir. Bu yüzden Sri Lanka'nın yerlileriyle konuşurken onları etkilemek için Aiyo demeniz yetecektir.

Sri Lanka turu ya da turları düzenleyen şirketler, genelde ülkenin dini bölgeleri gezdirir.

Her sabah sokaklarda Beethoven'ın Für Elise eseri çalar, ticari taksilerden günaşırı bu müzik yükselir.


Sri Lanka'ya yolunuz düşerse her sabah caddelerde Beethoven'ın Für Elise eserinin çaldığını işitirsiniz. Yemek kamyonları ya da üç tekerli taksiler nedense Für Elise'i milli marşları gibi çalmaktadır. Melodiyi duyan yerel halk tekerlekli fırının mahalleden geçtiğini anlar. Amerika'da dondurma kamyonlarının Rammstein'in Amerika şarkısını çalmaları gibi bir şeydir.

Sri Lanka adem tepesi, kesinlikle gezilecek yerler listesinin en başında olmalıdır.

Sri Lanka tarçının ilk doğduğu yerdir, ada günümüzde hala dünyanın bir numaralı tarçın ihracatçısıdır.


Tarçını tanınır haline getirenler Eski Mısırlılar olsa da dünya üzerindeki ilk tarçın Sri Lanka'nın meşhur tepelerinde yetişmiştir. Ada hala dünyanın bir numaralı tarçın ihracatçısıdır ve ülkede 8 çeşit tarçın vardır. Bu yüzden bir daha ki sefere yemeklerinize veya kahvenize tarçınla lezzet katarsanız Sri Lanka'lılara teşekkür etmeyi unutmayın.

En güzel Sri Lanka fotoğrafları, çoğunlukla March Madness festivalleri başladığında çekilir.

Kriket ada halkının en sevdiği spordur, bu müsabakalar yediden yetmişe herkesin favori eğlencesidir.


Kriket yalnızca Sri Lanka'da bir spordan ibaret değildir. Aynı zamanda bir yaşam biçimidir. Ayrıca 7'den 70'e herkesin en gözde eğlencesidir. Türkiye'de herkes futbol delisiyken Sri Lanka'da March Madness yani march çılgınlığı büyük maç zamanıdır. Farklı takımlar kriket şampiyonu olmak için yarışırlar ve tüm ülke bu müsabakaları izler. Ancak bu sıradan bir maçtan ibaret değildir. Maçın ruhu çok ilham vericidir ve herkesi sarar.

Eğer Sri Lanka'ya Mart ayında giderseniz her köşeden gelen şarkıları duyarsınız, geçit törenlerini izleyebilirsiniz ve her yerde bayraklar görürsünüz. Kriketi sevmiyorsanız bile turnuva boyunca düzenlenen sahne gösterilerini, caz gecelerini ve alışveriş festivallerini seveceğinizden son derece eminim.

Ada insanları yalnızca özel günlerde lokantada yemek yer, çünkü yemek hazırlamanın şeref olduğuna inanır.

Ada halkı sadece özel günlerde dışarıda yemek yer, çünkü kendi yemeklerini hazırlamak onlar için şereftir.


İş arkadaşlarınızla dışarıda öğlen yemeği yemeye ve klasik bir Cuma günü restoranda arkadaşlarınızla buluşmaya alışkınsanız muhtemelen Sri Lanka'da yaşamıyorsunuzdur. Sri Lanka'da sadece doğum günleri, yıldönümleri ya da bunun gibi diğer özel günlerde dışarıda yemek yenir.

Ülkede restoran olmadığından falan değil, aslında gerçekten leziz yemekleri olan bir sürü lokanta var. Bu geleneğin nedeni Sri Lanka'lı kadınların yemek yapmayı şeref olarak görmeleri ve her aile üyesine öğle yemeği hazırlamak için sabah beşte kalkmalarıdır.

Çoğu otelin konaklayacak odası yoktur, sadece restoran ve kafe hizmeti verir.

Sri Lanka'daki her otelin odası yoktur, bunun nedeni restoran ve kafelerinde otel unvanı taşımasıdır.


Şunu bir hayal edin; Sri Lanka'da seyahat ediyorsunuz ve etrafı gezip görmeyle geçirdiğiniz bir günden sonra haliyle üzerinizde tatlı bir yorgunluk var. Bir otele gidip oda istiyorsunuz ve karşılığında sadece bir gülümseme ve menüyle karşılaşıyorsunuz. Bunun nedeni resepsiyondaki görevlinin sizi anlamaması ya da sizden hoşlanmaması değil.

Sri Lanka'daki her otel konaklayabileceğiniz bir yer değildir. Sri Lanka'daki çok fazla restoran, kafe ve bar otel olarak adlandırılıyor. Bunun asıl nedenini kimse bilmiyor ama bir teori var. Bir süre önce oteller lezzetli ve güzel sunumlu yemek için en güzel yerdi. Bu yüzden dışarıda yemek yemekle bağdaştırıldılar. Yani bir oda istemeden önce bulunduğunuz otelin konaklama imkanı sunup sunmadığına dikkat edin.

Sri Lanka çay tarlalarıyla ünlüdür, nerede olursanız olun her an bir çay tarlasına rastlarsınız.

Sri Lanka en çok çay ihraç eden ülkeler arasında 4. sıradadır, 1825 yılından beri çay ihraç etmektedir.


Eğer çay kolikseniz, her gün tükettiğiniz lezzetli çaylar Sri Lanka'dan geliyor olabilir. Bu ada ülkesi en çok çay ihraç eden ülkeler arasındadır. 2018 senesinde yalnızca çay ihracatından 720 milyon dolar kazanmıştır. Gördüğünüz gibi çay Sri Lanka'nın en çok ihraç ettiği şeydir ve çay sanayinde 1 milyondan fazla insan çalışmaktadır.

Sri Lanka'ya çayı ilk defa 1824 yılında İngilizler, Çin'den getirdi. O zamanlar adanın adı Seylan'dı ve bu kelime çayın eş anlamlısı haline geldi. Yerliler uyanır uyanmaz ve saat 4 gibi çay içmektedir. Yani günde en az 2 fincan çay içiyorlar ve bu rakamın bir üst sınırı yok.

Adada elektrik üretmek için su kullanırlar, enerjinin %40'a yakını sulardan karşılanır.

Enerji kaynağı olarak su kullanırlar, adada kullanılan enerjinin %40'a yakını bu şekilde karşılanmaktadır.


Hidroelektrik enerjisi Sri Lanka'da tüketilen enerjinin %60'ını karşılıyordu. Bu oran bugünlerde %40 olsa da halen etkileyicidir! Bu hidrolik enerjisi şelaleler, nehirler ve bolca yağan yağmurlar sayesinde elde edilebiliyor.

En uzun Noel ağacı, 2017 yılında Guinness Rekorlar Kitabı tarafından belirlendi.

Dünyadaki en uzun Noel ağacı unvanı Guinness Rekorlar Kitabı tarafından adadaki bir ağaca verilmiştir.


Bu rekoru Finlandiya gibi soğuk bir ülkeden beklerdiniz öyle değil mi? Ancak Guinness Rekorlar Kitabı, 2017 senesinde dünyanın en uzun Noel ağacı rekorunu Sri Lanka'daki bir ağaca verdi. Bu ağacın boyu 73 metreydi ve tahtadan yapılmıştı. Tüm geceyi aydınlatması içinde üzerinde 600 bin led ampul bulunuyordu. Çoğu kişinin onu uzay gemisine benzettiği ağaç ülkeye 80 bin dolara mal oldu.

Ada halkı hindistan cevizlerini yemek yerine çoğu zaman dilek dilemek için kullanır.

Yerli halk hindistan cevizlerini yemek yerine pozitif ya da negatif dileklerde bulunmak için kırmaktadır.


Hayır normal cevizden bahsetmiyorum, hindistan cevizinden bahsediyorum. Her Sri Lanka'lı Hindistan cevizi kırabilir ve bu onlar için ayakkabılarını bağlamak kadar kolaydır. Bir Hindistan cevizini kırmanın ya da parçalamanın altında derin bir sembolizm yatar ve farklı durumlarda insanlara yardım ettiğine inanılır.

Hindistan cevizi en sevdiğiniz takımın kazanması gibi pozitif dilekler ya da düşmanınızın belasını bulması gibi negatif dilekler için kırılabilir. İyi şans ve kötü şans için özel kırma ritüelleri bile var.

Dünyadaki ilk kadın başbakan Sirimavo Bandaranaike, 1960'dan 2000'e kadar başkanlık yapmıştır.

Dünyadaki ilk kadın başbakanı Sri Lanka'lılar seçti, 1960'dan 2000 yılına kadar devlet başkanlığı yaptı.


1960 yılının Temmuz ayında Sirimavo Bandaranaike dünyadaki ilk kadın devlet başkanı seçildi. 2 kez başbakan olarak seçildi. 2000 yılında sağlık sorunları nedeniyle istifa edene kadar görev yapmaya devam etti.

Srilanka olarak bilinen yer Araplar ve Perslerin, Sri Lanka için kullandığı kısaltma bir kelimedir.

İngilizcedeki seredendipity kelimesi, Araplar ve Perslerin Sri Lanka için kullandığı kelimeden gelmektedir.


Vaktiyle Araplar ve Persler, Sri Lanka'yı Serendip ismiyle tanıyorlardı. 1754 senesinde İngiliz yazar Horace Walpole bu kelimeyi Serendip'in Üç Prensi adlı Farsça masalında keşfetti ve bir hayli beğendi. Bu hikayedeki prensler kendilerine şans getiren tahminlerde bulunarak, beklenmedik ve önemli keşifler yapıyorlardı. Yazar kelimenin sonuna çekim eki ekledi. O zamandan beri İngilizce'de çok yaygın olarak kullanılmaktadır.