Çocuk yetiştirme üzerine makaleler, kitaplar ve videolar izlediğim koca bir hafta geride kaldı. Çocuğu doğru yetiştirmek için ne yapmalı, yetiştirme usulleri ve tutumları nelerdir, kısaca çocuğu nasıl yetiştirmeli hepsini öğrendim. Eğer siz de çocuk yetiştirme sanatı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, tüm bu bilgileri derlediğim kaçınmanız gereken çocuk yetiştirme yöntemleri başlıklı bu yazımdan yararlanabilirsiniz.

Çocukları her yanlışında azarlamanız tutumsal problemlere neden olacaktır.

Çocukları her hatasında azarlamanız davranışsal sorunlara yol açacaktır ve özgüvenleri kırılacaktır.


Çocuklara hatalı bir şey yaptıklarında kızmak tamamen normaldir. Fakat kimi zaman ebeveynler dozu kaçırır ve çocuklarını ufacık şeyler için azarlarlar. Bazı aileler çocuklarından beklentileri ne kadar yüksek olursa çocuklarının gelecekte o kadar başarılı olacağına inanırlar.

Fakat işler böyle yürümez. Çocukları her küçük hata yüzünden azarlamak davranışsal sorunlara yol açabilir. Mesela kötü notlar aldığı için azarlamanız ona zarar verebilir. Yaşadığı stres ve üzüntü öğrenme arzusunu ortadan kaldırabilir. Ayrıca çok katı olmanın başka bir dezavantajı da olabilir; çocuğunuzla aranız bozulur.

Bu yüzden çocuklarınızı yalnızca gerçekten önemli şeyler için cezalandırmalısınız. Çocuğunuzun yanlışlıkla bir bardağı kırması onu azarlamak için bir neden olmamalıdır.

Yaşamlarındaki mühim anlarda onlarla beraber olmamanız, yalnız hissetmelerine yol açacaktır.

Hayatlarındaki önemli anlarda yanlarında olmamanız, yalnız ve değersiz hissetmelerine neden olacaktır.


Her ebeveynin çocuk fazla sorumluluğu vardır ve hepsiyle baş etmek kolay değildir. Ancak çocuklar ebeveynlerinin yanlarında olmasına gerçekten çok ihtiyaç duyarlar. Yetişkinler için pek de önemli görülmeyen bazı durumlar, çocuklar için büyük anlam ifade edebilir.

Çocuklar bu gibi durumlarda yanlarından ebeveynlerinin olmasına gereksinim duyarlar. Çocuğunuzun müsameresine gitmemek için geçerli bir nedeniniz olmasına rağmen orada onunla birlikte olmak için elinizden geleni yapmalısınız.

Gerekirse büyük annesini ziyaret etmek için vakit ayırın, tiyatroya gidin ve yılbaşında birlikte evi süsleyin. Çünkü çocuklarınızla aranızdaki bağ ortak anılar yarattıkça güçlenir. Aksi takdirde gelecekte ne kadar güzel anları kaçırdığınızı düşünüp üzülebilirsiniz.

Arkadaşlarıyla gerektiği kadar oynamamaları zeka ve hayal güçlerine etki edecektir.

Arkadaşlarıyla yeterince oynatmamanız zekalarını ve hayal güçlerini olumsuz anlamda etkileyecektir.


İlham verici oyunlar oynaması tabii ki çocuklarınızın önemli bir sanatçı ya da müzisyen olacağı anlamına gelmez. Ancak mümkün olma olasılığı da vardır. Çocuklarınızla ilham verici oyunlar oynamanın birçok faydası bulunuyor.

Çizim yapmak ya da oyun hamurlarıyla oynamak gibi her türlü aktivitenin çocukların zekalarını, hayal güçlerini ve kelime dağarcıklarını geliştirme üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Ayrıca çocuğunuzla birlikte ne kadar farklı etkinlik yaparsanız, neye ilgi duyduklarını ve hangi alanlarda iyi olduklarını anlamanız o kadar kolaylaşır.

Bu önemli bir husustur. Çünkü çocukların küçük yaşta bile gelecek vaat eden yetenekleri olabilir ve bu yetenekleri sizin fark etmeniz sayesinde geliştirebilirler.

Birlikte fotoğraf ve video çekilmemeniz, kimi hatıraların unutulmasına sebep olacaktır.

Beraber fotoğraf ve video çekilmemeniz, bazı anıların çocuklar tarafından unutulmasına neden olacaktır.


Fotoğraf çekmemenin çocukların yaşamını negatif etkilemeyeceği açıktır. Fakat hatıra olarak kalmasını istediğiniz şahane hatıraları ölümsüzleştirmenin en iyi yolu fotoğraf çekmektir. Çocuklarınız büyüyüp yuvadan uçtuğunda bu fotoğraflar size ne kadar uzun bir yol kat ettiklerini hatırlatmak için orada olacaklardır.

Ayrıca çocuklarınız büyüdüğünde bu fotoğraflara beraber bakmak, çocuklarınızın en önemli başarılarını ve beraber yarattığınız güzel anılarınızı yad etmenizi sağlar.

Bu yüzden yeterince fotoğraf çekmemek pek çok ebeveynin pişman olduğu şeylerden biridir. Dijital bir çağda yaşıyor olsak da klasik bir fotoğraf albümü yapmak güzel bir aile geleneği olabilir.

Çocukların fikirlerini ciddiye almamanız, onlara fikirlerini umursamadığınızı düşündürecektir.

Çocukların görüşlerini dikkate almamanız, onların düşüncelerini umursamadığınız izlenimi yaratacaktır.


Karar vermek için daha çok küçüksün ya da yetişkinler bilir cümleleri muhtemelen sizlerin de sık sık duyduğunuz cümlelerdi. Bunları duymak sinir bozucuydu öyle değil mi? Anne ve babaların bu tür tutumları çocuklarının geleceği üzerinde önemli etkileri olabilir.

Fikirlerinin umursanmadığını düşünen çocuklar özgüvensiz büyüyebilirler. Üzerinde biraz düşününce mantıklı gelecektir. Eğer biri sürekli sizin adınıza karar verirse hayatta ne istediğinizi ya da kendi hedeflerinizi nasıl belirleyebilirsiniz ki?

Tabii ki bir ebeveyn olarak çocuğunuzun her istediğini yapamazsınız. Örneğin çocuğunuz her gördüğünü sokak köpeğini eve alamaz. Çocuğunuzun isteklerini basitçe reddetmek yerine ona bunun neden kötü bir fikir olduğunu açıklamalısınız. Bazı durumlarda da görüşlerini tartışabilir ve orta yolu bulabilirsiniz.

Çocuklarlayeteri kadar sohbet etmemeniz aranızdaki bağı olumsuz anlamda zayıflatacaktır.

Çocuklarla yeterince iletişim kurmamanız çocuğun gelişimini ve aranızdaki bağı olumsuz etkileyecektir.


Ebeveynler ve çocuklar arasındaki iletişim bir çocuğun gelişimindeki en mühim faktörlerden biridir. Bu nedenle çocuğunuzla iletişim kurmaya yeteri kadar vakit ayırmazsanız, günün birinde uyandığınızda çocuğunuzun çoktan büyüyüp kendi hayatını oluşturduğunu fark edebilirsiniz.

Çocuklarınız yalnız başlarına oynarken sizinde evde kendi işlerinizi halletmeniz normaldir. Ancak bunu bir alışkanlığa dönüştürmemeye çalışın. Çünkü çocuğunuz sadece fiziksel varlığınızla değil, aynı zaman sevildiklerini ve ona değer verdiğinizi hissetmek için duygusal bağınıza da ihtiyaç duyarlar.

Zamanın geri dönüşü yoktur, bu yüzden beraber geçirdiğiniz anların tadını çıkarın.

Çocuğa para ile ilgili bir şeyler öğretmemeniz, paranın değerini bilmeden harcamasına sebep olacaktır.

Para konusunda hiçbir şey öğretmemeniz, çocuğunuzun bilinçsizce para harcamasına neden olacaktır.


Nedense bazı ebeveynler çocuklarıyla para konusunu konuşmaktan kaçınırlar. Tabii ki çocuklar paranın ağaçta falan yetiştiğini düşünmüyorlar. Ancak sihirli bir şekilde ATM'de belirdiğini düşünebilirler. Çocuklar para yönetimi ve bilinçli bir şekilde kullanma eğitimi almadan paranın hayattaki önemini anlamazlar.

Büyüdüklerinde de kazançlarını yönetmekte güçlük çekerler. Çocuğunuza biraz cep harçlığı vermek onlara para biriktirmeyi ve akıllıca para harcamayı öğretir. Ayrıca ergen çocuğunuzun kendi parasını kazanmasına da izin verebilirsiniz. Çocuğunuz para karşılığında komşunuzun çimlerini biçebilir ya da bebek bakıcılığı yapabilir.

Çocuklarınızla alışverişe gittiğinizde onlara istedikleri şeyleri almakta kullanabilecekleri bir bütçe verin. Tüm bu tüyolar çocuğunuzun bütçe, tasarruf ve sorumluluk sahibi olma gibi şeyleri öğrenmesini sağlayacaktır.

Çocuklarınızın yeteri kadarı huzurlu yaşamaması ileride mutsuz kişiler olmasına neden olacaktır.

Çocuklarınızın yeterince mutlu yaşamasını sağlamamanız, mutsuz bireylere dönüşmelerini sağlayacaktır.


Harika çocuk anıları çoğumuz için bulunmaz bir hazinedir. Dertsiz, kaygısız olduğumuz ve günlerimizin bir şeyler öğrenip ve yeni bir şeyler denemekle geçtiği o dönemleri tekrar yaşamak isteriz. Her çocuk yeni deneyimler edinmeli ve sağlıklı bir ortamda yaşamalıdır.

Zira bu sayede mutlu olurlar. Mutlu çocuklarda gelişimlerini daha sağlıklı bir şekilde tamamlarlar. Sonuç olarak yetişkin hayatına daha iyi uyum sağlarlar ve gelecekte yeni ilişkiler kurmaları kolaylaşır. Bu yüzden çocuğunuzla lunaparka gidin, midilliye binin ve tekne turu yapın.

Çocuklarınızın hayatında mümkün olduğunca çok mutlu an yaratmak için günde en az bir kez heyecan verici bir şeyler yapmaya çalışın.

Çocuklarınıza yeterince sevgi göstermemeniz onlarıda sevgilerini gösteremeyen kişilere dönüştürecektir.

Çocuklarınıza sevgi göstermemeniz onlarında sevgilerini ifade ederken zorlanmalarına neden olacaktır.
Sarılmak sadece birine sevgi göstermenin bir yolu değildir. Sarılmanın bununla birlikte sağlığa faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve harika bir stres atma yöntemidir. Ayrıca kendi çocuğunuza sarılmak çok güzel bir duygudur. Ne yazık ki bazı ebeveynler çocuklarına yeterince sık sarılmazlar.

Bazı ebeveynler çocuklarına karşı sevgi dolu olmanın, çocukları asileştirebileceğini düşünüyor. Diğerleri de özellikle bebekler söz konusu olduğunda bebeği sürekli kucakta tutmanın ve ona sarılmanın gelecekte sürekli kucak istemesine neden olacağını düşünüyor.

Fakat gerçek şu ki çocuklar büyüdükçe sarılma istekleri de azalıyor. Bu yüzden hazır onlara sarılabiliyorken tadını çıkarmayı deneyin.

Tutarlı olmamanız çocukların kafalarını karıştırabilir ve ileride onlarıda tutarsız biri haline dönüşebilir.

Tutarlı olmamanız çocukların neye izin verip neye vermediğiniz konusunda kafalarını karıştıracaktır.


Tutarlı olmamak çocuk yetiştirirken karşılaşılan en büyük zorluklardan biridir. Mesela genellikle çocuklarınızın sağlıksız yiyecekler yemelerine izin vermezsiniz. Ancak işinizin çok yoğun olduğu birgün yemek saatlerinde onlara pizza vermek zorunda kalabilirsiniz. Sonra bir bakmışsınız her öğün pizza yemek istiyorlar.

Çocuklarınız için her gün aynı standartları sağlamanın imkansız olduğunu hissedebilirsiniz. Ancak bunu yapmamak büyük pişmanlıklara yol açabilir. Çocukların neye müsaade edip neye etmediğiniz konusunda akılları karışabilir. Kesin kurallar koymazsınız, büyük olasılıkla istediğiniz gibi hareket etmezler ve itaat konusunda problem yaşamanız kaçınılmaz olur.

Ayrıca çocuğunuza iyi bir örnek oluşturmak için kendi kurallarınıza uymanız gerektiğini de unutmayın. Aile yemeğinde telefon kullanmanın yasak olması sizinde telefon kullanmamanız gerektiği anlamına gelir.

Çocuğunuzu yetiştirirken başka insanların önerilerini uygulamayın, bu çocuğu mutsuz eder.

Çocuğunuzu yetiştirirken başkalarının tavsiyelerini uygulamanız, çoğu zaman çocuğu mutsuz edecektir.


Bazı insanlar kimseyi istemese de tavsiye vermeden duramazlar. Genç ve deneyimsiz ebeveynler bazen başkalarını dinlemenin daha iyi olduğunu düşünebilirler. Bu tür uzmanlar çocuğunuzu nasıl beslemeniz, giydirmeniz ve yetiştirmeniz gerektiği hakkında çok bilgilidir.

Tabii bazı tavsiyeler mantıklı ve yararlı olabilir. Ancak çocuğunuzun ebeveyninin kendiniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çocuğunuz için en doğrusunu siz bilirsiniz. Ayrıca başkalarının çocuğunuzu haylazlık yaptığı için fırçalamasına da müsaade etmeyin.

Bir çocuğun onu her zaman destekleyecek ve koruyacak birinin varlığını hissetmeye ihtiyacı vardır. Bu yüzden onlara size her zaman güvenebileceklerini belli edin.