Yanan bir binadan nasıl kurtulacağınızı, kapıları açılmayan bir arabadan nasıl çıkacağınızı, üzerinize gelen bir ayıdan nasıl kaçacağınızı ya da doğal bir felaketten nasıl saklanacağınızı biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız, bilmeniz gereken 16 hayatta kalma mücadelesi başlıklı bu yazımdan öğrenebilirsiniz.

Bir ayı ile karşılaştığınızda ağır ağır geri çekilin, olur da sizi kovalarsa daire çizerek kaçın.

Bir ayıyla karşılaşırsanız yavaşça geri çekilmelisiniz, olur da kovalarsa daireler çizerek kaçabilirsiniz.


Bu konuda verilebilecek en iyi tavsiye vahşi doğadaki ayılardan uzak durmak olacaktır. Ama olur da böyle bir karşılaşma yaşarsanız ayıların oldukça süratli koşabildiklerini unutmamalısınız. Ancak araba ya da ağaç gibi cisimlerin çevresinden aniden dönmek ayıların en zayıf yanlarından biridir. Sizi dairesel bir hat üzerinde kovalamasını sağlarsanız, harcadığı enerjiye değmeyeceğinizi düşünüp sizi kovalamaktan vazgeçecektir.

Aslına bakarsanız ayılar insanlara nadiren saldırır. Size doğru yavaşça gelmeye başlayan bir ayı varsa siz de yavaşça geriye gidin. Genellikle ayı sizin insan olduğunuzu anladıktan sonra geri çekilecektir.

Eğer arabanızın kapısını açamıyorsanız koltuk başlığını sökerek demiriyle camı kırabilirsiniz.

Arabanın kapısı tüm gücünüzle itmenize rağmen açılmıyorsa koltuk başlığını sökerek camı kırabilirsiniz.


Kapıyı tüm gücünüzle itmenize rağmen açılmıyor mu? Paniğe kapılmayın. Acil bir durum söz konusuysa ve dışarıya çıkamıyorsanız, camı kırmayı denemelisiniz ama bunu doğru şekilde yapmalısınız. Camın ortasına değil, kenarına vurmalısınız. Koltuk başlığını çıkartabilirseniz camı kırmak için kullanabilirsiniz. Koltuk başlıkları araç modeline göre değişkenlik gösterir. Yani arabanızdaki başlığın nasıl çıkarıldığını olası bir duruma karşı öğrenmenizde fayda var.

Yangın sırasında zehirli gazlardan etkilenmemek için yere uzanmalısınız, ayakta durursanız bayılırsınız.

Yangın esnasında zehirli gazları solumamak için yere yakın durmalısınız, ayakta kalırsanız zehirlenirsiniz.


Birçok uzmanın söylediğine göre yangınlardaki en büyük tehlike alevlerden değil, karbonmonoksit gazı ya da diğer adıyla dumandan kaynaklanıyor. Bu nedenle bir yangın esnasında toksik gazları solumamak için yere olabildiği kadar yakın olmanız yaşamsal önem arz ediyor. Binadan çıkış yolunu bulana veya biri gelip sizi kurtarana dek bu pozisyonda kalmalısınız.

Kalabalık bir ortamda yardım istemek için bir kişiyi seçmelisiniz, yalnız o kişiden yardım istemelisiniz.

Kalabalık bir yerde yardım isterken bir kişi belirlemeli ve sadece o kişiden yardım etmesini istemelisiniz.


Birçok kişinin olduğu bir yerdeyseniz ve aniden hastalık ya da yaralanma nedeniyle yardıma ihtiyacınız olursa seyirci kalma etkisinden kaçınmanız gerekir. Bu durum ayrıca sorumluluğun yayılması olarak da bilinir. Yani insanlar başkalarının da bulunduğu durumlarda yardım etmeye tereddüt ederler. Bu nedenle yardım istemek için sadece bağırmak etkili değildir. Bunun yerine kalabalığın içinden bir kişiyi belirleyin ve ondan yardım isteyin. Örneğin "Sen kırmızı tişörtlü lütfen kalkmamak yardım et" deyin.

Evde nereden geldiği belli olmayan bir koku tespit ederseniz şalteri kapatıp tüm prizleri kontrol edin.

Evdeyken kaynağını belirleyemediğiniz bir koku alırsanız şalteri kapatıp tüm prizleri kontrol etmelisiniz.


Eğer kokunun sebebi evcil hayvanınızın yol açtığı ufak bir kaza ya da akvaryumunuz değilse dikkatli olmanızda fayda var. Bu koku eriyen elektrik kablolarından geliyor olabilir ve bir yangına hatta patlamaya dahi neden olabilir. Şalteri kapatıp tüm prizleri kontrol etmeli ve kabloların yanıp plastik kaplamasından emin olmalısınız. Ayrıca bir elektrikçi çağırarak sorunu kontrol ettirmek en iyi çözüm olacaktır.

Sualtı akıntısına yakalanırsanız karşı gelmeye çalışmayın, akıntıdan çıkana kadar paralelinde yüzün.

Sualtı akıntısına kapılırsanız karşı gelmeye çalışmamalısınız, kurtulana kadar paralelinde yüzmelisiniz.


Bu güçlü, dar kanallarda hızla hareket eden sular oldukça tehlikelidir. Kazara birine yakalanırsanız karşı gelmenizin hiçbir anlamı olmadığını unutmayın. Yani akıntıya karşı kıyıya doğru yüzmeye çalışmayın, yoksa tüm enerjinizi tüketirsiniz. Bunun yerine akıntıdan kurtulana kadar kıyıya paralel yüzmeye devam edin ve sadece akıntıdan kurtulduktan sonra kıyıya doğru yüzmeye başlayın.

Yağ nedeniyle çıkan bir yangını söndürürken su kullanmayın, çünkü su alevi büyütür.

Yağ yüzünden çıkan yangını söndürmek için su kullanmamalısınız, çünkü su alevi daha da büyütecektir.


Zaman zaman tavada kullanılan kimi yağlar ocaktayken alev alabilir. Böyle bir şey yaşamanız durumunda ilk olarak gazı kapatmalısınız. Tutuşan yağı suyla söndürmeye çalışırsanız ateşin daha da büyüyeceğini unutmamalısınız. Çünkü su tanecikleri doğrudan tavanın dibine ulaşır ve buharlaşmaya başlar. Bu da alevi daha güçlü hale getirir. Yapmanız gereken tavanın üzerini yanmayacak bir şeyle kapatıp oksijen kaynağını keserek alevi boğmaktır.

Dondurucu bir havada susarsanız sakın kar yemeyin, zira hipotermi olabilirsiniz.

Dondurucu bir ortamda susasanız bile kar yememelisiniz, zira çok çabuk hipotermiye yakalanabilirsiniz.


Kışın ortasında ormanda mahsur kaldıysanız ve yana yakıla su arıyorsanız yapacağınız son şey kar yemektir. Dondurucu bir ortamda bulunmanız ve aynı zamanda vücudunuza tamamen soğuk bir şeyler almanız süratli bir şekilde hipotermiye yakalanmanıza neden olabilir. Bir ateş yakarak, vücut sıcaklığını korumalı ve içmeden önce karı eritmelisiniz. Sıcak su içinizi ısıtacaktır.

Hortum esnasında yapılacak tek şey bir çukura saklanmak ya da evde iseniz küvete girmek olacaktır.

Hortum sırasında yapılacak en doğru şey dışarıdaysanız bir çukura, evdeyseniz de küvete saklanmaktır.


Bulunduğunuz bölgeye doğru gelen bir hortum varsa yapacağınız en mantıklı şey haliyle en yakın sığınakta gizlenmek ya da evin bodrum katına inmek olacaktır. Fakat bazen bunlar için zaman kalmamış olabilir. Evinizin içinde saklanabileceğiniz bir yer arıyorsanız, küveti seçmelisiniz. Zemine sıkı sıkıya bağlı olduğu için her evdeki en güvenli nokta burasıdır.

Ayrıca çoğu banyonun güçlü bir iskeleti vardır ve borular sayesinde yapısı bir arada kalır. Fırsat bulursanız yanınıza büyük bir yastık almayı da unutmayın. Düşebilecek molozlardan sizi koruyacaktır.

Deniz sahilden aniden çekilirse ve tabanı ortaya çıktıysa tsunami olacak demektir.

Deniz sahilden beklenmedik şekilde çekildiyse ve tabanı ortaya çıktıysa hızlıca oradan uzaklaşmalısınız.


Kumsalda güneşlenmek kadar güzel bir şey daha yoktur. Ama böylesine dinlendirici bir ortamdayken bile tetikte olmalısınız. Su plajdan umulmadık bir şekilde ve çabucak çekildiyse ve deniz tabanı ortaya çıktıysa etrafınızdaki herkese haber vermeli ve olabildiğince çabuk şekilde o bölgeden uzaklaşmalısınız. Çünkü su hattının kıyıdan anormal derecede uzakta olması tsunaminin bir işaretidir.

Zehirli yılanları gözleri kedi gözü gibi olur, zehirsiz yılanların göz bebekleri yuvarlaktır.

Zehirli yılanları tanımak için gözlerine bakmalısınız, tehlikesiz yılanların göz bebekleri daha yuvarlaktır.


Tabii ki en iyisi yılanlardan tümüyle uzak durmaktır. Ama yine de zehirli ve zehirsiz yılanların arasındaki farkı bilmekten zarar gelmez. Zehirsiz yılanların kuyruklarının alt tarafındaki pulları iki kısım halindeyken, zehirli olanlar tek parçadan oluşan pullarla çevrilidir. Tehlikesiz olmayan yılanların yuvarlak göz bebekleri varken, tehlikeli olanların kediye benzer gözleri vardır.

Ayrıca zehirli yılanların genellikle boyun ve baş bölgesi arasında bariz bir fark bulunur. Zararsız yılanlardaysa bu yoktur. Bu arada bir yılanın gerçekten zehirli olup olmadığını yalnızca bir uzmanın anlayabileceğini unutmayın. Ama çoğu durumda bu ayrımlar geçerlidir.

Kırılmak üzere olan ince bir buz tabakasında sakın hareket etmeyin, yere uzanın ve tüm vücut ağırlığınızı eşit olarak dağatın.

Kırılmak üzere olan ince bir buz tabakasında mahsur kalırsanız yere uzanarak ağırlığınızı dağıtmalısınız.


İnce bir buz tabakasında mahsur kaldıysanız ve yardımınıza gelecek kimsecikler bulunmuyorsa yere yüzüstü uzanmalısınız ve kollarınızla, bacaklarınızı açmalısınız. Bir buz kıracağınız varsa onları kullanarak kendinizi güvenli zemine doğru çekebilirsiniz. Buz kıracağınız yoksa ulaşmak istediğiniz noktaya doğru sürünmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede vücut ağırlığınızı yere eşit şekilde dağıtmış olursunuz.

Saçlarınız aniden elektriklenirse bu o bölgeye yıldırım düşeceği anlamına gelir.

Saçlarınız birden elektriklenirse oradan kaçmalısınız, bu genelde yıldırım düşeceği zamanlarda olur.


Diyelim ki dağın başında bir yerdesiniz ve saçlarınız aniden kendiliğinden elektriklenmeye başladı. Sadece saçlarınızın kötü olduğu günlerden biridir diye düşünebilirsiniz. Ama maalesef bu havadaki elektriği işaret eden bir belirtidir ve çoğunlukla yıldırım düşmeden hemen önce meydana gelir. Bulunduğunuz yerden olabildiğince hızlı şekilde kaçmalı ve bir sığınak bulmalısınız. Aynı sebeple bir fırtına duyurusu yapıldığında herhangi bir yüksek noktaya çıkmakta tehlikeli olabilir.

Denize çakılan bir uçaktan çıkmadan evvel yeleğinizi şişirmeyin, çünkü suyun kaldırma kuvveti çıkmanıza izin vermeyecektir.

Denize düşen bir uçaktan çıkmadan yeleğinizi şişirmemelisiniz, çünkü kaldırma kuvveti sizi geri itecektir.


Suya iniş yapılması gereken acil bir durumda hızla batan uçağın içerisinde can yeleğinizi şişirmek büyük bir hata olur. Yardım olmaksızın hareket edemezsiniz, çünkü kaldırma kuvveti sizi kabinin tavanına doğru iter. En güvenli yol, derin bir nefes alıp uçaktan dışarı yüzmek ve can yeleğinizi de yanınıza almak olacaktır. Can yeleğinizi şişirme ipini sadece uçaktan çıktıktan sonra çekmelisiniz.

Uykulu araç kullanmak zorunda kalırsanız kaza yaptırmayacak müzikler açın.

Uykulu bir şekilde araç kullanmak zorunda kalırsanız, kaza yaptıracak müzikler dinlememelisiniz.


Araba kullanırken müzik dinlemek çoğu zaman tehlikeli olabilir. Elbette bu müzikten tamamen vazgeçeceğiniz anlamını taşımıyor ama dans etme duygusu veren, yüksek ve hareketli müzikleri tercih etmemelisiniz. İsrailli araştırmacılar 2012 yılında bu tür müziklerin konsantrasyonunuzu bozduğunu ispatladılar. Aynı çalışma sevmediğiniz bir müziği dinlemenin de aynı şekilde sürüş becerinizi etkilediğini gösteriyor. Yani sevdiğiniz müziklerden oluşan bir liste hazırlayın ve bunların sakin parçalar olmasına dikkat edin.

Pet şişe gibi yangına neden olabilecek nesneleri güneşin altında bırakmayın.

Yangına sebep olabilecek nesneleri güneşin altında bırakmamalısınız, çoğu yangın bu şekilde çıkmaktadır.


Günlük hayatımızda kullandığımız zararsız bir şey yangına sebep olabilir mi? Bu bilgi sizi şaşırtabilir ama pet şişeye doğrudan gelen güneş ışığı, gerçekten de bir yangın başlatabilir. pet şişeye direk olarak gelen güneş ışıkları, öngörülemeyen bir yangını başlatabilir. Bunun nedeniyse su şişesinin pencereden gelecek ışığı bir bölgede toplayan bir mercek işlevi görmesidir. Bu nedenle su şişelerini hiçbir zaman doğrudan güneş ışığının altında ya da arabanızda bırakmayın.