Birbiri ardına uykusuz geceler geçirmekten, sonsuza kadar bebek kundaklamaktan ve bir sürü pis kokulu bez değiştirmek yoruldunuz mu? Bebek bakımını zahmetsizleştirecek bazı ipuçlarım var. Yeni doğan bebek için bu bakım bilgileri, özellikle yeni anne-baba olanların işlerini kolaylaştıracaktır.

Yeni dünyaya gelen bebeği uykuya hazırlamak için oda sabah aydınlık, akşam ise loş bir ışıkta olmalıdır.

Yeni doğan bebeği uykuya hazırlamak için oda gündüz aydınlık, gece ise loş bir ışıkta tutulmalıdır.


Yeni doğan bebeklerin uyku sorunları, rahmin içinin daima karanlık ve sıcak olduğu gerçeğine dayanır. Doğal olarak bebek bu düzene ayarlıdır. Dolayısıyla dünyamıza gelir gelmez ışık gibi tüm değişikliklere uyum sağlamak zorundadır. Süreci kolaylaştırmak için odayı sabahları aydınlık, akşamları ise loş bir ışıkta bırakmaya çalışın.

Bu bebeğinizin sabah ve akşam arasındaki ayrımı kavramasına yardımcı olacaktır. Neredeyse uyumak üzere olan bebeğiniz ise dayanılmaz derecede şirin gelebilir ve o tombiş minik yanakları öpme arzusu hissedebilirsiniz ama bu pek iyi bir fikir değildir.

Cazibesine karşı koymanız gerekir. Çünkü bebek bunu onunla oynamak istediğinizin ya da öğle yemeği vakti olduğunun bir işareti olarak algılayıp uyanabilir. Bebeğin dünyamızın işleyişine ayak uydurmasının biraz zaman alacağını da unutmayın, yani sabırlı olun.

Uykusuz kalmamak için dinlenme vakitleri bebeğinkine uydurulmalı, bebekle beraber uykuya yatılmalıdır.

Uykusuz kalmamak için uyku döngüsü bebeğinkine uydurulmalı, bebek uyuduğunda uyunmalıdır.


Ne zaman uykuya dalmanın sınırında olsam yeni doğan bebeğim bunu anlardı ve hemen ağlamaya başlardı. İlk birkaç gün pek fazla uyuduğumu söyleyemem. Bu da beni biraz yorgun ve huysuz yapmıştı. Evet kabul ediyorum gerçekten huysuzdum. İşte o zaman nasıl ve ne zaman uyuyacağımı bulmam gerektiğini anladım.

Çözümü oldukça basitti; bebek uyuduğunda uyuyordum. Uyku döngünüzü bebeğinkine uyarlayarak yeterli derecede dinlenebilirsiniz. Böylelikle uyandığınızda daha enerjik ve canlı olabilirsiniz.

Yeni doğan bebeği kundaklamak, bebeğin gevşeyerek daha hızlı uykuya geçmesine yardımcı olacaktır.

Yeni doğan bebeği kundaklamak, bebeğin rahatlayarak daha çabuk uykuya dalmasını sağlayacaktır.


"Bir bebeği battaniyeyi sarmak ne kadar zor olabilir ki?" dediğinizi duyabiliyorum. Evet ben de tam olarak öyle düşünmüştüm, fakat bebeğinizin kendisini olabildiğince güvende ve rahat hissetmesi için bu becerinin bir çeşit ilim olduğunu unutmamanız gerekiyor.

İlk önce ince bir battaniyeyi paralel kenarlı şekilde yayın ve üst köşesini yaklaşık dörtte birine kadar aşağıya katlayın. Bebeği omuzların katın tam altında olacak şekilde sırt üstü battaniyenin üstüne koyun. Daha sonra battaniyenin sağ köşesini alıp, bebeğin vücudunun üstüne çekin ve sol tarafının altına sıkıştırın. Ufaklığın sol kolunu dışarıda bırakın, elbette bunu diğer taraftan soldan sağa da yapabilirsiniz. Alt köşeyi yukarı çekin ve az önce bebeğinizin sağ omuzu üzerinde oluşturduğunuz katı sıkıştırın.

Son olarak kalan köşeyi alın, bebeğin üzerine çekin ve altına sıkıştırın. Altık mükemmel kundaklanmış bebek dürümüz hazır. Kundaklama sahiden çok önemlidir, bebeğe kendini güvende ve emniyette hissettirir. Bu şekilde daha kolay gevşer ve hızla uykuya dalar.

Bebek kucaklanırken boynu kafasının arka tarafından desteklenmelidir, çünkü bebeklerin boyunları güçsüzdür.

Bebek kucaklanırken boynu desteklenmelidir, çünkü yeni doğan bebeklerin boyun kasları güçsüzdür.


İster anne-baba olsun ister olmasın, hemen hemen herkes hayatının bir noktasında bunu duymuştur. Evet bu doğru, aşırı derecede de önemlidir. Bebeği kucaklarken boynuna destek vermeyi asla ama asla ihmal etmemelisiniz. Bunu bebeği kollarınıza yatırarak ya da ellerinizden biriyle başının arkasından tutarak yapabilirsiniz.

Zira yeni dünyaya gelen bir bebeğin boyun adaleleri başını taşımayacak kadar güçsüzdür. O yüzden ona bu noktada yardımcı olmanız gerekir.

Göbek bağına dikkat gösterilmelidir, kordon düşene kadar sünger banyosu uygulanmalıdır.

Göbek kordonuna dikkat edilmelidir, kordon kuruyup düşene kadar sünger banyosu yaptırılmalıdır.


Sıkıştırılmış göbek kordonuyla ilgili aklınızda tutmanız gereken en mühim şey bunun sürekli temiz ve kuru olması gerektiğidir. Bu nedenle kordon kuruyup düşene kadar ki bu iki hafta kadar sürebilmektedir, bebeğe yalnızca sünger banyosu yaptırılması gereklidir.

Kordon kendi kendine düştüğünde küvete geçebilirsiniz. Sarımsı bir akıntı veya ağır bir koku gibi enfeksiyon işaretleri görürseniz kesinlikle doktora gitmeniz gerekmektedir.

Bebeklere haftada üç defa banyo yaptırılmalıdır, doktorlar bu şekilde tavsiye vermektedir.

Bebeklere her gün banyo yaptırılmamalıdır, doktorlar haftada üç kez yıkanmasını tavsiye etmektedir.


Bebek cildi fazla yumuşaktır ve banyodan sonra çok kayganlaşabilir. İşte bu yüzden bebeği küvetten çıkarırken fazlasıyla dikkatli olmanız aşırı derecede önemlidir. Bunu yapmanın en güvenli yolu bebeğin kollarının altından tutmaktır ve bu sırada hem boynunu hem de başını destekleyerek kavramaktır.

Bebeklerin günlük banyo yaptırılmaya gereksinimleri olmadığını da aklınızda bulundurmalısınız. Aksi halde ipeksi yumuşaklıktaki cildi kuruyarak tahriş olacaktır. Birçok doktor, bebeklerin kendi kendilerine hareket etmeye başlayana kadar sadece haftada üç defa yıkanmasını tavsiye etmektedir.

Bez değiştirmeden evvel ellerin yıkanması gerekir, çünkü ellerdeki bakteriler bebeğe geçebilir.

Bez değiştirmeden önce ve sonra eller yıkanmalıdır, aksi takdirde ellerdeki bakteri bebeğe geçecektir.


Bez değiştirmek her yeni anne ve babanın kısa zamanda uzmanlaşacağı bir görevdir. Kirlenmiş bezi çıkarıp yerine yeni, temiz bir tane koyuyorsunuz. Ama hatırlamanız gereken bazı önemli şeyler var. Mesela ellerinizdeki bakterinin bebeğinize geçmesini engellemek için daima öncesinde ve sonrasında ellerinizi yıkamalısınız. Bilhassa kızlarda enfeksiyon olmasını önleyecektir.

Pişiği önlemek için temiz bezi koymadan önce bebeğin cildinin temiz ve kuru olduğundan da emin olmalısınız. Pişik kremi kullanmakta olmazsa olmazlardan biridir. Son olarak bezleri değiştirirken göbek kordonuna da dikkat etmelisiniz.

Daha kordon düşmediyse bezin göbek kordonunu geçip geçmediğinden emin olmalısınız. Yeni doğanlar için üretilen kimi bezlerde tahriş olmasını önlemek için göbek deliği çevresinde bir oyukluk vardır. Sizinkinde yoksa endişe etmenize gerek yoktur. Göbek kordonunu açıkta bırakmak için bezi aşağıya katlayabilirsiniz.

Bebeğin aç uyumaması için, uyukladığı zamanlarda ayaklarının altı hafifçe gıdıklanabilir.

Bebeğin boş bir mideyle uyuya kalmaması için, uyukladığı anlarda ayakları hafifçe gıdıklanmalıdır.


Bebeğini anne sütüyle besleyebilen ya da beslemeyi tercih eden bir anne için, bebeğin beslenme saatiyle ilgili bazı faydalı taktikler vardır. Pozisyonlama konusunda klasik beşik tutuşu ve daha az bilinen futbol tutuşu gibi farklı uygulamalar vardır. Anneler hangi yolun kendileri ve bebekleri için daha rahat ve güvenli olduğuna karar verebilirler. En önemlisi de budur. Ayrıca emerken yorulan ve içi geçen uykulu bir yeni doğanınız varsa bebeğinizi beslerken ayaklarını gıdıklayabilirsiniz.

Bu onun boş bir mideyle uyuya kalmasını önleyecektir. Bebek mamasıyla besleniyorsa çocuk doktorunuz size ihtiyacınız olan talimatları verecektir. Yeter ki biberon şişelerinin filmlerde gördüğünüz gibi her defasında ısıtılmasına gerek yoktur. Mamayı sıcak yedirmeye karar verirseniz mikrodalga fırınını kullanmamalısınız.

Zira mikrodalga fırınından çıkan mamayı bileğinizle kontrol ederken fark edemeyeceğiniz bazı sıcak noktaları gözden kaçırabilirsiniz. Bir tas sıcak suyla yemeği ısıtmak en doğrusudur. Ayrıca şişeyi fazla çalkalamayın, öyle yaparsanız oldukça gazlı ve rahatsız bir bebeğe davetiye çıkarırsınız.

Bebeğin kemik ve kaslarının kuvvetlenmesi için istikrarlı olarak tüm bedenine masaj yapılması gerekir.

Bebeğin kemiklerini ve kaslarını güçlendirmek için düzenli olarak tüm vücuduna masaj yapılmalıdır.


Kim iyi bir masajdan hoşlanmaz ki? Sizinde sevdiğinizi biliyorum ve benim bebeğimde seviyor. Ancak bir yeni doğan için bu daha da önemlidir. Çünkü kemiklerini ve kaslarını güçlendirir. Ufaklığınızla da bağ kurmanız için harika bir yol olduğundan bahsetmiyorum bile.

Uygulamanız gereken tek şey bebeğinizi yatak benzeri konforlu bir yüzeye altına bir havlu sererek yatırmaktır. Masaj yaparken bebek için faydalı bitkisel yağları da kullanmayı unutmamalısınız. Bacaklarla başlamalı ve kollarla devam etmelisiniz. Daha sonra göğsüne ve en sonunda da bebeğin sırtına masaj yapmalısınız.

Yeni doğan bebekle sağlam bir ilişki oluşturmak için bebeğin gözlerinin içine bakarak konuşmalısınız.

Yeni doğan bebekle güçlü bir bağ kurmak için bebeğin gözlerinin içine bakılarak onunla konuşulmalıdır.


Bağ oluşturmak herkes için farklı olsa da gaye aynıdır. Bebekle anne-baba arasında sıkı bir bağ kurmaktır. Bu sürece bebek doğduğundan itibaren başlamalıdır. İlk aşamada tek gereken nazikçe tenden tene temas kurmaktır. Bir başka önemli şey de bebeğin gözlerine bakıp onunla konuşmaktır.

Dediklerinizin tek kelimesini anlamadığı için tuhaf geldiğini biliyorum. Ama o bağı kurmadan sahiden işe yaramaktadır. Daha bebeğin görme gücü o kadar iyi olmadığı için iletişim kurarken de iyice yaklaşmanız gerekmektedir. Bu şekilde bebek sizi daha iyi görebilecektir.