Tarz sahibi bir kadın olmanın yolları söyleşinin üzerinden 1 hafta geçti. Üzerine yeni bir şeyler ekleyerek güzel bir yazı hazırlamanın iyi olacağını düşündüm. Çeşitli tasarımcıların, moda ikonlarının ve stilistlerin görüşlerini de derleyerek bu yazıyı hazırladım. Eğer siz de tarz sahibi olmanın yollarıyla ilgileniyorsanız, bu 20 maddeye kesinlikle ama kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Tarz sahibi bir kadın olmanın yolları, doğru kumaşı seçmekten geçiyor.

1 - Doğru Kumaşı Seçin


Doğal ipeğin, kaşmirin ve derinin çok şık göründüğü gerçeğini inkar edemeyiz. Ancak güzel göründükleri kadar pahalılarda yine de ucuz görünmeyen uygun fiyatlı alternatiflerde bulabilirsiniz.

Keten, suni süet ve pamuklu giysiler kaliteli oldukları için genellikle iyi seçimdir. Suni materyaller kolaylıkla deforme edilebildiklerinden, bu malzemeden üretilen kıyafetlerden uzak durmak en iyisidir. Polyester konusundaysa net bir şey belirtmek zordur. Kalitesi elbiseden elbiseye göre farklılık gösterir. Bu yüzden kıyafet satın almadan önce size yakışıp, teninize hoş bir his bıraktığından emin olmak için yakından incelemelisiniz.

Renk uyumu yakalayın, genellikle aynı renk ailesinden gelen kıyafetler daha şık görünmenizi sağlayacaktır.

2 - Renk Uyumu Yakalayın


Eğer modayı takip ediyorsanız, tasarımcıların genellikle aynı renk ailesinden gelen kıyafet takımları tasarladıklarını fark etmişsinizdir. Siz de gardırobunuzda haute couture havası estirmek istiyorsanız en beğendiğiniz tonları seçin ve gardırobunuzu benzeşen renklerdeki kıyafetlerle doldurun. Bu tarz kıyafetler kesinlikle daha özenli ve şık görünmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca tüm kıyafetleriniz birbiriyle uyumlu olduğundan, her sabah hazırlanmak içinde daha az zaman harcayacaksınız. Her iki açıdan da karlısınız.

Beyaz gömlek temel parçalardan biridir ve neredeyse her tarzla uyumludur.

3 - Beyaz Gömlek Kullanın


Bu parça dolabınızın olmazsa olmazlarından biridir. Vücudunuza bir kesime sahip, kaliteli bir kumaştan yapılmış beyaz bir gömlek her kıyafetin kusursuz görünmesini sağlar. Beyaz gömlek temel parçalardan biridir ve neredeyse her tarzla uyumludur. Ancak önemli bir nokta var. Gömleğinizin tam beyaz olmasına dikkat edin, çünkü soluk beyazlar kombininizin kötü görünmesine sebep olabilir.

El çantası en önemli aksesuarlardan biridir ve kıyafetlerinize gösteriş sağlar.

4 - El Çantasını İhmal Etmeyin


Söz konusu aksesuarlar olduğunda el çantası en önemlilerinden biridir ve kıyafetlerinize gösteriş sağlar. Dayanmak her ne kadar zor olsa da sahte el çantaları almaktan kaçının. Bütçeniz kısıtlıysa orijinal ve benzersiz bir çanta bulsanız daha iyi olur. Kıyafetlerinizin çoğuna uyan, nötr renklerde bir el çantası edinin. Zıt renkli, toka, püskül, fırfır ya da nakış detaylı çantaları almayın. Çünkü bu detaylar çantanızın kalitesiz görülmesine yol açar.

Solmuş bir kıyafet imajınızın mahvolmasını ve bayağı görünmenize sebep olur.

5 - Soluk Renklerden Kaçının


En sevdiğiniz kırmızı bluz, artık kırmızı değil mi? Öyleyse gözünü arkadan ona kalmadan ona veda etme zamanı gelmiş demektir. İmajınızı mahvetmek ve bayağı görünmek istemiyorsanız, solmuş tüm kıyafetlerinizden kurtulun. Tüm giysilerinizin ilk günkü görüntüsünü korumak için onları dikkatlice yıkayın ve etiketlerindeki yıkama ve ütüleme talimatlarına uyun.

Bedeninize uymayan kıyafetlerinizi terziye götürererek daralttırabilirsiniz.

6 - Kıyafetleri Bedeninize Uydurun


Kıyafetinizin bedeninize uymamasından daha kötü bir şey yoktur. Bedeninize uygun olan kıyafeti seçtiğinizde bile bu başınıza gelebilir. Çünkü her ne kadar şok edici olsa da standart bir beden herkesin vücuduna uyum sağlamayabilir. Fakat durumu kurtarmak için kıyafetlerinizi terziye götürebilirsiniz. Ucuz kıyafetler, terzinin yardımıyla üzerinizde ünlü bir tasarımcının kıyafetlerinden daha güzel durabilir.

Çok fazla parfüm sıkmak, kapalı bir ortamda çevredekileri rahatsız edecektir.

7 - Çok Fazla Parfüm Sıkmayın


Koku kıyafetlerinizi tamamlayan son detaydır. Parfüm tıpkı giysi ve aksesuarlar gibi bir insan hakkında çok şey söyleyebilir. Tarzınızı, zevkinizi ve kişiliğinizi vurgulayabilir. Ancak toplu taşıma vasıtalarını tercih edecekseniz ya da kapalı bir alanda çok uzun zaman kalacaksanız, gerektiğinden fazla parfüm sıkmamak en iyisidir. Zira zarif bir kadın her daim başkalarının özel alanına saygı gösterir.

Mükemmel görünmek için çabalayan birçok kadının modası geçmeyen bej renk bir kıyafeti mutlaka vardır

8 - Kararsız Kaldığınızda Bej Rengini Seçin


Bu klasik ve nötr renk büyülü bir şekilde sizi daha gösterişli ve şık gösterme gücüne sahiptir. Dahası bu rengi neredeyse her renkle kolayca kombinleyebilirsiniz. Bu yüzden mükemmel görünmek için çabalayan birçok kadının modası geçmeyen bej bir paltosu mutlaka vardır.

Kıyafetlerin içinde daha güzel görünmek için dış görünüşünüze özen göstermelisiniz.

9 - Dış Görünüşünüze Özen Gösterin


Ünlü tasarımcı Karl Lagerfeld, kot pantolon ve tişört giyerek bile kusursuz ve şık görünebilirsiniz demiştir. Moda ikonlarından ilham alıp stil ipuçlarına uyarken kıyafetlerin en önemli etmen olmadığını göz ardı etmeyin. Keza görünüşünüz bedeninizin biçimi, cildinizin durumu ve makyajınıza bağlıdır. Dış görünümünüz üzerinde çalışın, bu sayede kendinizi her giysinin içinde rahat ve harika hissedeceksiniz.

Klasik desenleri tercih ettiğiniz sürece, dolabınızda desenli kıyafetler bulundurmak iyidir.

10 - Desenler Konusunda Dikkatli Olun


Çizgi puantiye ve leopar deseni gibi klasik desenleri tercih ettiğiniz sürece, dolabınızda desenli kıyafetler bulundurmak iyidir. Bu parçalar hep modadır. Ancak bunun dışındaki desenleri diğer giysilerle kombinlemek zordur ve vücut şeklinize bağlı olarak kötü bir görüntü yaratabilir. Ayrıca desen kıyafetin dikiş yerlerinde uyumlu görünmelidir. Desenler, dikiş yerlerinde olması gerektiği gibi birleşmiyorsa o kıyafeti satın almayın.

Çoğu zaman görülebilir fermuarlar elbisenin kalitesiz görünmesine neden olur.

11 - Fermuarı Görünen Kıyafetler Kullanmayın


Bir elbisenin kalitesini anlamak için yalnızca kumaşına değil, aksesuarlarına da bakmak gerekir. Çoğu zaman görülebilir fermuarlar elbisenin kalitesiz görünmesine neden olur. Fermuarlar görünmez olmalı ya da en azından tüm parçalarının rengi kumaşın rengiyle aynı olmalıdır.

Çoğu durumda üstünüze giydiğinizi, altınıza giydiğiniz pantolonun içine sokmak daha iyidir.

12 - Kıyafetlerinizi Pantolon İçine Sokun


Saatlerinizi harcamamışsınız gibi aynı anda hem şık hem de sade görünmek istersiniz değil mi? Ancak bol bir gömlek, büyük ihtimalle sizi hoş olmayan bir görüntü verecektir. Çoğu durumda üstünüze giydiğinizi, altınıza giydiğiniz kıyafetin içine sokmak daha iyidir. Kıyafetinizi daha uyumlu hale getirir ve bonus olarak belinizi ön plana çıkarırsınız.

Kırışık kıyafetler kadar ben özensizim diye bağıran bir şey olamaz, çevrenize kötü bir izlenim verirsiniz.

13 - Kırışık Kıyafetler Giymeyin


Kırışık kıyafetler kadar ben özensizim diye bağıran bir şey olamaz. Başkalarının kıyafetlerinizin kırış olduğunu fark etmemesine imkan yoktur. Ütü yapmanın heyecan verici bir şey olmadığının farkındayım ama kusursuz görünmek istiyorsanız, kıyafetlerinizi ütülemelisiniz. Kıyafetlerinizin fiyatı ne olursa olsun düzgün ve ütü olduğunda kesinlikle çok daha iyi görünecektir.

İç çamaşırı izi en lüks kıyafetleri bile berbat gösterebilir, bu durumdan kaçınmak için şekillendirici çamaşırlar kullanın.

14 - İz Bırakan İç Çamaşırı Kullanmayın


İç çamaşırı izi en lüks kıyafetleri bile berbat gösterebilir. Bu sinir bozucu durumdan kaçınmak için sizi daha ince gösterecek şekillendirici çamaşırları ya da her giysinin altında düzgün görünen basit tangaları tercih edebilirsiniz. Sütyeninizde bu hususta önemlidir. Sırtı açık ve straplez elbiseleri ya da bluzları iyi bir şekilde taşımanızı sağlayacak bir çift yapışkanlı silikon sütyen alabilirsiniz.

Eskiyen gömlek, hırka ve palto sadece düğmeleri değiştirilerek daha şık bir parçaya dönüştürülebilir.

15 - Eski Düğmeleri Değiştirin


Normal bir gömlek, hırka ve palto sadece düğmeleri değiştirilerek daha şık bir parçaya dönüştürülebilir. Ucuz elbiselerin düğmeleri çoğunlukla plastikten olur. Ancak bu düğmeleri kolaylıkla cam, ahşap veya metal düğmelerle değiştirebilirsiniz. Dikiş malzemeleri satan mağazalarda ve hatta büyük annenizin dikiş kutusunda gerçekten ilginç seçenekler bulabilirsiniz. Artık giymediğiniz eski kıyafetlerin düğmelerini bile kullanabilirsiniz.

Daha şık görünmek istiyorsanız kendinize bir blazer ceket almalısınız.

16 - Tarz Görünmek İçin Blazer Ceket Giyin


Daha şık bir stile sahip olmak istiyorsanız, bütün kıyafet dolabınızı yenilemenize gerek yok. Bazen tek lazım olan bir takım yeni kıyafetlerdir. Bunlardan biri de blazer cekettir. Nötr renkli bir blazer daha tertipli görünmenizi sağlarken, canlı renkli bir blazer kıyafetinize yeni bir soluk katacaktır.

Günlük olarak giyebileceğiniz kıyafetler bellidir, bu yüzden giymeyeceğiniz kıyafetlere para harcamayın.

17 - Sık Giymeyeceğiniz Kıyafetler Almayın


Her gün giyebileceğiniz şeylere para harcamak, sadece özel günlerde giyebileceğiniz ya da modaya uygun kıyafetlere para harcamaktan daha mantıklıdır. Günlük olarak giyebileceğiniz kıyafetler bellidir. Bu yüzden bütçeniz doğrultusunda en kaliteli olanı almak önemlidir. O çingene pembesi prenses elbisesi harika görünse de sadece bir kez giyeceğiniz için tüm maaşınızı ona harcamak anlamsızdır.

Güneş gözlüğü anında daha iyi görünmenizi sağlar, şık görünmek için kesinlikle bir tane almalısınız.

18 - Güneş Gözlüğü Takın


Güneş gözlüğü anında daha iyi görünmenizi sağlar. Belki de bu ünlülerin başlattığı bir akımdır kim bilir. Nasıl bir güneş gözlüğü seçeceğinizden emin olamıyorsanız her zaman klasik, büyük ve siyah olanları tercih edin. Bunlar hangi tarzda olursa olsun tüm kıyafetleri tamamlarlar.

Yuvarlak burunlu bir ayakkabı yerine sivri burunlu bir ayakkabı giymek görünüşünüzü tamamen değiştirebilir.

19 - Sivri Burunlu Ayakkabı Edinin


Ayakkabılara gelince, bütün ayakkabı dolabınızı değiştirmenize gerek yok. Fakat bir çift klasik sivri burunlu ayakkabı almak iyi bir tercih olacaktır. Yuvarlak burunlu bir ayakkabı yerine sivri burunlu bir ayakkabı giymek görünüşünüzü tamamen değiştirebilir. Sivri burun bir ayakkabı profesyonel olduğunuzu gösterir ve görünüşünüze o ekstra zarif detayı ekler.

Aksesuarlarınızın uyumlu olması sizi daha şık ve göz alıcı gösterecektir.

20 - Aksesuarlarınız Uyumlu Olsun


Stil sahibi olmak çoğu insanın göz ardı ettiği küçük ayrıntılarla ilgilidir. Kıyafetlerinizin, ayakkabınızın, çantanızın ve mücevherlerinizin üzerindeki metal detayların rengine bakın. Hepsinin aynı renkte olmasına dikkat edin.

Aynısı kemerinizin tokası içinde geçerlidir. Metal bir detayı baz alın ve diğer aksesuarlarınızı ve kıyafetlerinizi ona uyumlu olacak şekilde seçin. Örneğin kolyeniz altın rengindeyse, giyeceğiniz elbiselerin ve takacağınız diğer takılarında aynı tonlarda olması gerekir. Çok da önemliymiş gibi görünmüyor öyle değil mi? Ama bana güvenin. Görünüşünüze harika bir uyum katacaktır.