Kanada hakkında ne kadar bilgisiniz? Her yıl düzenlenen küvet yarışlarından, UFO'lar için hazırlanan özel iniş pistinden ya da Mars'taki Gander kraterine adını veren kasabadan haberiniz var mı? Eğer yoksa Kanada hakkında 50 farklı bilgi verdiğim bu yazımdan faydalanabilirsiniz.

Kanada'nın %90'ı tenhadır, 7.820 KM uzunluğundaki en uzun ulusal otoyolun sahibidir.

Topraklarının %90'ı tenhadır, 7.820 kilometre uzunluğunda dünyadaki en uzun ulusal otoyola sahiptir.


1 - Kanadalılar devamlı af dilemeleriyle ünlüdür. Hatta karşılarındaki kişi apaçık kusurlu olsa dahi yine de af dilerler. Öyle çok af dilerler ki bunun için 2009 yılında bir af dileme yasası yürürlüğe sokuldu. Bu yasa Kanadalılara suçlu olduğunu kabul ediyor gibi görünmeden af dileme imkanı sağladı.

2 - Kanada topraklarının aşağı yukarı %90'ı ıssızdır. Yüzölçümü bakımından Amerika'dan daha geniş olmasına karşın, nüfusu Amerika'nın nüfusunun sadece %11'i kadardır.

3 - 7,820 kilometre uzunluğuyla Trans Kanada otoyolu neredeyse dünyadaki en uzun ulusal otoyoldur. Onu sadece Avustralya'nın birinci otoyolu geride bırakmaktadır.

4 - Trans Kanada otoyolu boyunca seyahat edilerek Quebec Eyaleti'ne varıldığında dikkat edilmelidir. Çünkü dünyanın en neşe saçan kasabası Saint Lois du Ha! Ha! oradadır. Evet tam olarak iki Ha Ha ile yazılmaktadır. Öyle ki kasabanın bir kasaba ismindeki en çok ünlem işareti dalında bir Guinness Dünya Rekoru dahi bulunmaktadır.

5 - Kanada'da kutup ayılarının evlere girerek yiyecek çalması yasa dışıdır. Yani eğer bir kutup ayısını buz dolabını karıştırırken görürseniz polis çağırmalısınız. Komik gelebilir ama Churchill, Manitoba'da kutup ayıları için özel bir de hapishane mevcuttur. Bu baş belası ayılar yerleri değiştirilene kadar bir süre orada tutulmaktadır.

Kanada bayrağı resmi olarak 1965'de kabul edilmiştir, 1966'da da kullanılmaya başlanmıştır.

Bayrağını resmi olarak 1965 yılında kabul etmiştir, 1966'dan sonra ülkede küvet yarışları başlamıştır.


6 - Kanada bugünkü bayrağını 1965'te kabul etmiştir. Bu 1867 yılında ferdi bir ülke olduktan hemen hemen 100 sene sonraydı.

7 - Britanya Kolumbiyası'ndaki Nanaimo'nun halkı heyecan verici buldukları küvet yarışı sporunun taraftarıdır. 1967'den beri düzenlenen yarışlara çok sayıda kişi katılmaktadır. Bu alışılmadık yarışmalar her yıl düzenlenmekte ve eğlenceli anlar yaşatmaktadır.

8 - Kurt Adam ve Süpermen gibi en popüler süper kahramanların birçoğu Kanadalılar tarafından yaratılmıştır.

9 - En önemli hava durumu değişikliği 10 Ocak 1962'de Kanada'da meydana gelmiştir. Ülkenin en rüzgarlı yerlerinden biri olan Pincher Creek'te bir-iki saat içinde -19 dereceden 22 dereceye fırlamıştı.

10 - Kanadalılar Hokey'e bayılırlar, tabiri caizse Hokey'le yatıp Hokey'le kalkarlar. Fakat bu oyuna olan tutkularına rağmen Kanada'nın ulusal sporu Lacrosse'tur.

Kanada'da bulunan Hudson Körfezi dünyada yerçekiminin en az hissedildiği bölgelerden biridir.

Yerçekiminin en az hissedildiği ülkedir, Mars'taki Gander kraterine adını veren bir kasabası vardır.


11 - Hudson Körfezi'nin çevresindeki bir bölge dünyadaki en az yerçekimine sahip olan alandır. Daha yükseğe zıplamak ve daha hafif hissetmek isteyenlerin gitmesi gereken yer tam olarak burasıdır.

12 - Mars'taki bir kraterin adı Gander'dir. Kanada'nın Newfoundland and Labrador eyaletindeki bir kasabada uzay araştırmaları yapan halkı onurlandırmak için kratere kasabanın adı verilmiştir.

13 - Noel baba Kanadalı'dır. Kanada'nın göçmenlik bakanı 2012 yılında öyle açıklamıştı. Belki de kıyafetinin iki renk olması bu yüzdendir. Bildiğiniz gibi kıyafeti Kanada'nın ulusal renkleri olan kırmızı ve beyazdır.

14 - Ulusal Hokey Ligi Kupası olan Stanley Kupası'nın kendi koruması vardır. Fakat Hokey şampiyonları içine türlü türlü şeyler koymayı yine de başarmaktadır. Zamanında kupanın içinden çikolatalı süt bile içenler olmuştu.

15 - 1930'da Kanada milli hokey takımı öylesine başarı kazanmıştı ki doğrudan final oynamıştı. Eleme turlarında mücadele etmek durumunda kalmamış ve en nihayetinde altın kupayı kazanmışlardı.

Eğitim seviyesi çok yüksektir, yüzölçümü olarak da Rusya'dan sonra gelmektedir.

Dünyanın en eğitimli ülkesidir, yüzölçümü olarak da Rusya'dan sonra dünyadaki ikinci en büyük ülkedir.


16 - Kanada'nın yüzölçümü tam 10 milyon kilometre karedir. Bu da onu Rusya'dan sonra dünyadaki en büyük ikinci ülke yapmaktadır. Kıyaslamak gerekirse Kanada tüm Avrupa Birliği'nden daha büyüktür ve Avrupa'nın en büyük ülkesi olan Fransa'nın yaklaşık olarak 15 katıdır.

17 - Kanada'nın başkenti Ottawa ülkede bulunan en büyük şehir değildir. 1.000.000 kişinin yaşadığı Ontario eyaletinin başkenti Toronto'dan hemen sonra ikinci sırada gelmektedir. Toronto'daysa neredeyse 3 milyon kişi yaşamaktadır.

18 - Kanada resmi olarak dünyanın en eğitimli ülkesidir. Nüfusunun %56'sının bir şekilde lise sonrası eğitim mezuniyeti vardır.

19 - İlk UFO iniş alanı Alberta St Paul inşa edilmiştir. Platformu ağırlığı 118 tondan fazladır ve orada 2060 yılında açılması gereken bir zaman kapsülü bulunmaktadır.

20 - 2018 yılındaki bir mutluluk raporuna göre, Kanada mutlu olma hususunda yedinci sıradadır. Üstelik tüm o soğuğuna rağmen!

Kanada 2.9 milyondan fazla göle ev sahipliği yapmaktadır ve dünyadaki temiz suyun yüzde 20'si oradadır.

Kanada'da 2.9 milyondan fazla göl bulunmaktadır ve yeryüzündeki temiz suyun %20'sine sahiptir.


21 - Kanada'da herkesi şaşkınlığa uğratacak kadar çok gölü vardır. Ülkenin tam 3 milyon gölü bulunmaktadır. Bu rakam dünyanın geri kalanındaki göllerin toplamından fazladır.

22 - Yeryüzündeki temiz suyun %20'si Kanada'da bulunmaktadır.

23 - Okanagan Gölü güya efsanevi bir yaratık olan Ogopogo'nun yuvasıdır. Tıpkı İskoçya'daki Loch Ness Gölü'nde ikamet ettiği söylenen yaratık gibi.

24 - Ormanlar ülke topraklarının %40'ını kaplamaktadır. Ancak New Brunswick eyaleti özellikle ormanlıktır. Ağaçlar yüzölçümünün %85'ini kaplamaktadır. Ormanda pusulasız dolaşmak hemen hemen imkansızdır.

25 - Dünyanın en uzun kıyı şeridine sahiptir. Kanada kıyılarında kesintisiz bir yürüyüş yapmaya karar verirseniz bu sizin 4.5 yıldan fazla zamanınızı alacaktır. 243.000 kilometre yürümeniz gerektiği düşünüldüğünde pek de şaşırtıcı değildir.

Akçaağaç Şurubu'nun yüzde yetmişyedilik bir bölümü o ülke tarafından üretmektedir.

Akçaağaç şurubunun %77'sini üretmektedir, halkının %10'luk bölümü ya Vejetaryen ya da Vegan'dır.


26 - Dünyadaki tüm akçaağaç şurubunun %77'si Quebec'de üretilmektedir. Yerel halk da bu tatlı pankek üstü şurubuna bayılmaktadır. Bu arada söylentiye göre Kanada'da bir yerlerde stratejik bir akçaağaç şurubu rezervi bulunmaktaymış.

27 - Yerel halkın %10'u ya vejetaryen ya da vegan'dır. Bu da takriben 2,3 milyon vejetaryen ve 850.000 vegan etmektedir. Üstelik bu insanların büyük bölümü 35 yaşın altındadır.

28 - Ulusal hayvanı Kunduz'dur. Bu arada Kunduz Kanada'nın en büyük, dünyanınsa ikinci en büyük kemirgendir.

29 - Kanada'nın başkenti Ottawa, National Geographic'in gezegenin en dondurucu ülkeleri listesinde ilk sırada yer almaktadır.

30 - Dünyada en çok Kutup Ayı'sına sahip ülkedir. Gezegende kalan yaklaşık 25.000 Kutup Ayı'sından 15.000 bu ülkenin kutup bölgesinde yaşamaktadır.

Musluk suları şişede satılan sular kadar lezzetlidir, ülkedeki sıcaklık aşağı yukarı -63 derecedir.

Musluk suyu şişe su kadar iyidir, ülkedeki kaydedilen en düşük sıcaklık yaklaşık olarak -63 derecedir.


31 - Kanada sadece bir veya iki değil, tam altı zaman diliminde yer almaktadır. Bunlar Newfoundland zaman dilimi, Atlantik zaman dilimi, Doğu Amerika ve Kanada standart zaman dilimi, Merkezi zaman dilimi, Mountain zaman dilimi ve Pasifik zaman dilimidir.

32 - Kayıt altına alınmış en düşük sıcaklık -63 derecedir.

33 - Musluk suyu, şişe suyu kadar iyidir. Hatta bazı insanlar musluk suyunun tadının şişe sularından daha iyi olduğunu söylemektedir.

34 - Kuzeybatı Kanada'da kutup ayısı şekilde plakalar kullanılmaktadır.

35 - O kadar çok ayı var ki sürücüler bazı bölgelerde arabalarını kilitlemeden bırakmaktadır. Çünkü tehlikeli bir durumlarda aracın içine sığınmak daha kolay olmaktadır.

%99 som altından bozuk paraları vardır, piyasadaki en ağır altın paradır.

%99 som altından kocaman bir bozuk paraları vardır, piyasadaki en büyük ve değerli bozuk paradır.


36 - Amerika'daki en büyük alışveriş merkezinin adı Mall of America'dır, sahipleri Kanadalı'dır.

37 - Nar balinalarını sevenler Kanada'ya gitmelidir. Bu tek boynuzlu balinalar, orada bir bozuk paraya satılmaktadır. Fakat bu bozuk para altından yapılmaktadır ve 300 dolar etmektedir.

38 - 1 milyon değerinde bozuk paraları vardır. Piyasadaki en büyük para 100 kilo ağırlığındadır ve %99 som altından yapılmıştır. Dünyada böyle paralardan sadece 5 tane vardır ve bunların sadece bir tanesi satılıktır.

39 - Lonny kelimesini hiç duymuş muydunuz? Bu aslında Kanada'da geçerli olan bir para birimidir. Lonny bir dolarlık altın rengi bir paradır. Ronny ise tahmin edebileceğiniz gibi 2 dolarlık olanıdır.

40 - Kanadalılar meşhur ünlemler Eh'i çok sevmektedir. Bu kelime Kanada Oxfort sözlüğünde gerçek, geçerli bir kelime olarak listelenmiştir.

Manitoba'daki Nurses bölgesinde çok sayıda yılan türü bulunmaktadır, üstelik yılanların çoğu zehirlidir.

Manitoba'daki Nurses bölgesi dünyanın hiçbir bölgesinde olmadığı kadar yılana ev sahipliği yapmaktadır.


41 - Britanya Kolobiyası'na ilk yerleşenler mum yerine balık kullanıyorlardı. Oliçin nam-ı diğer Mum Balığı öyle yağlıdır ki onu kurutup bir fitile taktığınızda parlak bir şekilde saatlerce yanacaktır.

42 - McDonalds restoranlarından sadece Kanada'ya özgü Istakoz ve patates kızartmasından burgerler yapılmaktadır.

43 - En büyük korkuları yılanlar olanlar Manitoba'daki Nurses yılan mağaralarını asla ziyaret etmemelidir. Çünkü orada dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar çok yılan vardır. Binlerce kırmızı kenarlı küçük yılan, nispeten o bölgede kümelenmiştir.

44 - Saskatchewan eyaletinde kapüşon takılmamaktadır. Bunny Hug denilen yani Tavşan Kucaklama adındaki kıyafetler tercih edilmektedir.

45 - Newfoundland and Labrador kıyıları müthiş bir buz dağı geçidine tanık olmaktadır. Buzullardan devasa buz parçaları kopar ve Buz dağı Vadisi'ne doğru yola çıkmaktadır. Bazı girişimler kopan bu mini buz dağlarını alkollü içecek ve cilt bakım ürünleri üretimi için kullanmaktadır.

Dünyanın en çok makarna ve peynir tüketilen ülkesi olarak bilinmektedir.

Dünyanın en çok makarna ve peynir yiyen ülkesidir, Kanada'da en sevilen yemeklerden biri Poutine'dir.


46 - 1922 yılında dünyadaki en büyük Wood Bison sürüsünü koruma altına almak için kurulan Wood Buffalo Ulusal Parkı, İsviçre'den bile daha geniştir.

47 - En çok yenen yemek çeşitlerinden biri Poutine'dir. Gevrekleşinceye kadar kızartılır, lor peyniri ve zengin bir sosla kaplanarak servis edilir.

48 - Kanada'da dünyadaki herhangi bir halktan daha çok makarna ve peynir yenmektedir. Yerel halk 1845 yılından beri düzenli makarna tüketmektedir.

49 - Dünyadaki en dost canlısı insanlardandır. Bütün ülke dolaşılsa dahi kaba bir Kanadalı ile karşılaşılma ihtimali oldukça düşüktür.

50 - Birçok Kanadalı ana dili olarak Fransızca konuşmaktadır. Montreal şehri de yoğun olarak Fransızca konuşan en büyük şehirden biridir. Tabii ki Fransa'dan sonra!