Yaklaşık 3 haftadır eski çağlardan beri lanetli olduğu düşünülen sahipsiz toprakları ve hiçbir ülkeye ait olmayan bazı bölgeleri araştırıyordum. Yazıyı nihayet hazırladım, hazırlarken lanetli topraklar hakkında yazılan yorumlar, yazılar ve kitaplardan faydalandım. Eğer siz de dünya üzerindeki bu sahipsiz topraklar neresidir merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız, bu kaynaklardan derlediğim bilgilere göz atabilirsiniz.

Lanetli zannedilen sahipsiz topraklar listesinin ilk sırasında ST. Angelo Kalesi gelmektedir.

1 - ST. Angelo Kalesi


Adında şövalye ve kale gibi kelimeler geçen bir yeri, bir hükümdar gibi yönetmekten daha iyi bir his var mıdır? Bu tarihi yer resmi olarak İtalya'nın güneyindeki küçük bir ada devleti olan Malta'da yer almaktadır ve resmi sahibi Malta'dır. Fakat istenirse kiralanabilir.

Öyle ki 1988 itibarı ile gelecek 99 yıl için Hospitalier Şövalyeleri'ne kiralandı. Bu adamlar temelde bir ülke, üstelik resmi olarak da tanınmaktalar ve sahip oldukları ülke kiralık! Aslında Malta devleti bu kiralama anlaşmasını ilk 50 yıldan sonra istediği zaman iptal edebilir. Bu da 2047 yılı itibarıyla demek oluyor.

Bir sonraki kiracı olmak için şimdiden sıraya girebilirsiniz. Belki de Malta sahip olduğu tek toprağı elinde tutmak isteyebilir, anlaşma bittiğinde bu sahipsiz toprakları tekrar kiralamayabilir.

Lagoan Adaları, İngiltere'de bulunmasına rağmen İngiltere'nin bir parçası olarak geçmemektedir.

2 - Lagoan Adaları


Lagoan Adaları bir grandüklük olsa da yüz ölçümünün büyüklükle pek bir alakası yoktur. Burası İngiltere Portsmouth'da Baffins Pond'un ortasındaki 3 adada kurulmuş bir mikro üstür. Bu toprakları kendi dükalığı olarak ilan etme fikri bir okul öğretmeni olan Louis Robert Harold Stephens'ın nam-ı diğer Grandük Louis'in aklına 2005'te gelmiştir.

Bu adaların resmiyette İngiltere'nin bir parçası olarak geçmediğini öğrendikten sonra kendisinin yönetebileceğini düşündü. Dükalığın ulusal bayrağını, maaşını ve hatta resmi tarihlerinin listesini görebileceğiniz resmi bir internet sitesi bile var.

Ancak site uzun bir süredir aktif değil ve adalar ıssız. Etrafınızın ördeklerle çevrili olmasının bir sakıncası yoksa bir sonraki Lagoan Adaları büyük dükü siz olabilirsiniz.

Liberland, Hırvatistan ve Sırbistan arasında yer alan 7 kilometrelik sahipsiz bir topraktır.

3 - Liberland


Bu Hırvatistan ve Sırbistan arasındaki, yaklaşık 7 kilometre boyutunda sanal bir devlettir. Bölge 1947'den beri Hırvatistan ve Sırbistan arasında süregelen bir tartışmanın konusu ve 2015'te Çek bir politikacı ve aktivist olan Vit Jedlicka, öylece gelip bu bölgeyi egemen Liberland devleti olarak ilan etti.

Resmi sitesine göre Liberland, anayasal bir cumhuriyettir. Devletin bir devlet başkanı, 2 başkan yardımcısı, 5 bakanı, kendi bayrağı, para birimi ve hatta şiarı bile var. İşin garip tarafı Liberland'de aslında kimse yaşamamakta ama devletin sitesinden vatandaşlığa başvurabiliyorsunuz.

Bu arada acele etseniz iyi olur, Hırvatistan ve Sırbistan arasındaki bu topraklar ne kadar küçük olsalar da taşınan başkaları da olabilir. Zira benzer statüdeki Enclava Krallığı ve Celestinia Prensliği bugünlerde Liberland yakınlarındaki bölge için mücadele etmektedir.

Bir Tawil, Kuzey Afrika'da Mısır ve Sudan arasında bulunan 2.070 kilometre karelik bir toprak parçasıdır.

4 - Bir Tawil


Daha sıcak bir ilkim tercih ediyorsanız Kuzey Afrika'da Mısır ve Sudan arasında bulunan 2.070 kilometre karelik sahipsiz bu bölgeye bakın derim. Bir Tawil'in asıl anlamı Uzun Su Kuyusu'dur. Bu yerin kupkuru bir çöl parçası olduğu düşünüldüğünde büyük olasılıkla bol bol suya ihtiyacınız olacaktır.

Kendine toprak arayan potansiyel hükümdarlar için çekiciliği sanki daha az gibi ama bu gerçek Amerikalı Jeremiah Heaton'ın topraklar üstünde hak iddia etmesini engellemedi. 2014'te buraya Kuzey Sudan Krallığı adını ve kızına da devletin prensesi unvanını verdi. Çünkü kızı hep prenses olmak istemişti.

Heaton, Bir Tawil'e gitti ve Bölgeye bir bayrak dikti. 1 yıl sonra Hintli bir iş adamı kendisini Dixit Krallığı'nın hükümdarı olarak ilan etti. Anlaşıldı ki bu krallığın toprakları kazara ya da değil, Kuzey Sudan Krallığı'ydı. Tolkien'ın kitaplarından etkilenen birkaç Rus turist de bu toprakları Orta Dünya olarak ilan ettiler ve oraya bir Rus bayrağı diktiler. Bu ilanlardan hiçbiri hiç kimse tarafından tanınmadı.

Rockall, 17 metre yüksekliğinde Atlantik Okyanus'unda bulunan hiçbir ülkeye ait olmayan bir kaya parçasıdır.

5 - Rockall


Gerçek bir dağ adamıysanız Atlantik Okyanus'undaki bir kaya parçası ilginizi çekebilir. Sadece 17 metre yüksekliğinde ve Hokey pistinin yarı boyutunda olan Rockall, başlangıçta o kadar özel görünmüyordu. Adacıkta hiçbir zaman temiz su olmadı ve tek sakinleri de yalnızca uzun uçuşlar sırasında dinlenmek için orada duraklayanlardı.

Öyle ki İskoç politikacı William Bros, Ay'a ayak basan insanların Rockall'a gelenden daha fazla olduğunu söylemişti. Kulağa denizin ortasındaki işe yaramaz bir granit kütlesi gibi geliyor değil mi? Ama daha fazlası var. Bilim insanları kayanın altındaki kıtasal plakada tonlarca petrol rezervi olduğunu söyledi. Bu da Rockall'ı gezegendeki en çekici kaya yapmakta.

1955'te İngiltere tarafından üstünde hak ilan edildi ama İrlanda oranın kendilerine ait olduğu konusunda ısrarcıydı. Hazır bu iki ülke kime ait olduğunu tartışırken belki de aradan sızarak Greenpeace'li aktivistlerin 1997'de Waveland dediği yerde siz de hak ilan edebilirsiniz.

Ailsa Craig granitten oluşan bir adacıktır,  yaklaşık 2 milyon dolara satılmaktadır.

6 - Ailsa Craig


İşte İngiltere'deki bir başka granit parçacığı daha. Ama bunu satın alabilirsiniz. Ailsa Craig günümüzde bir İskoç asilzadesi ve 9. Ailsa Markisi olan David Thomas Kennedy'e aittir. O da onu tam 1.5 milyon pounda yani yaklaşık 2 milyon dolara satmaktadır.

Mayıs 2011'de ilk kez satışa konulduğunda bu fiyat 1 milyon pound daha yüksekti. Paddy'nin Mil taşı olarak bilinen kubbe şeklindeki ada üzerinde harabe halinde bir kale, küçük bir kulübe, deniz feneri, granit ocağı ve 90 hektarlık oldukça küçük bir toprak parçasıdır.

Eğer Curling hayranıysanız burası ilginizi çekebilir. Ailsa Craig'deki kayalar günümüzde dünyanın dört bir yanında kullanılan Curling taşlarının ana kaynağıdır. Ayrıca burası ıssız da değil. Yaklaşık 36 bin üreme çiftiyle dünyadaki en büyük Sümsük Kuşu kolonilerinden birinin evidir. Bu kuşlarla, Kraliyet Kuşları koruma derneği yakından ilgilenmektedir.

Marie Byrd, Antarktika'da bulunan ve yerleşime elverişli olmayan karlı bir bölgedir.

7 - Marie Byrd


Fransa, Almanya, İtalya ve Büyük Britanya'nın birleşiminden daha büyük arazisiyle kimsenin aidiyetinde olmayan yeryüzündeki en geniş topraklara ne dersiniz? O zaman Marie Byrd topraklarına bir bakın derim. Umarım soğuğa aldırmıyorsunuzdur, çünkü burası Antarktika'da ve yerleşime elverişli olmayan karlı bir alandır.

Gezegenimizin sunduğu en sert iklime sahip bir bölge için çok fazla rakibiniz olmayacağını düşünebilirsiniz ama işte bir sürpriz daha! 2001'de Amerikalı Travis Mchenry orada bir mikro ulus kurdu ve kendini Restartica Büyük Dükalığı'nın hükümdarı olarak atadı.

Ağustos 2018 itibarı ile bugünün Restartica hamiliğinin 2.000 kişiden fazla nüfusu var. İyi haber şu ki hiç biri orada yaşamıyor ve Mchenry'nin ilanı hiçbir hükümet tarafından tanınmadı.

Ay kimseye ya da hiçbir ülkeye ait olmayan bir bakşa dünya dışı toprak parçasıdır.

8 - Ay


Bir yerin hükümdarı olmak için yeryüzü size yetmiyorsa muhtemelen Ay'ın da kimseye ait olmadığını biliyorsunuzdur. Pek yakında hak iddia etme şansınızda olabilir. Rus uzay ajansı Roscosmos gibi Nasa'nın da 2020'de Ay'a dönme ve Ay yüzeyinde kalıcı bir üs inşa etme planları var.

Hatta 2030 itibarıyla insanlı bir koloni kurma planları da var. Öyleyse kendinize sadece 50 pounda ya da 65 dolara birkaç hektar satın almanın tam sırası. Anlaşmayı yapmak için Sub ve Francis Williams'ı görmeniz yeterli olacaktır. Çiftin İngiltere'de Moon Estates adında bir şirketi var.

Üstünde hiçbir yaşam olmayan, uydumuzun üzerindeki 81.000 hektarlık bu boş arazileri alanların, günümüzden 30-40 yıl sonra buraları milyon dolarlara satacak olmaları sanırım iştahınızı az da olsa kabartacaktır.