Billy The Kid kimdir? Billy The Kid, Vahşi Batı'nın en ünlü kanun kaçaklarından biridir. 1877 ve 1878 yılları arasında Lincoln Bölge Savaşı'nda birçok kişiyi öldürmüştür. Öyle ki hakkında birçok sinema filmi ve belgesel çekilmiştir. Fotoğrafları günümüzde milyon dolarlara satılmaktadır.

William Henry Mccarty nam-ı diğer Billy The Kid, bilinen en meşhur kanun kaçaklarından biriydi.

William Henry Mccarty nam-ı diğer Billy The Kid, vahşi batının korkulan en ünlü haydutlarından biriydi.


Vahşi batıda bir efsaneydi. William Henry Mccarty nam-ı diğer Billy The Kid, 1859 senesinde New York'da dünyaya geldi. Sadece 21 sene yaşadı ama bu kadar kısa bir zamanda dahi döneminin en tanınan kanun kaçaklarından biri olmayı başardı.

Tuhaftır ki o hiçbir banka, tren ya da posta arabası soymadı ama sığır hırsızlığı yapardı ve silahlı çatışmalara katılırdı. Tutuklandığı zaman bile hapisten firar etmek için cüretkar bir kaçış planı tasarlamıştı.

Fotoğrafları o kadar ender bulunuyordu ki bu nedenle hayranları onun resimlerine milyonlarca dolar ödemeye hazırdı. Yani ender derken gerçekte onun 2011 senesine kadar resmi olarak teyit edilmiş bir tek fotoğrafı olduğunu kastediyorum. Bundan sonra bahsedeceğim, şimdi yeni bulunan bir resmine odaklanalım.

Bir koleksiyoncu, antika eşyalar satan bir dükkanda Billy The Kid'in 1878 yılından kalma bir fotoğraf buldu.

Fremontlu bir koleksiyoncu, antika eşya satan bir dükkanda Billy The Kid'in eski bir fotoğrafını buldu.


2010 yılında Kaliforniya'nın Fremont kentinde bir koleksiyoncu eşiyle birlikte aynı eyalette bulunan Fresno'da antika eşya alışverişi yapmak için bir eskici dükkanına gittiler. Bir sürü eski eşya ve mobilya arasında içinde fotoğraflar olan 2 karton kutu buldular.

Kutunun içinde koleksiyoncunun sevdiği türden bir tane dörde beş boyutlarında metale basılı, yani ince metal bir levhanın üzerine basılmış bir fotoğraf vardı. Adam bu fotoğrafı ve diğer ikisini 2 dolar karşılığında aldı. Fotoğrafta kriket maçı yapan bir grup erkek vardı.

Talihli koleksiyoncu satın aldığı esnada bunun Billy The Kid'in 1878 senesine ait ender bulunan bir fotoğrafı olduğundan bir haberdi. Ancak resme daha yakından baktığında gerçek bir hazine bulduğunu fark etti.

Buldukları alışılagelmiş bir kovboy fotoğrafı değildi, Billy The Kid'in Düzenleyiciler adındaki çetesine aitti.

Gördükleri sıradan bir kovboy grubu değil, Billy The Kid'in Düzenleyiciler adındaki haydut çetesiydi.


Resimde görünen rastgele bir kovboy grubu değil, adı Düzenleyiciler olan çetesiyle birlikte efsanevi hayduttun ta kendisiydi. Fakat tarihi resimler söz konusu olduğunda bulunduğunuz şeyin gerçek ve milyonlarca dolar değerinde olup olmadığını bilemezsiniz.

Koleksiyoncunun fotoğrafın gerçekten orijinal olduğunu onaylatması yıllarını aldı. National Geographic'in yapımcılarından biri gerçeği ortaya çıkarmak için ona yardım etmeye karar verdi. Fotoğrafın sahte olmadığını kanıtlamak için, fotoğrafta görülen yere New Mexico'ya kadar seyahat etmek ve arka plandaki terk edilmiş binayı bulmak zorundaydılar.

İkili taştan yapılmış aynı sütunları ve altındaki eski ahşap bölümleri bulmuşlardı. İkili ilk başta Batı Amerikan tarihi ve nadir madeni paralar konusunda uzmanlaşmış bir firma olan KeyGens'e fotoğrafın gerçek olduğunu resmi olarak teyit etmek üzere gittiklerinde bundan emin değillerdi.

Fotoğrafın Düzenleyiciler çetesinin Lincoln kasabasına saldırdıktan 1 ay sonra 1878 yılında çekildiği ortaya çıkarıldı.

Fotoğrafın çetenin Lincoln kasabasındaki çatışmaya karışmasından 1 ay sonra 1878 yapıldığı ortaya çıktı.


Resim gerçek çıkmasa bu sürpriz olmazdı, çünkü Billy The Kid'in fotoğrafları çok nadirdi ve bu fotoğrafların kıymetini bilen pek çok kişi taklitlerini yaparak bunlardan gayri meşru kazançlar elde etmeye çalışmıştı. Ancak şirketin uzmanları bunun gerçek olduğunu anlamışlardı.

Yüz tanıma yazılımı sayesinde Billy The Kid'i ve resimdeki diğer insanları, Düzenleyiciler çetesi üyeleri olarak tanımlamayı başarmışlardı. Resimdekilerden biri Sallie Chisum'di. Sallie anılarında Billy The Kid'ten bahsetmişti ve yazdığı bir anı, fotoğrafta atın üstündeki kişiyi Charli Bowdre ile Manuella Bowdre'ın düğünü hakkındaydı.

Bu düğün çetenin Lincoln kasabasındaki çatışmaya karışmasından 1 ay sonra 1878 yazında yapılmıştı. Uzmanların metale basılmış resmin gerçek olduğundan şüpheleri kalmadığında KeyGens'ın sahibi tarihi önemi nedeniyle bu resmi belki de Batı Amerika tarihine dair gördüğümüz en ilginç parça olarak tanımladı.

Billy The Kid'in bir başka fotoğrafı 2011 senesinde Denver'da yapılan bir müzayede de 2,3 milyon dolara satıldı.

Bir diğer fotoğrafı 2011 yılında Denver'da yapılan özel bir açık artırmada 2,3 milyon dolara alıcı buldu.


National Geographic'in belgeseller departmanı genel yönetmeni bu fotoğrafın sadece Batı Amerika'yı resmeden bir fotoğraf olması dolayısıyla değil, ekseriyetle fotoğrafçılıkla alakalı ve dünyada bu konuda bulunabilecek en ender fotoğraflardan biri olması nedeniyle paha biçilmez olduğunu açıkladı.

Eskici dükkanında bulunan bu 2 dolarlık fotoğrafın, bugün 5 milyon dolar etmesinin nedeni tam olarak budur. Billy The Kid'in gerçek olduğu doğrulanan bir diğer fotoğrafı 2011 senesinde özel bir açık arttırmada 2,3 milyon dolara satıldı.

Koleksiyoncular ve vahşi batı hayranları bu eşsiz parçayı alabilmek için Denver'a akın ettiler. Fotoğrafın 400 bin dolara gitmesi bekleniyordu. Ancak alıcısı bunun 5 katından fazlasını vermeye hazırdı ve bu fotoğraf Amerika'nın batısına ait şimdiye kadar satılmış en pahalı eserlerden biri oldu.

Billy The Kid'in bu fotoğrafı 1880 senesinde New Mexico'daki Fort Sumner kasabasında bulunan bir barın önünde çekilmişti.

Fotoğraf 1880 yılında New Mexico'daki Fort Sumner kasabasında bir barın hemen karşısında çekilmişti.


Metale basılı bu fotoğraf da 1880 yılında New Mexico'daki Fort Sumner'da bir barın önünde çekilmişti. Billy The Kid bir Winchester Carbine ve belinde 45'lik Colt tabancasıyla poz vermişti. Bu fotoğrafın müzayede evine nasıl ulaştığıyla ilgili çok acayip ve heyecan verici bir hikaye bekliyorsanız, maalesef sizi hayal kırıklığına uğratacağım.

Bu seferki bir eskici dükkanından neredeyse bedavaya satın alınmadı. Dan Dedrick torunları tarafından satılmıştı. Dan Dedrick fotoğrafı doğrudan sığır çaldığı suç ortağı Billy The Kid'in kendi elinden almıştı. Floridalım bir iş adamı, Amerikan tarihin önemli bir parçası olan eski batıya duyduğu sevgiden dolayı bu fotoğrafı satın aldı.

Adam resmi önce küçük müzelerin sergilemesine izin vereceğini, sonrada kendi zevkine göre saklayacağını söyledi. Billy The Kid'in dünya çapında şöhret sahibi olmasını sağlayan üçüncü fotoğrafı henüz açık artırmaya çıkarılmadı. Fakat çıkarılsaydı değeri en az 5 milyon dolar ederdi.

Fotoğrafın değerini yükselten neden Billy The Kid'i vuran Şerif Pat Garrett'ın da aynı karede bulunmasıdır.

Fotoğrafın değerini arttıran şey Billy The Kid'i öldüren Şerif Pat Garrett'ın da aynı karede yer almasıydı.


Bu fotoğrafı benzersiz kılan şey iddia edildiğine göre hem Billy The Kid'in hem de bu meşhur kanun kaçağının 21 yaşında hayatına son veren Şerif Pat Garrett aynı fotoğrafta yer almasıdır. İşin garip yanı Billy ve Şerif Pat iyi arkadaştılar. New Mexico'da birlikte zaman geçirirlerdi.

Daha sonra Garrett, 1880 yılının Kasım ayında Lincoln kasabası şerifi oldu ve bu onların dostluğunu bir kan davasına dönüştürdü. Garrett eski dostuna bir anlaşma teklif etti. Billy'nin New Mexico'dan ayrılması ve işlediği suçları da başka bir yere götürmesi gerekiyordu. Garrett bu sayede onun peşine düşmeyecekti.

Ancak eğer o bölgede kalırsa şerif onu tutuklayacağına yemin etmişti ve bir zamanlar iyi arkadaşı olan kişi tarafından tutuklandı. Hapishaneden kaçmasına rağmen Billy daha sonra Fort Sumner'da bulundu. Fotoğrafta ikisini bir arada görmek gerçekten inanılmazdı.

Billy The Kid ve Şerif Pat Garrett'ın aynı karede olduğu fotoğraf, değeri bilinmediği için bit pazarında 10 dolara satıldı.

Şaşırtıcı olan fotoğrafın 2011 yılında Erschwil'deki bir bit pazarında sadece 10 dolara satılmış olmasıydı.


Bir o kadar inanılmaz olan ise fotoğrafın 2011 yılında Erschwil'deki bir bit pazarında 10 dolara satılmış olmasıydı. Yeni sahibi bu fotoğrafı Airbnb'de kiraya verdiği Kuzey Carolina'daki evine koydu. Sahibi Billy The Kid'in kriket oynarken çekilmiş yeni resmi hakkındaki belgeseli izlemeye başladığı 2015 yılına kadar fotoğraf yıllarca dekorasyonun bir parçası olarak duvarda asılıydı.

Fotoğrafı satın alan avukat, resmin iyi bilinen özelliklerini hemen tanımıştı. Metale basılmış fotoğrafa ikinci kez dikkatle baktı ve resimdekilerin dört vahşi batı kovboyu ile birlikte Billy'nin ta kendisi olduğuna ikna oldu. Tarihe olan ilgisinden dolayı bu resmin Billy The Kid'in 137 yıllık bir fotoğrafı olup olmadığını anlamak için konuyu araştırmaya karar verdi.

Emekli bir profesörden ve metale basılan fotoğraflar hakkında uzman birinden yardım istedi. Tabağın, kıyafetin ve silahın nasıl göründüğüne bakarak resmin 1875 ila 1880 yılları arasında çekildiğini doğruladı. Fotoğrafı yüz tanımlama programı kullanarak gözlemleyen bir adli tıp uzmanı da bunun Garrett ve The Kid'e ait olduğunu onayladı.

Uzmanlar 10 dolara satılan bu fotoğrafın müzayede de satılması durumunda 5 milyon dolar edeceğini açıkladı.

Uzmanlar 10 dolara alınan fotoğrafın açık arttırmada satılması halinde 5 milyon dolar edeceğini belirtti.


Resmin üstüne yazan 2 Ağustos 1880 tarihide bir ipucuydu. Teksas'lı bir el yazısı uzmanı, Şerif Pat Garrett'ın yazdığı 10 belge ile bu yazıyı karşılaştırdı ve yazıların eşleştiğini söyledi. Fotoğrafı satın alan adamın resmin gerçek olduğunu öğrendiğinde ne kadar heyecanlandığını sanırım hayal edebilirsiniz.

Adam bir röportajında fotoğrafın gerçek olduğunu daha önce bilseydim duvarında asılı olduğu oda için daha fazla ücret talep ederdim demişti. Tabii adam resmi hemen asılı olduğu duvardan kaldırıp bir banka kasasına koydu. Uzmanlar adamın fotoğrafı müzayede de satmaya karar vermesi halinde bu son derece kıymetli fotoğrafın en az 5 milyon dolar edeceğinden fazlasıyla eminler.

Ancak resmin şanslı sahibi şu andan itibaren bunu öğrenmeye hiç niyetinin olmadığını söylüyor ve kendisi tarihe tanıklık etmiş bu eşsiz parçaya sahip olduğu için son derece mutlu.