Bücür lakaplı dünyaca ünlü Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ın hayatı geçtiğimiz aylarda dijital yayın platformu Netflix'de yerini aldı. Dizide çocukluk ve gençlik yıllarından başlanarak anlatılan El Chapo hakkında birçok bilgi vardı. Ancak diziyi seyrederken eksik bazı bölümler olduğunu fark ettim. Bu detayları Netflix'in göstermediği El Chapo Guzman gerçekleri başlığı altında sizler için listeledim.

El Chapo Guzman ilk defa tutuklandığı 1993 senesinde bir muhabire iki bin insani öldürdüğünü söylemişti.

El Chapo Guzman ilk kez yakalandığı 1993 yılında bir gazeteciye üç bin kişiyi öldürdüğünü itiraf etmişti.


164 santimetrelik boyuyla bücür anlamına gelen El Chapo lakabına sahip Joaquin Guzman, dünyanın en büyük kartellerinden birinin lideridir. Forbes dergisinin hazırladığı dünyanın en zengin insanları listesine dahi adını yazdırmış, yaşadığı ülkeyi ele geçirmiş, günümüzün yaşayan Pablo Escobar'ıdır. İnanılmaz sıkı bir şekilde izlenmesine rağmen, yakın bir tarihte hapishaneden kaçmayı başarabilen en büyük suçludur.

Guzman'ın Pablo Escobar'dan farkı ise hala hayatta olmasıdır.

İmparatorluğunu özellikle yasaklı madde ticareti üzerine kuran El Chapo'nun ilk yakalanması 1993 senesinde oldu. Tutuklandığı zaman yetkililere sadece bir çiftçi olduğu söylemiş, hemen ardından Meksikalı bir gazeteciye ise iki-üç bin kişinin canını aldığını söylemişti.

8 sene cezaevinde kalan El Chapo yetkili kişilerinde yardımı ile elbise arabasına gizlenerek kaçtı.

8 yıl hapishanede kalan El Chapo yetkililerinde yardımıyla kirli bir elbise arabasının içine gizlenerek kaçtı.


Yasaklı madde satışı, para aklama ve son zamanlarda giriştiği metamfetamin üretimi suçlarından yargılanan El Chapo görünüşe göre hayatının sonuna kadar hapishanede yaşayacaktı. Ancak dikkatlice attığı adımlar ve satın aldığı adamlar bu süreyi çok daha kısa tutmasını sağladı. Sadece gardiyanları değil hapishane müdürünü de satın alarak, istediği her şeyi yaptırıyordu.

Yaşanan bu rüşvetçiliği daha üst mercilere şikayet etmek isteyen bir gardiyanın buharlaşmasıyla satın alınmış hapishane yetkililerinin tamamı El Chapo'yu karşılarına almanın bedelini öğrenecekti. 8 sene kadar hapishanenin kralı olarak yaşadıktan sonra, artık çıkması gerektiğini düşündü ve kaçışını dahice planlayarak gece hücresinin kapısının açılmasını sağladı.

Kirli elbise arabasının içine saklanarak hapishaneden kaçtı ve özgürlüğüne kavuştu. Bu kaçış planına yetkililer dahil 78 kişinin yardımcı olarak dahil olması El Chapo'nun hapishanedeki nüfuzunun bir kanıtıydı. Tüm bunların yanı sıra bölge polisine de rüşvet vererek aranmasının 24 saat sonra başlamasını sağladı. Ortadan iyice kaybolmak için kendisine büyük bir zaman aralığı yarattı.

2014 senesinde tekrar tutuklanan Joaquin Guzman, Meksika'nın en güvenli cezaevine kapatıldı.

2014 yılında yeniden yakalanan Joaquin Guzman, Meksika'nın en güvenlikli hapishanesine konuldu.


2014 senesine kadar özgür bir adam olarak 3 yıl boyunca Meksika, ABD sınırının altına inşa ettiği tünellerle yasaklı madde kaçakçılığına devam etti. Şikago'daki maddelerin %80'nini El Chapo üretip gönderiyordu. Dünyadaki tedarikin ise %40'ını sağladığı söyleniyor. Öyle ki ithal edilen muzların içine bile yasaklı madde koyduruyordu. Elini kolunu sallayarak, dolaylı olarak 34 bin insanın hayatını yitirmesine sebep oldu.

Ülkesindeki çoğu polis teşkilatını satın almıştı. Bir telefon görüşmesinde "Polisleri kovalamayın, onlar bize yardım ediyor! Onları bırakın." demişti. 2014'te tekrar yakalanması Meksika için büyük bir rahatlama sağladı ama sadece 1.5 sene sürecek bir rahatlamaydı. Bu sefer Meksika'nın en yüksek güvenlikli hapishanesinde tutulan El Chapo Guzman'ın her adımı takip ediliyor, her gelen mektubu okunuyor ve kaçabilmesi için hiçbir açıklık verilmiyordu.

Hapishanenin maksimum güvenlikli bu bölümünde hücrelerdeki kameralar 7 gün 24 saat mahkumları izliyor, telefon görüşmelerindeki konuşmaları dikkatlice dinleniyor ve müfettişler her hafta belirsiz günlerde mahkumları sorguya çekiyor ve köpeklerle hücrelerini arıyordu.

Öyle ki sizi çıplak bir şekilde duvara karşı dayadıklarını, üç squat yaptırdıklarını, mahrem yerleriniz dahil her yerinizi aradıklarını ve hatta ağzınızın içine, dilinizin altında dahi bir şeyler saklamış olmanızdan dolayı baktıklarını düşünün. Bununla birlikte Meksika ordusunun üssü de hapishanenin yanında bulunuyordu.

Cezaevinden firar etme planları yapan El Chapo, odasının altına 1.5 kilometre uzunluğında bir tünel kazdırdı.

Hapishaneden kaçma planları yapan El Chapo, koğuşunun altına 1.5 kilometrelik bir tünel kazdırdı.


Tüm dünyanın El Chapo Guzman'ı tanımasını sağlayan kaçış, bu sefer tıpkı bir çizgi film gibi tünel kazarak oldu. Ancak tünel beklenilenin aksine ters tarafından kazıldı. Kazı çalışmaları hapishanenin 1.5 kilometre uzağında boş bir arazide başladı. Adamları bu araziye dikkat çekmemek için önce iki küçük tuğla ev inşa ettiler. Bu evlerin altından hapishaneye doğru 16 ay sürecek zorlu bir süreçte 1.5 kilometrelik bir tünel kazdılar.

Kazma ve kürek ile çalışan işçiler, kaya matkabı gibi modern aletler kullansalar tüneli daha kısa sürede bitirecekken bu aletlerin çıkaracağı ses ve oluşturucuya titreşimden korktular. Daha yavaş ancak fark edilmesi daha zor olan ilkel yöntemleri tercih ettiler. Bununla birlikte hızlı olmaları içinde sebepler vardı. El Chapo'nun her an başka bir hapishaneye transfer edilmesi söz konusuydu. Bunun farkında olan El Chapo, hapishane içinde örnek bir mahkum gibi davranıp dikkatleri olabildiğince üzerinden atmaya çalıştı.

Gardiyanlara ve diğer mahkumlara kötü davranmıyor, hatta yaptıklarından pişman olmuş gibi hatalarını telafi etmeye çalışıyordu. Adamları yine de ellerinden gelenleri artlarını koymadılar. Tünelin içine raylar döşeyerek, bu raylara bir motor yerleştirip tünelden çıkacak toprağı da bu şekilde taşıdılar. Aynı motor El Chapo tüneldeyken binip çıkışa hızlı bir şekilde ulaşmasını da sağladı.

Tünelin genişliği 75 santimetre, yüksekliği ile 170 santimetre olarak inşa edildi. İşçiler tünelin yüksekliğini kısa tutarak daha kısa sürede bitirebilecekken, patronları tüneldeyken başını eğmek zorunda kalmasın diye 174 santimetreden biraz yüksek yapmayı tercih ettiler. Modern havalandırma sistemleriyle de donatılan tünel oksijen sirkülasyonu açısından zenginleştirildi. Kaliteli ışıklarla aydınlatıldı ve bir jeneratör ile destek sağlandı.

Guzman, 2015'in başında hapishanenin altında açtırdığı 1.5 kilometrelik tünelden kaçmayı başardı.

2015 yılının başında koğuşunun altına kazdırdığı 1.5 kilometrelik tüneli kullanarak kaçmayı başardı.


El Chapo tüneli kullanırken sanki lunaparktaki oyuncaklardan birine binmiş gibi hızlı ve rahatça tüneli geçti. 2015 yılının başında El Chapo hücresindeki banyonun yer mermerlerinde bir ses duydu, daha sonra mermer yukarı doğru açıldı ve Guzman zamanın geldiğini anladı. Kameranın kör noktasına gelen banyonun bu kısmı, Guzman'ın uzun süre banyoda kalmasıyla dikkat çekti.

Yetkililer hücresine hızla girdiler, bulmayı umdukları kişiyi bulamadılar. Banyodaki delik 10 metre aşağı iniyordu ve anlaşılan El Chapo Guzman yine kaçmayı başarmıştı. Firar tamda Meksika devlet başkanı 400'den fazla misafiriyle Paris'te yabancı yatırımcılarla Meksika için görüşme yaparken gerçekleşti. Baskı altında kalan başkan, sağ kolu olan içişleri sekreterini firarla bizzat ilgilenmesi için ülkesine geri gönderdi.

Ülkesine döner dönmez şu açıklamayı yaptı: "Meksika hükümetinin kurumları 15 aydır tuttuğumuz bu suçluyu ve onun işbirlikçilerini yakalamak için elinden geleni yapacaktır."

Meksika hükümet yetkililerine gözdağı veren El Chapo, günler sonra güvenlikli evine yapılan bir baskınla yakalandı.

Meksika devlet başkanını ölümle tehdit ettikten aylar sonra güvenlikli evinde ani bir baskınla yakalandı.


El Chapo'yu bir araç ve sivil elbise giymiş bazı kişiler hemen indiği yerde bekliyordu. Arkasında kızgın yetkilileri ve 1.5 kilometrelik bir tüneli bırakarak gecenin karanlığına karıştı. Hapisten kaçmasının peşi sıra Twitter'daki kendi hesabından Meksika devlet başkanını canını almakla tehdit etti. Fakat sadece aylar sonra güvenli evinde tekrardan yakalandı ve kaçışı ilki kadar uzun sürmedi.

Ama yakalanışı biraz daha çetrefilli gerçekleşti. Güvenli evinin açığa çıkmasının ardından Meksikalı özel askeri birlikler evi basıp El Chapo'yu yakalamaya çalıştılar. Anca Guzman yine tıpkı bir fare gibi evin banyosundaki bir küvetin altından ulaşılan bir tüneli kullanarak sevgilisiyle kaçtı.

Silah zoruyla bir araba çalsalar da araba sahibinin ihbarı üzerine yerel polisler tarafından yakalandılar. Çaresizleşen El Chapo polisleri satın almayı denemek dışında bir şey yapamadı. Onlara en büyük hayallerini ve tüm aileleri için sınırsız zenginlik önermesine rağmen, teklifi karşılık bulamadı. Bunun üzerine Guzman rüşvet tekliflerini tehditlere çevirdi ve biraz sonra 40 adamının burada olacağını, kendisini yakalayan tüm polislerin canını alacaklarını iddia etti.

"Önce sizler, sonra ailelerinizi kendi ellerimle katledeceğim. Canınızı almam için bana yalvaracaksınız." gibi tehditlerde bulunsa da Guzman'ı ele geçirdiğini üstlerine bildiren polis memurları yakınlardaki bir otelde olası bir çatışma için konuşlandılar ve kısa süre içinde destek için gelen askeri kuvvetler El Chapo'yu ele geçirdi.

El Chapo Guzman yeniden firar etmemesi için tutuklanır tutuklanmaz ABD'deki özel güvenlikli bir hapishaneye aktarıldı.

Tekrar kaçmaması için yakalanır yakalanmaz Amerika Birleşik Devletlerindeki bir hapishaneye aktarıldı.


Meksika'daki nüfuzu ve yaptığı hapishane firarlarının geçmişi üzerine ABD'deki bir hapishaneye aktarılan El Chapo Guzman'ın bir daha firar etmesi olası gözükmüyor. Gözünü açtığında uçakla New York'a getirildiğini görünce büyük bir şaşkınlık geçirmişti ve korkmuştu. Öyle ki gözlerinden yaş bile geliyordu. Çünkü burada rüşvet verebileceği bir Meksikalı devlet görevlisi bulamayacaktı.

Meksika içişleri bakanı, Guzman transfer edildiğinde basına şu açıklamayı yaptı: "Bu mahkemede şartlı salıverme yapılmadan müebbet hapis cezası umuyoruz. Geri iade veya kaçış şansı hiç olmayacak." Resmi görevliler, Meksika'dan ABD'ye 200 civarında fonksiyonel tünel inşa edildiğini düşünüyor. Bu evlerin altlarına inşa edilen tünellerle ABD'ye yasaklı maddeler sokuluyordu.

Donald Trump'ın Meksika sınırına örmeye çalıştığı duvarlar kaçakçıları gelecekte de durduramayacak gibi görünüyor. Her türlü problem için sinsi planlara sahip olan bu adam mahkemede kararı verildiği götürülürken bile karısına baş parmağıyla her şey yolunda mesajı vermeyi dahi ihmal etmedi.