Yaşamınız boyunca kraliyet ailesinden birisi olmanın nasıl hissettireceğini düşündünüz mü hiç? Eğer İngiltere kraliyet ailesinin bir parçası olsaydınız kabuklu deniz canlılarını yiyemeyecek, bazı oyunları oynayamayacak, istediğiniz gibi özgürce hareket edemeyecek ve hatta bazı sözcükleri kullanamayacaktınız. Çünkü kraliçenin bile uymak zorunda olduğu bazı kraliyet kuralları bulunmaktadır.

Kraliyet inancı gereği Londra Kulesi'nde minimum 6 adet kuzgun bulundurulması şarttır.

Kraliyet kuralları gereği Londra Kulesi'nde en az 6 kuzgun bulundurulması gereklidir.


Efsaneye göre, kuzgunların kuleyi terk etmesi durumunda krallığın çökeceğine inanılmaktadır. Kraliyet kuralları gereği, kulenin ve kraliyetin yıkılmasını önlemek için kalenin üzerinde en az 6 kuzgun bulundurulması gereklidir. Günümüzde halen şatoda kuşlara oldukça iyi bakılmakta ve sayılarının her zaman minimumun üstünde olmasına itina edilmektedir. Kuşların bakımı için 3 ayrı görevli çalışmaktadır.

Asil bir aileye mensup olmayanların kraliyet ailesi ile fiziksel yakınlık kurması yasaktır.

Soylu bir aileden gelmeyenlerin kraliyet mensuplarına temas etmesi yasaktır.


Dürüst olmak gerekirse, kraliyetin genç nüfusu bu genel prensibi ara sıra yok saymaktadır. Kraliyete yaklaşmak elbette hiç kolay değil, ancak çeşitli etkinliklerde bu sık sık olabilmektedir. Çoğu zaman hayranlarına sarılmakta, çocukların başlarını okşamakta ve hatta selfie bile çektirmekteler.

Öyle ki kraliçe insanların selfie çekilmesinden hiç mi hiç hoşlanmamaktadır. Çünkü soylulara sırtlarını dönmeleri onun için kabul edilemezdir. İmza atmanın yasak olması ise kraliyet mensuplarının titizlikle uyguladığı bir kuraldır. Taklitçiliğe fırsat vermemek adına, imzalarını başkalarıyla asla paylaşmamaktadır.

Günlük hayatta sıkça telafuz edilen bazı sözcüklerin kullanımı İngiltere Kraliyet Ailesi için yasaktır.

Gündelik yaşamda sıkça kullanılan bazı kelimeleri kullanmaları kısıtlanmıştır.


Siyasi görüşlerinden falan bahsetmiyorum, sizinle benim gündelik yaşamda kullandığımız sözcükler bunlar. Tuvalet, parfüm ve pardon kelimeleri... Fransız kaynaklı kelimeler olmasından dolayı kullanılmamaktadır. Fransızlar ve İngilizlerin tarihte pek de sıkı fıkı olmadıklarını biliyorsunuzdur.

Yani eğer bir kraliyet davetine katılırsanız ve tuvaleti kullanmanız gerekirse lavabonun yerini sormalısınız. Kate Middleton'ın parfümüne iltifat ederken, kokunuzu çok beğendim demelisiniz. Ve olur da karşıdakine anlayamadığınız bir durum olursa pardon demek yerine, affedersiniz demeyi tercih etmelisiniz. Eğer majesteleri sizi çaya davet ederse bu büyük ihtimalle salon değil, oturma odalarından birinde bir akşam yemeği demektir.

Herkesin ne kadar güzel göründüğünü söylemek istiyorsanız, onlara ne kadar şık olduklarını söylemek yerine hoş göründüklerini söylemelisiniz. Böylece herkesi memnun etmiş olursunuz.

Kraliyet kanunları gereği kraliçe ve öteki aile bireyleri seçimlerde oy verememektedir.

Kraliyet hükümleri gereği kraliçe ve diğer aile üyeleri seçimlerde oy kullanamamaktadır.


Kraliçenin oy kullanması tüzüğe aykırıdır, çünkü monarşinin başıdır. Kraliyet mensuplarının öteki üyeleri ise oy vermemeyi tercih etmektedir. Zira apolitik olmayı bir gelenek haline getirmişlerdir. Bu gibi alanlarda konuşmamaları gerekmektedir, çünkü söyledikleri şeyler kamu görüşünü kolaylıkla etkileyebilmektedir.

Bunun yerine skandallarının önüne geçiyorlar ve hükümet partisiyle iş birliği içerisinde siyasi meselelerin sorunsuzca ilerlemesi için çaba sarf ediyorlar.

Kraliyet ailesi fertlerinin herhangi bir siyasi oluşumda yer almaları kanunen engellenmiştir.

Kraliyet ailesi mensuplarının herhangi bir siyasi partide yer almaları kanunen yasaktır.


Yüksek öğretimli ve ulusuna düşkün insanlar olduklarından dolayı, kraliyet mensuplarının iyi politikacılar olması beklenmektedir. Fakat siyasi bir oluşumda yer almaları yasaktır. Bu kural soylulardan hiçbirinin halkın görüşünü etkileyebilecek ya da şahsi çıkar sağlayabilecek bir konumda bulunamamasına yol açmaktadır.

İngiliz kraliyet ailesi bireylerinin Monopoly tarzı hırsa sevk eden oyunları oynamalarına izin verilmemektedir.

Aile üyelerinin Monopoly tarzı hırsa neden olan oyunları oynamasına müsaade edilmemektedir.


Birkaç yıl önce York Dükü Prens Andrew, bir konuşmasında bu kuraldan bahsetmişti. Kendisine hediye edilen bu mülk alma, satma oyununu görünce bunu evde oynamaya izinleri olmadığını söylemişti. Neden peki? Cevabını çok seveceksiniz; çünkü bizimde yaşadığımız bir sorun.

Prens Andrew oyunun bazen fazla hırsla oynandığını söyledi. Bunu kesinlikle anlayabiliyorum.

İngiliz kraliyet mensupları besin zehirlenmelerinden sakınmak için kabuklu deniz canlılarını yememektedir.

Kraliyet üyeleri gıda zehirlenmelerinden korunmak için kabuklu deniz ürünleri yememektedir.


Bu bir kuraldan ziyade bir önlemdir. İçinde kraliçenin de bulunduğu kimi kraliyet mensupları, alerjik duyarlılıklarından veya besin zehirlenmelerine karşı tedbirli olmak için bazı deniz mahsullerini yahut az pişirilmiş kırmızı etleri tüketmemektedir. Prens Charles ve diğer aile üyeleri ise istiridyeleri severek yemektedir.

Öyle ki kraliyet sofrasında sarımsağın kokusunu bile duyabileceğinizi düşünmüyorum.

Söylediklerine göre kraliçe, sarımsaktan oldukça rahatsız olmaktaymış. Nişastadan da hiç haz almamaktadır. Tıpkı patates, pirinç ve makarna gibi o da kraliyet davetlerinde menüde yer almaz. Daha çok ızgara balık, sebze, geyik eti, domuz ve salata bulunmaktadır.

Erkek ve kadın kraliyet ailesi fertlerinin bacak bacak üstüne koymaları kurallar gereği yasaktır.

Erkek ve kadın aile üyelerinin bacak bacak üstüne atmamaları kraliyet kuralları gereği yasaktır.


Kraliyet mensupları nasıl konforlu hissediyorsa öyle oturamamaktadır. Hem erkeklerin hem de kadınların bacak bacak üstlerine atmamaları kraliyet kuralları gereği yasaktır. Bileklerini üst üste koymalarında bir sakınca yoktur, fakat bacaklarını birbirine bitişik tutmak durumundalar.

Bacaklarını yana doğru eğmeleri de kabul edilmektedir ve Cambridge Düşesi Catherine bu duruşu kendi imzası haline getirmiştir. Bowmanton etik okulu, bu duruş için özel bir isim bile üretmiştir. Duruşa düşes eğimi adını vermiştir. Bilekleri bir arada tutup, bacaklarını yana doğru eğmesi onu zarif ve soylu gösterirken aynı zamanda bacaklarını da uzun göstermektedir.

İngiliz Kraliyet Ailesi'nin gidilen etkinliklerdeki oturma dizilimi, öncelik sırasına yakışır şekilde olmak zorundadır.

Katılınan etkinliklerdeki oturma dizilimleri, kıdem sırasına uygun olmak zorundadır.


Mevzu kraliyet mensupları olduğunda, ciddi bir organizasyona rastgele bir düzende gitmek ve istedikleri kişilerin yanlarına oturmak uygun değildir. Buluşmalardaki üstünlük dizilimini belirleyici oldukça katı kuralları vardır. Eğer bir düğün varsa, kraliyet ailesi rütbelerine uygun sırada en önde kraliçe ya da monarşinin en başında yer alan kişi olacak şekilde bir sıralama yapılması zorunludur.

An itibarı ile sıralama şu şekildedir; Kraliçe 2 Elizabeth, Edinburgh Dükü Prens Philip, majestelerinin eşi, Wilson Prensi, Prens Charles, Cambridge Prensi, Prens William ve diğerleri olacak şekildedir. Bu olayı bir de bizim evde denemek lazım, belki içinde bulunduğu kaos ortamında biraz olsun sıyrılır. :)

Kraliyet kuralları gereği günlük kıyafetleri abartısız ve sosyal mesajlar vermeyen elbiselerden oluşmalıdır.

Gündelik elbiseleri mütevazi ve sosyal mesajlar vermeyen kıyafetlerden oluşmak zorundadır.


Kraliyet ailesi mensuplarının kültürel ve şık stilleriyle modaya yön göstermeleri beklenmektedir. Elbiseleri çoğunlukla mütevazı, zarif fakat sosyal mesajları içermeyen kıyafetlerdir. Hanımların resmi etkinliklere katılırken şapka takmaları ve külotlu çorap giymeleri gerekmektedir.

Elbette teni fazlasıyla gösteren kısa etekler ve açık elbiseler asla tercih edilmemektedir. Genç prensler için bile kurallar vardır. Pantolon giyemezler, sadece şort giyebilmekteler.

İngiltere Kraliyet Ailesi fertlerinin kürklü kıyafetler giymesi III. Edward tarafından 12. asırda yasaklanmıştır.

Kraliyet üyelerinin kürklü elbiseler giymesi III. Edward tarafından 12. yüzyılda yasaklanmıştır.


III. Edward'ın 12. asırda uyguladığı hükme göre, kraliyet mensupları da dahil tek bir kişinin bile kürklü elbise giymesi yasaktır. O günden yüzyıllar sonra kürklü elbiselere hayır demek, hayvanlar aleyhinde işlenen suçlara dur demenin bir aracı haline gelmiştir. 2000 yılında İngiltere'de tüm kürk çiftlikleri, resmi olarak yasaklandı. Fakat her nasılsa bu kural unutulmuşa benzemektedir.

Zira aralarında kraliçenin de bulunduğu bazı kraliyet ailesi mensupları, kürk giyerlerken görüntülenmişlerdir.

Takdim edilen hediyelerin kıymeti ne olursa olsun, kraliyet ailesi tarafından mütevazi bir biçimde kabul edilmeleri gerekmektedir.

Sunulan hediyelerin değeri ne olursa olsun zarif bir şekilde kabul etmeleri gerekmektedir.


Hediyenin değeri her ne olursa olsun, kraliyet kuralları gereği herkes aldığı hediyeyi kibar bir biçimde teslim almak zorundadır. Tüm hediyeler krallığa ait olduğu için kimin hangi hediyeyi alacağına da kraliçe II. Elizabeth bizzat karar vermektedir.

Ailedeki en yüce kişiler, öteki aile fertlerinin birkaç adım önünde yer almak zorundadır.

Ailedeki en soylu kişiler, diğer aile üyelerinin birkaç adım önünde yürümek zorundadır.


Eşleri ile ufak bir yürüyüşe çıktıklarında dahi kraliyet mensupları el ele tutuşamamakta ve içlerinden geldikleri şekilde özgürce yürüyememektedir. Kraliçe her zaman eşi Edinburgh Dükü Prens Philip'ten birkaç adım önde olmak zorundadır. Ancak soylu olan eş erkekse, hanımlar çoğu zaman eşinin önden gitmesine izin vermektedir. Prens Harry ve eşi Meghan Markle ile dışarı çıktığında genelde böyle yapmaktadır.

Kraliyet fertlerinin İsa'nın doğuşunun kutlandığı Noel bayramını bireysel kutlamaları yasaktır.

Kraliyet mensuplarının İsa'nın doğumunun kutlandığı Noel bayramını ayrı geçirmeleri yasaktır.


Konvansiyonel olarak, kraliyet ailesine mensup kişiler Noel'i her sene beraberce kutlamak zorundadır. Ancak Katrien bu uygulamayı bozarak Neol'i ailesi ile geçirmiştir. Bazı gazete siteleri ve dergilerdeki söylentilere göre kraliçe bu duruma oldukça kızmıştır.

İngiltere kraliçesi yemek yemeyi bıraktığında masada yer alan herkesin yemeyi bırakması gerekmektedir.

Kraliçe yemek yemeyi bıraktıktan sonra masada bulunan herkeste yemeyi bırakmalıdır.


Kraliçeyle bir yemekte bulunan herkes, kraliyet aile mensupları da dahil olmak üzere temel bir adaba uymakla yükümlüdür. Kraliçenin tüm davranışlarını izlemek zorundalardır. Eğer kraliçe yemek yemeyi bırakırsa masadaki diğer herkeste durmalıdır. Kraliçe aslında yemeği bırakmadan birkaç dakika önce herkese bir işaret vermektedir.

Çantasını masanın üzerine koyarak, yakında masadan kalkacağını göstermektedir. Sanırım çanta masanın üzerine konduktan sonra, yemeğin olabildiğince hızla yenmesi aç kalmamak için iyi bir yöntem olacaktır.