İnternet çağını yaşadığımız şu günlerde internetin var olmadığı yılları düşlemek çok zor olsa gerek. Halbuki daha 50 yıllık bir teknolojiden bahsediyorum. Öyle ki kullanılmaya başlandığı günkü hali şimdiki internete hiç mi hiç benzemiyordu. İnternetin bu tarihsel gelişimi inanılmaz derecede hızlı oldu.

İlk mesaj 29 Ekim 1969'da Stanford Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi ve oturum açma anlamını taşıyan login sözcüğünü içeriyordu.

1 - İlk Mesaj


Yıl 1969 ve ilk arayüz mesaj işlemcisi Los Angeles'taki California Üniversitesi'ne gönderildi. Bu büyük hantal şey, sonraki on yıllar içinde birgün eninde sonunda internet yönlendiricisi olarak bildiğimiz şey olacaktı. Fakat o zaman bildiğimiz internetle çalışmıyordu.

İsmi Arpanet'ti ve sadece gelişimine dahil olan farklı kurumlar arasındaki zayıf bir bağlantıyı destekliyordu. İlk gönderinin 29 Ekim 1969 yılında Stanford Araştırma Enstitüsü'ne yollanan ve oturum aç anlamına gelen "Login" kelimesini içermesi gerekiyordu. Buna karşılık sistem işlemin yarısında göçtü ve yalnızca iki harf yollayabildi.

Bu anahtar sözcüklü "LO" mesajı, internet üzerinden gönderilen ilk mesaj oldu. Sistem ancak tam 1 saat toparlandıktan sonra tüm mesajı gönderebildi. Ne diyelim, o zamandan çok yol kat ettiğimiz için memnunum.

İlk spam 3 Mayıs 1978 yılında Arpanet'in 393 abonesine yollandı, mesajın içeriği bilgisayar tanıtımı ile alakalıydı.

2 - İlk Spam


İlk mesajın hemen ardından ilk spam geldi. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz, hepimiz bunu biliriz. Ne yazık ki aynı şey mesajlaşma ve spam içinde geçerlidir. Mesajlaşma teknolojisinin gelişimi 1971'de ilk e-posta'nın doğumuna yol açtı ve bu da akabinde sadece 7 yıl sonra ilk spam'in dünyaya gelmesini sağladı.

3 Mayıs 1978'te Arpanet'in 393 abonesi, kocaman betiklerle yazılmış ve çaresizce kendilerine elektronik cihazlar satmaya çalışan bir kişi tarafından gönderilen bir takım e-mailler almaya başladı. Arpanet'te toplamda sadece 2600 kişi olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yani demem o ki; 393 kişiye birden topluca spam mesajı atmak, o zamanlar için oldukça büyük bir orandı.

Elbette bu ilk spam mesajı bile yüzlerce insanı sinirlendirdi. Ancak bu sırada kendisini iyi bir pazarlama stratejisi olarak da kanıtladı. Gelecekte internet kullanıcıları için sinir bozucu varlığını garantiledi.

İlk internet reklamı 1994 yılında HotWired adlı web sayfasına yerleştirilmişti.

3 - İlk İnternet Reklamı


İnternet üstünde savaş vermemiz gereken asap bozucu şeylerden bahsetmişken, internetteki ilk ve en eski reklam bir banner'dı. 1994 senesinde HotWired sayfasına konulmuştu. Daha sonra bu satış tekniği süratle yayılacak ve kelimenin tam anlamıyla internet sunucuları ağının her köşesini tutacaktı.

Öyle ki bu ilk banner reklam, çok fazla ilgi çekti.

Site ziyaretçilerinin hemen hemen yarısı bu reklama tıkladı. Günümüzde reklamcılar, yeni reklam fikirleri bulmak için kafa yoruyorlar. Her şeyin daha basit olduğu o eski günleri özlüyor olmalılar.

İlk internet sayfası, Tim Berners Lee adlı bir bilgisayar  uzamanı tarafından 6 Ağustos 1991 yılında kuruldu.

4 - İlk İnternet Sitesi


İlk internet sayfası 6 Ağustos 1991 yılında yapıldı. Bir bilgisayar uzmanı ve internet sunucu ağlarının öncüsü olan Tim Berners Lee vasıtasıyla geliştirildi. Bu web sayfası, internet sitesi kurmak üstüneydi ve bu ağlarla ilgili ders niteliğinde öğretici bilgiler barındırıyordu. Site günümüzde bile hala aynı adreste çalışıyor; info.cern.ch.

Tarihi bir övgü olarak internet sunucuları ağının kökenleri hakkında eklenen bilgiler dışında neredeyse hiç dokunulmadan bırakıldı. Bir de sitenin 90'ların başındaki bilgisayarlarda nasıl göründüğünü gösteren bir simülasyon var. İnternette bir internet müzesini gezmek gibi bir şey.

İnternetteki ilk görsel Les Horribles Cernettes adlı komedi müzik grubunun bir fotoğrafıydı.

5 - İnternetteki İlk Görsel


Bu bir sevimli kedi görseli falan değildi. Ancak bu cidden komik bir görseldi. İnternetteki ilk görsel dosyası, Les Horribles Cernettes komedi müzik topluluğunun bir fotoğrafıydı ve 1992 yılında yüklenmişti. Grubun üyeleri Cern'de veya Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nde çalıştıkları için böyle bir ad kullanmışlardı.

Bu insanların çok ciddi ve bir zor işleri vardı, eğlenmeyi herkesten fazla hak ediyorlardı.

İlk emoji setini 1999 yılında Shigetaka Kurita adlı Japon bir tasarım uzmanı hazırladı.

6 - İlk Emoji


Emojileri her gün kullanıyoruz ama yine de tarihsel gelişimini çok az kişi biliyor. 90'ların chat odaları, onların en yakın akrabalarıyla doluydu. Bunlar sembollerle yazılmış metin tabanlı ifadelerdi. Ancak emojinin asıl doğuş senesi 1 Kasım 1997'dir. Ana yurdu ise Japonya'dır.

O gün emoji taşıyan ilk cep telefonu satışa sunuldu. Fakat nüfusun büyük bir bölümüne göre hayli pahalıydı. Herkesin kullandığı ilk emoji setini 1999'da Shigetaka Kurita yaptı. Kurita, Japon manga çizgi romanlarından, hava durumu kanallarının ikonlarından ve sokak işaretlerinden esinlenmişti.

İnternete yüklenen ilk gif, bulutlu bir gökyüzünde uçan bir yolcu uçağına aitti.

7 - İlk Gif


Günümüzde gifler internetin en popüler görüntülerinden biri haline geldi. Karmaşık duyguları ifade etmek, bir şeyleri kelimelere dökmek ve bir şakanın can alıcı noktalarını giflerle anlatmak daha kolay olduğundan dolayı kullanımı yıllar içinde çığ gibi arttı.

1987'de icat edilen giflerin, tasarım işlerindeki rakibi olan JPG'den daha iyi bir seçim olmaları bekleniyordu. İki yıl sonrada ilk GİF animasyonu yüklendi. Bulutlu gökyüzünde uçan pixellerden ibaretti. O uçak bugün bile çok güzel görünüyor. Ayrıca orijinalinde JİF diye yazılması gerekiyordu.

Ama en başından beri hatalı olarak G ile yazıldı. Bu da cidden şaşırtıcı bir bilgidir.

İlk video bir rock on roll topluluğu olan Severe Tire Damage'ın adlı grubun canlı bir konser görüntüsüydü.

8 - İlk Videolar


Bir sürü insan YouTube'daki ilk videonun, YouTube yaratıcılarından ve kurucularından biri olan Jawed Karim'in yaptığı "Hayvanat Bahçesinde Ben" adlı video olduğunu biliyordur. Bu video 23 Nisan 2005'te yayımlanmıştı. O sıralar videolar çoktan internetin bir parçası haline gelmişlerdi.

İnternette ilk defa paylaşılan video dosyası, bir rock on roll grubu olan Severe Tire Damage'ın canlı bir çekimiydi. Tahmin yürüteceğiniz gibi grubu oluşturanlar, bilgisayarlar üstüne çalışan uzman kişilerdi.

Burada bilgisayar bilim insanları ve onların gruplarının tanıtımı gibi bir kalıp gören tek kişi ben miyim? :) Bu olay 24 Haziran 1993'te gerçekleşti ve hem yeni yayın teknolojisini hem de kötü gitar yeteneklerinin tanıtım gösterisi görevini gördü. Bir taşla iki kuş diye ben buna derim işte!

İnternette satılan ilk ürün, AuctionWeb sitesinde 14.83 dolara satılan kırık bir lazer kalemiydi.

9 - İnternette Satılan İlk Şey


Günümüzde neredeyse her şeyi internetten satın alabiliyoruz ve internetteki en büyük pazar yeri de Ebay'dir. Bu sitenin adı başlangıçta AuctionWeb'ti ve Pierre Omidyar adında bir adam, siteyi 1995 yılında tek başına bir oturma odasında kurdu.

Omidyar siteyi kurduktan birkaç gün sonra, kırık lazer kalemini satışa çıkardı ve bir ürünün hızlıca bir internet sitesinden alınıp satılabileceğini kanıtlamış oldu. Kırık lazer kalemi tam 14.83 dolara satıldı. Ebay yalnızca 6 yıl sonra, her şeyi satan kocaman bir alışveriş sitesine dönüştü.

Öyle ki stoklarında 4.9 milyon dolara Gulfstream II jeti bile vardı.

İlk sosyal meyda sitesi, Facebook'tan 6 sene evvel kurulmuştu ve bu ağın adı sixdegrees.com'du.

10 - İlk Sosyal Medya Sitesi


İnternetin ömrüne kıyasla Facebook gibi sosyal ağlar oldukça yeni sayılırlar. Sosyal ağ düşüncesi bundan evvel tek bir kişinin dahi aklına gelmedi zannediyorsanız, ilk sosyal medya web sayfasının Facebook'tan 6 sene evveline uzandığını duyduğunuzda eminim bir hayli şaşıracaksınız.

Bu ağın adı sixdegrees.com'du ve 1997 yılında kurulmuştu.

İsminden de anlaşılacağı gibi site, tüm insanların birbirlerinden 6 veya daha az sosyal bağ ötede olduğunu farz eden ilginç bir 6 derecelik ayrılık sosyal kavramını temel alıyordu. Bu sitede sayfası olan herkesin arkadaşlarını ve akrabalarını listelemesi bekleniyordu. Bu sayede insanlar siteye katılmaları için bir davetiye alabilir ve kendilerine yakın olanlara davetiye gönderebilirlerdi.

Hiç kimse davet edilmeden siteye katılamıyordu. Popüler bir sosyal medya ağı yaratmak için pek de iyi bir strateji değildi. Ama yine de bilimsel bir kavramı kanıtlamanın harika bir yoluydu.

İlk tweet, Twitter'ın yaratıcı beyinlerinden olan Jack Dorsey tarafından 22 Mart 2006'da yazıldı.

11 - İlk Tweet


Twitter'ın yaratıcı beyinlerinden olan Jack Dorsey'in ilk tweeti 22 Mart 2006'da yazdığı biliniyor. Tek bir tweetle başlayan ve zaman içinde adeta bir akıma dönüşen bu hareket bugün katrilyonlarca tweete ulaştı. Site durmak bilmiyor, her gün yarım milyar kadar tweet üretiyor.

Ayrıca 140 karakter sınırlamasının cep telefonu mesajlarındaki aynı sınırlamadan kaynaklandığını biliyor muydunuz? Tweet atmak sonraları sadece eğlenceli bir şey haline geldi ve 2017'de karakter sınırı iki katına çıkarılıp 280 yapıldı. Tweetlere fotoğraf ve video ekleme özelliği de Twitter ilk kurulduğunda yoktu.

İlk İnstagram fotoğrafı, İnstagram'ın kurucularından biri olan Kevin Systrom tarafından 16 Temmuz 2010'da paylaşıldı.

12 - İlk İnstagram Fotoğrafı


İnstagram'ın kurucularından biri olan Kevin Systrom, ilk fotoğrafını 16 Temmuz 2010'da paylaştı. Bu yemek fotoğrafı değildi ama bir Taco tezgahının yanında çekilmişti. Selfie değildi ama kız arkadaşının ayağını görebiliyordunuz. Gelgelelim kedi de değildi, çünkü bir köpekti. Hem de şirin mi şirin bir köpekti.

Kevin Systrom bu günlerde İnstagram'ın varoluş nedeni olduğu düşünülen köpeği Dolly'nin fotoğraflarını paylaşmak için farklı bir sayfa kullanıyor. Fakat internetin en büyük başarısı, sunduğu tüm heyecan verici yeni şeylerle insanları sürekli cezbetmesidir.