Arabalar hakkında ne kadar bilgilisiniz? Donmuş bir kilidi nasıl açacağınızı, çatlak farları nasıl onaracağınızı, buz tutmuş camları nasıl temizleyeceğinizi ya da motor yağını nasıl kontrol edeceğinizi biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız araba hakkında 19 pratik bilgi verdiğim bu yazımdan faydalanabilirsiniz.

Buz tutan araba kilidini açmak için alkol, el dezenfektanı ya da özel bazı spreyler kullanabilirsiniz.

Donmuş araba kilidini açmak için el dezenfektanı ya da buz çözücü spreyler kullanabilirsiniz.


Kış aylarında aracınız kapı kilitleri donabilir. Düşünsenize arabanıza gidiyorsunuz, anahtarı kilide sokmaya çalışıyorsunuz ama anahtar içeri girmiyor. Ama işe gitmelisiniz. Kapı kilidini açmak için kullanabileceğiniz uzaktan kumandalı bir anahtarınız olsa bile bu problemle karşılaşabilirsiniz. Kilidini açabilirsiniz, ancak bu seferde kapı kolu donmuş olabilir.

Peki ama ne yapacaksınız?

Tabii ki en iyi seçenek, buz çözücü spreyler kullanmaktır. Çünkü bunlar gerekeni yapacaktır. Ama herkes kış mevsimine hazırlanmaz. Bu gibi bir ihtiyaç durumunda eve geri dönebilir ya da bir el dezenfektanı bulmak için çantanızı karıştırabilirsiniz. El dezenfektanlarının ana maddesi, kilidin içindeki donmuş buzu da eritebilen alkoldür. Arabanızın anahtarının üstüne bundan biraz dökün ve kilide sokmayı deneyin.

Dönüş için durduğunuzda tekerlekleri çevirmemelinizi, zira arkadan vuran bir araç sizi diğer yola itebilir.

Dönüş için beklerken tekerleri çevirmemelisiniz, çünkü arkadan çarpan bir araba sizi diğer şeride itebilir.


Zor bir kavşağa geldiğinizi ve en önde olduğunuzu hayal edin. Bu trafiği çok yoğun bir yol ve sola dönüş yapmanız gerekiyor. Ters yönden de yine yoğun bir trafik var, bir parça aceleci davranıp dönüş için kolaylık olsun diye tekerlekleri sakın sola döndürmeyin. Tekerlekleri döneceğiniz yöne de olsa önceden çevirmemek önemlidir. Bunu sürücü eğitiminde öğrenmiş olabilirsiniz ya da zaten sağduyulusunuzdur.

Ancak bazı insanlar bunu hala yapıyorlar. Olur da birisi arabanıza arkadan çarparsa kendinizi doğrudan karşı şeritte bulabilirsiniz. Bu hareketi yapmak size akla uygu gelebilir ve zaman kazandırabilir, ama sonradan üzülmek yerine tedbirli davranmak en iyisidir.

Hava temizleme kokusu gerektiği kadar kalıcı değilse aracınızın hoş kokması için vaks deneyebilirsiniz.

Hava temizleme spreyi yeteri kadar kalıcı olmuyorsa arabanızın güzel kokması için vaks kullanabilirsiniz.


Arabanızın hava tazeleme püskürtücüsü istediğiniz kalıcılıkta değilse işte size değişik bir öneri: aracınızın harika kokması için vaks kullanabilirsiniz. Saçınıza vaks sürme alışkanlığınız varsa kutusunun içinde muhtemelen biraz kalmış olabilir. Kalmamışsa gidip bir tane satın alabilirsiniz.

Plastik bir kutuya veya metal kapaklı cam bir kavanoza bir parça vaks koyun. Kapağın üstünde birkaç delik açın, böylece koku kavanozdan çıkabilir. Şimdi kavanozu aracınıza yerleştirin, hava sıcak olduğunda arabadaki sıcaklık aratacak ve balmumu eriyecektir. İçeri girdiğinizde artık sizi selamlayan hoş bir koku olacaktır.

Eğer bir şeyleri el becerinizle kendiniz yapmayı seviyorsanız, balmumunu farklı kaplara yerleştirerek veya farklı kokuları olan balmumu parçaları kullanarak denemeler yapabilirsiniz.

Tablet sabitleyiciniz bulunmuyorsa bagaj sabitleme ipini kullanarak koltuğun kafalığına bağlayabilirsiniz.

Tablet tutucunuz yoksa bagaj sabitleme kablosunu kullanarak kafalığın etrafına sarabilirsiniz.


Birgün kendinizi gideceğiniz yere geç kaldığınız, tablet tutucunuzu bulamadığınız ve çocuklarında sözünüzü pek dinlemediği bir halde bulabilirsiniz. Uzun bir yolunuz olduğu içinde tabletle çalışma ihtiyacı duyabilirsiniz.

Ama bir tablet tutucusu yoksa işiniz biraz zorlaşacaktır. Hemen bagajınızı şöyle bir karıştırıp, bir bagaj sabitleme ipi olup olmadığına bakın. Bunu alıp kafalığın etrafına sarın ve tableti kancalara dolayın. Bu hızlı ve ucuz bir çözümdür. Kablolar sürücü veya ön koltuktaki yolcuları da rahatsız etmeyecektir.

Bardaklıkların kirlenmemesi için plastik kek tabaklarını bu gediklere koyabilirsiniz.

Bardaklıkların temiz kalması için plastik kek altlıklarını bu bölmelere yerleştirebilirsiniz.


Bardaklıklar aslında sadece içecekler için kullanılsa da bir müddet sonra içleri perişan ve pis bir duruma gelir. İçecekleriniz dökülebilir, bunlar bardak koyma yerleri için problem yaratacak yapışkan kalıntılar bırakabilir. Bardaklıkları temizlemeyi kolaylaştırmak için, plastik kek altlıklarını bunların içine yerleştirebilirsiniz.

Bunlar döküntüleri, kırıntıları, sigara küllerini ve hatta dökülecek sıvıları dahi tutarlar. Aynı zamanda pratik olmalarının yanı sıra renksiz, siyah bir iç mekana hoş bir dokunuş katarlar.

Otomobilinizin camında çatlak bulunuyorsa oje sürerek çatlağın görünmemesini ve yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

Arabanızın camında çatlak varsa oje sürerek çatlağın fark edilmemesini ve yayılmasını önleyebilirsiniz.


Bazen ön camlarda garip çatlaklar olur, bir taş ön cama çarpabilir ya da birgün arabanıza girdiğinizde nasıl oluştuğu hakkında hiçbir fikrinizin olmadığı bir çatlak bulabilirsiniz. Ön camınızda ufak bir çatlak bulunuyorsa, ancak yakın bir tarihte tamir ettiremeyecekseniz üzerine şeffaf oje sürmeyi deneyebilirsiniz.

Oje camdaki tüm boşlukları dolduracak ve katılaştıktan hemen sonra parçalanmış cam parçalarını birbirine tutturacaktır. Bu da çatlağın fark edilmemesini sağlayacak ve daha fazla yayılmasını önleyecektir. Tüm camı komple değiştirmekten iyidir. Bu yöntemin büyük çatlaklar için tavsiye edilmediğini ve her zaman kullanılamayacağını unutmamalısınız.

Ön camınızın buz tutmaması adına arabanızı her daim güneşin doğduğu açıda park etmelisiniz.

Camlarınızın buz tutmaması için aracınızı her gün güneşin doğduğu yöne doğru park etmelisiniz.


Hiç kimse sabahları değerli zamanını ön camdaki buzları kazıyarak harcamak istemez. Soğuk havalarda daha az vakit geçirmek istiyorsanız, aracınızı her akşam doğuya denk gelecek şekilde park etmelisiniz. Okul yıllarında öğrendiğiniz üzere güneşin doğudan yükseldiğini hatırlayabilirsiniz. Arabanızı bu şekilde park ederseniz, güneş sizin işinizi üstlenip ön camdaki buzları eriterek size zaman kazandıracaktır.

Arabanıza yapışan kırıntı ve tüyleri oto cam buz kazıyıcı aracını kullanarak kazıyabilirsiniz.

Aracınıza dökülen tüyleri oto cam buz kazıyıcı aletini kullanarak kolaylıkla temizleyebilirsiniz.


Evcil hayvanlar her zaman insanların yakın dostları olmuştur. Ancak tüyleri her yere yayılmaya başladığında bunlarla başa çıkmak güçtür. Eğer arabanıza onları da alıp seyahat ediyorsanız, arka koltuğunuz tüylü bir yaratık haline dönüşecektir. Elektrikli temizlik aletleri her tüyü toplayamayabilir. Fakat oto camı buz kazıyıcısı gibi kullanması son derece kolay bir alet, tüm tüyleri temizlemenize yardımcı olacaktır.

Tüylerin olduğu yeri biraz ıslatın ve arka koltuktaki tüyleri söküp almak için, bu sileceği kullanın. Arabadaki yolcular ve sinüsleriniz bu işten çok memnun olacaktır.

Otomobil konsolunu daha temiz ve ışıltılı göstermek istiyorsanız, konsolun üstüne bir miktar zeytinyağı sürmelisiniz.

Araba konsolunu daha yeni ve parlak göstermek için, konsolun üzerine zeytinyağı sürebilirsiniz.


Arabanızın için biraz donuk mu görünüyor? Belki her yeri temizdir ancak konsolu onu yeni otomobildekiler kadar çekici hale getiren parıltısını kaybetmiştir. Arabanızda yeni havası yaratmak ya da eski ihtişamına geri döndürmek istiyorsanız biraz yağ kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bir beze zeytinyağı dökün ve konsolu bununla biraz ovun. Bu donuk görünen konsola güzel bir parlaklık verecektir. Ancak direksiyon simidine sürdüğünüzde kaymaması için dikkatli olun.

Bu tehlikeli bir durum yaratabilir.

Aracınızın yerini kaybettiyseniz, anahtarlığı kafanıza bastırarak kilit açma düğmesine basmalısınız.

Arabanızı park ettiğiniz yeri bulamıyorsanız, anahtarlığı başınıza dayayarak menzilini genişletebilirsiniz.


Hiç kendinizi büyük bir otoparkta arabanızın yerini hatırlamadığınız bir halde buldunuz mu? Bunu yapan çok insan var. Otoparkların hepsinde park yerinizi hatırlamanıza yardımcı olacak harf ve rakamlarla işaretlenmiş bölgeler yoktur. Belki de ipucu olsun diye uzaktan kumandalı araba anahtarındaki kilit açma düğmesine basmayı denersiniz. Yanıt olarak gelen bir bip sesi yoksa aracınıza çok uzakta kalmış olabilirsiniz.

Otoparkı yarım saat dolaşmak yerine, anahtarlığı başınıza dayayın ve kilit açma düğmesine basın. Başınız bir iletken görevi üstlenecek ve sinyal aralığını genişletecektir. Bu aracınızı bulma şansınızı arttıracaktır. Evet bu biraz aptalca görünebilir, ama 2009 yılındaki bir New York Times makalesine göre işe yarıyor. Ayrı bir çözüm olarak aracın bulunduğu konumun resmini çekmek için telefonunuzu da kullanabilirsiniz.

Geri geri çıkarken diğer sürücülerin ve yayaların çıktığınızı fark etmesi için arka sinyalleri yakmalısınız.

Park yerinden çıkarken yol vermiyorlarsa çıktığınızı belli etmek için arka sinyallerinizi kullanmalısınız.


Park alanı ararken dönüş yapmak için sinyallerden yararlanmak adeta doğuştan gelen bir alışkanlıktır. Fakat bunu otoparktan çıkarken ne kadar yapıyorsunuz? Bunun neden gerekli olduğunu merak ediyorsanız cevabı basit; emniyet! Çünkü öteki şoförler ve yayalar kahin değildir.

Dolayısıyla sizin hangi tarafa gideceğinizle ilgili herhangi bir düşünceleri olamaz. Bu yüzden sola geriye doğru giderken sol, sağa geri dönerken sağ arka sinyalinizi kullanmanız gerekir. Manevrayı yaptıktan sonra ve yola çıkmaya hazır olduğunuzda da normalde yaptığınız gibi sinyal vererek devam edebilirsiniz.

Otomobilinizin pompası tepki vermiyorsa anahtarı kontaktan çıkartarak tekrar çalıştırmak için bir süre beklemelisiniz.

Aracınızın pompası çalışmıyorsa anahtarı kontaktan çıkararak tekrar çalıştırmayı denemelisiniz.


Eski arabaların çoğunda benzin pompası bulunur. Bu parça depodan karbüratöre yakıt pompalar. Yakıt orada hava ile karışır ve sonra motorda yanar. Kimi zaman otomobiliniz bir türlü çalışmaz, bunun nedenlerinden bazısı benzin pompanızla ilişkili olabilir. Zira bu bileşen zaman içinde yıpranabilir veya etkisini kaybedebilir.

Fakat pompayı doğrudan çalışmaya zorlayacak bir yöntem var. Anahtarı kontaktan çekin, ardından kontağı kapatın ve bir süre bekleyin. Motoru hemen çalıştırmayın. Bu arada pompanın işini yapması için 5-10 saniye bekleyin ve aracınızı bundan sonra çalıştırın.

Aracınızın camlarını temizlerken bulaşık deterjanını cam temizle spreyi olarak kullanabilirsiniz.

Arabanızın camını temizlemek için bulaşık deterjanından kendinize cam temizle spreyi yapabilirsiniz.


Paradan tasarruf etmenin bir yolunu arıyorsanız, arabanızın camları için kendiniz bir temizleyici yapabilirsiniz. Şöyle bir düşünürseniz; ön camların ana düşmanının yağ olduğunu anlarsınız. Bu yağ önünüzde seyreden araçların egzozlarından uçar ve ön camınıza yapışır. Otomobillerden her zaman farklı sıvılar sızmaktadır. Motor yağı, şanzıman yağı, antifriz ve fren sıvısı.

Ne zaman yağmur yağsa bunlar yoldaki su birikintileriyle karışırlar ve arabanızın üstüne sıçrarlar. Normalde yağlardan kurtulmanızı ne sağlar? Bulaşık makinesı deterjanı.

Bunun için bir sprey kutusu alın onu su ve 1 çay bardağı bulaşık deterjanı tozuyla doldurun. İşte oldukça tesirli ve bedava cam temizleme spreyiniz hazır. Bu sıvıyı cama püskürttüğünüzde sıvının sadece ön cama gelmesine ve kaportaya gelmemesine dikkat edin, çünkü sıvı boyaya zarar verebilir.

Arabanızı üzerindeki karları çizmeden temizlemek niyetindeyseniz, kar eriyene kadar motoru açık bırakmalısınız.

Aracınızı çizmeden üstündeki karları temizlemek istiyorsanız, kar çözülene kadar aracı çalıştırmalısınız.


Etrafın lapa lapa karlarla dolduğu kış günlerinde otomobilinizin üzerindeki kar yığınlarını temizlemek için katiyen fırça kullanmayın. Eğer araç çok fazla karla kaplıysa üst katmanı fırçalayıp, sürüş esnasında yolu yeterince görebilmek için ön camı ve aynaları temizleyebilirsiniz. Ancak karları arabanın kaporta bölgesinden başlayarak temizlemeyin. Çünkü otomobilinizin boyasını kaldırabilirsiniz.

Arabanızın çiziksiz, pırıl pırıl kalmasını sağlamak için sabırlı olmalı ve kar kendi kendine çözülene kadar beklemelisiniz. Yani eğer çok fazla kar yağmamışsa motoru çalıştırın karların kendiliğinden erimesine fırsat verin. Çok fazla kar yağmışsa ince bir katman kalacak kadar karı temizleyin. Zaten geriye kalan karlarda araç hareket ettiğinde kendiliğinden düşecektir.

Kendinizin ve başkalarının güvenliği için önünüzü tam göremiyorsanız yola asla çıkmayın.

Direksiyon simidinin kar yüzünden titrediğini sezerseniz, titreşimi azaltmak için tekere yapışan karları temizlemelisiniz.

Direksiyon simidinin kardan titrediğini hissederseniz, titreşimi geçirmek için tekerdeki karı dökmelisiniz.


Bazen karlı günlerde otomobil kullanırken, direksiyon simidi ve tekerleklerin sallandığını sezebilirsiniz. Böyle durumlarda durun ve tekerlek disklerine bakın. Kimi zaman karda dönüşler yaparken bu plakalara kar parçaları sıkışır ve sonrasında rutubet veya ıslaklık sebebiyle buza evrilir. Buz diskin iç kısmına yapışabilir ve buz parçası aracı sürerken tekerleklerde titreşim yaratabilir. Bu elbette güvenli bir durum değildir.

Aracın yol kenarına doğru çekilmesine veya direksiyonun titremesine neden olabilir. Eğer böyle bir durum olursa aracı durdurun ve kar ya da buzdan kurtulmak için tekerleğe ayağınızla vurun. Bu işe yaramıyorsa ve direksiyon hala titriyorsa bir tamirciye gidin.

Yağmur suyunun fardaki çatlaklardan içeri sızmaması için farın üstüne şeffaf bant çekmelisiniz.

Yağmur sularının fardaki çatlaklardan içeri girmemesi için farın üzerine şeffaf bant yapıştırabilirsiniz.


Otobanda veya şehirler arası güzergahlarda yolculuk ederken, yolun üzerine ufak çakıl parçaları olabilir. Bunlar o kadar tehlikeli değildir ve yol açtıkları hasarın farkında bile olmayabilirsiniz. Ancak yakından bakarsanız, farlarınızın üstünde bazı küçük çizikler oluştuğunu görebilirsiniz.

Uzun zaman seyahat etmeyi düşünüyorsanız ve bir yağmura denk geldiyseniz, farların içi bu çiziklerden dolayı nemlenerek buğlanabilir. Bu durumda farların tamir edilmesi gerekir. Fakat tamirat günü gelene kadar farların üzerine bir parça şeffaf bant yapıştırabilirsiniz. Farların üzerine yapıştırılan bant nemin boşluklardan farın içine girmesini ve buğlanmasını önleyecektir.

Aracınızın hoş kokması için karbonat ve bitki özü karışımlarından güzel parfümler yaşabilirsiniz.

Otomobilinizin güzel kokması için karbonat ve bitki özlerinden güzel kokulu parfümler yapabilirsiniz.


Aracın içinin hoş kokması için koku yayan yapıştırmalar kullanmayın. Bu sevimli küçük çıkartma ön panelinize, klimanıza veya yapıştırdığınız her türlü yere zarar verecektir. Bilhassa aracınızın deniz meltemleri veya tropikal ormanlar gibi kokmasına yol açan etkili kimyasal bileşimler, aracın boyasına zarar verebilir. Örneğin arabanız güneşte çok uzun süre kalırsa ve bu sıvı dışarı dökülürse ciddi hasara neden olabilir.

Olması gerektiği gibi yerine iyice yapışmış halde kalmış olsa bile sıvı aylar içerisinde gitgide buharlaşırken bazı lekeler bırakabilir. Boya bu yüzden solabilir veya kabarabilir. Kokulu çıkartmalara güvenli bir alternatif arıyorsanız, bunları kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Bir cam kavanozun 3'te 2'sini kabartma tozuyla doldurun. Sonra üstüne istediğiniz bir uçucu bitki özü yağından 20 damla ekleyin, kavanozun kapağını kapatın. İçindekiler karışsın diye iyice sallayın.

Daha sonrasında kapağı çıkarın, kapağın boyutuna uygun bir karton parçası kesin. Kapağın çemberini kullanarak kartonu kavanozun içine yapıştırın. Üstüne birkaç delik açın, işte hepsi bu! Bunu aracınızdaki barkalığa veya koltuğun altında bir yere koyabilirsiniz. Bu size en az bir ay dayanacaktır.

Otomobili havalandırırken çapraz olan pencereleri açarsanız, kötü kokuları daha çabuk araçtan çıkarabilirsiniz.

Aracı havalandırırken birbirine çapraz olan camları açarsanız, kokulardan daha hızlı kurtulabilirsiniz.


Otomobilinizin içi klimanızın zaman için emdiği ya da araçtaki yolcularınızın yanlışlıkla ürettiği nahoş kokularla dolarsa araçta kullandığınız hava temizleyiciler bir fayda etmeyebilir. Bu gibi durumlarda da eski usul çareleri denemek en iyisidir. Yalnız bir şeyi unutmamak lazım, arabayı havalandırırken karşı karşıya gelen çapraz pencereleri açmalısınız. Mesela şoför mahallindeki pencere ile sağ gerideki pencereyi açın.

Yalnızca ön pencereleri açarsanız, hava içerde dolanır ve kötü kokular aracın içinden gitmez. Aynı taraftaki camları açarsanız hava ön camdan içeri girer ve arka camdan dışarı çıkar. Aracınızı havalandırırken saçınızın formunu sert rüzgardan korumak için biraz yavaşlasanız iyi edersiniz.

Arabanızın motor yağı seviyesine bakarken, motorun çalışmıyor ve soğumuş olmasına dikkat etmelisiniz.

Arabanızın motor yağını kontrol ederken motorun çalışmamasına ve soğuk olmasına dikkat etmelisiniz.


Yağ düzeyini kontrol etmek ciddi anlamda önemlidir. Motor yağı insan vücudundaki kan gibidir. Bu nedenle yağ seviyesini sürekli olarak ve yalnızca motor soğuk durumdayken kontrol edin. Yağ çubuğunu motor çalışıyorken çıkarıp yağ düzeyini incelerseniz kesin bir kanıya varamazsınız. Öyle ki araç hareket ettikten sonra yağda oluşan kabarcıklar gerçekte ne kadar yağ bulunduğunu anlamanızı engelleyecektir.