3x3'lük bir Rubik Küp'ü çözmeye çalışmamın üzerinden 1 ay geçti. Küpü çözmek için günlerce, hatta haftalarca uğraşmam gerekti. Daha sonra küpü çözebileceğim basit bir algoritma olduğunu keşfettim. O günden sonra 3x3'lük küpleri çözmek benim için çocuk oyuncağı haline geldi. Eğer siz de bu küpün nasıl çözüldüğünü merak ediyorsanız, 3x3 Rubik Küp çözümü başlıklı bu yazımdan faydalanabilirsiniz.

3x3'lük bir Rubik Küp'ü çözebilmek için küpün yapısını ve katmanlarını iyi tanımak gerekir.

3x3'lük bir Rubik Küp'ü çözebilmek için küpü iyi tanımak gerekir.


Yeni başlayanların öncelikli olarak 3x3 bir Rubik Küp'ün nelerden oluştuğunu anlaması gerekir. Bunun üç ana bölümü vardır; merkez, kenar ve köşe. Bu algoritmanın nasıl çalıştığını anlamak için Rubik Küp dilini öğrenmeniz zorunludur. Tüm hamleler aşağıda 90 derecelik küp dönüşünü temsil eden harflerle yazılıdır.

Y - Yukarı

A - Aşağı

S - Sol

Ş - Sağa

Ö - Ön

G - Geri

Kesme işareti, katman saat yönünün tersine 90 derece dönmeli demektir. Kesme işareti yoksa bunun anlamı 90 derece saat yönünde döneceğidir. Harfin yanında olan sayılar kaç dönüş yapmanız gerektiğini gösterecektir.

# Sağ eliniz için Ş, Y, Ş, Y olacak ve bir kez daha Ş, Y, Ş, Y yapacaksınız. Sol eliniz içinde tam tersini yapmalısınız S, Y, S, Y ve tekrar S, Y, S, Y dönüşlerini uygulamalısınız. Daha iyi anlamanız için, yazıda anlattıklarımı okurken uygulamayı deneyebilirsiniz.

Anlamayanlar, aşağıdaki Rubik Küp algoritma örneğine bakabilir.


Sağ El: Ş (Sağa), Y (Yukarı), Ş (Sağa), Y (Yukarı) ve bir kez daha Ş (Sağa), Y (Yukarı), Ş (Sağa), Y (Yukarı).

Sol El: S (Sol), Y (Yukarı), S (Sol), Y (Yukarı) ve yine S (Sol), Y (Yukarı), S (Sol), Y (Yukarı).

Devam etmeden önce bu hareketleri otomatik yapana kadar çalışsanız iyi olur. Daha sonra size faydası olacaktır. Bu arada bu algoritmayı 6 kez tekrarlarsanız, küp tamamen en başındaki gibi görünecektir. Şaşırtıcı değil mi?

Hazırsanız bahsettiğim algoritmadaki 7 aşamayı sırasıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Bu aşamadaki amacımız, Zeka Küpü'nün altında oluşturduğumuz çarpı izini bir araya getirmek olacaktır.

1 - En alttaki çarpı işaretini çözün.


Buradaki amaç, küpün altında oluşturduğunuz çarpı işaretini bir araya getirmek olacaktır. Rubik Küp'ün kenarlarını her iki taraftan da doğru renkli merkezle aynı hizaya getirmeye çalışacaksınız. Önce küpü karıştıracaksınız, ondan sonra başlayabilirsiniz. Başlamak için bir çeşit papatya gibi görünen bu diziyi bir araya getirmek zorundasınız, oldukça kolay ve özel bir algoritma gerekmiyor.

Sonra üzerinde çarpı işareti olan en üst katmanı döndürüp, katmanların doğru renklerini merkezin renkleriyle aynı hizaya getirmelisiniz ve bu katmanı 180 derece döndürmelisiniz. Aynı şeyi geri kalan beyazlarla da yapmalısınız. Bu sayede en altta beyaz bir çarpı işareti elde etmiş olacaksınız.

3x3'lük Akıl Küpü'nün alt köşelerini doğru yerlere döndürmeniz gerekecek ve beyaz bölümleri çözülmüş olacaktır.

2 - En alttaki dört köşe parçasını çözün.


Bu safhada küpün alt kenarlarını doğru yere çevirmeniz gerekecek ve küpün beyaz bölümü çözülmüş olacaktır. İşte sağ eliniz için olan Ş, Y, Ş, Y algoritmasını burada kullanacaksınız. Küpün sadece en üst katmanını döndürerek, diğer tarafların merkeziyle aynı renkte olan köşeyi bulacaksınız ve köşedeki doğru yere gelene kadar algoritmayı uygulamak zorundasınız.

Aynı şeyi geri kalan köşelerle de yapmalısınız. Bu aşamanın sonunda küpün tam yanlarında merkez parçasında biten küçük ters T'leriniz olmalıdır.

Bu aşamada küpün orta katmanının geri kalanını çözmeniz gerekecektir, böylelikle dış blokları ortada birleştirebilirsiniz.

3 - Orta katmandaki dört kenar parçayı çözün.


Bu evrede orta tabakanın geri kalanını çözmeniz gerekmektedir. Böylece dış blokları merkezde birebir aynı yapabilirsiniz. İlk etapta üzerinde çalıştığınız bölüm, hedeflenen katmanın üzerinden sola doğru gelen parçadır. Onu doğru renkle eşleştirmelisiniz.

Yukarıdaki kısmı sola çevirin, sağ elin algoritmasını (Ş, Y, Ş, Y) kullanın. Küpü sola döndürün, sol elin algoritmasını (S, Y, S, Y) kullanın. İkinci durumda üzerinde çalışacağınız katman, hedef pozisyonunun üstünden sağa doğru olan kısımdır. Onu uyumlu olan renkle eşleştirmeniz gerekmektedir.

Üst kısmı sağa çevirin, sol elin algoritmasını kullanın. Küpü sağa döndüğün ve sağ elin algoritmasını kullanın. Bunu küpün tüm yanlarında tekrarlamalısınız.

Öncelikle 3x3'lük Rubik Küp'ün sarı kısımlarında bir sarı çarpı işareti oluşturmalısınız, daha sonra diğer adımlara geçebilirsiniz.

4 - En üstteki katmandan sarı kenarları çözün.


İlk başta 3x3 Rubik Küp'ün sarı bölümünde bir sarı çarpı işareti oluşturmalısınız. Sarı hattı değil de sadece sarı kenarlardan oluşan, tesadüfi bir küme görüyorsanız algoritmayı kullanmaya başlamalısınız.

Sağ el Ö + S, Y, S, Y + Ö. Sarı çizgiyi görür görmez, aynı uygulamayı tekrar uygulamaya başlamalısınız. İşte bu şekilde çarpı işaretini elde edebilirsiniz.

Bu noktada 3x3'lük küpün sarı çarpı izlerini izlemeniz gerekmektedir. Böylece ikinci renk, diğer köşe rengi ile birebir örtüşecektir.

5 - En üst katmandaki dört kenar parçasını çözün.


Şu anda sarı çarpı izinin köşelerini düzenlemeniz gerekmektedir. Böylelikle ikinci renk, diğer kenarın rengi ile birebir örtüşecektir. Bunun için 3x3 Rubik Küp'ün üzerinde zaten yerinde olan bir kenar bulmalısınız. En üstteki katmanı döndürerek, kenarı uyumlu renkle aynı hizaya getirmelisiniz.

Sadece bir kenarın eşleşiyor olması önemli, zira küpün iki yanı da eşleşiyorsa kenarları karıştırmak için biraz değiştirilmiş bir algoritma kullanmanız gerekecektir. Sağ elle uygulanacak SYS,YŞY, 2Ş algoritması istenilen kenarı eşleştirecektir. Eşleşme tamamlandığında o kısmı önünüzde tutarak, geri kalan kenarlar doğru pozisyonlara gelene kadar algoritmayı uygulamaya devam etmelisiniz.

Rubik Küp'ün bu aşamasında amacınız, köşeleri bitişik merkez öğelerini renklerine uygun yerlere koymak olacaktır.

6 - En üstteki katmandan sağ köşeleri yönlendirin.


Bu safhada misyonunuz, köşeleri bitişik merkez parçalarının renklerine uygun olarak yerine koymaktır. Onları yalnızca olması gerektiği yerlere hareket ettirmelisiniz, küpü daha çözmüyorsunuz. Zaten yerinde olan bir köşe bulmalısınız, bu durumda doğru şekilde bile döndürebilirsiniz ama bu önemli değil.

Köşeler yerlerine gelene kadar biraz değiştirilmiş bir algoritma kullanmalısınız. Sağ elle uygulanacak YŞY, ŞYŞ, YŞ algoritması, köşelerin yerlerini bulmasına yardımcı olacaktır.

3x3 Rubik Küp'ü neredeyse çözdünüz sayılır, bu aşamadan sonra yapmanızı gereken tek şey küpün kenarlarını çözmek olacaktır.

7 - En üstteki katmandan sarı köşeleri çözün.


3x3 Rubik Küp'ü hemen hemen bitirdiniz sayılır, bu noktadan sonra yapmanızı gerektiren tek şey köşeleri çözmek olacaktır. Küpü döndürmelisiniz ve sarı tarafı önünüze getirmelisiniz. Bunun için üst sağ köşeyle çalışmanız gerekiyor ve anlattığım her şeyi adım adım uygulamalısınız. Birçok kişi işte bu aşamada hata yapıyor ve en başından başlamak zorunda kalıyor. O yüzden dikkatli olmalısınız.

Köşe çözülene kadar daha önce gösterdiğim algoritmayı biraz değiştirilmiş bir sırayla uygulamalısınız. Sağ elle YŞ, Y, Ş algoritmasını uygulayarak, birini bitirdiğinizde önünüzdeki tarafı çevirin ve aynı algoritmayı kullanarak bir sonraki katmana geçin. En sonunda ön katmanı döndürerek, küpün tüm renklerini eşleştirmelisiniz. Eşleşme tamamlandığında küp de tamamlanacaktır. İşte 3x3 Rubik Küp çözümü bu kadar basit!

Artık klasik bir 3x3 Rubik Küp'ü nasıl çözeceğinizi biliyorsunuz. Bu yöntem diğer 3x3'e küplerde de işe yaramaktadır. Fakat asıl önemli tarafı daha karmaşık olan küpleri bile çözmenize yardımcı olacak olmasıdır. O halde pratik yapmaya devam edin, ne kadar hızlı ustalaştığınıza inanamayacaksınız.