Güçlü bir gemi filosu her ülke için ezici bir saldırı kuvveti demektir. Filoda bulunan gemilerin çeşitlenmesi, farklı sınıflardan değişik savaş gemilerinin bulunması o filonun tahribat ve yıkım gücünü arttıracaktır. Özellikle Mikasa, Tirpitz, USS Lowa ve Bismarck gibi savaş gemilerinin yer alacağı filolar yenilmesi güç deniz donanmaları haline dönecektir. Zira tüm zamanların en güçlü gemi türleri arasında gösterilen bu gemiler, bugün bile hala en yıkıcı gemiler olarak gösterilmektedir. Eğer bu gemi türleri hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız, sizler için hazırladığım bu en güçlü gemi türleri listesine göz atmanızı tavsiye ederim.

Mikasa adlı savaş gemisi, Japonlar tarafından 1899'da İngiltere'de yaptırıldı.

1 - Mikasa


Mikasa adlı savaş gemisi, Japonlar tarafından 1899'da İngiltere'de yaptırıldı. Hala hayatta olan en eski savaş gemisi olarak da bilinmektedir. Tsushima muharebesi sırasında Japon filosunun amiral gemisi olarak önemli bir rol oynadı. Savaş sırasında Japon donanması Kore ve güney Japonya arasındaki boğazda Rus filosunun üçte ikisini yok etti. Tarihte ilk defa kablosuz teknolojinin bir deniz savaşında önemli bir rol oynadığını gördük.

Bu olay Mikasa ile birlikte daha hızlı hareket ve ateş gücüyle deniz savaşlarında yeni bir şafağın habercisi oldu.

Tirpitz, Bismarck'dan sonra Alman donanmasının en büyük ikinci gemisiydi.

2 - Tirpitz


Tirpitz, Bismarck'ın az bilinen kardeşiydi. Bismarck'dan sonra Alman donanmasının en büyük ikinci gemisiydi. İngilizler ilk olarak gemiyi inşa edilmeden önce imha etmeye çalıştılar, başarısız oldular ama çabaları burada bitmedi. Almanlar geminin Norveç sularında değerli bir hedef haline geldiğinin farkındaydılar. Bu ön cepheden ciddi bir hedef olarak kabul edilebilecek kadar uzakta olduğu anlamına geliyordu.

Kraliyet hava kuvvetleri, Tirpitz'i batırmaya kararlıydı. Birbiri ardına yapılan başarısız baskınlardan sonra en sonunda gemi zırhının geleneksel mühimmatların zarar veremeyeceği kadar güçlü olduğu sonucuna vardılar ve savaş gemisini batırmak amacıyla bir bomba tasarlamaya karar verdiler.

Eylül 1944'de yapılan birkaç girişimden sonra kraliyet hava kuvvetleri cesur bir baskın düzenledi. Saldırıda 1204 Alman denizcisi hayatını kaybetti ve bu olaydan hemen sonra emekli oldu.

USS Lowa, 2. Dünya Savaşı'nın yeni nesil 4 süper savaş gemisinden biriydi.

3 - USS Lowa


USS Lowa, 2. Dünya Savaşı'nın yeni nesil 4 süper savaş gemisinden biriydi. Bu Lowa türü savaş gemileri etkileyici bir hıza sahipti ve açık denizde 33 deniz mili hızıyla ilerleyebiliyorlardı. Lowa 227 metre uzunluğunda, 48.500 ton ağırlığındaydı ve neredeyse 2000 mürettebata sahipti.

2. Dünya Savaşı sırasında USS Lowa, Atlantik'teki konvoylara eşlik önemli roller oynadı. Daha sonra pasifik filosunun bir parçası olarak başkan Franklin Delano Roosevelt'i Amerika Birleşik Devletlerinden, Kuzey Afrika'ya bile götürdü. Bir noktada Amerika Birleşik Devletlerinin amiral gemisi oldu. USS Lowa ayrıca Kore savaşında görev aldı. Aslında savaşta birkaç defa görevden alınmasına rağmen 1980 yılına kadar askerlik hizmetinde aktif olarak görev aldı.

Trajik bir kazadan sonra tamamen görevden alınmasının nedeni rutin bir toplu tatbikat sırasında 47 mürettebatın hayatına mal olmasıydı. Bugünlerde Lowa sınıfındaki diğer 4 gemiyle birlikte yüzen müze olarak görev yapıyor. Onu Los Angeles'ın California kentindeki iskelede bulabilirsiniz.

Prinz Eugen teknik olarak ağır bir kruvazördü, öyle ki bütün bir düşman filosunu batırmayı başardı.

4 - Prinz Eugen


Prinz Eugen teknik olarak ağır bir kruvazördü. En iyileri sıraladığımız bu listede yer edinmiş olmasının nedeni doğasındaki yenilmezliktir. Atlantik Okyanusuna sızmak için 2. Dünya Savaşı'nın en yoğun çatışmalarının olduğu dönemde cüretkar bir girişimde bulundu. Bismarck ve Youjin İngiliz deniz filosuna meydan okudu.

Prince of Wales gemisine sadece ağır ağır hasar vermekle kalmadı etkileyici bir şekilde bütün bir filoyu batırmayı başardılar ama filoda güçlü ve yenilmez savaş gemisi HMS Hood'da vardı. Bu Prinz Eugen'in şanslı gidişatının sonu olacaktı. Daha sonra kazandığı birkaç küçük zafere karşın, teknik ve mekanik problemler yaşadı.

Gemi bir İngiliz intikam saldırısına rağmen 2. Dünya Savaşından sağ kurtuldu.

Gerçekten de Eugen, Bikini Atoll'deki nükleer denemeler sırasında zarar görmeden kalabildikten sonra nükleer bir saldırıdan kurtulduğunu iddia edebilecek dünyadaki birkaç gemiden biri oldu.

1765 yılında yapılan HMS Victory o zamana kadar inşa edilmiş en büyük gemiydi.

5 - HMS Victory


1765 yılında yapılan HMS Victory o zamana kadar inşa edilmiş en büyük gemiydi. Şanlı kariyeri boyunca gemi Amerikan kurtuluş savaşında rol oynadı. Napolyon savaşı ve Trafalgar muharebesindeki tüm ünlü zaferlerinde Nelson'un amiral gemisi oldu.

Victory dünyanın en eski savaş gemisi olmasının yanı sıra İngiltere'nin en gurur verici anlarını yaşattı.

USS Arizona, ABD donanmasının en ağır silahlı gemisiydi.

6 - USS Arizona


USS Arizona 1914 ve 1915 yılları arasında Brooklyn, New York'da inşa edildi. Kardeşi Pensilvanya ile birlikte şimdiye kadar inşa edilmiş 2 Pensilvanya sınıfı savaş gemisinden biriydi. Arizona, ABD donanmasının en ağır silahlı gemisiydi. Aynı zamanda 185 metre uzunluğuyla ve 31.400 ton ağırlığıyla Amerikan filosunun en büyük gemisiydi.

USS Arizona, 2. Dünya Savaşı'da çok önemli bir rol üstlenmesine rağmen asla ateş etmedi. Aslında Arizona, 2. Dünya Savaşın'da Japonların Pearl Harbor'a yaptığı saldırıda battı.

ABD'nin savaşa katılmasına yol açan saldırıda Japon bombaları gemiye çarptığı anda oluşan patlama gemideki mühimmatları ateşledi ve ikincil bir patlamaya neden oldu. Arizona'da 1171 asker hayatını kaybetti. 30 Mayıs 1962'de resmi bir anma töreni yapıldı. Ölen askerlerin anısına anıt inşa etmek için gereken fonun bir bölümü Elvis Presley'nin sahneye çıktığı yardım konseriyle toplandı.

Bismarck ve yardımcısı Prinz Eugen güçlü HMS Hood'u batırdı ve Prince of Wales'de ağır hasar verdi.

7 - Bismarck


Bismarck gizlilik içinde inşa edildi ve 1939 Mayısında denize indirildi. Gemiyi çevreleyen gizlilik öyle sıkıydı ki gemi bir İngiliz keşif uçağı tarafından görüldüğü zaman 30 deniz mili hızıyla neredeyse Kuzey Atlantik'e gitmişti bile. İngilizler geminin Atlantik Okyanusuna girmesiyle bütün çabalarını tek elle batırabileceğini biliyordu.

Müdahale etmek için en iyi gemilerini gönderdiler.

Zorlu bir deniz savaşından sonra Bismarck ve yardımcısı Prinz Eugen güçlü HMS Hood'u batırdı ve Prince of Wales'de ağır hasar verdi.

Savaş İngilizlerin moralini çok ağır bir şekilde etkiledi ve en büyük korkuları başlarına geldi. Bismarck'ın Atlantik'e geçmesine izin verildi ve sonraki 3 gün boyunca müttefik kuvvetler Bismarck'ı batırmak için çaba harcadılar. Hepsi bu işi bitirmek için bombardıman uçaklarını ve 3 savaş gemisini yanlarına aldılar. 29 Mayıs'ta kraliyet donanması kruvazörü Bismarck'ın yanına 3 torpil attı ve Bismarck soğuk Atlantik sularında 2200 mürettebatıyla battı. Sadece 110 kişi hayatta kaldı.

Daha sonraki yıllar içerisinde Bismarck'ın batışı birçok film ve belgeselin konusu oldu.

Mutsu, Nagato sınıfı süper savaş gemisi 5 metrelik silahlara sahip dünyadaki ilk gemi oldu.

8 - Mutsu


Japonya'nın gemileri ile 2 iyi sebepten devam ediyoruz. Birincisi 1921'de piyasaya sürüldüğü gün Mutsu gezegendeki en hızlı savaş gemisi oldu. İkincisi ilk defa Japonlar bir gemiyi kendileri inşa etmişti. Mutsu, Nagato sınıfı süper savaş gemisi 5 metrelik silahlara sahip dünyadaki ilk gemi oldu.

İronik bir şekilde Mutsu bir dizi savaşta hayatta kalmasına karşın kendi silahları tarafından imha edildi. 8 Haziran 1943'te Mutsu'nun 3 numaralı taretindeki bir top mermisi gizemli bir şekilde patladı ve büyük gemi trajik bir şekilde ikiye bölündü. O günkü tek önemli olay hava harp okulundan bir grubun ziyaretiydi.

Japonya'nın en büyük deniz felaketi olarak bilinen bu olayda 14074 kişilik mürettebat ve o gün gemide bulunan 149 ziyaretçi hayatını kaybetti. Sadece şanslı olan 353 mürettebat ve 13 öğrenci öğrenci hayatta kalabildi.