Rothschild ailesi 18. asrın sonlarından başlayarak Avrupa'nın muhtelif bölgelerinde bankalar kurmuş Yahudi bir ailedir. Şirketleri ve sahip oldukları astronomik boyuttaki servetleri bazı komplo teorilerinin de ortaya atılmasına neden olmuştur. Öyle ki ülkemizde de bu konuya merak duyan oldukça fazla kişi vardır. Rothschild ailesi kimdir, serveti ne kadar, Türkiye'de bankaları var mı gibi birçok soru sorulmaktadır. Eğer siz de bu soruların cevaplarını merak eden kişiler arasındaysanız, Rothschild ailesinin dünyayı nasıl yönettiğini anlattığım bu yazıdan her türlü sorunuzun cevabına ulaşabilirsiniz.

Mayer Rothschild nadir madeni paraları toplayarak soylu veya köklü müşterilere satıyordu.

Mayer Rothschild nadir madeni paraları toplayarak soylu veya köklü müşterilere satıyordu.


Mayer Rothschild ailenin kurucusu ve bu kadar uzun süre gücü elinde tutmasını sağlayan, temel kuralları koyan kişidir. Almanya'da bir gettoda yaşayan Mayer daha 13 yaşındayken bir bankada muhasebe çalışanı olarak işe başlamıştı. Henüz 1 sene önce hem annesini hem de babasını çiçek hastalığı yüzünden kaybetmişti.

Almanya'daki insanların çoğu Hristiyanlık dinine mensuptu.

Dinleri gereği borçlar ve faizlerle uğraşmıyorlardı. Böylelikle bu büyük sektör dinlerinde böyle kısıtlamalar olmayan Yahudilere kalmıştı ve işte bu yüzden Mayer bankada iş bulmakta zorlanmamıştı. Mayer bankada çalışmasının yanı sıra bulduğu nadir madeni paraları toplayarak soylu veya köklü müşterilere sattı. Kısa sürede Almanya'nın üst katmanı tarafından bilinen ve güvenilen bir isim olmayı başardı.

Henüz bir prens olan 9. William'ın da güvenini kazanmayı başaran Mayer, öngördüğü üzere William tahta geçtiği zaman sarayın baş finans danışmanı ve muhasebecisi oldu.

Rothschild ailesi bir zaman sonra Almanya'nın ekonomisini eline almayı başardı.

Bir zaman sonra Almanya'nın ekonomisini eline almayı başardı.


Almanya'nın ekonomisini eline aldı. Yıllar geçtikçe ise sadece Almanya'nın değil, Türkiye'de dahil tüm Avrupa'nın ekonomisi Mayer'in önüne serilecekti. Mayer toplamda 10 çocuk yaptı ve bunların erkek olan 5'ini Amschel, Calmann, Salomon, James, Nathan'ı Avrupa'yı daha rahat kontrol edebilmek için kıtanın her bir yanına gönderdi ve kendi bankalarını açtırdı.

Böylelikle Rothschild bankalar imparatorluğu kurulmuş oldu. Sadece bankacılık değil, Rothschild ailesi demiryolu inşaatı gibi farklı kulvarlarda da büyük yatırımlar yaptı. Artık ithalat ve ihracat yapmak isteyen ülkeler, yüklerini taşıtabilmek için onun demir yollarına muhtaçtı. Bu kelimenin tam manasıyla ailenin Avrupa'ya hükmetmesini sağladı. Bunun yanı sıra alkol, maden ve mücevher gibi sektörlerde de büyük yatırımlar yaparak 19. yüzyılda Avrupa ve ABD ekonomisinde söz hakkına sahip oldular.

Ancak Rothschild ailesinin zenginliğinin en büyük kaynağı muharebelerdi. Muharebelerin hepsinde çarpışan iki tarafa da ayrı ayrı destek vererek üne kavuştu. Tüm taraflara yüksek faizle borç vererek paralarını katladılar.

Aile Waterloo muharebesini kazananların İngilizler olmasını sağladı.

Waterloo muharebesini kazananların İngilizler olmasını sağladılar.


1815 yılında Fransız Napolyon ve İngiliz soylu ailesi arasında gerçekleşen Waterloo muharebesi Rothschildlar için dönüm noktası oldu. Muharebeyi kazananların İngilizler olmasını sağlamalarının yanı sıra İngiltere'de muharebeyi Fransızlar kazandı sahte başlıklı haberleri çıkararak ülkenin borsasında paniğe yol açıp hisse senetlerinin fiyatlarını düşürdüler.

Akabinde bu hisse senetlerini kelepir fiyatlara satın alarak tüm borsaya hakim bir şekilde İngiltere'de önemli bir yaptırım gücüne kavuştular. Çünkü görüyorsunuz ki savaşın kazananı nihayetinde İngiltereydi ve bu yüzden hisse senetlerini satan insanlar kazıklandıklarını anlayınca büyük bir curcuna ortaya çıktı. Bu karmaşanın sonunda İngiltere bankası iflas etmek zorunda olunca Rothschild bankayı satın almayı teklif etti.

Eli kolu bağlı olan ortaklar bankanın en büyük pasta dilimini Rothschild ailesine çok düşük fiyata satmak zorunda kaldılar. Ünlü Rothschild sözü de buradan gelir. "Bana bir ülkenin finansal kontrolünü verin ve ben de kuralları koyanları umursamayayım."

Hitler, Yahudilere soykırıma başladığı zaman Rothschildlar kendilerini namlunun ucunda buldu.

Hitler, Yahudilere soykırıma başladığı zaman Rothschildlar kendilerini namlunun ucunda buldu.


1821 yılında hayatını yitirmeden önce Mayer Rothschildson planını da oyuna sürerek ailenin zenginliğinin dağılmamasını sağladı. Ailenin kadın üyeleri, aile dışı bir erkekle evlenirse mirastan ve servetten en ufak bir pay bile alamazlardı. Bununla birlikte aile içi evlilikler cesaretlendirildi ve Mayer'in torunları birbiriyle evlendi.

Öyle bir torunu kendi öz amcasıyla evlendi.

Aile 2. Dünya Savaşıyla birlikte büyük bir darbe aldı. Aslında muharebeler sayesinde zenginliğine zenginlik katan bir ailenin, yine bir muharebe nedeniyle bugün dünyanın hakimi olmamaları biraz ironikti. Hitler, Yahudilere karşı kıyım yapmaya başladığı zaman Rothschildlar kendilerini birden namlunun ucunda buldu. Hızla Almanya'yı tamamen terk eden aile bireyleri taşıyamadıkları tüm zenginliklerini geride bıraktılar.

Zenginliklerinin çoğu Almanya'daydı. Mücevherlerini, sanat eserlerini, topraklarını ve bunun gibi mülklerini kaybeden Rothschildlar, bir de kaçmayı başaramayan Louis Rothschild için Führer'e kilolarca altını fidye olarak vermek zorunda kaldılar.

Günümüzde Rothschild ailesinin yüzü olan Jacob Rothschild'tır.

Orta doğunun karmaşık olmasını sağlayan sorunlarda da Rothschildların parmağı vardı.


Günümüzde orta doğunun hala karmaşık olmasını sağlayan sorunlarda da Rothschildların parmağı vardır. Zira İsrail'in kurulmasında Rothschild ailesi büyük bir rol oynadı. Şimdiki zamanda Rothschild ailesinin yüzü olan Jacob Rothschild'ın büyük amcası Lord Walter'a gelen bu mektup her şeyin sadece bir başlangıcıydı. Jacob'ın anlattığına göre manipülasyon ve ikna büyük bir rol oynadı.

İsrailli bir gazeteciye verdiği bir röportajda şunları söyledi: "Onları baştan çıkarttı. Harika bir karizması ve ikna yeteneği vardı. Balfour'a ulaşıp inanılmaz bir şekilde onu ikna etti. İngiltere başbakanını ve bakanları ikna etti."

Mektup 1. Dünya Savaşı sırasında İngiltere dışişleri bakanı olan Arthur Balfour tarafından yazıldı. İngilizler, Yahudilere orta doğuda ulusal bir yurt teklif etti. Ancak henüz o topraklar Osmanlı İmparatorluğu sınırlarındaydı. Yani İngiltere sahip olmadığı ve muharebede kazanmayı umduğu toprakları başka bir halka vaat edip ünlü İngiliz stratejisinin yine işe yaraması için dua etti.

"Böl ve fethet!" Stratejileri işe de yaramıştı. Osmanlı İmparatorluğu toprakları savaşta kaybetti ve İngiltere, Filistin'i himayesi altına aldı. Dünya çapındaki bütün Yahudiler, İngiliz himayesi altındaki Filistin'e akın akın geldiler ve gelen her Yahudi bireyin pasaportunu İngiltere hazırlamıştı.

İngiltere mektupta verdiği sözünü tutmuştu. Ancak mektubun unutulan bir kısmı daha vardı. "Yahudi olmayan yerel halkın sosyal ve dini haklarına zarar verilecek hiçbir yürütme yapılmayacaktır." bölümü atlanmıştı.

Rothschild ailesi olmasaydı bugün İsrail devleti olmayacaktı.

Rothschild ailesi olmasaydı bugün İsrail devleti olmayacaktı.


İngiltere 1947 yılında ülkeden tamamen çıkmaya karar verdiği zaman bölgenin Yahudi kısmı çoktan mühimmatlanmış ve ülkenin tamamını kolonize edecek bir plan yapıştı.

Jacob Rothschild burada her şeyi Chaim Weizmann yapıyormuş gibi anlatabilir. Ancak mektubun direkt olarak İsrail'in gelecek başkanı Chaim'e değil de Lord Rothschild'a yazılmış olması bu olayda Rothschild isminin ne kadar büyük bir rol oynadığının bir kanıtıdır.

Tarihçilerinde hemfikir olduğu üzere, Rothschild ailesi olmasaydı bugün bir İsrail devleti olamazdı.

Bugün Forbes zenginler listesine baktığınız zaman Rothschild ismine ilk denk geleceğiniz sıralama 2.9 milyar dolarla 822 sırada olan Jeff Rothschil'tır. Ancak bu kişinin büyük aile ile hiçbir bağı yok, sadece soy isimleri benzemektedir. Rothschilda ailesinin en zengin ferdi bu listeye göre 1.9 milyar dolarla 1298 sıradaki Benjamin Rothschil'tır.

Peki bütün bu yaygara neden?

Evet, 1.9 milyar dolar az değil. Ama listenin başındaki Jeff Bezos'un 131 milyar dolarlık servetinin yanında neredeyse bir hiç. Bilmelisiniz ki Rothschild ailesi söz öbeğindeki en çarpıcı şey ailesi kısmıdır. Bu yazıyı yazmamı sağlayan en büyük şey de bu zaten. Bir birey olan Amazon'un sahibi Jeff Bezos'un 131 milyar dolarlık bir serveti varken, yüzyıllardır dünyaya finansal açıdan hükmetmiş olan Rothschild ailesinin sadece bir bireyinin 1.9 milyar doları var. Ailenin serveti hakkında sayısız kaynak tamamen farklı şeyler yazmaktadır.

Bankrate isimli bir kaynak, Rothschild ailesinin servetini 400 milyar olarak tahmin etmektedir.

Ailenin servetinin 400 milyar doları biraz aştığı söyleniyor.


Bankrate isimli bir kaynak ailenin servetinin 400 milyar doları biraz aştığını söylüyor ve yine bazı web sitelerine göre bugün ailenin yüzü olan Jacob Rothschild, Bill Gates'ten daha zengin. Ama daha ilginç olan şeyse sokakta Jacob Rothschild'e denk gelmiş insanların çektikleri videolardır. İşte o videolarda geçen bazı diyaloglar...

Çeken kişi: "Yeni dünya düzeni, soykırımlar ve dünya nüfusunun kontrolü hakkında ne söyleyeceksiniz?"

Jacob: "Kimin için çalışıyorsunuz?"

Çeken kişi: "Biz bağımsız."

Jacob: "Peki."

Çeken kişi: "Söyleyecek bir şeyiniz yok mu bay Jacob?"

Kimin için çalışıyorsunuz diye sorduğunda, biz bağımsızız cevabını almasıyla ayrılıyor. Çünkü o kişilerin Rothschild ailesinin sahibi olduğu televizyon kanalları için hizmet vermediklerini anlıyor. Eğer bir televizyon kanalı için çekim yapsalar zaten bunu yayımlatmaz ve muhabirleri karalayabilirdi. Anlıyoruz ki internette yayın yapan kişiler günümüz medyasının geçmişe kıyasla daha özgür olmasını sağlamaktadır.

Genel olara duruşu suçluluk psikolojisini yansıtıyor. Her daim eğik bir boyun, göz temasından kaçınmalar ve kapkalın ürpertici bir ses tonu. Jacob Rothschild hakkında sizin çıkarımlarınız neler oldu? Güçlü olduğuyla ilgili o kadar komplo teorisi bulunan bir birey, sizce sokakta nasıl bu kadar savunmasız kalabilir. Bu ailenin kendini zararsız ve masum göstermek istemesinden kaynaklanıyor olabilir mi? Yoksa artık eski güçlerini yitirdiler mi?