Her ne kadar teknoloji ve bilim alanında hızla ilerliyor olsak da hala bazı eksiklikler bulunmaktadır. Ancak son yıllarda geliştirilen yeni teknolojiler bu açığı büyük oranda kapamıştır. İşte ben de bugün sizlere gelişen bu ilginç buluş ve icat örnekleri hakkında bilgi vermek istedim. Eğer teknolojinin nereye doğru gittiğini merak ediyorsanız, sizler için hazırladığım bu yazıyı kesinlikle okumalısınız.

Dam Easy 70 santimetreye kadar yükselen sel baskınlarından koruyabilir.

1 - Dam Easy


Küresel ısınmanın devam etmesiyle birlikte sel felaketlerinin yaşanma sıklığı da artıyor. Bu sebeple de insanlar, kendilerini ve hatta mülklerini koruyabilme adına cihazlar geliştirmeye ve yenilikler üretmeye devam ediyorlar. Sel gibi felaketlerden korunmak için yapılan eski moda uygulamalar, artık çok geride kaldı. Üstelik bu eski yöntem ve uygulamaların çok da etkili koruma sağladıkları da söylenemez.

Listenin ilk sırasında yer alan Dam Easy tam da bu sorunun üstesinden gelmek için tasarlanmış.

Dam Easy isimli bu bariyer, gerçekten de su seviyesi yükseldiğinde evinizi ve kendinizi koruyabilmek adına mükemmel bir seçim. Üstelik kurulumu da oldukça basit ve bir o kadar da kısa süre içinde kurulum işlemi tamamlanabiliyor. Dam Easy kurulduktan sonra herhangi bir sel baskınında evinizin içine bir damla su bile sızmaması garanti ediliyor.

Bu bariyeri kapı aralığına yerleştirebilmek içinse bir sürü alet edevata ihtiyaç duyulmuyor. Çünkü sadece tek bir kişi bile bariyer kurulumunu kolayca tamamlayabiliyor.

Dam Easy 70 santimetreye kadar yükselebilen su seviyelerine karşı mükemmel bir koruma sağlıyor. Tasarımın sağladığı bir başka avantajsa gerekli durumlarda genişleyebiliyor olması. Ayrıca Dam Easy bu ayarlanabilme özelliğiyle pek çok farklı geçit ve kapı aralığına uyum sağlayabiliyor.

Alpride E1 kar sporlarını sevenler için tasarlanmış bir hayat kurtarma çantasıdır.

2- Honnsolo 11 ve Alpride E1


Black Diamond isimli şirket dağcılık, tırmanma ve kayak gibi spor dallarında kullanılmak üzere ekipmanlar üretiyor. Bu şirkette çalışmakta olan insanlar, aktif yaşam tarzını benimsemiş insanların hayati güvenliğini sağlayabilmek için sürekli olarak araştırma ve geliştirme çalışmalarına devam ediyorlar.

Birkaç yıl önce ise bu alanda isimleri Honnsolo 11 ve Alpride E1 olmak üzere 2 yeni ürün piyasaya sürdüler. Honnsolo 11 aslında ilk bakışta diğerleri gibi görünen sıradan bir sırt çantası. Nitekim sırt çantasının içinde kullanıcının düğmeye basmasıyla tetiklenip açılan bir hava yastığı yer alıyor.

Sadece 1 kaç saniye içinde sırt çantası hayat kurtaran bir araca dönüşüyor.

Üstelik bu sırt çantasının ağırlığı da yalnızca 2.7 kilogram olarak ölçülüyor. Ayrıca içinde bazı kişisel eşyalarınızı muhafaza edebileceğiniz özel bölmeler de bulunuyor.

Alpride E1 ise özellikle kar sporlarını sevenler için tasarlanmış bir ürün. Alpride E1 sırt çantasıyla birlikte çığı düşmesi durumunda kişinin hayatta kalma olasılığının arttırılması amaçlanıyor. Çanta içinde yer alan hava yastığı tam 150 litre kapasiteli ve butona basılması durumunda sadece 3 saniye içinde açılabiliyor.

Bu hava yastığı sayesinde üzerine çığ düşmesi durumunda kişi kar örtüsü altında kalmaktan kurtuluyor. Bu gibi durumlarda Alpride E1 bir çeşit şamandıra görevi üstleniyor. Alpride E1 ayrıca çarpma vakalarının etkilerini azaltmak amacıyla elastik ve geniş bir yapıda tasarlanmış.

Water Gate 2 metre yüksekliğe kadar ulaşabilen taşkınlarda kullanılıyor.

3 - Water Gate


Water Gate aslında yumuşak materyaller kullanılarak üretilmiş. Bu yeni sistem açılmak için sel suyunun kendisini kullanıyor. Üretici firmaya göreyse Water Gate yeni nesil felaketten koruma sistemleri arasında birinciliği hak ediyor ve felaketler de yetkililerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

Water Gate'in kurulumuysa oldukça basit ve neredeyse hiç zaman almıyor. Öyle ki sadece 5 dakika içinde 200 metrelik bir koruma bariyeri kurulabiliyor. Üstelik kurulum için hiçbir ek ekipman ya da elektrik gücü gerekmiyor. Kurulum tamamlandığında Water Gate bulunduğu alandaki her şeyi koruma altına almaya başlıyor bile. Water Gate şimdilik 2 metre yüksekliğe kadar ulaşabilen taşkınlarda kullanılıyor.

Tek bir Water Gate tamı tamına 10 palet kum torbasından yapılmış bariyerin sağladığı korumanın çok daha fazlasını sağlıyor. Bu bariyer sistemi her türden toprağa ve zemine kolaylıkla uygulanabiliyor ve uygulandığı zemine de sıkı sıkıya tutunuyor.

Water Gate ayrıca eğimli yüzeyler, çimenler ve kaldırım taşları üzerine de rahatça uygulanabiliyor. Tasarımın sağladığı bir diğer faydaysa bütçe tasarrufu sağlıyor olması. Çünkü Water Gate birçok kez tekrar tekrar kullanıma olanak sağlıyor. ve hasar görmesi durumunda da kolayca tamir edilebiliyor.

Kullanım ömrününse yaklaşık 30 yıl olduğu belirtiliyor.

Survival Capsule sert darbeler ve keskin objelere karşı güçlendirilmiş bir tasarıma sahip.

4 - Survival Capsule


Şu anda Seattle'dan 2 mühendisin tsunami esnasında hayat kurtarmak üzere tasarladığı buluşu görüyorsunuz. Hayat kurtarmak için tasarlanan bu kapsülü aynı anda 2 kişi kullanabiliyor. Üstelik bu kişiler kapsül içinde 5 gün barınabiliyorlar. Kapsülün üretiminde tamamen uçak yapımında kullanılan dayanıklı alüminyum materyallerin kullanımı tercih edilmiş. Ayrıca kapsül tamamen hava geçirmez.

Öyle ki felaket esnasında kapsül içine 1 damla bile su girmesi mümkün değil.

Kapsül sert darbeler ve keskin objelere karşı güçlendirilmiş bir tasarıma sahip. Çok yüksekten düşse bile içindeki insanlara asla zarar gelmiyor. Üretici firma bu kapsüllerin farklı farklı boyutlar da başka versiyonlarının da olduğunu belirtiyor.

Modelden modele bağlı olarak, kapsül içindeki koltuk sayısı da değişiklik gösterebiliyor. Ancak her kapsül de aynı olarak emniyet kemerleri ve 5 günlük yiyecek-içecek stoku da bulunuyor.

Bazı modeller de güneş paneller, müzik sistemi ve hatta tuvalet bile bulunabiliyor.

Kapsülün sağladığı avantajlardan biri de sürekli olarak su yüzeyinde kalıyor olması. Kapsül içindeki ortam sıcaklığıysa sürekli olarak korunuyor. Bütün bu özellikleriyle Survival Capsule tsunami, fırtına, kasırga ve deprem durumlarında bile hayat kurtarmaya olanak sağlıyor.

Ploota boğulmayı önlemeye yardımcı bir buluştur.

5 - Ploota


Özellikle çocuklar sürekli boğulma riski altındadır. Bu nedenle ebeveynler tatilde bile sürekli gözlerini çocuklarının üzerinden ayırmadan vakit geçirmeye çalışırlar. Arabadayken hava yastıklarının koruması altında olursunuz, bisiklet sürerken genellikle kask ve dizlikler bizleri korur. Ancak yüzerken bizleri koruyacak çok fazla ekipman geliştirilmemiştir.

Can simitleri ve kolluklar da boğulmayı önlemeye yardımcı olur. Ancak pek de kullanışlı oldukları söylenemez. Mühendislerse artık bu duruma bir dur demek amacıyla Ploota'yı geliştirmişler. Ploota ilk bakışta tıpkı bir tasmaya benziyor. Tasarım oldukça kompakt bir yapıya sahip ve sadece 280 gram ağırlığında olduğu biliniyor. Üstelik insanların yüzmesine de hiçbir engel teşkil etmiyor.

Üretici firma tarafında Ploota'nın yetişkinlere ve çocuklara olmak üzere 3 farklı boyutta versiyonu geliştirilmiş. Beklenmedik durumlarda ve boğulma anında kullanıcının cihaz üzerinde bir butona basması yeterli oluyor.

Bu esnada tasarım içinde yer alan yastıklar sadece birkaç saniye içinde karbondioksitle oluyor ve şişiyorlar. Bu sayede kullanıcı su yüzeyinde kalmış oluyor ve batmıyor. Üstelik Pluta tekrar tekrar kullanılabiliyor.

U Safe, 5 kilometre kadar uzaklıkta da kontrol edilebiliyor.

6 - U Safe


Genellikle boğulma durumlarında insanları kurtarmak için cankurtaran kemerlerinin yardımına başvuruluyor ve bu yöntemin ilk kullanılmaya başlandığı günden şimdiye kadar yüzlerce insanın hayatı kurtarıldı.

Basit ve etkili bir yöntem olmasına rağmen Portekiz merkezli şirket Noras Performance'la çalışan uzmanlar bu can kurtaran kemerlerini nasıl daha etkili hale getirebilecekleri konusunda çalışmalar gerçekleştirdiler. Bu sayede yeni nesil uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen bir can kurtaran kemeri olan U Safe ortaya çıkmış oldu. U Safe tasarımı bilindik can simitlerinden oldukça farklı. Adından da anlaşılabileceği gibi U Safe gerçekten de U şekilden tasarlanmış. Tasarım bünyesinde ayrıca 2 adet kompakt jet su pervanesi de yer alıyor.

U Safe avantajlı kılan bir diğer özelliği ise kullanılmaya başlandığı yerden tam 5 kilometre kadar uzaklıkta da kontrol edilebiliyor olması. Tasarımın ağırlığıysa yalnızca 8 kilogram olarak ölçülüyor ve 200 kilograma kadar çıkan ağırlıkları kolayca taşıyabiliyor.

Bu da neredeyse boğulma tehlikesi geçiren herkesin U Safe'le güvende olabileceği anlamına geliyor. Şimdilerde ise Noras Performance'da çalışmakta olan mühendisler, U Safe'in gelişmiş versiyonlarını piyasaya sürebilmek için araştırma ve geliştirme çalışmalarına devam ediyorlar. Hatta öyle ki mühendisler tam otomatik ve tek seferde birkaç kişiyi aynı anda kurtarmaya olanak sağlayabilecek bir tasarım yapmayı da düşünüyorlar.

Prinker 3 saniye içinde istenilen tasarımı basan, geçici bir dövme yazıcısıdır.

7 - Prinker


Dövme tutkunları kesinlikle bu yeni teknolojiye bayılacaktır. Prinker adındaki bu teknoloji harikası cihaz 3 saniye içinde istediğiniz herhangi bir tasarımı basan, geçici bir dövme yazıcısıdır. Aralarından seçim yapabilmeniz için çeşitli renklere ve tasarımlara da sahiptir. Aynı zamanda insan bedenine de geçici dövmeler yapması üzerine tasarlanmıştır. 3 günlük dövmeler yapan bu cihazın mürekkebi, yalnızca sertifikalı kozmetik maddelerden yapılmakta ve beğenilmediği durumlarda sabunla yıkayıp çıkarılabilir.

Volterman cüzdan görünümde taşınabilir bir güç cihazıdır.

8 - Volterman


Teknolojinin iyice gelişmesiyle birlikte artık her şeyin akıllısını kullanmaya başladı. Bu yeni çıkan akıllı cihazların en sonuncusuysa Volterman adlı bir cüzdan. Volterman akıllı cüzdan bir taraftan kartlarınız, kimliğiniz ve paralarınız için sıradan bir cüzdan iken bir taraftan da telefonunuz için taşınabilir bir güç cihazı işlevi görmektedir. Tüm bunların dışında Volterman'in en can alıcı özelliği ise hırsızlığı karşı koruma sistemiyle beraber Bluetooth uzaklık alarmıdır.

Yani cüzdanınızı bir yerde unuttuğunuz zaman bu uzaklık alarmı sayesinde hemen telefonunuzdan cüzdanınızı bulabileceksiniz demektir.

Uzaktan kumandalı paspas yerinizden kalkmadan yere dökülen şeyleri kolaylıkla silebilir.

9 - Uzaktan Kumandalı Paspas


Uzaktan kumandalı paspaslar kesinlikle birçok kişinin hayalini kurduğu ev aletidir. Çünkü uzaktan kumandalı paspas sayesinde yerinizden kalkmadan yere dökülen şeyleri kolaylıkla silebiliyor ya da hasta ve iş yapamayacak durumda olanlar varsa hasta yataklarından bile yerlerinden kalkmadan kumandalı paspas ile yerleri uzandıkları yataktan temizleyebiliyorlar. Yapılması gereken sadece kumandanın üzerindeki tuşlara dokunmak, gerisini uzaktan kumanda edilen paspas halledecektir.

Slidenjoy kullanıcılara taşınabilir harici ekran sunmaktadır.

10 - Slidenjoy


Dizüstü bilgisayarlarla sürekli çalışanların yakındığı sorunlardan en önemlisi harici bir ekranı yanlarında taşıyamamalarıdır. Ancak bu büyük problem yakın zamanda çözüme ulaştı. Belçikalı 3 tasarımcının kendi dizüstü bilgisayarlarında bahsedilen sorunu çözme isteğiyle meydana çıkan Kickstarter projesi kullanıcılara taşınabilir harici ekran sunmaktadır. Farklı boyutlarda full hd özellikli bu harici ekranlar aynı zamanda 180 derece döndürülebilir.

Anahtar bulucu gelen sinyali izleyerek kaybolan anahtarı bulmaktadır.

11 - Anahtar Bulucu


Dünya üzerinde birçok insan anahtarını hayatı boyunca en az bir kere kaybetmiştir. Ama artık bu yeni teknoloji anahtarınızı 1 tuş kadar yakınınızda taşımanızı sağlayacaktır. Yapmanız gereken anahtarınızı anahtar bulucuya takmanız ve sonrasında uzaktan kumandası üzerindeki uygun renklere basmanızdır. Gelen sinyal sizi kaybolan anahtarınızın olduğu yere yönlendirecektir. Bu yeni ve bir kadar da kullanışlı teknoloji kesinlikle birçok kişiyi mutlu edecektir.

Poşet kapatıcı hava ve nem etkilerinden etkilenen ürünlerin korunması için tasarlanmıştır.

12 - Poşet Kapatıcı


Her türlü plastik poşeti zahmetsizce ve çok çabuk hava sızdırmaz şekilde kapatan bu cihaz su, hava ve nem etkilerine karşı koruma sağlamak istenen ürünler için geliştirilmiştir. Fabrikada üretilen ve ağızları kapatılan paketleri orijinal şekilde kapatmaktadır.

Bu konuşma çevirici internete ihtiyaç duymadan her dilde çeviri yapmaktadır.

13 - Konuşma Çevirici


Geçmişten günümüze dek gelmiş insanlığın en büyük sorunu dildir. Her ne kadar akıllı telefonlarda yer alan çeviri programlarıyla bu problemin üstesinden gelinmesi amaçlansa da bu uygulamaların çoğu internet bağlantısının olmadığı yerlerde çalışmamaktadır ve bu nedenle de kullanımı pek kolay değildir. Ancak İli internete ihtiyaç duymaması ve kolay taşınabilir olması sebebiyle dil sorununu çözmüşe benziyor.

Kolye şekilde takılarak kullanılan cihaz, oldukça basit bir tasarıma sahip ve üzerinde yalnızca 1 adet tuş bulunuyor. Bu tuşa basılarak konuşuluyor ve cihaz kısa sürede çeviriyi gerçekleştirerek sesli olarak karşı tarafa aktarıyor.

Böylece dilini bilmediğiniz bir ülkede de insanlarla anlaşmak mümkün hale geliyor.