Otomobiller üzerinde yapılan gelişmelerin ve güvenlik özelliklerinin otomobilin icadından bu yana uzun bir yol katettiğini su götürmez bir gerçek olarak kabul edebiliriz. Hatta öyle ki otomobil üreticileri, ürettikleri arabaların ne kadar güvenli olduklarını görmek için tamamen yeni modelleri parçalamaya çalıştıkları ayrı bölümlere dahi sahipler. Araba tasarımcılarının güvenlikle hiçbir alakası yok gibi görünüyor olabilir, ancak yazıyı okurken yanıldığınızı göreceksiniz. Kusurları yüzünden hurdaya dönen güzelim arabalar hangileri bilmek ister misiniz? O zaman yazıya devam edin ve direksiyonuna el sürerken iki defa daha düşünmeniz gereken arabarı görün.

Porsche 911 GT3'ün tamamını piyasadan geri çekmek zorunda kalmıştı.

1 - Porsche 911 GT3


Eminim ki bir Porsche'nin bu listede yer alabileceği aklınızdan dahi geçmemiştir. Ancak öyle görünüyor ki bazen en iyi araba üreticileri bile kusurlu tasarımların altına imza atabiliyor.

Porsche, 2014 yılının şubat ayında 2014 model yılı için satışa sunduğu 911 GT3'ün tamamını piyasadan geri çekmek zorunda kalmıştı. Bunun nedeni sürüş sırasında motor hasarı nedeniyle iki 911 GT3'ün de yanmasıydı.

Eğer merak ettiyseniz belirteyim, o zamanlar bu arabalardan tam 795 adet satışmıştı. Neyse ki sorun herhangi bir yaralanma ya da kazaya sebebiyet vermemiş ve yanmaya başlayan iki arabanında motorları önceden hasar görmüştü. Motordaki hasarın bağlanma çubuğunda gevşemiş bir bağlantı elemanı olduğu ve bu hasarın sonuç olarak motorun ateş almasına neden olabileceği ortaya çıkmıştı.

Oldukça kritik bir hataydı.

2003-2013 yılları arasında üretilen Lamborghini Gallardoların alev alma problemi vardı.

2 - Lamborghini Gallardo


Konu yüksek güçlü, süper lüks arabalara geldiğinde içlerinden bir tanesinin bu güvenilmez ve tehlikeli arabalar listesine girmiş olduğunu görmek eminim sizin için şaşırtıcı olmuştur. Fakat sonradan ortaya çıkan bilgilere göre, 2003-2013 yılları arasında üretilen Lamborghini Gallardoların alev alma problemi varmış.

Tehlikeli derken çok ciddiydim.

Durumun nedeni kesin olarak bilinmiyor, fakat 200 bin dolar üstü arabaların birden alev aldığı vakalarla ilgili raporlarda neden olarak aşırı ısınma ya da yağ sızıntısı gösteriliyordu. Muhtemelen asıl gerçek şu ki arabalarıyla millete hava atan sahipleri, park halindeyken ara gaz verince motor bölmesinde büyük miktarda ısı üretimine sebep oluyorlardı.

Yazının vermek istediği asıl mesajsa acemi sürücülerin pahalı arabalara sahip olmaması gerektiğidir.

Shelby Cobra 427 kontrol kaybı nedeniyle pasifik okyanusuna yuvarlanmıştı.

3 - Shelby Cobra 427


İşte listedeki dünya kadar motorun küçük bir araba içine tıkılmış olduğu başka bir araba daha! Shelby Cobra 427 Super Snake arabalar gerçekten oldukça nadir bulunurlar. Toplamda zaten 2 tane üretilmiştir ve bugün sadece 1 tanesi hala duruyor.

Bu süper araba kaputunun altında sizi 6.9 litrelik, 2 kompresörlü, 800 beygir gücünde motoru karşılıyor. Görünüşe göre 2 arabadan birine sahip olan Bill Cosby arabadan ve arabın ona itaatsizlik etmesinden o kadar korkmuştu ki arabayı direk satıcısına geri iade etmişti.

Arabayı alan sonraki kişi ise arabanın yeteneklerini test etmek için çıktığında gaz kelebeği sıkışmış ve kontrol kaybıyla sürücü uçurumdan pasifik okyanusuna doğru yuvarlanmıştı. Evet gerçekten de tüyler ürpertici bir son.

İlginç bir şekilde diğer arabaysa hala Karen Shelby'e ait.

Porsche Carrera GT sıfırdan inanılmaz hızlara ulaşabiliyordu.

4 - Porsche Carrera GT


Şüphesiz bir çoğunuz Porsche Carrera GT'sindeyken hayatını trajik bir şekilde kaybetmiş olan Paul Walker'ı hatırlarsınız. Arabanın hızı hakkında diyecek hiçbir şey yok, çünkü 0'dan neredeyse hiç zaman geçmeden inanılmaz hızlara ulaşabiliyor.

Carrera acayip bir 612 fren gücüne sahip olan 5.7 litre hacimli ve 10 motoruyla inanılmaz derecede zor bir otomobil. Ne kadar sürüş yeteneğiniz olduğu bu arabanın bildiğiniz zerre kadar umrunda değil. Mesela Top Gear televizyon programındaki Ben Collins'in arabanın kontrolünü kaybetmeden ve dışarı fırlamadan Hammerhead yarış pistinde tur atabilmesi için 6 defa deneme sürüşü yapması gerekmişti.

Bu arabayla aşık atayım ve havalı havalı takılayım diyecek olursanız, kendinizi telefon direğiyle iç içe geçmiş yüksek performanslı metal yığınında bulmanız an meselesidir haberiniz olsun.

Bu güzel araba 2 ön tekerlek yerine 1 ön tekerleğe sahipti.

5 - Reliant Robin Rialto


Bu arabayı gördüğünüzde muhtemelen ilk bakışta neden tehlikeli olduğunu anlayacaksınız. Araç o kadar garip ki, çoğu insan ona bakıp ön tekerlerine ne olduğunu düşünmeden edemiyordu. Acaba önden başka bir araca falan mı çarpmıştı?

Aslına bakacak olursanız Reliant Robin Rialto, 2 ön tekerlek yerine 1 ön tekerleğe sahipti. Yani basbayağı 3 tekerlekli bir bisiklet gibi işliyordu. Araba her ne kadar güvenilmez bir görünüşe sahip olsa da aslında beklenenden iyi iş çıkarmış ve Reliant'ın tarih boyunca en çok satılan modeli olmuştu.

Aracın kötü hava şartlarında nasıl kontrolü kaybedip devrilmediği de ayrı bir merak konusu.

Chevy Corvair, Volkswagen Beetle'la yarışması amacıyla tasarlanmıştı.

6 - Chevy Corvair


Chevy Corvair güvenlik konusunda uzman Ralph Nader'ın ulusal trafik ve motorlu taşıt yasasının ortaya çıkmasına doğrudan sebep olan Unsafe at Any Speed adlı kitabının yazılmasına nedeni olan araba birazdan bu konuya değineceğim.

Bu arabanın ilginç yanı Volkswagen Beetle'la yarışması amacıyla tasarlanmış olmasıdır. Hatta hava soğutmalı, arkadan motorlu konsepte dahi uyarlanabilmiş olmasıydı. Araba kötü bir üne sahipti, çünkü direksiyon hakimiyeti gerçekten de çok kötüydü. Yani araba hız yapacak ya da sert bir dönüş yapacak olsa, takla atarak kontrolü kaybetmesi an meselesi olabilirdi.

Motoru 2.2 litre hacimli, 6 silindirli bir standarda sahipti ve otomobil General Motors'un tamamen bağımsız olarak üretilmiş olan ilk süspansiyonunu kullanıyordu. Araba sürüş için güvenilir değil miydi? O dönem yoldaki diğer arabalardan daha mı kötüydü?

CM'in üst yönetici Ralph Nader'ın arabanın devrilip içerdeki herkesin ölümüne sebep olacağı yönündeki suçlamalarına cevaben etik olmayan önlemlere başvurmuştu. Ancak 1972'de Ulusal Karayolu Güvenliği idaresi otomobilin diğer otomobiller üzerinde kontrol kaybı potansiyeli olmadığını tespit etmişti ya da en azından belirtilen buydu.

İnsan Chevy Corvair'ın takla atan videolarını gördükten sonra kimin haklı kimin haksız olduğu konusunda kafası karışıyor.

DeLorean DMC-12 80'lerin en ikonik arabalarından biriydi.

7 - DeLorean DMC-12


Birçoğunuz bu arabayı daha önce Geleceğe Dönüş filminde gördüğünüz için hemen hatırlayacaktır. Bu araba 80'lerin en ikonik arabalarından biri olarak kabul edilse de sürüş yapmak için bir o kadar tehlikeliydi de.

Tasarımcısı John DeLorean güvenli spor arabalar tasarlamak istiyordu ama kimse aklındaki arabanın DMC-12 olduğunu fark etmemişti. Yani öyleyse de güvenli bir sürüş dışında her şeye sahip olabilirdi.

Acayip şekilde açılan kapılar neyse ki havalı görünüyor. Bu konuda size katılıyorum ancak araba bir kaza sonrasında ters dönerse ne yapılabileceği hakkında bir fikriniz var mı? Benim de yok. Aynı zamanda camlarda içinden sürünerek çıkabilmek için fazlasıyla küçük.

Acil durumlarda acil durum ekibi gelmeden yerinizden kıpırdayamayacakmışsınız gibi duruyor. Tabii yine de arabanın ne kadar havalı göründüğü konusuna bir lafım yok. Sonuçta bu araba, araba koleksiyoncularının kaçırmadan koleksiyonlarına ekledikleri bir parça.

Smart Fortwo geleneksel bir arabanın yarısı kadar yer kaplardı.

8 - Smart Fortwo


Akıllı arabalar onları artık her yerde görebiliyorsunuz. Öyle minikler ki üzerlerine hapşırsanız yere yıkabilecekmişsiniz gibi görünüyorlar. İnsanların akıllarını en çok kurcalayan şeylerden biri de kaza sırasında bu arabalardan birinin içinde olsalar başlarına neler gelebileceği.

Bir buçuk metreden daha kısa ve 2.4 metreden sadece 1 gıdım daha uzun olan Fortwo model arabalar, geleneksel bir arabanın yarısı kadar yer kaplar.

Araba her ne kadar çarpışma testinde başarılı olsa ve çelik yarış arabası tarzında bir gövdeye sahip olsa da daha büyük bir şey arabaya çarptığında çelik bir gövdeye ya da hava yastıklarına sahip olmasının pek bir önemi kalmayabilir. Aynı zamanda diğer açılardan da arabanın pek şanslı konumda olduğunu söyleyemeyeceğim.

Mesela 18 tekerlekli devasa bir yük kamyonuyla beton duvar arasında tost olunabileceği durumda ne yapabilir ki? Demek istediğim şey aslında temelde daha geniş bir aracın her zaman küçük, akıllı arabalardan daha güvenli olacağı. Ki küçük arabalarında büyük şehirlerin trafiğinden sıyrılma konusunda ne kadar iyi iş çıkarabileceğini belirtmeliyim.

Her konuda olduğu gibi bu arabanında artıları ve eksileri var. Önemli olan sizin önceliğinizin ne olduğudur.

Audi 5000'de istemsiz bir şekilde ani hızlanma problemi vardı.

9 - Audi 5000


Audiler genelde oldukça güvenli arabalar olarak bilinirler, tabi her modelleri öyle güvenlik dalında ödül kazanacak kadar iyi diyemem.

80'lerin bağrından kopan Audi 5000'in istemsiz bir şekilde ani hızlanma problemi olduğu söyleniyordu. Arabanın satışlarıysa gayet iyiydi, çünkü herkes bu yeni aerodinamik görüntülü aracı çok beğenmişti. Ancak nedense sonra işler bir anda çığırından çıktı.

Audi 5000'ler yolda annelerin ve çocukların üzerinden ezip geçiyor ve büyük anneleri garaj kapısına mıhlıyordu. Bu adeta bir Audi soykırımıydı. Problem aracın içine kaçmış bir hayalet filan değildi tabi ki. Problem aracın frenlerinin eski Chrysler Sebring Amerikan otomobillerindeki gaz pedalı gibi hissettirmesi ve oldukça gaz pedalını andıran tasarımlarıydı.

İstemeden birini öldürmek kötü bir şaka gibi olmalı. Sonuç olarak Audi 5000'ler gaz pedalına çok yakın duran küçük bir fren pedalına sahipti ve bu yüzden de insanlar arabayı durdurmaya çalışırken gaz pedalına basıyorlardı. Çocuğunu ezen bir kişi ayağının fren pedalından, gaz pedalına kaydığını iddia etmişti.

Kötü tasarım mı kötü sürücüler mi siz karar verin.

1978 Cadillac Sedan DeVille yoldaki en büyük arabalardan biriydi.

10 - 1978 Cadillac Sedan DeVille


Birçok insan bu ismi listede gördükten sonra kafaları karışmış bir şekilde kafalarını kaşımaya başlamış olabilirler. Ancak bu arabayı belli bariz nedenlerden dolayı listeye eklemem gerektiğini düşündüm.

Neden kötü bir araba olduğunu açıklayacak olursam, 1978 Cadillac Sedan DeVille o zamanların en büyük arabası olmasa da yoldaki en büyük arabalardan biriydi ve ne yazık ki Amerika Birleşik Devletlerinde de bir gaz krizi yaşandığı zamana denk gelmişti.

Büyüktü ve 10 kilometrede bir 3.5 litre benzin harcayan bir motoru vardı. Yeniden satış değerleri inanılmaz derecede kötüydü, çünkü hiç kimse benzini adeta vakumlayan bir araç almak istemiyordu. Hatta öyle ki bazı insanların o dönemler de 100 dolara yepyeni bir DeVille aldıkları dahi söyleniyordu. Resmen çılgınlık.

Peki ya tehlike arz ediyor muydu? Tabi eğer uykunuzda 90 kilometre hız yaparsanız, diğer sürücüler için tehlikeli olabilirdi ama sadece o kadar.

Ford Pinto otomotiv tarihinde yer bulan en kısa üretim planlama sürecine sahip olan arabaydı.

11 - Ford Pinto


Ford Pintolar 1971'den 1981'e kadar Ford Motor Company tarafından üretimi ve satışı yapılan küçük otomobillerdi. Birçok insana göre Pintolar iyi gaz, kilometre oranına sahip şirin arabalardı. Fordsa otomobili kuş kadar özgür ve küçük olarak tanıtıyordu.

Ağırlığı 900 kilogramın altında ve fiyatıysa 2000 Amerikan dolarından daha düşük olan bir otomobildi. Bu arabanın üretim ve ürün geliştirme sürecine hiç düşünülmeden bir anda girilmişti. Başlangıçtan teslimata kadar sadece 25 ayda tamamlanmıştı. İnanılır gibi değil gerçekten.

Pinto projesi otomotiv tarihinde yer bulan en kısa üretim planlama süreciydi. Bu yüzdende otomobilin en tehlikeli olabilecek kısımlarından biri gözden kaçırılmıştı. Yani benzin deposu ve benzin deposunun otomobilin arkasına yerleştirilmesi. Otomobilin bir kazada arka kısmının hasar alması durumunda benzin deposu çarpışmanın etkisiyle alev alacak ve depo boşaldığında dumanlar patlamaya neden olacaktı.

Arkadan çarpma etkisiyle otomobilin sıkışıp kalabileceği, bu yüzdende yolcuların arabanın içinde kalabileceği gerçeği de dikkate alınmalıdır. Bu durum arabayı sürerken oldukça korkutucu olabilir.

Yakıt sisteminin emniyet ve tasarımıysa kritik olaylara, ürünlerin piyasadan çekilmesine, davalara, cezai kovuşturmalara ve kamu tartışmalarına yol açmıştı.