Gözlerinizi kısarak bakıyor ve onları ovalıyorsunuz ama yorgun gözleriniz size hala işkence etmeye devam mı ediyor? Ağrımalarına şaşmamak gerekir. Zira hepimiz günde kaç saat ekrana bakıp duruyoruzdur kim bilir. Bir kere daha göz damlası şişesine uzanmadan önce, neden gerginliği azaltan şu egzersizleri denemiyorsunuz? İşte gözlerinizi rahatlatacak, göz yorgunluğu için birebir göz egzersizleri...

Gözleri Devirme

1. Gözleri Devirme


Bu egzersizi yapmak için birinin sizi kızdıracak bir şeyler söylemesi lazım. Elbette şaka yapıyorum. Egzersizi isterseniz oturarak, isterseniz de ayakta başlayın.

Omuzlarınızı gevşetin, boynunuzu dik tutun ve ileriye bakın. 3 saniye sonra solunuza bakın ve yavaşça gözlerinizi tavana doğru döndürün, gözlerinizi sağa doğru ve sonrada yere doğru döndürmeye devam edin. 5 kez saat yönünde çevirin, arkasından diğer yöne bir beş defa daha çevirin.

Bu setleri 3 defa tekrarlayın. Daha da iyi sonuçlar almak için gözlerinizi döndürürken kapatın. Bu gözlerinizi kayganlaştırarak kaslardaki gerginliği azaltacaktır.

Gözleri Esnetme

2. Gözleri Esnetme


Esnetme sadece vücut kaslarınızı güçlendirmeye ya da hava atmaya yaramaz. Göz kaslarınızı daha güçlü hale getirmek için de kullanabilirsiniz.

Hareketi yapmak için rahat bir sandalyeye oturun ve ileriye doğru bakın. Sonra boynunuzun pozisyonunu değiştirmeden, gözlerinizi yukarıya doğru hareket ettirin. Ardından gözleri aşağıya hareket ettirin.

Bu egzersizi 10 kere tekrarlayın.

Bittiğinde boynunuzu oynatmadan, düz tutarak bakabildiğiniz kadar sola bakın. Arkasından bakabildiğiniz kadar sağa bakın ve bunu 10 kez yapın. Bu göz esnetme egzersizini 4 defa tekrarlayın.

Gözlere Bastırma

3. Gözlere Bastırma


Rahat bir pozisyonda oturun ve gözlerinizi kapatıp derin bir nefes alın. İki göz kapağınızın üzerine de birer işaret parmağınızı koyun. 10 saniye kadar çok hafif bir basın uygulayın, 10 saniyenin sonunda 2 saniye kadar bırakın. Sonra tekrar nazikçe bastırın.

Bunu 1 tekrar olarak sayın ve 10 tekrar daha yapın.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu egzersizi yaparken dikkatli olmanız çok önemli. Zira çok sert bastırırsanız, gözlerinize zarar verebilirsiniz.

Göz Kırpma

4. Göz Kırpma


Sürekli bilgisayara ya da cep telefonun ekranına bakmak, yeteri kadar sık göz kırpmayı unutmanıza neden olabilir. İşte bu yüzden gözlerinizi kızarır, ağrır ve tahriş olur. Fakat size göz kırpmayı unutmanızı söylemeyeceğim. Yorgun gözleri dinlendirmek için bunu yapmanın özel bir yolu var.

Dikkatinizi dağıtabilecek her şeyi saf dışı bırakmak için boş bir duvar bulun. Boynunuzu dik tutun ve omuzlarınızı düşürün. Gözlerinizi kapatıp 30 saniye bekleyin, sonra açın.

Bunu 10 kez tekrarlayın.

Biri boş bir duvarın önünde neden oturup göz kırptığınızı sorarsa ona sadece egzersiz yaptığınızı söyleyin, yalan söylüyor olmazsınız.

Yanlara Göz Atma

5. Yanlara Göz Atma


Oturarak, ayakta durarak ya da uzanarak rahat bir pozisyon bulun. Dümdüz karşıya bakın. Kafanızı ya da boynunuzu kıpırdatmadan, bakabildiğiniz kadar sola bakın. Gözlerinizi 3 saniye o pozisyonda tutun. Ardından ileri doğru 1 saniye bakın. Daha sonra gözlerinizi mümkün olduğu kadar sağa çevirin ve 3 saniye öyle kalın.

Tüm bu seti 10 kere tekrar edin.

Ellerinizi birbirine sürtün ve şeytani bir komplo kuruyormuş gibi görünün. Şaka tabii. Bunu yapmasanız da olur.

Sıçrama

6. Sıçrama


Gözlerinizin sıçrayan toplar olduğunu düşünün. Aaaa bu çok kötü yapmayın! Şaka bir yana, bu egzersiz eğlenceli sayılır ve bunu yatakta yatarken bile yapabilirsiniz. O zaman rahat ettiğiniz bir pozisyona geçin ve ileriye bakın. Bu egzersizi gözleriniz kapalıyken de açıkken de yapabilirsiniz.

Buradaki göreviniz, gözlerinizi mümkün olduğu kadar hızla yukarı-aşağı hareket ettirmektir. 10 kez yapın ve sonra 5 saniye ara verin.

Bu seriyi 3 defa tekrarlayın.

Göz Masajı

7. Göz Masajı


Masaj vücudunuzdaki kasları rahatlatmak için harikadır. Fakat küçük göz kasalarınızı da unutmamanız gerekir. Her şeyi görerek geçirdikleri bir günün ardından, iyi bir masaj onlara da iyi gelir. Üstelik bu kuru gözler içinde gerçekten iyidir. Her neyse, bunu yapmak için rahat bir sandalyeye oturun ve omuzlarınızı gevşetin.

Başınızı biraz geriye yatırın, ardından gözlerinizi kapatın. Sonra işaret ve orta parmaklarınızı iki göz kapağınızın da üzerine koyup dairesel hareketlerle oynatmaya başlayın.

İşin püf noktası buradadır.

Sol gözünüzün üzerindeki parmakları saat yönünde, sağ gözünüzün üzerindeki parmakları da saat yönünün tam tersi yönde hareket ettirin. 10 tekrar yaptıktan sonra, her iki gözünüzde de masaj yönünü değiştirin.

Odak Noktasını Kaydırma

8. Odak Noktasını Kaydırma


Odaklanma sorunları yaşadıysanız o zaman bu egzersiz kesinlikle sizin için. Pencerenin önüne bir sandalye yerleştirin ve oturun. Sağ kolunuzu önünüze getirin ve baş parmağınızı kaldırın.

İlk önce baş parmağınızın ucuna 2 saniye odaklanmalısınız. Sonra 2 saniye de pencereye odaklanın ama başınıza hareket ettirmeyin. Son olarak pencerede bir bina ya da ağaç gibi bir nesneye odaklanın, ardından dikkatinizi tekrar parmağınıza kaydırın.

Bu seriyi 10 defa tekrar edin.

Avuçlama

9. Avuçlama


Eminim yüz avuçlamayı duymuşsunuzdur. Peki göz avuçlama? Şey elbette bu biraz daha farklı. Gözlerinizin ışın uyarılarından kaynaklanan yorgunluğunu atması gerekir ve bu egzersiz buna iyi gelir. Gayet sakinleştirici ve rahatlatıcı olduğundan bahsetmeye gerek bile yok.

Önce bir sandalyeye oturun ve ellerinizi biraz ısıtmak için birbirine sürün. Sonra dirseklerinizi önünüze, masaya koyarak avuçlarınızı kapalı olan gözlerinizin üzerine yerleştirin. Derin ve düzenli nefes alıp, gerilimin gözlerinizden uzaklaştığını hissedin.

Mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için, bu egzersizi 5 dakika kadar yapın.

Hareket Eden Kalem

10. Hareket Eden Kalem


Bu egzersiz gözleriniz için gerçek bir antrenman gibidir. Bunun için bir kurşun kaleme ihtiyacınız var. Tabii tükenmez kalemde olur. Bir sandalyede rahat bir pozisyonda oturun, boynunuzu ve başınızı dik tutun.

Kalemi sağ elinizle tutun, kalemin sivri olmayan baş kısmını burnunuzun ucuna bastırın.

Gözünüzü kalemin, burnunuza bastırdığınız ucuna odaklayın. Sonra gözleriniz kalemdeyken, kalemi burnunuzdan uzaklaştırın. Gözlerinizle kalemi takip ederken, kalemi burnunuza bastırdığınız başlangıç pozisyonuna geri getirin. Bunu tekrar yapın.

10 tekrar yeterli olacaktır.

8 Rakamını Takip Etme

11. 8 Rakamını Takip Etme


Bu egzersiz göz kaslarınızı esnekliğini güçlendirir. Bunu yapmak için boş bir duvara ve birazda hayal gücüne ihtiyacınız var.

Duvardan 3 metre uzakta bir sandalyeye oturun ve duvara yazılmış, devasa bir 8 rakamı olduğunu hayal edin. Sonra o rakamı yana yatırın, ardından yavaş yavaş gözlerinizi üzerinde gezdirmeye başlayın.

Fakat başınızı oynatmamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

8 rakamını 2 dakika gözlerinizle tarayın ve sonra aynısını 2 dakika boyunca ters yöne doğru yapın.

İki Baş Parmak da Yukarı

12. İki Baş Parmak da Yukarı


Göz kaslarınızı güçlendirmeye devam etmek için kollarınızı iyice uzatın ve baş parmaklarınızı kaldırıp tam önünüzde tutun. Sağ baş parmağınızın ucuna, gözlerinizi 5 saniye boyunca odaklayın. Daha sonra 5 saniye daha 2 parmağınız arasından uzakta duran bir nesneye bakın.

Son olarak gözlerinizi sol baş parmağınıza 5 saniye kaydırın. Bittiğinde uzaktaki nesneye geri bakın ve ardından sağ baş parmağınıza bakın.

Bu seriyi de 10 kere tekrarlamalısınız.

Görünmez Yazı

13. Görünmez Yazı


Yine boş bir duvarın 3 metre önüne oturun ve hayal gücünüzü kullanmaya hazır olun. Yapacağınız şey sadece gözlerinizle duvara görünmeyen kelimeler yazmaktır. Adınız gibi basit bir şeylerle başlayın.

Bir süre sonra tam bir cümleye geçin, ama kısa olsun.

Ustalaştıkça gizli mesajlar bile yazabilirsiniz. :) Kimse gözlerinizle ne yazdığınızı bilemez, tüm eğlencesi de burada zaten.

20/6/20 Egzersizi

14. 20/6/20 Egzersizi


Göz sağlığınızı ve görme gücünüzün keskinliğini korumanızın en iyi yolu, göz yorgunluğuna yol açan şeylerden kaçınmaktır. Elbette size bilgisayar, telefon ya da tabletinizi fırlatıp atmanızı söylemeyeceğim. Çünkü bu saçma olurdu. Ancak gözlerinizin ekrana yapışıp kalmasından kaynaklanan yorgunluğunu atmak için çalışma düzenizi değiştirebilirsiniz.

Uzun süreler bir bilgisayarın önünde çalışmanız gerekiyorsa ya da bir başka teknolojik ekran önündeyseniz, her 20 dakikada bir ara verin ve 6 metre ötedeki bir şeye 20 saniye bakın.

Gördünüz mü? 6 ve 20. İşte bu komik olmadı sanırım.